• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Tvoja paprika je daleko od vrhunske...da kod vas postoje ikakve kontrole na pesticide,mogla bi jedino završiti kao kompost,eventualno za ishranu stoke...
Žalosno je što ista dolazi i na police naših dućana i štandove naših tržnica,što je još jedan dokaz da smo mi čistilište za europsko smeće...ista stvar je svake godine sa jabukama,jagodama,rajčicama itd...
Svaka paprika će se savršeno ukorijeniti i neće otići u visinu u tako gustom sklopu jedino ako je nafilana regulatorima rasta i uopće me ne bi začudilo da i njih koristiš u uzgoju,pored svih ostalih pesticida koje si nabrojao...

Evo ga opet kvazi strucnjak :)
Vi ste u EU i sva nasa paprika ode tamo bas zato sto je manje tretirana sto je zdravija i sto je zemlja plodnija pa ne moramo puno dodavati vec paprika uzima prirodna hraniva iz zemljista.
A ti to pises jer znas sta sve dodajes i cime prskas.
Mislim da 90% ljudi u mom selu ne zna sta su regulatori rasta ni kako deluju a ostalih 10% mozda su samo culi za to.
Ja znam sta su jer sam hemicar i znam da nemogu se primeniti u paprici a zasto se ne mogu primeniti ja znam a ti ne znas.Ali ako mislis da mogu ti slobodno koristi srecno ti bilo.
Ja sam kao covek prvi pobornik zdrave hrane.
Ja kada pecem rakiju u kominu ne stavljam secer vec med ne u rakiju vec u kom zato sto znam kako se pravi secer i kolikoje stetan.
Svinje pred klanje jedu samo kukuruz u klipu ne dajemo cak ni prekrupu.
Za ishranu ovaca prasaca krava ne dodajemo nikakve premikse jedu travu seno kukuruz i prekrupu.
Moj mali sin ne jede kupovne kasice vec mu se sve sprema sokovi cede nista kupovno.
Ja sam takav i takvo je moje selo mozda smo mi zaostali ali bar znamo sta jedemo.
Papriku da ne moram prskao bi samo protiv bube i bakrom.

Ove godine ja i najmladji brat radimo parcelu oglednu oko 20 ari prskamo samo bakrom u maju posle toga samo kopriva i beli luk nasao sam recept.Na jesen prenecu rezultate

Ja sutra ustajem oko 9h pijem kafu pa cu da napravim kulen i kobasicu posle podne idem u Beograd Arenu da gledam Vaterpolo :)

A ti sutra kada ustanes i doruckujes uzmi Hemiju pa pocni da ucis.

A ja te pozivam da dodjes u Junu julu ili kada budes imao vremena da probas kulen,rakiju i ostalo i vidis kako radimo.

Uzdravlje :)
 

Karpuza

Novi član
Tu od
22 Sij 2016
Poruka
2
Pozdrav svima.
Ako bi mi neko mogao reci koliko se OTPRILIKE dobije kilograma paprika od hiljadu struka/biljaka.
Rijec je o obicnoj zutoj paprici. Ne znam kako se zove al nje je mozda 90 %
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Laca čitam tvoje poruke i nemogu da vjerujem da si tako smotan. Na jedan metar idu dvije trake sa razmakom od 50 cm a nikako tri. Na 56m imaš 113 traka. 6-7 biljaka na dužni metar izađe 12-14 biljaka na metar2. Jedan ha ima 10000 m2 to je 120-140000biljaka na ha bez bilo kojeg prolaza.
Tvoja matematika nije ni za malu djecu.
Kad uzmeš sve što si napisao dužina njive puta širina puta broj traka puta broj biljka rezultat je za tebe poražavajući.

Nisam ništa namjeravao pisat ali kao što sam rekao nemogu vjerovat ................

