• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
S....o me IDS..:mad::.







Bez prostačenja molim
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
temptatio: i dan danas je tako, sajmovi su krcati i lijepo se proda a da bi došao do mjesta moraš parkirati kombi večer prije ili tu noć. Gradska tržnica u Puli je krcata od 01.04 - 01.10 i ako nemaš rezervaciju nema šanse da ćeš prodavati na stolu. U zimskom periodu nađe se prazan stol ali je i prodaja loša(nema više turista i ugostitelja a i domaći manje kupuju)
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Ove godine sam imao papriku kao nikada, presadnice sam svoje imao zaštita odrađena i ova godina bez ikakvih bolesti i problema.
Više sorti sam imao i zadovoljan sam evo sada će i 12-sti mjesec a još je paprike i redovito cvjeta i to obilno nije u plasteniku na otvorenom je.
Od početka devetog mjeseca uopće se ne prihranjuje niti se vodi kakva briga oko njih.
Par slika danas slikano.


 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Što ti je primorje.Ista ko moja u plasteniku.

Inače je paprika višegodišnja biljka i ako nema temperature niže od pet stupnjeva u stanju je prezimiti.Trebalo bi zaštititi korijen da se zemlja ne rashladi.
Ajd,daj si truda pa probaj,ova bi zima mogla biti ta koja će nam otkriti neke tajne ove biljke.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Mogao bih jedan mali dio malčirati i ostaviti pa vidjeti ako ne bude jake zime.
Inače vrijeme je totalno čudno.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ako se na to odlučiš,poreži je na pola metra visine,odrvenjeli dio stabljike - onaj do račve,utopli ali ne nečim vlažnim da ne trune,I onda pokrij agrotekstilom.Nemoj stavljati najlon da joj u sunčanim danima nebi bilo prevruće danju a hladno noću,da ne doživi temeraturni šok.Nisam sigurna za ovo kaj velim,ali po logici bi to tako nekako bilo.Ili da probaš jednu sa agrotekstilom,a jednu sa folijom,pa da vidiš šta će se bolje pokazati. Ako uopće ispadne dobro.Baš bih voljela da probaš pa da vidimo kako će biti.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Johabice pa taj se pokus može napraviti tako da se posadi kao kućna biljka,zar ne?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pa valjda je,samo je onda moraš posaditi u substrat,i staviti na toplo.Jer kada je izvadiš iz zemlje korijen doživi šok,a paprika to ne voli.trebalo bi je uzeti sa puno zemlje i to tako da se ne mrvi ,da bude onako kompaktna gruda.Možda da se jako zalije prije. Ja sam je jedne godine uzela i stavila u negrijanu sobu,ali sam je posadila u vrtnu zemlju koja se jako zbila i bila hladna.Pa je tavorila do pola zime i onda mi se osušila.Mora biti substrat jer je on rahli i lakše poprima sobnu temperaturu .
Sad sam i sebe napeljala da jednu presadim i stavim u dnevni boravak,tu ispred prozora. budem je sutra,bum i poslikala pa stavim sliku. I da vidimo kaj bude od presađene.
Inače posađene direktno u teglu mogu i tri godine biti tako,čak možeš od njih napraviti i malo stabalce, ,jedno metar visoko,sa krošnjom ako je pravilno orezuješ.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Može biti sobna biljka, ali traži puno svjetla i ne smije joj biti pretoplo, a ko za peh radijator je uobičajeno baš ispod prozora. U negrijanom prostoru ne uživa, muči se i navuče boleštinu. Mislim da to nije vrijedno truda. Neka paprike vani i u plasteniku dok vrijeme dozvoli pa na proljeće iznova. Kod mene još jedan plastenik ostao nedirnut, nisam imala srca čupati, raste i dozrijeva ubrzano, a ljuta ko sam vrag.
I za divno čudo nema boleština. Zadnje tretiranje sa sodabikarbonom i deterđentom za suđe je bilo u devetom mjesecu negdje krajem mjeseca.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Može biti sobna biljka, ali je to dosta riskantno. Najbolje je odrezati do pola, presaditi u teglu i staviti u podrum ili negdje gdje temperatura ne pada ispod tri do pet stupnjeva.

Što se paprike kao sobne biljke tiče, stvar je odnosa topline i svjetlosti, kao i kod većine drugih biljaka sa bogatom lisnom masom.
Što je toplije, treba više svjetlosti da bi listovi mogli stvarati klorofile i za to neće biti dovoljan prozor, što zbog toga što sunčev spektar gubi jaaako mnogo toga probijanjem kroz prozor, što zbog oblačnog vremena koje je, barem na kontinentu kod mene stalno. Dakle UV full spectrum žarulja jedino. Ona za

Ako je hladnije(npr, u podrumu na pet stupnjeva), odrezati je na pola i ne smije uopće imati listove.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
evo ga, čupa se paprika, danas, uz budno oko našeg ljubimca i čuvara Garija.
treba zemlju na vrijeme spremiti za sjetvu i sadnju blitve,špinata i salate odmah iza Nove godine
2qtdg1g.jpg
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Moram papriku kupiti pa da pitam one koji nešt znaju.
Vedranu sadim godinama i dobra ja. Ali sam ove godine uzela i nešto Irene,to je ista kuća,i posadila je naravno kraj Vedrane.I bilo je to sve lijepo i krasno,rasla Irene bez problema i pokazala se bolja od Vedrane po habitusu i po težini ploda, debljini perikarpa.Međutim,ono što mene buni je to što ona nije radila nove plodove dugo nakon zametanja onih četiri,pet,šest - kako koja stabljika - jednostavno je stala i hranila te,i nije čak niti otvarala pupove dok se nije skoro pobralo zmetnuto_Onda se događalo da je bilo stabljika na kojima nisam imala neko vrijeme šta brati.Znamo kako to ide - cvijet, zametnuto, plod za brati......tridesetak dana.Ajd, ne baš trideset, jer ima cvijetova na vrhu,ali sve mi ona nekako kasnila u odnosu na Vedranu. I sad se ja pitam jesam li ja nešto zeznula pa njoj nije pasalo,ali u istom plasteniku pod istim uzgojnim uvjetima je bila i Vedrana i na njoj je uvijek bilo i malih plodova ,baš kontinuirano. Samo ono što sam nakon toliko godina skužila - nešto su oni sa njom u sjemenarstvu zeznuli - nema ona više tako debeli perikarp ko što je imala prvih godina - ili je to samo moja kriva procjena? Ali razlika u perikarpu vedrane i Irene,uzgajane u ustim uvjetima,u istom plasteniku,red do reda je bila jasno izražena.
Ima li netko kakvo slični iskustvo sa Irene? Bilo kakvu informaciju? Mislila sam Mentu zamijeniti sa njom,puno je niža, ima kraće internodije, a plodovi su iste boje.Ali me ta stagnacija nešt dira i neznam šta napraviti.

Nešt sada mislim - da sam je možda forsirala sa dušikom? Jer ona je totalno stala u porastu kada je intenzivno hranila plodove.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Naručila danas - Vedranu, Irene, i Mentu imam prošlogodišnju.
I sad mislim ovako - staviti ću Irene - uzela sam tisuću - staviti ću je u pol plastenika. Kada budem zalijevala, ako se ukaže potreba, budem ja drugu polovicu zatvorila i nju budem forsirala sa dušikom, tako da bude imala vegetativni porast.Pa da vidimo šta će reći. Ako mi bude bacala zametnute pupove,onda ubcim i kalija i mikroelemente. Pa da vidim šta će onda reći. Meni je jako žao izbaciti Mentu iz proizvodnje,ali ja više nemam snage pentrati se po ljestvama.
Menta bi bila dobra za jesensku berbu,da se posadi tamo negdje u sedmom mjesecu,pa da ne dogura preko dva metra do završetka sezone.Kolko volim tu papriku, a tako mi je mrska.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Moram papriku kupiti pa da pitam one koji nešt znaju.
Vedranu sadim godinama i dobra ja. Ali sam ove godine uzela i nešto Irene,to je ista kuća,i posadila je naravno kraj Vedrane.I bilo je to sve lijepo i krasno,rasla Irene bez problema i pokazala se bolja od Vedrane po habitusu i po težini ploda, debljini perikarpa.Međutim,ono što mene buni je to što ona nije radila nove plodove dugo nakon zametanja onih četiri,pet,šest - kako koja stabljika - jednostavno je stala i hranila te,i nije čak niti otvarala pupove dok se nije skoro pobralo zmetnuto_Onda se događalo da je bilo stabljika na kojima nisam imala neko vrijeme šta brati.Znamo kako to ide - cvijet, zametnuto, plod za brati......tridesetak dana.Ajd, ne baš trideset, jer ima cvijetova na vrhu,ali sve mi ona nekako kasnila u odnosu na Vedranu. I sad se ja pitam jesam li ja nešto zeznula pa njoj nije pasalo,ali u istom plasteniku pod istim uzgojnim uvjetima je bila i Vedrana i na njoj je uvijek bilo i malih plodova ,baš kontinuirano. Samo ono što sam nakon toliko godina skužila - nešto su oni sa njom u sjemenarstvu zeznuli - nema ona više tako debeli perikarp ko što je imala prvih godina - ili je to samo moja kriva procjena? Ali razlika u perikarpu vedrane i Irene,uzgajane u ustim uvjetima,u istom plasteniku,red do reda je bila jasno izražena.
Ima li netko kakvo slični iskustvo sa Irene? Bilo kakvu informaciju? Mislila sam Mentu zamijeniti sa njom,puno je niža, ima kraće internodije, a plodovi su iste boje.Ali me ta stagnacija nešt dira i neznam šta napraviti.

Nešt sada mislim - da sam je možda forsirala sa dušikom? Jer ona je totalno stala u porastu kada je intenzivno hranila plodove.

A možda nije do sorte paprike, nego jednosatvno do zemlje i agrotehnike. Znaš da kod mene recimo cinto se pokazao odličan a enzini paradajzi loše, a u tvojem je baš suprotno!!!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pa je, agrotehnike,zato budem ja njoj dala nešt malo drugačije nego dajem ovima ustabljenima.
A šta da velim,i mala sam ja već tako jednom jednu koja je htjela nešto drugačije. Everest. E ona je zbilja bila Everest sa Montom, materemi, bila je visoka ko Triglav, a lišća, ubiotebog, lišća za kravu nahraniti,a plodova nigdje.Sa mikroskopom si ih morao tražiti.Srećom bilo pedesetak biljaka.A zarekla sam se ja sebi već davno da nikada više neću saditi ništa što traži posebne ili dodatne tretmane,ali me tako,s vremena na vrijeme neki vrag u obliku inata povuče i ja opet isponova.Aloooo....sada sam ja spremna za nju.Imam razrađenu taktiku i plan šopanja. I posebnu papicu za nju. Čim plodovi krenu,budemo raširili karte na stolu.
 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
Može li mi netko dat upute za uzgoj presadnica.
Planiram sijat vedranu svega 1000 sj. Mislio sam u negrijan plastenik staviti još 1 dodatni i dobro ga zatrpati agrilom, ali bojim se pošto neću biti uvijek u blizini da nebi mogao pravovremeno reagirati. Stavit ću ih u ljetnu kuhinju, a tamo opet imam problem sa dnevnim svijetlom, ali to ću već nekako sanirati. Zanima me pošto ću ih prvo sijati u 160 rupa dali je potrebno napraviti zaštitu sa previcurom, dodajete li još kakva dodatna hranjiva, u kojih količinama i koliko često. Koja je minimalna temperatura potrebna kako bi flanci dovoljno brzo napredovali? Znam da je optimalno 25, a jel recimo 18/20 dovoljno?
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Pozdrav. Radio sam Kurtovsku kapiju i Palanacko cudo. Kapija je preukusna paprika, ali Palanacko cudo ima vece i teze plodove. Imam nekoliko sjemenki Banatskog uva (preteca Slonovog uva) koje planiram probati. Medjutim, zanima me ima li neko iskustva sa Amforom? Kakva im je rodnost, krupnoca plodova u odnosu na nabrojane? Pitam, jer me zanimaju iskljucivo ciste sorte, a trazim sto optimalniju..
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
evo ga, čupa se paprika, danas, uz budno oko našeg ljubimca i čuvara Garija.
treba zemlju na vrijeme spremiti za sjetvu i sadnju blitve,špinata i salate odmah iza Nove godine
2qtdg1g.jpg

Pozdrav. A, mogu li negdje da vidim slike ovog plastenika? U zadnje vrijeme pratim blok plastnike, pa me zanima kako je rjeseno ovo spajanje na oluke. Sto detaljnije fotografisite? :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A jel imaš u vidu da nije isto imati blok plastenike uz obalu i na kontinentu? U kontinentalnoj klimi moraju biti neki drugi tehnički uvjeti zadovoljeni da bi to funkcioniralo.

Eh,presadnice i amforu budemo sutra,ako netko prije ne naleti - nisam danas baš raspoložena. Ali budemo o tome.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Ne razumjem razlike? Kakvi uslovi treba da se ispune? Zivim na podrucju na oko 250 metara nadmorske visine. Ako mislite na snijeg, ugradio bih grijace u oluk koje bi ukljucivao po potrebi da otope snijeg..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh