• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
I ja se pitam isto. 50cm :icon_scratch: ja lubenice na 60 sadio

25 cm nije gusto ako vodiš na 2 grane, ja radim na otprilike 28x35 cm, sad zavisi koja je paprika u pitanju, a ti tu 2. granu možeš zakinut na polovici prozvodnje kao što ja radim
 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
Htio bi dobit barem 6-7 u dužni metar folije, ali me nekako strah one stare ( više je manje). Moram nekako izgrebat iz 1,5h šećerca i 1000 biljaka paprike za jedan novi plastenik 40x8. Bilo bi prekrasno da me divljač ne sabije u šećercu i da me okine početnička sreća u paprici.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Na žbunasto ne valja pregusto,alo to će ti netko drugi reći. Cabage zna sve i tome,on sadi vani pa zna što paprika u takvom uzgoju može postići. Ja se više ne sjećam vanjske prouzvidnje,ali mislim da sam išla da trideset ili trideset pet među biljkama i pedeset među redovima,sa međugrednim razmakom osamdeset, ili metar.
 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
Radi se o plasteničkom uzgoju. Ako bude vremena budem ju povezo na 2 grane, ako ne ostaje žbunjasto, ali u tom slučaju vjerovatno razmak 30cm nece biti dovoljan
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
I, sta se na kraju zakljucilo za uzgoj na 2 grane?

a) 25 cm je dovoljno biljka od biljke u redu
b) 35 cm je dovoljno red od reda u dvoredu
c) plodovi se mogu hraniti sa po jednim listom
d) dvored od dvoreda je i vise nego dovoljno odmaknuti 80 cm

Zbunast uzgoj u mom plasteniku sam radio na sablonsku malc foliju 35x35 (mislim da je to taj razmak) bez skidanja zaperaka i bila je samo jedna mana. Desila se dobra oplodnja u donjem dijelu krosnje i dobio sam deformisane plodove; zdrave ali deformisane fizicki, zbog pritiskanja izmedju sebe u donjem dijelu krosnje. Inace, paprike su bile paradajzom zaklonjene od istocnog sunca, stajale su pored bocnog provjetravanja i kvalitet stabla i kompletne biljke je bio izvanredan. Svaka biljka (ne plod) je bila identicnog izgleda i jako zdravog lista, a da nisam ni jedan hemijski preparat ni mineralno djubrivo upotrijebio. Vegetacija je kasnila oko 10 dana u odnosu na one koje nisu bile zaklonjene paradajzom.
ZAKLJUCAK: Zbunast uzgoj na ovom razmaku rupa na foliji bio bi uspjesan na tri grane i biljke bi jako lijepo izgledale, pod uslovom da se skidaju zaperci i da razmak od dvoreda do dvoreda bude nekih 90 cm, naravno uzgoj pomocu spalira. Ako je ovo proslo, onda cete tesko pogrijesiti sa gustinom, a ja sam ovako, bez skidanja zaperaka radio dve godine jednom rogu, drugi put baburu.
 
Posljednje uređivanje:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pokušavam pronaći fotografije iz prve godine uzgoja paprike u plasteniku bez ikakvog vezanja, ali bezuspješno, valjda sam izbrisao nekad. Sađena je na 3,5 biljke po m2 ili ti u redu 35 cm okvirno, dvored na foliji. Imam slike istog sklopa na otvorenom za nekakvu usporedbu.



Moja iskustva su takva da sam godinu dana kasnije išao na dvije grane i od tada stalno tako radim. Jednostavno, u plasteniku žbunjasti uzgoj ne može dati potencijal hibrida. Gornji plodovi uvijek budu nešto sitniji i živa je to šuma. Donji plodovi su redovito deformirani.

U uzgoju na 2 grane prvi cvijet obavezno skidamo da dobijemo jaču biljku, a i taj prvi plod u većini slučajeva zna biti deformiran. Uglavnom dok se poklope dobri vremenski uvjeti na kraju sezone dobijemo ovakve biljke sa pristojnim plodovima.


Da napomenem samo da ovo nije niti profesionalni plastenik niti profesionalni uzgoj. Paprike stignemo pincirati do rujna i tada nam krene vanjska roga koje ima svake godine sve više. Od tog perioda ako jednom samo uspijemo na brzinu priječi po plasteniku i porezati na brzinu zaperke i malo omotati oko špage i ugurati među žice i to je to. Babura uglavnom do studenog ima lošu cijenu u veleprodaji i nemam živaca onda puno trošiti na radnu snagu za precizno pinciranje.

Za uzgoj na dvije grane sadimo sklop od 4 biljke po m2, na otvorenom sada idemo na 28 cm u redu i 40 cm između redova na foliji. To je dovoljno da jedan drip dovoljno zalije, bar na mojim zemljama.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@cabage
A, da li ste radili rogu papriku na dve grane ikada i kakvi su rezultati? Koja je ovo roga na slici, odlicno izgleda? Nadam se da nije slonovo uvo. :-D
Slazem se da ce svaka paprika, ne samo hibrid, na dvije grane dati mnogo bolje prinose, nego u zbunastom uzgoju. Jako lijepo je vidjeti tako visoku papriku. Cek, idete baburu papriku na kvadratni metar 4 biljke u uzgoju na dve grane. To mi nije jasno?
Jasno mi je kad na kraju ispadne da na 100 kvadratnih metara dodje 400 biljaka, ali mi nije jasno koliki su razmaci biljaka i redova. Je li i za plastenik vaze ove brojke kao i za vani, 28 i 40 cm?
 
Posljednje uređivanje:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
U plasteniku je razmak između biljaka oko 35 cm u redu i dva reda na foliji. U plasteniku sam radio za probu nešto roge ali kasnija sadnja i nemam baš neke slike, evo jedne s početka srpnja. Inače bi već pomalo trebala biti za berbu, ali je ova dosta kasno sađena pa je takva kakva je, a i kasno je vezana.


Inače ću ove godine staviti 2000 m2 kaptura u plastenik da vidim kakav će biti financijski rezultat u odnosu na baburu.

Ona crvena gore na slici je Ljubov dlan, čini mi se.... :)
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Drzite se Vi Ljubovog dlana. Manite se Captura, to radi Monsanto.. Nije istina da na prostorima bivse Juge nema strucnjaka da odradi dobar hibrid. Pored Ljubovog dlana ima i Misin dlan, pa vidite sta Vam je bolje.. :)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Drzite se Vi Ljubovog dlana. Manite se Captura, to radi Monsanto.. Nije istina da na prostorima bivse Juge nema strucnjaka da odradi dobar hibrid. Pored Ljubovog dlana ima i Misin dlan, pa vidite sta Vam je bolje.. :)

Ljubov dlan i Misin dlan je jedna te ista paprika i znam jako dobro spiku zbog čega je ljubov postao mišin. No da stvar bude još gora sjeme su toliko usrali da ja više nejdem po to tamo. Išao sam po sjeme ljubovog dlana još prije 4-5 godina od kada i jesu ove slike, a svaku godinu dalje je sve gore. I naravno, ljude obmanjuju natpisom F1, no nema to veze sa F1, obična sorta.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@cabage
Nisam znao za te podatke. Ja sam imao informacije da je jedan dlan naprednija verzija drugog dlana (sad ne znam koji je kojem). Ja cu i ove godine da radim Palanacko cudo. Jeftino sjeme, a paprika je zaista dobra. Tvrda je, krupna, fino radja, ukusna.. Vidio sam taj Kaptur, ali kad im ne vjerujem nista.. Taj Monsanto ce unistiti sjemenske kuce. Sve su pokupovali..
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
A oče li uništiti ili neće, na to mi pojedinci slabo možemo utjecati. Razgovarao sam s ljudima iz srbije koji rade već po 500 čak i 800 tisuća sadnica kaptura, to je već ozbiljniji biznis... Ja sam za sada zadovoljan sa sortama, a kako će dalje biti vrijeme će pokazati. Problem je u tome što nitko ne razvija nove sorte, a stare se pomalo gube.
 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
Znaci recept za dobar prinos paprike u plasteniku 33cm u redu (5 u dužni m folije) 2 grane i kidanje prvih cvijetova. Nekako ću stisnit u duhance oko 1000biljaka i nadati se da cu dobiti oko 3,5-4kg po biljci. A nagodinu kad se digne novi plastenik za ozbiljno... =) Mogu ti reći da ovo na otvorenom djeluje stvarno žbunjoliko. Koliko biljaka paprike imas u planu zasaditi? Tek toliko da dobijem dojam količine?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Misliš na otvorenom ili plasteniku. U plastenik će ići negdje oko 23 tisuće, a na otvoreno 320 tisuća.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@Bridger
Nije li preambiciozno 3,5-4 kg po biljci? To mora biti neki opasano dobar hibrid i jos opasnije iskustvo. ;-)
Razgovarao sam sa proizvodjacima. Poneko uspije da dobije oko 3 kg paprike Vedrane po biljci, a za 3,5-4 kg mora biti barem Blondy Syngenta (opet pricam o iskustvu ozbiljnih proizvodjaca). E sada, sve zavisi koliko ste ozbiljan proizvodjac.. :)
Inace, na 33 cm razmaka ide 6 biljaka na duzni metar. Preporucujem foliju gdje rupe idu u cik-cak, jer se tako mnogo bolje koristi prostor.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Moguće je na vedrani dobiti 4 kg po biljci, potrebno je samo malo truda. Ja sam u veronezu dobio 50 tona na 4000 m2 ili 14000 komada, što iznosi 3,57 po biljci, još nešto sitno je otišlo bez zapisivanja, al nije neka kila, a od tih 50 tona je bilo 95 % plodova prve klase. Nisam siguran da bi blondy mogla dati više nego vedrana ili menta. Kod nas ljudi u velikoj većini sade vedranu, menta oko virovitice nije dala odgovarajuće rezultate, a meni je menta bolja od vedrane po prinosu, ali teže ju je plasirati na tržnice. Osim naravno u jesen kad je pustim da pošteno dozori i poprimi razne nijanse, onda nitko ni ne želi vedranu od mojih kupaca.

Foliju uzimam od 20 mikrona i bušim ju sam, najjeftinije...

Da, zaboravih napisati da je sadnja gore navedene paprike bila 18.04. u plastenik, što je dosta kasno i da se posadi malo prije dala bi još koji gram više...
 

Najnoviji postovi

Na vrh