• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Pitanje u koju zemlju sijete papriku. Jel dobar Klasman, stavljate li vermikul?
Planiram sijati krajem tjedna. Imam složeno grijanje zemlje i termogen za zrak + plastenik u plasteniku. Nadam se da će biti dovoljno. I još jedno pitanje - sijati po jednu sjemenku u kontejnere 209 rupa ili u redove u sandučiće? Kužim da ću sa sandučićima dobiti na prostoru i vremenu sijanja, ali neznam koliko će paprika biti šokirana kad ju budem pikirala. Do sad sam sijala u 209, pa pikiranje s korjenom i gudicom zemlje. Naravno radi se o sortnim paprikama, hibridi su preskupi, oni obavezno po jedan, a i klijavost im je bolja.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Ja pikiram sve. Od lubenice do salate i begonije. Sve sijem u refove i sanducice, za papriku je to nikakav sok i mislim da ima brojne prednosti i rasada se msnje izduzi u procesu rane proizvodnje, ima puno razvijeniji korjen u odnosu na gornji dio biljke. I sijem hibride.
Koristim zemlju brill.

Termogen je nadam se na struju? Imas li i agril na tim tunelima za noc ?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Termogen je na lož ulje, a zemlju grijem na struju -na stol stavljam striropor 3 cm, 3 cm sitnog pijeska, kabel strujni za podno grijanje pa još par cm pijeska i na to stavljam kontejnere ili sandučiće ako budem sijala u redove. To je svega 8 kvadrata pa postavimo konstrukciju za foliju ono plastenik u plasteniku, zatvoreno s tri strane a sa četvrte puše termogen. Ako treba može i agril preko najlona. Za prve flance sasvim dovoljno, a za kasnije ide na stolove s podnim grijanjem još 12 kvadrata, onda bude već toplije pa ne treba dupli plastenik. Za ovih 8 kvadrata imam i rasvjetu da se ne izduže. Zašto termogen na struju? Koliko troši? Bilo bi lakše, ovo s ložom je tlaka ali nije preskupo. Moram naučiti postavljati slike pa bu lakše.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Kako kontroliraš ovaj termogen na ložu i koje je snage? Termostat? Mislim za 8kvadrata klijališta ti je dovoljno to podno grijanje i neki bolji kalolifer koji bi radio na 1kW odnosno 2 kad zatreba, pod pretpostavkom da je to visine nekih 80cm i lučnog oblika kao plastenik. Ja imam podno na drva i za klijalište imam 3 cijevi od cola i jedan kalolifer za klijalište, kad izađe iz kljiališta podno je dovoljno za nastavak razvoja, eventualno pojačam na peći ili dodam kalolifer.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Jahobice,niste mi pisali kakva je kod vas bila majkovacka.Veliki pozdrav.



Oprostite,zaboravila sam.
Bila je super, nimalo bolesna, jedino sam je protiv tripsa morala špricati.
Ja je nisam puno sadila,većinu sjemena sam poklonila, osim na vašu, slala sam na još nekoliko adresa.
Sada vam ne mogu dati onoliko količinu,ako vam treba, vrlo sam si malo sjemena ostavila jer je neću imati kamo saditi,a budem radila flance za prodaju pa će mi trebati,ali ako želite, desetak vam mogu poslati.Tako da dođete do sjemena za slijedeću godinu.
I sada se čudim kako je ono proljetos prešlo granicu,ja mislim da sam vam poslala jedno tisuću - tisuću petsto sjemenki,a u običnom pismu.
Zapravo,vi znate koliko je bilo,ako ste ih izbrojili dok ste sijali.
 

manja

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
23
Hvala vam u svakom slucaju.Ja mislim da cu dobiti sjeme od prijatelja kojem sam prosle godine dala ako slucajno nebude zagubio a rekao je da je sacuvao.Čućemo se,Puno puno hvala.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Kako kontroliraš ovaj termogen na ložu i koje je snage? Termostat? Mislim za 8kvadrata klijališta ti je dovoljno to podno grijanje i neki bolji kalolifer koji bi radio na 1kW odnosno 2 kad zatreba, pod pretpostavkom da je to visine nekih 80cm i lučnog oblika kao plastenik. Ja imam podno na drva i za klijalište imam 3 cijevi od cola i jedan kalolifer za klijalište, kad izađe iz kljiališta podno je dovoljno za nastavak razvoja, eventualno pojačam na peći ili dodam kalolifer.
Termogen je velik, a jačinu neznam. Znam da fino grije i da u plasteniku cca 80 kvadrata drži dobru temperaturu. Kontrola ti je poluautomatska, sin je postavio nekakve toplomjere i sve to pospojio na kompjutor i alarm na mobitel ako se temperatura spusti ili digne preko zadane. E fino ti je to, to je automatski dio, a onaj drugi je kad mobitel zatuli, a ti trči u plastenik u gluho doba noći i vidi jel crko termogen ili treba otvoriti vrata da se malo smanji temperatura. Većinom je ovo prvo. Grijem cijeli plastenik jer u ovaj dio koji nije pod drugim najlonom sijem salatu, ona nije zahtjevna za temperaturom, ali si mi dao razmišljati o kaloriferu. Bilo bi puno lakše bar nekih 15-20 dana jer salatu ne mislim sijati prije veljače. Klijalište je pravokutnog oblika i visine 120 cm, kaj bi to moglo proć s manjim kaloriferom?
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
hm, s jednom nebi moglo sigurno ali s dvije bi trebalo moći, znači kupiješ dvije grijalice po 70kn i staviš ih na 1 grijač

najbolje bi bilo imat neki bolji i jači termogen koji ima recimo 3 kW, e sad treba pronjuškat

e sad pripazi na struju i kako ćeš to dovest do tamo da nebi što izgorilo :fiery:

naravno ako se odlučiš na to


ja imam tunele u plastenicima od 1,5 širine, 80cm visine i to u luk , mislim da je to puno bolje od tog kvadratnog, i zašto toliko visoko 1,20?

ako rade obje na tim jačinama non stop, da su to 2kW/h pa računaj koliko te izlazi
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Kvadratno je i visoko zato jer mi je termogen na toj visini i lampe za osvjetljavanje. Mislim da mi instalacije a i novčanik nebi podjeli još i grijalice na struju. Još ove godine idem po starom, a dalje bumo vidjeli. Možda nam ove godine bude malo bolje vrijeme.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Adan dali si pratio potrošnju za 24 sata koliko potrošiš kad preračunaš u kunama za to vaše klijalište, koliko je površina u m2.

Da razmislite o grijaćim kabelima na struju 150/200w je sasvim dovoljno po m2 i termostatom regulirati dnevnu i noćnu temperaturu.
Ja presadnice povrća radim u garaži pa mi vanjsko vrijeme/nevrijeme ne utječe u proizvodnji.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Klijalište je za najraniju sjetvu samo 8 kvadrata, sredinom veljače još 12 kvadrata, i na toj kvadraturi imam grijače kablove na struju. Potrošnju nisam mjerila jer nemam drugog izbora, kablovi za grijanje zemlje i termogen na ložu za zrak. Kablovi imaju termostat i to je ok, ali termogen je valjda mojih godina pa nema termostat i neisplati se ugrađivati ga, a uz to ima ružnu naviku ko i svi starci kad radi radi, a ako mu se neda moš mu puhat na trstiku. Obično je mušićav kad ga najviše trebaš. Trebalo bi ga zamjeniti ali neda ministar financija.
Kako presadnice u garaži mislim na svjetlo, meni u plasteniku za najraniju turu treba dodatno svjetlo da se ne izduže ili ima neka kvaka koju neznam.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Znam da postoje i one tzv.električne deke dim.5*1 m koje su u stvari grijači.Kolko sam čuo to su nabavljali u Srbiji, ali ne znam točno gdje i kako.
Zna li netko više o tome ili o ovim grijačim kabelima.Kako se to koristi i gdje se nabavlja?
hvala
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ja imam grijače kablove koji se koriste za podno grijanje . Na stol smo stavili najlon +3 cm stiropora, 2-3 cm sitnog pijeska, razvukli kablove i pokrili sa 1 cm pijeska. Griju i imaju termostat. Pijesak smo stavljali da se temperatura jednomjernije rasporedi, a i kad ga zagrije duže drži toplinu. Nabavljeno u Samoboru - firma Skandia d.o.o. (neznam smijem li to pisati da ne dobijem po prstima - kao reklamiranje) Nije mi to namjera, samo pišem gdje sam ih ja nabavila. kontaktiraj ih pa će ti izračunati koliko trebaš i ne čini mi se skupo a vrijedi.
 

manja

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
23
Znam da postoje i one tzv.električne deke dim.5*1 m koje su u stvari grijači.Kolko sam čuo to su nabavljali u Srbiji, ali ne znam točno gdje i kako.
Zna li netko više o tome ili o ovim grijačim kabelima.Kako se to koristi i gdje se nabavlja?
hvala

Neznam kako ostali ali ja vam nebih preporucila el cebe.Iz licnog iskustva vam kazem jer sam ja pokusavala i nakon nekoliko dana žice probicu kroz plastiku sto je jako opasno.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Neznam kako ostali ali ja vam nebih preporucila el cebe.Iz licnog iskustva vam kazem jer sam ja pokusavala i nakon nekoliko dana žice probicu kroz plastiku sto je jako opasno.
Neznam šta ste htjeli reći, ako mislite da se žica topi ovojnicu / plastiku to je do kvalitete ja koristim isto grijaće kablove i nemam takvih problema a snaga je po dužnom metru 14w koji se koriste za podno grijanje upravo kako je opisao Adan.
Par slika od mojih kabela.



 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh