• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

zetor

Član
Tu od
1 Velj 2014
Poruka
44
cabage ne znam sada je opet kod nas palo dosta kise i paprika mije neki mali dio u vodi pirio je i jaki vjetar pa je malo polegla sada opet muke staje najbolje uzet i poprskati isto tako moram lubenicu i dinju zato cu uzeti qadris
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ne znam. Od svojih skoro 6 ha još 4 nisam tretirao ničim i zdrava je, bar za sada. Čekam samo povoljno vrijeme i onda ću to obaviti. Prvu turu ću sa signumom, dalje vjerojatno domark jednom i ortiva top jednom, do kraja onda signum u berbi. Takav je plan, a kakva će biti situacija na terenu, tak ću se probati i ja posložiti. I brazilci su svašta planirali....
 

bucho

Novi član
Tu od
9 Srp 2014
Poruka
7
Iskreno nemam ti ja pojma, pitao u poljoljekarni pa mi dali....uglavnom:

YARA Calcinit 2kg 19kn u krutom stanju, kuglice

evo link:
http://www.agromais.hr/dopunska-gnojiva.html
http://www.yara.us/agriculture/products/yaraliva/2475-yaraliva-calcinit-solution-grade-15-5-0-0/


Inače, tražio sam ih kalcij-nitrat, rekoše nemaju malo pakovanje, ali imaju kao kalcij i piše calcinit na vrećici. Vjerojatno je i to neka vrsta kalcij-nitrata. Pogledaj sastav.

Evo, sad baš i ja malo bolje pogledao sastav, čini mi se da to spada pod kalcij-oksid.
 
Posljednje uređivanje:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Kalcij-oksid je isključivo za folijarnu primjenu,dok je kalcij-nitrat univerzalan...
 

bucho

Novi član
Tu od
9 Srp 2014
Poruka
7
Bit će da me trgovac smuljo, a baš sam pitao je li može za sustav kap na kap tj preko korijena, eh.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Nitko tebe nije smuljao, kupio si najbolju moguću stvar za papriku. U ostalom lijepo piše...
YaraLiva Calcinit is suited to application through all fertigation systems - drip systems, low volume sprinklers, center pivots and spray units.
i bla bla, bla bla... ;)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Aha,sa petnaest posto aktivne tvari ak se na varam,jel.A ne sa dvadeset pet kao izrealac.A cijena ista,il još malo viša...e......
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Johabica Johabica naj skakati pred rudu ;) 26,5 % ima kalcija. Iako je Haifa Chemicals moj favorit razlika između Multi - Cal i Yara Calcinit je kao udaljenost zemlje i mjeseca. Yara ima vrhunski kalcinit. Upotrebom njihovog kalcinita zaboravit ćete na vršnu trulež. Haifa ima vrhunski sve ostalo iako kalij kupuju od Yare, tu su tata mate. Prešao sam na kalcinit od Yare kad sam se u Donjem Miholjcu uvjerio da ne postoji vršna trulež u paprici. Doduše prešao sam i na još jedan Yarin proizvod Krista SOP jer je dokazano da Kalij nitrati kao što su u muliti K od Haife i ostala gnojiva na bazi kalij nitrata smanjuju pišu, prave mlakonje u vojsci, te su ga neke zemlje izričito zabranile da se hrana prihranjivana sa kalijevim nitratima strogo zabranjuje za ishranu vojske. Ako imam priliku programirati konzumente mojih proizvoda između mudonja i pedera, biram mudonje :) Neka su osječani puni kurmona ;)
http://www.youtube.com/watch?v=4Hv7ticWWKY&feature=kp
32 sec
;)
 

bucho

Novi član
Tu od
9 Srp 2014
Poruka
7
Kolika ide koncentracija tog calcinita ako se ide folijarno?

I mene ova informacija zanima.
Za zalijevanje preko korijena (kap na kap) ide 0,1-0,2% tj. 1-2kg na 1000l vode.
Obzirom da su mi kapaljke svakih 10cm a paprika je naravno rjeđe sađena imam dosta gubitaka pa sam skužio da bi mi bilo bolje svaku papriku prskati špricom tj. folijarno. Koliku koncentraciju pravite za ovakvu vrstu tretiranja?

Hvala svima i veeeeliki pozdrav
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Kalcij-oksid je isključivo za folijarnu primjenu,dok je kalcij-nitrat univerzalan...
Nisam siguran :icon_scratch:. Pogledaj ovaj link: http://www.gnojidba.info/gnojiva-tradecorp/maxflow-linija-gnojiva-tradecorp/ (prvi po redu :icon_wink:)

Evo tu su se malo izmješale jabuke i kruške, oko ovog kalcija. Pa da stvari malo rasčistimo, reda radi.
Što se tiče kalcij-nitrata, postoji samo jedan kemijski spoj Ca-nitrat; 15% nitratnog dušika i 25-26-27% Ca izraženog kao CaO. Ova razlika u par postotaka je pitanje tehnološke "izrade" i čistoće, međutim to je vrlo mala razlika.
Najveći proizvođač je definitivno Yara, i danas je sigurno 80% Ca-nitrata na tržištu porijeklom iz Yarinig pogona (pa čak i ovaj vrhunski Ca-nitrat za folijarnu prihranu (link: http://www.gnojidba.info/gnojiva-tradecorp/calitech/ ) kao baza, prije oplemenjivanja dolazi iz Yare, te se onda dodatno oplemenjuje, i kao takav prodaje dalje :(inlove):).
I generalno, svi djeluju isto. Ne znam zašto Kontam tvrdi da je razlika između Yare i Haife takva; ja sam radio sa oba, i nije bilo razlike (znade biti problema sa nekim drugim Ca-nitratima, uglavno malih proizvođača, jer znade biti nečistoća).

Što se tiče označavanja CaO ili Ca-nitrat, na razini EU zakonske regulative, količina Ca u gnojivu se uvijek (kod EC gnojiva) označava kao ekvivalent CaO. Gnojiva koja nemaju EC oznaku, količina Ca se može izražavati na više načina (tu je jedan takav proizvod, gdje je Ca izražen kao CaCO3: http://www.gnojidba.info/lithovit/lithovit-doza-i-nacin-primjene/ )

Osim Ca-nitrata, na tržištu kalcij može biti kao CaCO3 (kalcij-karbonat; primjerice Holcim Agrocal), Ca-klorid, Ca-sulfat, Ca-EDTA helat ili neki drugi helat... ima dosta različitih proizvoda.

Mislim da su sada stvari malo jasnije ... :rolleyes:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Danas ubrana prva paprika iz vrta.

 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Dođe mi plakati kada vidim ovu sliku...... moja je evo pod vodom, treći puta ove godine..... sada je pod skromnih 3-5 cm vode..... zemlju nevidim, kiša neprekidno padala cijela dva dana, koliko je palo neznam ali dovoljno da leži voda......
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Kod mene isto pada svaki dan zemlja je pjeskovita tako da voda ode, trebao bih ju prehraniti a na ovom vremenu nema šanse kad bi bilo bar par dana lijepog vremena.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Nisam siguran :icon_scratch:. Pogledaj ovaj link: http://www.gnojidba.info/gnojiva-tradecorp/maxflow-linija-gnojiva-tradecorp/ (prvi po redu :icon_wink:)

Evo tu su se malo izmješale jabuke i kruške, oko ovog kalcija. Pa da stvari malo rasčistimo, reda radi.
Što se tiče kalcij-nitrata, postoji samo jedan kemijski spoj Ca-nitrat; 15% nitratnog dušika i 25-26-27% Ca izraženog kao CaO. Ova razlika u par postotaka je pitanje tehnološke "izrade" i čistoće, međutim to je vrlo mala razlika.
Najveći proizvođač je definitivno Yara, i danas je sigurno 80% Ca-nitrata na tržištu porijeklom iz Yarinig pogona (pa čak i ovaj vrhunski Ca-nitrat za folijarnu prihranu (link: http://www.gnojidba.info/gnojiva-tradecorp/calitech/ ) kao baza, prije oplemenjivanja dolazi iz Yare, te se onda dodatno oplemenjuje, i kao takav prodaje dalje :(inlove):).
I generalno, svi djeluju isto. Ne znam zašto Kontam tvrdi da je razlika između Yare i Haife takva; ja sam radio sa oba, i nije bilo razlike (znade biti problema sa nekim drugim Ca-nitratima, uglavno malih proizvođača, jer znade biti nečistoća).

Što se tiče označavanja CaO ili Ca-nitrat, na razini EU zakonske regulative, količina Ca u gnojivu se uvijek (kod EC gnojiva) označava kao ekvivalent CaO. Gnojiva koja nemaju EC oznaku, količina Ca se može izražavati na više načina (tu je jedan takav proizvod, gdje je Ca izražen kao CaCO3: http://www.gnojidba.info/lithovit/lithovit-doza-i-nacin-primjene/ )

Osim Ca-nitrata, na tržištu kalcij može biti kao CaCO3 (kalcij-karbonat; primjerice Holcim Agrocal), Ca-klorid, Ca-sulfat, Ca-EDTA helat ili neki drugi helat... ima dosta različitih proizvoda.

Mislim da su sada stvari malo jasnije ... :rolleyes:
Ovdje toga puno piše al mi opet nije jasno.....u pitanju je yarin calcinit pakiranje 25kg kolika je doza primjene ako se ide folijarno?
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
I mene ova informacija zanima.
Za zalijevanje preko korijena (kap na kap) ide 0,1-0,2% tj. 1-2kg na 1000l vode.
Obzirom da su mi kapaljke svakih 10cm a paprika je naravno rjeđe sađena imam dosta gubitaka pa sam skužio da bi mi bilo bolje svaku papriku prskati špricom tj. folijarno. Koliku koncentraciju pravite za ovakvu vrstu tretiranja?

Hvala svima i veeeeliki pozdrav
Pozdrav.Osobno ti radim istu formulaciju kao i za zalijevanje.Folijarno ti je samo pripomoć,ne možeš se samo na to bazirati.Folijarno ti kalcij ne putuje po biljci,gdje legne na list ili na plod,tu se skladišti.A kad plod paprike malo naraste,kalcij ne probija barijeru.Kalcij najbolje putuje iz korijena.Kada ti se pojave fleke na plodovima,onda se radi folijarno da se spase budući plodovi i obavezno preko navodnjavanja.Ja to gledam ovako.Da bi folijarno pošpricao 200 m2 paprike,trebaš 10 l vode.To je znači 20 gr gnojiva,a da bi zalijao trebaš 200 l vode.To je znači 400 gr gnojiva u zoni korijena gdje je najbolje.Kalcij nije skup da bi tu uštjedio.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ovdje toga puno piše al mi opet nije jasno.....u pitanju je yarin calcinit pakiranje 25kg kolika je doza primjene ako se ide folijarno?
1-2 grama/litri vode :wink:
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Hvala na odgovorima.I sam sam znao da u fertigaciji ide 1-2kg-1000l vode al za folijarno nisam bio siguran.Kod mene se radi o začinskoj paprici koju zaljevam rasprskivačima tako da kalcij moram nekako dodati.Ima li tko iskustva s folifertilom ca i njega sam koristio za folijarne tretmane.Također sam nabavio i folifetil b-bor pa budemo vidjeli.
 

Najnoviji postovi

Na vrh