• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

hunter15

Član
Tu od
20 Stu 2013
Poruka
62
Ja sam rasadu zalijevao rotexom i desetak dana nakon sadnje ga pustim kroz sistem 2x pokazao mi se ok.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh, paprika - da su noći bile toplije, bilo bi to puno bolje. Ovako je kako je - ajd da pokažemo u kojoj smo fazi -



 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
Vec cvijeta... Jel kidas te prve cvjetice? Koliko si i s cime prihranjivala? Kad si sadila i jesi li odradila koju zastitu nakon rasadjivanja? Puno pitanja... pocetnik sam pa bi volio biti u toku...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A ništa još. Ima svega što joj treba, jedino joj budem dala malo dušika jer su je hladne noći poblijedile, izmučile.Malo joj je donje lišće žuto.Ma ja ne grijem, a čim se spusti večer, pa do jutra meni hladno u plasteniku, za jaknu obući a kako ne bude biljkama..Ali raste ona, polako napreduje, izbacila je pupove, grana se, a ja još nisam stigla drač počupati oko nje, u paradajzu sam još na vezivanju, sama sve radim, - ajd, tamo sam zaperke prije spincirala, budem ga poslikala danas.
bok dođe na drugo koljeno budem je počela pincirati, formiratii dvije grane, i ovaj puta ću ići na čiste dvije grane, bez ostavljanja jednog ploda na zaperku. Moram tako jer je manje posla,a morati ću opet na plac svakog prijepodneva pa na zaperke neću stići. Zato je sada i sklop malo gušći, na dvadeset osam je sađena, pa kako nam Bog da.
Ne kodam cvijetove - što neće moći podnjeti bude sama bacila, iako vjerujem da sada neće, obično baca prvi pup kada ga formira u optimalnim uvjetima, još u plasteniku za uzgoj presadnica, a onda nakon presadnje i maženja prvih dana dođu iznenada hladne noći. Sada je hladnih noći bilo stalno, pa ćemo vidjeti kako će se ponašati.To su generativni hibridi, pa ja ne slušam savjete struke - ono, pusti da se razvije lisna masa, pa onda generativni organi.
 
Posljednje uređivanje:

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Mi sadimo 6 biljaka na metar trake.Sadi se sa obe strane trake razmak izmedju biljaka je oko 30cm tako da ako na m2 imamo dve trake sistema kap po kap mi zasadimo 12-14 biljaka i prinos nam je po m2 oko 18kg.
Ovo je jako retko.Ja na hektar rasadim oko 140.000 biljaka
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Poslao sam postom seme na 5 adresa u HR i sva pisma su mi se vratila uz upoorenje da to vise ne radim.
Jel ima neko predlog kako da na drugi nacin dostavim seme.
Pozdrav
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja sam slala prošle godine u Republiku Srpsku, i to u običnom pismu preko tisuću sjemenki, i sve je bilo u redu. I iz Srbije je meni bilo poslano, i sve je bilo u redu.
Treba sjemenke poljepiti selotajpom da ne šuškaju.
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
:icon_e_sad: Kina nam je očito manje problematična od Srbije, .. odande stiglo semenje , a iz Srbije ne može, svašta.. polepi ti to nekako Laco 22 i probaj poslati meni u Sloveniju, daću ti adresu, a onda će to stići i k meni u Hr. , "okolo pa na mala vrata", da i to probamo, ..i šalji obično pismo to valjda neće provjeravati...može?!? :biggrin:
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Mi sadimo 6 biljaka na metar trake.Sadi se sa obe strane trake razmak izmedju biljaka je oko 30cm tako da ako na m2 imamo dve trake sistema kap po kap mi zasadimo 12-14 biljaka i prinos nam je po m2 oko 18kg.
Ovo je jako retko.Ja na hektar rasadim oko 140.000 biljaka
Laca, ima li tu kidanja nekih zaperaka? To je bas gusto za zbunasti sistem gajenja, ali vjerujem da je tako, posto ste poznati po uzgoju paprike u tom kraju. Bas mi je jedan iz Radenkovica rekao da ste i kao paprikari i kao selo jako slozni. Iskreno, koliko prosjecno plodova imas po biljci?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Mi sadimo 6 biljaka na metar trake.Sadi se sa obe strane trake razmak izmedju biljaka je oko 30cm tako da ako na m2 imamo dve trake sistema kap po kap mi zasadimo 12-14 biljaka i prinos nam je po m2 oko 18kg.
Ovo je jako retko.Ja na hektar rasadim oko 140.000 biljaka

A koliko hektara paprike sadite?
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@cabage
Ove godine je posadio 2 hektara, culi smo se.. Kaze da je to stara sorta koju gaje vec 30 godina unazad od svog sjemena. Ostavljaju sjeme najkrupnijih i nazdravijih plodova, rade selekciju zrna kao i rasada. Kaze da je prosle godine ubrao papriku tesku 480 grama.

@johabica
Danas ti je 3 godine kako si clan foruma. :)
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Mi sadimo 6 biljaka na metar trake.Sadi se sa obe strane trake razmak izmedju biljaka je oko 30cm tako da ako na m2 imamo dve trake sistema kap po kap mi zasadimo 12-14 biljaka i prinos nam je po m2 oko 18kg.
Ovo je jako retko.Ja na hektar rasadim oko 140.000 biljaka

To je super prinos,oko 1,5kg/biljci i ako je 140 000 biljaka na ha to ispada 210 tona po ha.
 

gusta

Član
Tu od
27 Pro 2012
Poruka
235
ajde prestanite 140000 biljaka kliko je to u redu po metru ako sam dobro shvatio to je na 10 centimetara ,,,tko tako sadi
 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
Danas sam na 2 biljke uocio na stabljici kao neku zelenu plijesan. Biljke su se sasusile u potpunosti. Pocupo sam i pobaco van. Ima li tko ideju sta bi to moglo biti i preventiva?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
ajde prestanite 140000 biljaka kliko je to u redu po metru ako sam dobro shvatio to je na 10 centimetara ,,,tko tako sadi

Razgovarao sam sa nekolicinom ljudi iz Srbije, oči u oči, kažu da sade 100 tisuća biljaka po hektaru, bez folije, na golo tlo. Samo ne beru kilu i pola po biljci, već nekih 70 deka i dobe prinos od 70-ak tona u prve dvije berbe. Kažu da dalje malčiraju jer se ne žele zezati sa sitnijim plodovima, jer kod njih industrija ne traži puno sirovine. Teoretski to je vjerojatno dobro, osim što mi je jedan rekao da tako radi 8 hektara Kaptur F1 paprike, što mi izgleda nevjerojatno skupo. A i rasad napraviti, tih nekih 800 tisuća biljaka.... samo automatizirani plastenici, jer ovak je to živa robija. Mi ove godine radimo 300 tisuća rasada paprike, u 3 plastenika, pa stalno negdje treba zalijevati, održavati temperaturu ili kao u jednom navlačenje slojeva agrila.... jednom rječju robija. Svakako da bi trebalo napraviti plastenik od 1000 m2 sa podnim grijanjem, automatskim zaljevanjem i td....

Evo slika sklopa od 70 tisuća biljaka, slikano kod mene. Nemam sliku kad je bila za berbu, ali mogu reći da je bila takva džungla da se jednostavno nije moglo hodati po tome. Visina metar i više, niti za hodati uzduž niti poprijeko.



Tako da bi dobio sklop od 140 tisuća ili treba saditi u redu na 8 cm, ili treba staviti razmak između redova 35 i u redu 17, jer ova moja je na 17 i razmak 70
 
Posljednje uređivanje:

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Sa leve strane trake sadis biljku na svakih 30cm a sa desne strane sadis isto na 30 cm.Samo sto biljke nisu jedna naspram druge.Prakticno imas biljku na svakih 15cm.Traka od trake je 50-55cm.

Pokazacu vam slike.

Vidim po slikama da ti sadis samo po jedan red paprike pored trake i redovi su ti jako razmaknuti.
Mi sadimo papriku na 30cm ali sa obe strane trake cik cak tako da prakticno je biljka od biljke udaljena 15 cm.Ako ti imas 70 hiljada u jednom redu mi isadimo duplo zato sto sadimo sa obe strane trake.

Berba pocinje u avgustu i traje do prvog jaceg mraza prosle godine smo brali u novembru i prodavali za 1euro po kg.
Ja sam prosle godine imao 16 branja.Sav roba se prodaje u dvoristu jer je selo svaki dan prepuno kamiona nikada nemamo potrebu da robu nosimo na pijacu.

Kod nas se uvek sadi gusto paprika mora da se sklopi tako da redovi ne smeju da se poznaju.Pre prvog branja se svaki red pazljivo progazi.
photo.php


Evo link ovo je iz 2012 pokusacu da nadjem jos slika.

image hosting 30 mb



Ne kida se nista ko zeli manje plodova moze da poprska bakrom i biljka ce zbaciti sve cvetove.Radenkovic ima extra paradajiz ali zemlja im nije tako dobra za papriku kao u Ravnju.

Pa proseno ima 7-8 plodova ali neka stabla daju i po 20 dobrih paprika.Mi i sejemo gusto jer kada bi sejali retko kao vi sva paprika pi popadala od tezine plodova.Ovako gust sklop ne da joj da pada vec se uplet jedna u drugu a i rastojane izmedju redova od 50-55cm takodje joj neda da padne.

ove godine sadim na jednoj njivi 1,65 hektara a na drugoj 0,52 hektara.Sledece godine ako bog da sadicemo 4 hektara.

Uvek ima biljaka koje ne daju iz nekih razloga ni prosek.Ako je leto jako vrelo imali smo 2012 15 dana temparature od40C do 45C gde su mi svi plodovi na spoljasnim redovima izgoreli,bacio sam preko 10 tona opecene paprike.Prosle godine zbog kise i vrucine vecina ljudi je imala bakteriozu.
A najbitnija stvar je da iako ljudi rade velike povrsine svi rade poluamaterski jer svi imaju druge poslove nikome paprika nije zanimanje.Pogotovo stariji ljudi koji ne prihvataju nikakve promene.

Najbitnija je stvar da se uznese dovoljno vestackog djubriva i da se tacno zna koliko treba da bude hraniva u zemlji prema ocekivanoj tonazi u branju.
Evo primer ja ako ocekujem recimo 50tona po hektaru moram da znam da ce mi ta paprika iz zemljista potrositi:
200kg Azota
50kg Fosvora
220kg Kalijuma

Date kolicine su kolicine koje ce bilje potrosti da bi napravile 50 tona ploda posto biljke nemaju pristup 100% mi moramo uneti mnogo vise:
300kg Azota posto se najlakse usvaja
150kg Fosvora
440kg kalijuma
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Malecki - ak je po slici sa linka, onda si dragi dečko, ajd pa mi pošalji malo sjemenki te paprike da probam posijati. Sada si me zbilja zainteresirao.
Ako može, rekni, pa ti ostavim na pp adresu.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
@laca22

Kod mene je sklop 70, da bi dobio 140 morala bi se staviti još jedna gredica između ovih. Daj mi pojasni malo taj sklop od 140 tisuća. Kažeš među redovima 50, u redu 30. Ajmo malo matematike. Hektar (100x100 metara) imao bi 200 redova manje putevi nekih 4 puta po 5 redova, znači 180 redova. 100 metara po 30 cm u redu iznosi 333 biljke u redu, puta 180 redova za mene znači 60 tisuća biljaka na tom hektaru. Možda sam krivo skontao. Da bi imao sklop od 140 tisuća morao bi na tih 180 redova imati razmak među biljkama u redu do nekih 13 centimetara, što je pregusto i za šećernu repu, koja se sije na 17-18 cm.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@cabage
Mozda ce malo smijesno zvucati, ali ja sam njega skontao da ovako sadi papriku i da je njegov dvored je ustvari cetvrtored. Ovo sto sam nacrato predstavlja njegovu sadnju paprike. Tacke su paprike, razmak izmedju krajnjih paprika je 50 cm, a razmak izmedju biljaka je 30. Unutar tog dvoreda, on ubacuje jos jedan cik-cak dvored, koji prati vanjske redove. Ove trake su trake za navodnjavanje. Po ovom crtezu razamak izmedju biljaka dodje samo cca 15 cm i u red i izmedju redova.. Ni ja ne vjerujem u ovo sto sam nacrtao, ali samo ovako moze da se dobije neka tako velika brojka. :)
To sto si napisao @cabage da se izmedju redova u dvoredu ubaci jos jedan red na cik cak je odlicna ideja. Vanjsi redovi da budu recimo 60 cm, redovi stoje paralelono i izmedju njih ubaciti na cik-cak jos jedan red.. onda bi svaka biljka od biljke bila 30 cm, te bi dobio 50% vise biljaka.
IMG_4898.jpg
 
Posljednje uređivanje:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ideja možda jest, no ne znam koliko dobra. Po onom što sam ja vidio kod sebe, što gušći sklop, manje svjetla, manja oplodnja, manje plodova, a da je tako moguće dobiti 1,50 kg po biljci, ne može se nazvati ni znanstvena fantastika. Recimo da radim sklop od 100 tisuća i da dobijem 60 tona na hektar, bio bih zadovoljan. To bi uglavnom bio plod prve klase, ne bi se zamarao industrijom. No ja svoju zemlju trenutno ne mogu toliko forsirati, jer ipak ne daleko od te plodnosti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh