• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Znaš šta @laca, ne znam jel se ti igraš igrica, ili samo misliš raditi bedake od forumaša..
 
Posljednje uređivanje:

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Znaš šta @laca, ne znam jel se ti igraš igrica, ili samo misliš raditi bedake od forumaša..

Zasto bih se igrao igrica????
Mi sadimo kako sadimo generacijama.Uskoro paprika ide na njivu pa cete videti slike.
Ja vas samo savetujem da sadite gusce jer vise biljaka daje i vise ploda.
Mi se nalazimo oko 15 km od auto puta Beograd Zagreb pa ako neko bude prolazio neka skrene na kafu i ja cu mu sa zadovoljstvom pokazati kako mi radimo.Vise biljaka daje gusci sklop gusci sklop garantuje manje opekotina,Guscom sadnjom smanjujete povrsinu zemljista.Stedite na zalivanju.Ja dva hetktara zalivam sa dva mala Vilager motora bacaju oko 100lit vode u minuti.Ali opet svako sadi na svoj nacin.Mi sadimo ovako i zato imamo 2-3 puta vece prinose od bilo koga.
 
Posljednje uređivanje:

povrtlar1990

Član
Tu od
11 Kol 2014
Poruka
79
Ja na ovaj način sadim papriku feferonu, znači izvučem redove razmaka 50 cm i ručno sa šiljkom sadim na 20-25 cm paprika od paprike i dobijes dosta gust sklop, ovo mi se čini dobro što lisna masa čuva plod od sunca, samo što je to dosta teško posadit, al preživi se, tako da mislim da ovaj način što piše @laca i nije tako loš. Pozdrav
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Ja na ovaj način sadim papriku feferonu, znači izvučem redove razmaka 50 cm i ručno sa šiljkom sadim na 20-25 cm paprika od paprike i dobijes dosta gust sklop, ovo mi se čini dobro što lisna masa čuva plod od sunca, samo što je to dosta teško posadit, al preživi se, tako da mislim da ovaj način što piše @laca i nije tako loš. Pozdrav
Ja platim 20 zena one to posade za dva dana rucno sa siljkom.Poenta i jeste da se paprika sklopi da sunce ne przi plodove.Ko radi na gredice ostavlja biljke na nemilost suncu.

Ja znam samo da sam uvijek imao problema da se nagne i izgori sva.

Bez folije neću jer je to minimalna stavka. I sigurno nije bacanje novaca.

Probaj ovako kako sam ja rekao i neces se pokajati.Znaci sadi paprike sa obe strane trake cik cak razamak izmedju paprika 30cm,znaci na duznom metru trake treba da imas 6-7 paprika.One jedna drugu cuvaju od izvaljivanje a kada stavis redove na 50-55c oni takodje ne dozvoljavaju biljkama da se izvale.

Mi ne stavljamo foliju jer sadimo jako gusto ja sam danas poprskao njivu totalom on ce ubiti svu travu koja je do sada nikla. Kada se paprika primi dva puta se isparta i to je to nema nikakve trave.Spartanje je jako bitno jer tako otvaras zemlju i dajes vazduha korenovom sistemu i to je jedan od razloga sto ljudi koji rade na gredice i pod folijom imaju 2-3 puta manje prinose jer od sadnje do branja nikada ne spartaju izmedju redova i usled intezivnog zalivanja i sleganja zemlje koren ostaje bez vazduha.

Za belu papriku treba da uradis sve da ranije stigne.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
laca022 daj mi reci koje gnojivo koristite? Ja sam danas rastepo od zorke Nutriveg 10-10-20 tonu po hektaru. Nisam do sada radio s njim. Za usporedbu ću imati i Turbo K od haife u istoj količini na istoj parceli. Inače vrijedi da klor nebi smio pod papriku, ja sam radio istovremeno sa kalij-sulfatom, kalij-nitratom i kalij-kloridom i nikakve razlike u prinosu nisam vidio.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Zna li neko koje su kriticne temeperature vazduha za papriku? Najavljuju hladan vikend, pa da nesto cinim, jer je rasad iznesen u plastenik i posadjen prije par dana.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Zna li neko koje su kriticne temeperature vazduha za papriku? Najavljuju hladan vikend, pa da nesto cinim, jer je rasad iznesen u plastenik i posadjen prije par dana

@laca022
Sjeme jos nije stiglo. Sad i kad stigne nema smisla da ga sejem, jer sam probio sve rokove. Ja sam posejao oko 1500 sjemenki Palanackog cuda i oko 3500 Slonovog uva.Trebao si to drugacije organizovati. Kad ce mi stici ta paprika za berbu, cak i da je danas posejem, a jos je nisam ni dobio.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A je li uopće nekome stiglo sjeme kome je poslao.?

Stjepanović, daj šuti, ja sam prekjučer posijala dvije tisuće - zeznula sam nicanje pa sam morala presijavati. Nemoj mi govoriti da neće stići u berbu, kaj budem onda.

Laca je i meni poslao sjemenke, nadam se, obečao je - ja ću, ako stignu posijati kako god bude, jako me zanima kakve budu paprike ispale, taman da i ne stignu pocrvenjeti.
Ako je dečko ozbiljan, budemo nešto naučili od njega i budemo mu zahvalni.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@johabica

:)
Kako si zeznula nicanje? Visoka temperatura? Zakon je naklijavati zrna. Ja ih potopim pola sata u Slavol "S" i onda na mokru krpu u tanjir i sve to pokrijem celofanom. Kad krene klica, ide u sace.. Ja me vjerujem u visoke prinose lacine paprike, oni su kao i kod Slonovog uva 7-9 plodova po biljci. Ono sto je drugacij kod lacine paprike jeste autohtono sjeme selekcionisano od strane proizvodjaca. Pored toga, laca nam je dao potpuno novu ideju u vezi sadnje paprike. Ja cu uraditi kako je rekao, jedino sto cu je saditi u cetvorored. Imacu u plasteniku koji je sirok 8 metara 3 x cetvorored, da bih makar malo oslobodio prilaz biljkama..
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Zna li neko koje su kriticne temeperature vazduha za papriku? Najavljuju hladan vikend, pa da nesto cinim, jer je rasad iznesen u plastenik i posadjen prije par dana

@laca022
Sjeme jos nije stiglo. Sad i kad stigne nema smisla da ga sejem, jer sam probio sve rokove. Ja sam posejao oko 1500 sjemenki Palanackog cuda i oko 3500 Slonovog uva.Trebao si to drugacije organizovati. Kad ce mi stici ta paprika za berbu, cak i da je danas posejem, a jos je nisam ni dobio.

Organizovacemo da ti nekako doturim rasad u maju.Ti dodjes do pavlovica mosta.

laca022 daj mi reci koje gnojivo koristite? Ja sam danas rastepo od zorke Nutriveg 10-10-20 tonu po hektaru. Nisam do sada radio s njim. Za usporedbu ću imati i Turbo K od haife u istoj količini na istoj parceli. Inače vrijedi da klor nebi smio pod papriku, ja sam radio istovremeno sa kalij-sulfatom, kalij-nitratom i kalij-kloridom i nikakve razlike u prinosu nisam vidio.
Najbolje je uzeti Rusku 16:16:16 na hektar ide oko 600kg + 150 kg Urea,ja sam prosle godine uzeo Kutinu 15:15:15 i Vukovarsku neznam kako se zove i super su bili rezultati.
Kada se razvuku trake baci se po trakama jedno 200kg KAN-a
KAN se baca jos jednom kada plodovi budu velicine oraha.To je to ste se vestackog djubriva tice.
Vodotopiva djubriva:
Treci dan posle sadnje pustim Fosvor + Rotex za ukorenjavanje
Deseti dan pustam Kalcinit 50kg,Sedamnaesti dan pustam kalcinit 50kg Dvadeset prvi dan pustam kalcinit 50kg.Posle Pustim jos par puta Skocovo 20:20:20 50kg.U prvih mesec dana takodje pustim kroz sistem dva puta po 25kg ciste uree paprika od ovoga poleti.

Folijarno:
1.Bakarni krec pa ponovo 2.bakarni krec,cim pocne da cveta prekida se sa bakrom
3.Antrakol +Fastac za bubu +Wuksal Kalcijum
4.Antrakol + Fastac za bubu+Wksal Kalcijum
5.Folio Gold+Nurel za bubu+Vuksal Super + Bioplex
6.Folio Gold+ Nurel za Bubu+ Wuksal Super + Slavol
7.Coragen pa posle sedam dana Coragen ovo je mozda i najvaznije prskanje jer sprecava pojavu crva u paprici Vreme primene je kada se na kukuruzu primeti metlica.Sva prskanja se rade u razmaku od 12 dana ako pada puno kise onda na 7-8 dana

Mi jos obavezno dva puta spartamo papriku jer je koren paprike plitak i treba mu puno vazduha.Ko ne sparta taj ne moze ni da ocekuje velike prinose.

U jesen ili prolece razbacim 30tona stajnjaka ali uvek razbacujem stajnjak koji je star 1-2 dve godine koji je prakticno vec humus.

Zna li neko koje su kriticne temeperature vazduha za papriku? Najavljuju hladan vikend, pa da nesto cinim, jer je rasad iznesen u plastenik i posadjen prije par dana.
Pa bitno je da ne bude ispod -2 i da ta temparatura ne traje dugo.Moj ti je savet da ubacis male kalorifere u svaki plastenik.

A je li uopće nekome stiglo sjeme kome je poslao.?

Stjepanović, daj šuti, ja sam prekjučer posijala dvije tisuće - zeznula sam nicanje pa sam morala presijavati. Nemoj mi govoriti da neće stići u berbu, kaj budem onda.

Laca je i meni poslao sjemenke, nadam se, obečao je - ja ću, ako stignu posijati kako god bude, jako me zanima kakve budu paprike ispale, taman da i ne stignu pocrvenjeti.
Ako je dečko ozbiljan, budemo nešto naučili od njega i budemo mu zahvalni.

Meni su rovci unistili dobar deo rasada koji sam sejao na jastuke iako sam potrosio 8g preparata protiv rovaca pojeli su dosta semena i dosta su podrovali niknutu papriku.
Malo je redje nikla ali ce rasad biti boli nego kontejnerski.
Ja sam prosle godine rasadjivao 22 maja i 1 juna i opet je stigla u isto vreme.

Kontejneri sam mojim semenom su nikli odavno i to 99,99%
Kontejneri sa Ljubovim dlanom i palanackim cudom su nikli oko 70% i 7 dana posle mog semena
Kontejneri sa slonovim uhom su nikli oko 50% ali jos uvek nicu.

Poslao sam ti seme cim si mi poslala adresu.Stjepanovicu 1988 cu dati rasad pa neka vam on prenese utiske on mi je najblizi.Ili ako neko bude polovinom maja u srbiji moze a skrene po rasad.

Kakve su cene paprike kod vas i kome i gde je prodajete???
Kod nas su zadnjih par godina iste 0,40eura-0,70eura sve prodajemo u dvoristu Rifuzno,kutije od banana ili u gajbice se pakuje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Paprika ide na pol stupnja ispod nule. To je latentna granica, bespovratno propada vrh ako i na kratko potraje, a za par sati propada cijela stabljika, ukoliko nije prilagođena niskim temperaturama, čak i jedan - dva iznad nule je može uništiti ukoliko ima i hladnog vjetra. Tako da o nekom minusu dva nema niti govora - na minus dva stradaju i odrasle biljke u potpunosti.

Ukoliko vanjska temperatura od minus dva ne potraje dugo, samo pred jutro se spusti, u plasteniku će ostati iznad nule, jer je zemlja ugrijana i ispušta preko noći toplinu koja se diže i štiti biljku u zoni njene vsine. Ali ne valja se na to oslanjati - treba poduzeti preventivu.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Na to sam i mislio ako napolju -2C unutar plastenika ne bi trebalo da bude problema.Ja ubacim male kalorifere za svaki slucaj.
Nisi mi nista odgovorila u vezi cene i prodaje.

Pozdrav
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Od početka do sredine 8 mjeseca kada se bere roga i kada je već na pijacama prodaje se oko 1 euro pa do 1.5€ zavisno od kvalitete.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Oprosti @laca22, nisam shvatila da si mene pitao za cijenu.
U sezoni ajvara kod nas se prodaje po šest -sedam kuna - prva ide i na deset,osam, ali u špici sezone se prodaje i na pet. To je na vrećice - po sedam ili deset kila u vreći. Na veliko ljudi daju na četiri kune, iako je u mome kraju nema, ali u Podravini je tako. Ja je prodajem i na malo, na klupi na tržnici.Na kilu po deset,.
A znaš šta, uvijek ima ljudi koji spuštaju cijenu i daju jeftino, ali tu je negdje, okvirno od pet do sedam kuna na vreće na tržnici. Četiri kune u dvorištu.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
4 kune su oko 0,5eura toliko i mi prodajemo u dvoristu.To je dobra cena.
Prosle godine su bosanci iz Brckog kod nas svaki dan tovarili 25 tona,placali su 0,50-0,60eura po kg a prodavali za 1,1euro, svaki dan su bili dobro oko 10 hiljada eura.
Jel u Hr ima dovoljno domace ili uvozite???
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hunter15

Član
Tu od
20 Stu 2013
Poruka
62
da stisnu granicu falilo bi robe i svi bi bili sretni i zadovoljni, a vako nas trpaju španjolskim i nizozemskim sr..... i ruše cijenu a o kvaliteti da ne pričamo
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
@cabage

jesi li pratio dugoročnu prognozu kakve su najave

pozdrav

da stisnu granicu falilo bi robe i svi bi bili sretni i zadovoljni, a vako nas trpaju španjolskim i nizozemskim sr..... i ruše cijenu a o kvaliteti da ne pričamo

Nas muci uvoz iz makedonije kvalitet katastrofa ali kolicinom nam sruse cenu.Razmisljamo mi i o izvozu svaki dan bi mogli spakovati dva kamiona 50tona ali papiri su problem jedva ode za bosnu mogu samo da zamislim sta bi nam trazili za Hr .
 

Najnoviji postovi

Na vrh