• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Snijeg - na plastenicima u nizu on nema kamo. Konstrukcija mora biti jaka,da izdrži ako ga nemožeš na vrijeme skinuti.Šta ćeš ako ga u toku dana napada četerdsedetak cm. Grijač da možeš malo zgrijati da se otopi......odvod vode riješen..
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Odvod u vidu oluka se podrazumjeva. Grijac sigurno moze da otopi sve to, jer bi bio pruzen cijelom duzinom oluka. Oluk bi bio resetkast pri dnu, kako bi voda nesmetano prolazila ispod snijega. Konstrukcija koja bi ga nosila bi bila od betonskih stubova 12 cm x 12 cm. Zato sam i pitao za pricvrscivanje najlona za oluke, jer je to jedina stavka koju jos moram prostudirati. Pa, znam i ja nesto, nisam dzaba valjda ostavio nekoliko godina skole iza sebe. :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Prijatelju, kad to napraviš i vidiš rezultate kod prvog snijega vidjet ćeš da ta škola ima mnogo manje značenja od škole kojom se školuje u praksi!!!
poz!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Heh, pa mi sada odosmo u off. Samo sam trazio fotografije oluka.. Naravno da skola sama po sebi ne znaci nista specijalno. Zato sam i zapoceo sa konkretnim poslovima, da ne bi ljudima prodavao maglu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Dali je neko probao napraviti nešto za sjetvu paprike u kotajnere pomoću vakuma.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Može li mi netko dat upute za uzgoj presadnica.
Planiram sijat vedranu svega 1000 sj. Mislio sam u negrijan plastenik staviti još 1 dodatni i dobro ga zatrpati agrilom, ali bojim se pošto neću biti uvijek u blizini da nebi mogao pravovremeno reagirati. Stavit ću ih u ljetnu kuhinju, a tamo opet imam problem sa dnevnim svijetlom, ali to ću već nekako sanirati. Zanima me pošto ću ih prvo sijati u 160 rupa dali je potrebno napraviti zaštitu sa previcurom, dodajete li još kakva dodatna hranjiva, u kojih količinama i koliko često. Koja je minimalna temperatura potrebna kako bi flanci dovoljno brzo napredovali? Znam da je optimalno 25, a jel recimo 18/20 dovoljno?


Evo sam se sjetila jutros tebe,a vidim da ti nitko ništa nije rekao,pa da probamo riješiti neke tvoje nepoznanice.

Možeš napraviti flance i na prozorskoj klupčici,ali ih prije toga stavi na nakljavanje.
To napraviš jednostavno ako imaš neku grijalicu na struju - ima i sistem električne deke,ali ak ništa nemaš,jedan mali uljni radijator može dobro poslužiti.Posiješ na 204,ne mora biti 160,staviš kontejnere jedan do drugog ili jedan iznad drugog ali sa razmakom dvadesetak cm kako bi topli zrak mogao citkulirati.To sve pokriješ nekom plahtom - ono,napraviš malu kučicu i temperaturu držiš na 28-30 stupnjeva svih dvadeset četiri sata.Nakon par dana će početi klijanje,sedmi dan nicanje,deseti dan će sve biti vani.Možda i dan prije.
Pritom moraš paziti da ti trmperatura ne pobjegne preko 35,jer će se spaliti klice,i da ti se zemlja ne isuši.Zato možeš kontejnere prije naklijavanja dobro zaliti i prektiti tankom prozirnom folijom - može ak nemaš drugo i celofan.Ako se ipak ukaže potreba za zalijevanjem prije nicanja ili u toku nicanja,obavezno to radiš sa toplom vodom. Kada počne nicanje treba svijetla,ali i zadržati temperaturu - ne više tolko visoku,ali bar 25 još dva dana ,zapravo tako dugo dok sve ne bude vani.Ako temperatura prije drastično padne,neniknuto neće niknuti ili će de odužiti na jako dugo.
E sada,dok je sve niklo može to ići na prozorsku klupčicu tako dugo dok ne dođu biljke na pevo par pravih listova.Onda moraju na presadnju u veći prostor.
Paprici,ko i svim biljčicama nije toliko bitna temperatura zraka,i budu se one ugodno osjećale i na 20 stupnjeva ako im nije za noge hladno.Nikada temperatura substrata nesmije biti ispod 17.Nabolje je da je 20.Inače korijen ne restemne funkcionira,biljka se muči,a može u propasti.Nakon nicanja,ako je temperatura substrata ispod 20 nemoj ga držati jako vlažnim,nek bude umjereno,ali ne presuho.Nikakva ti zaštita nije potrebna,jedino ako primjetiš polijeganje,onda reagiraš.Ja već godinama nisam zalijevala niti zemlju niti presadnice.Ali ako želiš,možeš,pogotovo ako u toku rasta imaš jako vlažan substrat i visoku temperaturu,a biljke nisu toliko razvijene da bi pokrile kontejnere - napravile zasjenu lišćem.
Eto.
Još nešto?
 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
Znaći do nicanja 28, nakon nicanja 2-3 dana 25. Ako prilikom presadnje budem prebacio na malo drugacije uvijete(ne grijani plastenik) zbog prostora, dali ce to previse sokirati biljku. Dizem ih metar u zrak i pokrivam duplim agrilom. Jel potrebno dati flancima dodatno svijetlo?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja papriku nisam nikada dodatno osvjetljavala u duplom plasteniku ali sam je uvijek grijala.Neće ti biti dobro ako neglo promjeniš drastično temperaturu,a niti ako ti temperetura zemlje bude ispod 17.

A zašto od željeznih šipki - osmice ili desetke ne napraviš lukove i preko prebaciš prozirnu foliju? - lakše,ne leži na bijlkama,

Za negrijanje ti ne mogu ništa reći,ja to nisam tako radila.Neznam šta će se dogoditi.
 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
Nešto ću probat iskemijat u gradu. Neda mi se za 1000 flanaca vozikat se bezveze. Bolje da su mi u blizini. A gle u negrijane cu prebacit tamo u 3. mj kad budem presadivao. U plasteniku napravim leju i pokrijem agrilom. Valjda ce biti dovoljno sunca u to vrijeme da bar malo dogrije... Hvala na pomoći! Mladi poljoprivrednik :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pozdrav. Radio sam Kurtovsku kapiju i Palanacko cudo. Kapija je preukusna paprika, ali Palanacko cudo ima vece i teze plodove. Imam nekoliko sjemenki Banatskog uva (preteca Slonovog uva) koje planiram probati. Medjutim, zanima me ima li neko iskustva sa Amforom? Kakva im je rodnost, krupnoca plodova u odnosu na nabrojane? Pitam, jer me zanimaju iskljucivo ciste sorte, a trazim sto optimalniju..


Ajmo, da ne ostanem dužna,zadnji je dan Stare,s vle stari ljudi a seu Novu ne ulazi sa dugovima.
O Banatskom i Palanačkom ti nemogu ništa reći jer ih nikada nisam sadila a niti neznam čak kako izgledaju.Sadila sam u istom terminu i na istoj parceli Slonovo i Amforu.
Amfora je bila ranija u berbi i kasnija u berbi.Kasnija po tome što je kasno najesen još uvijek crvenjela jednolčno i brzo dok je u isto vrijeme Slovovo ostalo zeleno ili polucrveno.Dakle,brže i temeljitije dobiva boju.Rodnija je bila od Slonovog,ali je Slonovo bilo teže i krupnije.To je po broju ubranih paprika.Po težini ubranoga ne mogu ništa reći,ne sjećam se,a i nije mi palo na pamet vagati. Amforu možeš i u plastenik,iako bih ti za plastenik preporučila hibrid -kontinuirano zameče lijepe plodove dok je minus ne ofuri ako je vodiš na dva stabla.Slonovo nije za plastenik,usitnajvaju se kasniji plodovi a novi ne rastu dok ne obereš crvene.
Evo,to je to,pa ti razmisli.Ako imaš još koju nepoznanicu, a ti rekni.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Dalo bi se u trećem prebacit u negrijani ali moraš imat alternativu za dogrijavanje, mislim vidjet ćeš i sam koje temperature budu ali neki termogen ili nešto moraš imat, peć na drva i ventilator isto mogu pomoć u tim nekim situacijama.

Ja sam ove godine išao 15.3. u negrijani sa lejom i duplim agrilom, s time da sam nekad dogrijavao sa termogenom na centralno( btw glupa ideja) ove godine planiram stavit podno jer je jeftino i puno učinkovitije.

Za grijanje flanaca možeš složit neki tunel u plasteniku, prekriješ ga najlonom i tako držiš po danu i složiš 2 x2sloja agrila pa po potrebi nabaciš, a kroz noć 4sloja.
Griješ sa kaloliferom na struju, sa 1kw možeš grijat 1,2m x 7m otprilike i ugradit na kabel prije dobar termostat. Kaloliferi su jeftini, a potrošnja po danu manja, kroz noć jeftinija struja.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Ajmo, da ne ostanem dužna,zadnji je dan Stare,s vle stari ljudi a seu Novu ne ulazi sa dugovima.
O Banatskom i Palanačkom ti nemogu ništa reći jer ih nikada nisam sadila a niti neznam čak kako izgledaju.Sadila sam u istom terminu i na istoj parceli Slonovo i Amforu.
Amfora je bila ranija u berbi i kasnija u berbi.Kasnija po tome što je kasno najesen još uvijek crvenjela jednolčno i brzo dok je u isto vrijeme Slovovo ostalo zeleno ili polucrveno.Dakle,brže i temeljitije dobiva boju.Rodnija je bila od Slonovog,ali je Slonovo bilo teže i krupnije.To je po broju ubranih paprika.Po težini ubranoga ne mogu ništa reći,ne sjećam se,a i nije mi palo na pamet vagati. Amforu možeš i u plastenik,iako bih ti za plastenik preporučila hibrid -kontinuirano zameče lijepe plodove dok je minus ne ofuri ako je vodiš na dva stabla.Slonovo nije za plastenik,usitnajvaju se kasniji plodovi a novi ne rastu dok ne obereš crvene.
Evo,to je to,pa ti razmisli.Ako imaš još koju nepoznanicu, a ti rekni.
Vjerujem da je Amfora mnogo ukusnije od Slonovog uva?!
Zanima me krupnoca ploda, kako se gule za ajvar. Meni je Kurtovska kapija najljepsa paprika koju sam ikada jeo, ali je dosa sitna.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E,to ti neznam - ja u sezoni papriku ne jedem jar sam ljuta na nju zbog puno posla,a ajvar ne radim.Meso Amfore je podnošljive debljine,Mislim da je slonovka deblja.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Ja sam jednom imao slonovo uho i to je bilo odlično, lijepe paprike plosnate srednje veličine, niske ma super, na drugoj parceli gdje sam drugo sjeme isto od zki bila visoka paprika sa malim okruglastim plodovima. eto tako sam 2 put probao i odustao.

Svaki dosad okušaj sa sortama je bio čisti pušing, tako da samo hibrid. A testovi na 2 kvadrata.

Johabice manje sadi bit će manje posla :(shake):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hoću - ove godine opet smanjujem - samo kolko mi na malo može proći.Da mi oće penzijicu dati, nebih je uopće više radila - ali vele oni - mlada ti još, vataj se posla.:(giggle)::(giggle)::(giggle):
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Slonovo uvo je hibridna sorta, proizvodi je Superior iz Velike Plane, Srbija. Meni je to uzasna paprika za oci, jer je velika kao cipela. Puna je vode, a sto se tice ukusa, jedno veliko nista. Za one koji hoce da je prodaju je jako dobra zbog tezine, mada paprika preko 200 grama je takodje nepozeljna. Ali, treba covjek racunati da ce ga proklinjati domacice sto ce dobiti malo ajvara zbog velike kolicine vode u paprici.
Ja sam uzgajao Palanacku baburu i Soroksari papriku od babura, a Palanacko cudo i Kurtovsku kapiju od roga paprika. Soroksari sam odmah otpisao zbog sitnog ploda i slabog prinosa, a i ukus nije nesto specijalan, dok je Palanacka babura dala jako dobre rezultate. Kurtovska kapija je preukusna i jako lijepo izgleda, ali slabog prinosa. Ono sto me jos odusevljavalo kod nje je visoka i cvrsta stabljika. Postavicu fotografije nabrojanih sorti. Napomena je da moje povrce "jede" iskljucivo samo organska djubriva.

Kurtovska kapija
IMG_0792.jpg

IMG_0839.jpg

IMG_0742.jpg


Palanacko cudo
IMG_3693.jpg

Fotografija nije reprezentativna, ali se moze vidjeti srcoliki oblik paprike i neka prosjecna gramaza, oko 180. U gajbi je paradajz, Crveno Volovsko srce.

Strizanka
Probao sam i sortu Strizanka, Institut Smederevska Palanka, kao i Palanacko cudo i Palanacka babura, ali sa njom nisam bio odusevljen. Daleko je vise trulila nego sto je slucaj sa Palanackim cudom i imala je previse slatkast ukus. Boja je bledja i mat, u odnosu na Palanacko cudo, koja je sjanija i tamnija. Ni ova fotografija nije nesto posebno reprezentativna.
IMG_3695.jpg


Palanacka babura
IMG_3299.jpg

Sjemenski primjerci
IMG_3507.jpg


Evo i jedna slicica nekih od mojih sortica paradajza, mada imam jos dosta toga.
IMG_0724.jpg
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
i dalje tjeram po starom...Slonovo uvo, Istra, Boni, Belo uvo...to kupci hoće i to postiže najbolju cijenu na tržnici na malo...
sve ostalo su priče...:(giggle):
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Postujem! Svako ima svoje misljenje i uopste ne volim kad neko nesto prihvata samo zato sto je cuo da je to tako. Ja naginjem eko poljoprivredi u svakom pogledu, pa zbog toga nema smisla da radim sorte od kojih ne mogu da sam sebi sacuvam sjeme. Iskreno, nepovjerljiv sam i prema hibridima, jer porijeklo te hibridizacije ne znam. Monsanto je pokupovao veliki broj sjemenskih kuca, medju njima i Singentu, koja je jako zastupljena po nasim plastenicima. Moja logika je da ljudima prodam ono sto i sam zelim da jedem. Moja djeca, tudja djeca.. Nema tu razlike. Za tri godine rada, nisam imao nikakve bolesti u plastenicima osim biljnih vaski i njih sam tretirao koprivom i zaista su nestale, tako da kopriva nije mit. Istina je da je to sve tesko naplatiti i da trazi mnogo posla, ali sta da se radi.. Treba ljude osvjestiti. Medjutim, ja postujem sve poljoprivrednike koji rade savremenu poljoprivredu, jer niko ne zna sa kakvim se oni nedacama susrecu, a niko ne vodi racuna o njima..
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
30lz14p.jpg



belo uvo....naravno, tada još nije bila za branje...al tek sada je došla na red da postavim sliku...
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Super izgleda. Ja je nisam uzgajao. Ljudi mnogo vise hvale Ljubov dlan, nego Superiorove proizvide, mada meni ljespe izgleda Belo uvo, fizicki..
 

Najnoviji postovi

Na vrh