• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja sam isto sijao u svašta, stender, tref, brill, klasman, floragard i td. Uglavnom situacija je da što više crnog i što manje bijelog treseta u supstratu to je supstrat bolji. Ja u svaki tak i tak stavljam trianum i osmocote start i tada je skoro svaki pa dobar. Bitno je za ljetnih mjeseci da se ne isušuje pola sata nakon što zaliješ flance. Recimo više nikad ne bih uzeo brill i tref, pa čak ni stender. Već 4-5 godina sijem isključivo u floragard i jako sam zadovoljan. Lani sam dobio jednu vreću, nekakve žute boje, nikad čuo. Žali bože tih 20 kontejnera flanaca.
Tu kod mene u selu ima čovjek koji pravi supstrat i kaže da napravi točno onakav kakav naručiš, e sad.... ja nisam nijednom probao, a stalno planiram pa zaboravim naručiti, pa kad mi treba on nema pripremljen i onda odletim i uzmem ono što stalno uzimam. Uglavnom on radi jako puno sadnica cvijeća i kaže da sav supstrat za sebe radi sam, cvijeće koliko vidim mu je jako dobro...

Inače, jel tko radio od vas baburu Beladonu, budem ove godine stavio jedan plastenik za probu, da vidim kakva će biti. Bit će i jedan nove mente i ostalo vedrana, čisto da vidim usporedbu u poslu i prinosu.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Beladona sijana prošlu sezonu i ponovo posijana i za ovu godinu,meni lično se dopala,brzi hibrid(brzo krene u berbu)plodovi solidne krupnoće i debljine stijenke,ujednačeni,pogodni za prodaju mogu i odsstajati da ne uvenu,brzo dobija žutu boju ,nije zahtjevna za uzgoj,nje podložna oštećenjima radi nedostatka kalcija,u zrelosti ne prelazi u crvenu boju već žuta prelazi u zlatožutu......:cool2:
I slika usporedba sa vedranom.
 

Prilozi

  • DSC00860.JPG
    DSC00860.JPG
    32.4 KB · Pregleda: 93
Posljednje uređivanje:

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Ove godine radim Salana F1 u žbunjastom uzgoju u plastenicima. Kažu da je Vedrana osjetljiva dosta u proizvodnji , a i zbog nemogučnosti uzgoja na špaliru odluka pala na sakatin hibrid
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
I ja prošle godine sadio Beladonu fina krupna mesnata jedino kada zori prelazi u narandžasro.
Koja je cijena ja sam plaćao 44 kn 100 kom u BiH.
Pozdrav!
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Ne, krivo me razumio. Ja nisam u mogućnosti da je vodim na špalir.

A Salana je srednjekratkih internodija pa bi trebala bit niža u žbunjastom uzgoju
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Cek, je li mislite na dve vertikalne spage, pa da uz njih vodite dve grane ili klasicne spalire da ih pridrzavaju sa strana?
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
:icon_scratch:Ah al sam ga zakomplicirao. Ne radim papriku na dvije grane, nego klasika kao što kažeš sa strane samo da ne pada na zemlju.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja ću ove godine ovako - sadnja gušća,na 25 cm - na dva stabla ko i uvijek,ali bez bočnih zaperaka.Da sada sam išla na zaperak sa tri lista i jednim plodom,sadnja na 30.Ali pošto postajem inertnija,lakše mi bude i prije ću odraditi ako poskidam sve zaperke komplet - dakle ostane samo stabljika i listovi na njoj. Neznam kako to bude u konačnici ispalo, hoće li listovi moći ishraniti plodove, ali ako ne probam - neću znati.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Moći će ishraniti sasvim sigurno. Tako ja radim i vedranu i mentu, plodovi su savršeni ako nigdje ne fulam s navodnjavanjem i prihranom. Jedva sam radnike naučio i takvom pinciranju, još da im objašnjavam tjedan dana da ostave još jedan pup i list:eek:, bila bi to katastrofa.

Ja sam jednom probao salanu uz vedranu na 2 grane, salana je nešto brža od vedrane, i dosegne 2 metra visine u veronez plasteniku. Plod je sitniji ali ga ima ko da ga voda donijela...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Ja sam gledao jedan video gdje se svaki plod hrani samo preko jednog lista. E, tu su bili idealni uslovi za rast i razvoj. Medjutim, ako cabage kaze da moze, onda 100% moze, jer je zasigurno kompetentan. Ja sam ove godine na nekoliko primjerka testirao papriku na jedan i vise listova. Primjetio sam da je malo sporije napredovala ova koja je imala jedan list pored sebe, nego ona koja je imala nekoliko, ali to ne mora znaciti da ce biti ukoliko svaka paprika bude vodjena jednim listom. Ono sto je sigurno je da se dobije 10 od 12 paprika prve klase, sto je prednost u svakom slucaju, tj. da se nekih samo oko 15% dobije druge klase paprike. E sada, je li ih na dve grane vodite u dvoredu ili u jednom redu? I, da li je neko vodio crvenu ajvarusu na dve grane?
Cabage, prethodna poruka Vam je onako zapazena, 2000-ita. :)
 
Posljednje uređivanje:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
@Stjepanovic1988... vidi vraga, zbilja pa jest.

ne tvrdim sto posto da nebi bilo bolje ostaviti koji list više, no u uvjetima gdje to obavlja radna snaga umjesto mene i plastenicima koji nisu profi već su tu da paprika bude bolja nego vanjska, ovo je sasvim dovoljno. U veronezu prinos od 12 kg po m2 prve klase, u ovim višljim plastenicima nisam ni računao prinos no vidljivo je bolji još..
 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
Kad smo kod 25 cm nije li to pre gust sklop? Ja bi također probao na 25 radi bolje iskoristivosti prostora, ali se bojim da nece dovoljno napredovati... Ako bi isao na 25 jel bi trebao u tom slucaju vezati i drzat na 2 grane?
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@Bridger
Je li mislis ici u dvored ili svaki red paprike za sebe?
Ako je jedan red onda sigurno nije pregusto, a ako ides sa dva reda, koliko odvajas red od reda u dvoredu?
 

Najnoviji postovi

Na vrh