• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Koristili smo mi pileči iz Perfe davnih dana dok smo još sijali kuruzu. Vozili su nam kaminom, istovarili na hrpu i bježi. Onda traktor, kola i lopata. Ne znaš jel gore što smrdi ili što ti se ljepi za lopatu pa isti gnoj tovariš pet puta. I gnojili smo samo njive van sela. Da smo dovezli na njivu blizu kuća objesili bi nas na prvu banderu zbog smrada. Al je kuruza bila prekrasna, nije trebalo ništa dodavati, tamna, visoka, čvrsta i klasovi na dva metra visine. Bralo se ručno a ja visoka metar i šumska jagoda. Zato ti ja ne volim taj gnoj, ali nije stvar u volim ne volim, nego nema dozvole za upotrebu bilo kojeg stajskog gnoja. Pileći s farme navodno spada u opasni otpad ili nešto slično, vjerojatno fora da ga poslije možemo skupo plaćati kad je posušen i uvrećen. Kad smo ulazili u eko, došli iz eko stanice pogledati parcele i bila tamo ogromna hrpa gnoja. Kupili smo kamion zrelog stajnjaka, ma prezrelog već, izgledao ko klasmanov supstrat da poboljšamo strukturu zemlje. Onda su nas upozorili da obzirom da tek ulazimo u eko proizvodnju možemo potrošiti taj gnoj, ali da ga više ne nabavljamo ako nije s papirima eko farme. Možda zbog antibiotiak koji se korište na farmama, pojma nemam. Razmišljam o kalifornijskim glistama, ma razmišljam ja o svašta nešto, samo me povremeno pukne da sam 50+ i da je lagano dosta razmišljati. Inače kod mene ti je sistem da razmišljam i odmah to radim bez odgode, zato često radim dva puta istu stvar.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Aaaaaa.....smrdi, a?

Je,je....smrdi.
Tak ti meni rekla jedna dama jemput u Zg dok sam prodavala krumpir i pitala me od kuda sam - a ja velim onak, ponosno - ja sam međimurka, iz Belice.
A veli ona mužu svome - a to je ono tamo, gdje dok smo se vozili u Mađarsku je jako smrdelo. Nećemo od nje kupiti.

Da,u gnoju ima tragova antibiotika. Ali imaga u svakome - a sav se on suši i nama skupo prodaje.
Nisam u eko, pa ne razmišljam o tome. Ali mislim da se ponekada previše dramatizira bez veze.
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
I ja sam se navozao tog pilećeg gnoja poprillično, 12-13 godina a svake godine oko 150-160 m3.
Smrdi sve al gdje on padne pozna se narednih 5 godina.
Johabi zar nije lakše vodotopivo rastopiti u vodi i onda zaliti nego "zaprašivati" po presadnicama?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pa je,naravno.
Ali kada su biljke veće i trebaju više vode,onda ja to više ne zaljevam kantom zaljevačom - ja to ujutro dok je substrat još hladan šlaufom sa hidrofora.

Kada su male i troše manje vode,onda da - imam dvijeso litarnu bačvu u plasteniku u kojoj je voda,da mi se zgrije jer su mlade biljke osjetljive na korijen - onda znam tako - zagrabim kantu,jednu na vrh žlicu vodotopivog na deset litara,i zalijem desetak kontejnera. Ide to....
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Kod nas je sve tak, mi smo veći vjernici od pape. Stajski gnoj ne može, a taj isti drek posušen u vreći za velike novce može. Pitam se kaj mi je trebalo to eko, da nije inata poslala bi vrit i njih i eko znak. Ja sam mali proizvođač i u povrću nisam nikad koristila herbicide, insekticide minimalno i pazila sam na karence. Kad god se moglo koristila sam domaće eko pripravke i koji me vrag navukao u eko. Čitam neki dan Petulin post, čovjek puno koristi eko pripravke i izbjegava kemiju koliko može, a mislim da je veliki proizvođač i eto pametan čovjek ne srlja po eko znak. Po izboru koristi eko preparate, a kad zagusti može bez problema s kemijom.
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Ja imam ovakav sistem, napravio sam ga prije 3 god:

2lbylfl.jpg


2jcsolw.jpg


vfz3tk.jpg
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
auuuuuu, super.

Ja o tome i ne razmišljam.
Još koju godinu i budem penzionerka, a onda baj biljke, odoh na Havaje.:icon_weed:
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Century je prilično bujna roga. Evo je kod mene,malo starija slika ali vidi se na što mislim,

b61c1b795b3569926bbeaa0e3a97c107.jpg



Bobe- sistem ti je fenomenalan, svaka čast, vidim i ostalo je uredno i po špagi
 
Posljednje uređivanje:

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Kod nas je sve tak, mi smo veći vjernici od pape. Stajski gnoj ne može, a taj isti drek posušen u vreći za velike novce može. Pitam se kaj mi je trebalo to eko, da nije inata poslala bi vrit i njih i eko znak. Ja sam mali proizvođač i u povrću nisam nikad koristila herbicide, insekticide minimalno i pazila sam na karence. Kad god se moglo koristila sam domaće eko pripravke i koji me vrag navukao u eko. Čitam neki dan Petulin post, čovjek puno koristi eko pripravke i izbjegava kemiju koliko može, a mislim da je veliki proizvođač i eto pametan čovjek ne srlja po eko znak. Po izboru koristi eko preparate, a kad zagusti može bez problema s kemijom.

Od sada pa nadalje definitivno skupljam konjsku balegu-drek i stavljam na sušenje,pa u sred proljeća ide na mlevenje i pakiranje i evo ti "total eko" jer u konja nema antibiotika, a i ne bi ga ni pronašli u labosu..
Ovako sam ja to sebi radila..:
..

...

...

...
A paprika...i ostalo je ovakvo.Bez zrna NPK/ja :icon_mrgreen:
...


...
Jedino što sam znala ovo umoćiti u vodu skupa sa koprivama i time zaljevala 1x u 2 tjedna :wink:
Slobodno se pribilježite :icon_weed:
 
Posljednje uređivanje:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Johabice, nisi probala u supstrat za pikiranje miješati osmocote start? Mislim toliko kemijanja, ovo ono, a zbilja postoji toliko jednostavno rješenje za to. Od kak ga ja koristim, nema nikakvih prihrana i muke oko toga. Evo jedne slike od prije 4-5 godina dok sam još radio u malom plasteniku rasad. Ova nije ni jednom sa ničim prihranjena, samo je prilikom pikiranja umiješan osmocote u količini 3 grama na litru supstrata.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma jesam, kako nisam....
Ali ima jedna caka zašto već par godina nisam - čisto je privatne naravi, a ja sam malo onak, znaš....kad nešto neću, neću bez obzira što je na moju štetu. Blizu je meni Poljoposavec - relativno - na petnaestak minuta.
Ma nešto sam se bila razočarala jer mi neke stvari u par navrata prodao sa istekom roka trajanja bez da je naglasio da je rok istekao, a on je generalni zastupnik za osmocote, a mene peru neki principi...pa....znaš.
Osim toga,osmocote ne koristim - zapravo nisam - za ništa osim za presad, preskupo je, tako da mi je bilo dosta par kila, a on to prepakirava iz velke vreće u one kantice od dvije kile, ili izvaže u najlonsku vrečicu....pa opet neznaš - jel to ono što želiš ili je to opet sa istekom roka trajanja - ma, kompliciram si ja život, ali eto,nisam savršena...ne volim da me netko zezne tri puta zaredom.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Posijano 20-01.

Rush RZ


Slonovo uvo posijano isti dan.


Brilliant od ZKI-a u kontejneru od 170 rupa sjeme od prošle godine za sada slaba klijavost a uvjeti odlični.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E ovako,ma moram ići u kuhinju,ali moram reknut - krasne su ti biljčice,i ko što pokazuješ,imaju idealne uvjete.To je ok i za pohvalu.Ali,ima tu jedna caka - ti su tu di će uskoro biti topline ko u priči.I te biljke koje sada rastu ko princeze na zrnu graška će doći na idealne uvjete nakon presadnje.A moj slučaj je ovakav - mogu ja i svojima dati sve idealno - ali...ja ću ih saditi u roku dok bude zemlja još hladna - u zoni korijena neće prelaziti 15 -16 stupnjeva a temperaturu zraka budem morala prisilno spuštati ,ali to neće biti uvijek moguće regulirati, jer će vanjski zrak biti još jako hladan,pa ako dignem bočne,naglo će ulaziti i moguća su furenja,ako otvorim čeone prozore,svaki čas bih morala provjeravati - pa se šeći par puta na sedamdeset metara dnevno,ma milion problema....tako da su moje presadnice navikle na lošije uvjete rasta, pa kada ih presadim u lošije uvjete - jer ruku na srce,u velikom plasteniku su uvjeti početnog rasta uvijek lošiji od klijališnog prostora - one dožive manji šok presadnje nego princeze. A da uh grijem na temperaturu klijališnog prostora, beknula bih financijski u dva tjedna.
Znaš šta stara mudrost veli - uvijek se lakše priviknuti sa lošega na bolje nego da dobroga na gore.
Zato budem ja svojim presadnicama spustila temperaturu rasta maksimalno kolko mogu. Nek to ide polako....
 
Posljednje uređivanje:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
ZKI-jeva sjemena sa oznakom vrijedi do 2015. su katastrofa, što se tiče boni,brill, itd tko zna hoće li išta izaći. To je sve prepakiravano i ispitivana klijavost pa skladišteno u tko zna kojim uvijetima. A na kraju što očekivati kad svi znamo tko je u hr glavni zastupnik i uvoznik za zki.

Evo i moje papričice, prva tura

20150208_105837.jpg

20150208_105845.jpg
 
Posljednje uređivanje:

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Na web shopu Poljoposavca 663,00 kn pakiranje, ali nigdje ne mogu naći koja je količina. Dakle ništa od tog podatka kad nema količine, doduše čini mi se malo pakiranje. Idem tražiti dalje.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Osmocote je pakiran po 25 kg...to je dobra cijena,ja Agroblen plaćam 500-tinjak kn vreću...
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Evo slike vidi se da ima dosta praznih mjesta nešto će još izaći klijanje je možda sada oko 70% ovo je 8 dana od sadnje pa pretpostavljam da će još možda 10% isklijati jer je bilo sjemenki koje su pokrile supstrat a ove što su vani sjemenke nisu bile pokrivene supstratom.

Svoje sjeme od prošle godine što sam ostavio sve je izniklo.
 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
@Mateuss možeš li mi linkat primjerak LED-ica koje upotrebljavaš. Da se prilikom kupnje nebi zeznil i kupil neke koje ne omogućuju fotosintezu
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Na web shopu Poljoposavca 663,00 kn pakiranje, ali nigdje ne mogu naći koja je količina. Dakle ništa od tog podatka kad nema količine, doduše čini mi se malo pakiranje. Idem tražiti dalje.

Cijena je za 25 kg i dovoljno je za 4 palete supstrata. Ja ga trošim u toj količini otprilike, za papriku više, salatu nešto manje, kupuse između i flanci su uvijek jako dobri. Meni najviše znači što ne moram raditi prihranu koju sam inače radio ručno. Dok se sjetim da skoro svaki tjedan treba ručno prihraniti 2 tisuće kontejnera i tako 3-4 mjeseca, padne mi mrak na oči. Za mene je ovo spas
 

Najnoviji postovi

Na vrh