Ne čitaš dobro ovde si se uhvatio samo da je njiva široka 56m I napisao si da ima 113 traka a ja sam napisao da imam 3x17m plus putevi za traktor odnosno17m=35traka odnosno 3x35 traka =105 traka. Nisamni gde napisao 17m=51 traka
Ti me prozivas a ja stavio da ima manje nego što si ti izračunao. Lepo sam napisao 17m širine =35traka da si pažljivo to pročitao razumeo bih zašto sam napisao da ide 3 trake na m2.
Pritom si zaboravio da je njiva dugačka 303m i da ja pišem o njivi od 1,65hektara odnosno 16.500m2 a ne o 1hektaru.
Moraš sve da pročitaš da bi nekoga kritikovao.
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Par stranica prije spomenuli ste glyfosat. Lani sam na radiju slušao jednog našeg uglednog pa ako ne i najuglednijeg stručnjaka za vočarstvo i rasadništvo. U toj emisiji je on objašnjavao kako suzbiti korove u vočnjaku i pritom naveo da je to ekološki proizvod koji se prilikom razgradnje u zemlji raspada na čisti dušik. Ja odmah pomislio kako nas varaju: mi prskamo a ono još poslije jače raste.. I sad idem malo guglat kad ono kancerogeno. Evo samo jedna crtica iz života, nad kojom bi se trebalo zamisliti i upitati se tko tu koga....
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Laca prijatelju, nemoj se ljutiti, može me se prejebati u bilo čemu, ali u matematici teško.

Na svaki metar idu 2 trake i ni traka više, samo prvi metar ima 3 trake, čak ni zadnji nema 3 nego 2. Ono što ti temptation piše, piše ti zbog primjene pesticida koje si naveo da koristiš u zaštiti paprike. Mi ni pola toga ne koristimo jer nije registrirano.

Paprika u gustom sklopu kao što je Lacina ne može dati više od 0,60-0,70 kg po stabljici i to uz mnogo mnogo sreće i znanja. Inače sorte paprike imaju nekakav potencijal da daju 2 kile na otvorenom, barem u ovom dijelu svijeta, no u praksi je to sasvim neizvedivo zbog vremenskih prilika. Mi smo u nekoliko navrata vagali u raznim pokusima najrodnije stabljike i uspjeli izvagati po stabljici 2 kile i nešto sitno, no u konačnici hektar nikada nije dao puno preko 50 tona čistog pobranog i prodanog ploda. Bez obzira na sklop, od 35 tisuća, 42 tisuće i 50-ak tisuća po hektaru.
Za zaključiti je da bez obzira na sklop može roditi 60 tona, čak i nešto više, no puno više od toga je jako teško izvedivo. Zbog samo perioda uzgoja.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Dečki,ajde konačno presjecite tu trakavicu,ovako možete do proljeća.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Laca prijatelju, nemoj se ljutiti, može me se prejebati u bilo čemu, ali u matematici teško.

Na svaki metar idu 2 trake i ni traka više, samo prvi metar ima 3 trake, čak ni zadnji nema 3 nego 2. Ono što ti temptation piše, piše ti zbog primjene pesticida koje si naveo da koristiš u zaštiti paprike. Mi ni pola toga ne koristimo jer nije registrirano.

Paprika u gustom sklopu kao što je Lacina ne može dati više od 0,60-0,70 kg po stabljici i to uz mnogo mnogo sreće i znanja. Inače sorte paprike imaju nekakav potencijal da daju 2 kile na otvorenom, barem u ovom dijelu svijeta, no u praksi je to sasvim neizvedivo zbog vremenskih prilika. Mi smo u nekoliko navrata vagali u raznim pokusima najrodnije stabljike i uspjeli izvagati po stabljici 2 kile i nešto sitno, no u konačnici hektar nikada nije dao puno preko 50 tona čistog pobranog i prodanog ploda. Bez obzira na sklop, od 35 tisuća, 42 tisuće i 50-ak tisuća po hektaru.
Za zaključiti je da bez obzira na sklop može roditi 60 tona, čak i nešto više, no puno više od toga je jako teško izvedivo. Zbog samo perioda uzgoja.

Naravno da se ne ljutim.
Problem je nastao što se moji postovi nisu čitali pažljivo već samo delovi.
Ja sam objašnjavao sliku kvadratnog metra koju sam postavio ranije gde se vide 3 trake a ko je pažljivo čitao dalje,pročitao je da sam napisao 17m širine jednako je 35traka.
Nisam napisao 17m jednako je 51 traka, da sam napisao tako Siki bi bio u pravu. I rekao sam da Je Siki delimično u pravu ali da je promašio poentu onoga što sam objašnjavao, većina ljudi koji su pažljivo čitali shvatili su bez problema.
Ko je pažljivo čitao shvatio je šta sam hteo da kažem.

Što se preparata tiče mislim da su identični ja cu sad ponovo napisati a ti mi reci sta se ne koristi u Hr

Privikur Energy
Funguran (bakar hidroksid)
Bakar oksihlorid
Antrakol
Ridomil Gold
Folio Gold
Mankogal
Signum
Bioplex
Trazex

Insekticidi :
Nurel D
Koragen
Confidor
Pinto
Dikarzol
Afix
Fastac

FOLIJARNA PREHRANA :
Vuksal kalcijum Ca
20:20:20

Kroz sistem kap po kap :
Rotex
10:40:10
Calcinit
10:10:40

Svi ovi proizvodi su od stranih proizvođača
Bayer,Singyenta, Du Point, Yara, Novalon, Cosmocel itd

Naša Galenika fitofarmacija ima domaće proizvode koji mogu biti zamena ovim koje sam naveo imaju istu aktivnu supstancu i 3-4 puta su jeftiniji.
 

Karpuza

Novi član
Tu od
22 Sij 2016
Poruka
2
Moze li meni neko odgovoriti.

Pozdrav svima.
Ako bi mi neko mogao reci koliko se OTPRILIKE dobije kilograma paprika od hiljadu struka/biljaka.
Rijec je o obicnoj zutoj paprici. Ne znam kako se zove al nje je mozda 90 %
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Evo ga opet kvazi strucnjak :)
Vi ste u EU i sva nasa paprika ode tamo bas zato sto je manje tretirana sto je zdravija i sto je zemlja plodnija pa ne moramo puno dodavati vec paprika uzima prirodna hraniva iz zemljista.
Ajde me ne zabavljaj...sva ispravna i kvalitetna roba vam završava na ruskom tržištu,jer njima ne možete ništa uvaliti,jer se tamo hrana kontrolira i to jebački...
Sav ostali škart završava kod nas...
A ti to pises jer znas sta sve dodajes i cime prskas.
Nemoj mene i sebe trpati u isti koš,jer ja nedozvoljena sredstva ne koristim u svome uzgoju...
Mislim da 90% ljudi u mom selu ne zna sta su regulatori rasta ni kako deluju a ostalih 10% mozda su samo culi za to.
Ja znam sta su jer sam hemicar i znam da nemogu se primeniti u paprici a zasto se ne mogu primeniti ja znam a ti ne znas.Ali ako mislis da mogu ti slobodno koristi srecno ti bilo.
Ti iz onakvih nakaradnih flanaca kakve sadiš ne možeš dobiti nikakav urod,a da biljke ne nafilaš nekoliko puta sa hormonima rasta...
Koristite Cycocel ili Moddus...nakon tretmana istima biljke se brzo ukorijenjavaju i prestanu gurati u visinu...na istima se zametne samo nekoliko plodova i oni su ekstremne krupnoće,te nakon toga biljka prestaje sa cvatnjom...
Ja sam kao covek prvi pobornik zdrave hrane.
Možda jesi za sebe,ali ovo što radiš sa paprikama graniči sa zdravim razumom,to je živi otrov...
A ti sutra kada ustanes i doruckujes uzmi Hemiju pa pocni da ucis.
Uzdravlje :)
Sve što me zanimalo o uzgoju povrća sam odavno savladao...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Privikur Energy
Funguran (bakar hidroksid)
Bakar oksihlorid
Antrakol
Ridomil Gold
Folio Gold
Mankogal
Signum
Bioplex
Trazex

Insekticidi :
Nurel D
Koragen
Confidor
Pinto
Dikarzol
Afix
Fastac

Bakreni hidroksid nije dozovoljen, samo oksiklorid. Sredstvo se zove Neoram. Ridomil nikako, antrakol isto tako. Od svih navedenih ja koristim samo Signum i spomenuti Neoram. Od insekticida niti jedan. Koragen znam da nije dozvoljen. Protiv kukuruznog moljca koristim affirm od syngente i avaunt od agrochema. I to su svi preparati koje ja koristim. Znači neoram, signum, affirm i avaunt. Eventualno mospilan ako se pojavi lisna uš, ali s njima nema nekih problema.
 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
Dosta je smrdano kod nas. Vidit ćmo sta nosi ovaj novi pravilnik o uporabi szb-a . Zabranjuju podosta toga. Realno i ne treba previse jebacikih sredstava. Po meni najveci je problem korjenov vrat. Ostalo sve se da rješit sa svetom vodom. Da se rješi taj kurčev trips u paprici sa biološkom kroz sezonu bilo vrlo malo szb-a
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ne znam o kojem uzgoju govoriš. Ako je za plastenike, onda se slažem, jer najveći problem je korjenov vrat. Na otvorenom nemam s time problema, nikad. Na otvorenom i u zatvorenom je najveći problem kukuruzni moljac. Baburu u plasteniku super zaštitim sa biološkom i ne radim nikakav tretman sredstvima za zaštitu bilja. Problem se javi u drugoj generaciji moljca. Ako idem tretirati moljca, mogu samo koragenom, a on nije registriran. Ako tretiram bilo čime drugim ubijem biološku. Ostavim i dio plodova koji stradaju od moljca riješim u industriju.

Na otvorenom najveći problem predstavljaju bakterijoze lišća, ako je imalo vlažna godina. Od ostalih bolesti nema nikakva problema sve do berbe, kada zna botritis ako je pretjerano dušikom. Plodovi najviše trunu ako ih probuši moljac. Tu griješi velika većina proizvođača jer misli da su neke sorte (slonovo uho) sklone truljenju. Sklone su jer su kasne i izbuši ih moljac i onda naravno da bolje trunu, jer ranije sorte su već pobrane.

Sve krupnoplodne paprike su osjetljivije na trulež zbog manjeg postotka suhe tvari. Uglavnom se ona kreće između 5-6 posto u zrelim plodovima. Jednu godinu sam imao na slavonki 10,6 posto suhe tvari i to je bila senzacija. Takve paprike manje trunu...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Bakreni hidroksid nije dozovoljen, samo oksiklorid. Sredstvo se zove Neoram. Ridomil nikako, antrakol isto tako. Od svih navedenih ja koristim samo Signum i spomenuti Neoram. Od insekticida niti jedan. Koragen znam da nije dozvoljen. Protiv kukuruznog moljca koristim affirm od syngente i avaunt od agrochema. I to su svi preparati koje ja koristim. Znači neoram, signum, affirm i avaunt. Eventualno mospilan ako se pojavi lisna uš, ali s njima nema nekih problema.

To što nije registrovan u Hr i nema ga u slobodnoj prodaji ne znači da je zabranjen u paprici to moramo odmah da razgranicimo.
Kroz dopisivanje sa forumasima iz Hr dobio sam pitanje za cenu svakog preparata koji sam gore naveo tako da se u Hr koriste svi ovi preparati,možda ispod ruke ali se koriste .Koragen ne koristiš možda ti ali 90% ostalih u Hr koristi jer je najbolji i najmanje štetan i ne ubija pčele što je jako bitno, ti koristiš isti preparat samo je proizvodjac drugi,znaci Koragen nije zabranjen već trenutno nije registrovan u Hr .Neka bilo ko ukuca afirm od syngente i izace cela paleta syngentinih proizvoda gde su svi preparati koje sam naveo
I Ridomil Gold i Folio Gold.
Bakaroksihlorid se koristi kada je sunčano i on vremenom prelazi u bakarhidroksid ovo je jako važno da se zna . Funguran odnosno Bakarhidroksid se koristi kada postoje izgledi da će pasti kiša jer brže deluje.
Antrakol od Bajera se mora početi koristiti čim paprika počne cvetati jer bakar više ne ide da ne bi uništio cvet a sadrži lako pristupacan Cink koji je paprici neophodan da bi se pravilno razvijala kao i svakom živom biću.
Nemoguće da nemaš vaši tripsa i ostalih buba
Tripsa moraš ubiti Dikarzolom Afixom i Fastacom možda se kod vas ne zovu ovako ali preparati kojima vi prscete imaju istu aktivnu supstancu.
Ovo su sve preparati renomiranih svetskih proizvodjaca koji se koriste u Holandiji, Nemačkoj, Mađarskoj itd
Realno ni jedan preparat nije zdrav ali došlo je takvo vreme da bez prskanja proizvodnja više nije održiva.

Ajde me ne zabavljaj...sva ispravna i kvalitetna roba vam završava na ruskom tržištu,jer njima ne možete ništa uvaliti,jer se tamo hrana kontrolira i to jebački...
Sav ostali škart završava kod nas...

Nemoj mene i sebe trpati u isti koš,jer ja nedozvoljena sredstva ne koristim u svome uzgoju...

Ti iz onakvih nakaradnih flanaca kakve sadiš ne možeš dobiti nikakav urod,a da biljke ne nafilaš nekoliko puta sa hormonima rasta...
Koristite Cycocel ili Moddus...nakon tretmana istima biljke se brzo ukorijenjavaju i prestanu gurati u visinu...na istima se zametne samo nekoliko plodova i oni su ekstremne krupnoće,te nakon toga biljka prestaje sa cvatnjom...

Možda jesi za sebe,ali ovo što radiš sa paprikama graniči sa zdravim razumom,to je živi otrov...

Sve što me zanimalo o uzgoju povrća sam odavno savladao...

Ide naša paprika i za braću Ruse i kupus i šljive svake godine prodajemo i Rusima i bas kao sto kažeš kontrola je jebacka tako da tvoja prica ne pije vodu.A takođe u kamionima koji idu za HR isto tako bude samo vrhunska roba jer se unapred dogovori standard.
Što se preparata tiče ja ne koristim niti jedan nedozvoljeni preparat ali ni jedan jedini.
Što se rasada tiče ti ni sa mnogo više ulaganja ne možeš dobiti rasad ni približno kvalitetan kao moj.Jer ja znam sta sadim a ti ne znaš.Ja znam koji je rodni potencijal semena i paprike koju sadim zato što je sami selektiramo a ti dobiješ ono što kupiš pa zavisi od godine do godine znači drugi proizvedu seme za tebe to je uvek mačka u džaku nikada ne znaš šta dobijas.Moj rasad je sigurno u boljoj kondiciji nego tvoj i kada mu ocupamo koren on pusta koren duboku u zemlju posle svu energiju gura u plod. A ti ni ne znaš da koren treba ocupati.

Za preparate koje pominješ nisam nikada ni čuo.
A rasad se ukorenjuje tako što se biljka muči da bi sama pustila koren u dubinu a to vreme izgubi za rast u visinu.Probaj iznenadices se rezultatima.
Hormoni rasta se ne mogu upotrebljavati u paprici i opet ja znam zašto a ti ne znaš a ono što ne znaš ne treba ni da pišeš.
Kada procenimo da ima previše cvetova poprscemo bakar da bi višak cvetova zbacila

Od paprike iz koje vadim seme pravi se ajvar za moju porodicu, familiju i prijatelje i hvala dragom Bogu svi smo za sada živi i zdravi.

Čovek se uči dok je živ ja svaki dan naučim nešto novo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

klint1

Član
Tu od
17 Lip 2015
Poruka
57
Dali je netko radio rasadu sa glistalom,i kakva su mu iskustva.Po internetu se da proćitat da je glistal izuzerno pogodan za proizvodnju rasade ali je i skuplji od Klansmana ili Brilla.Mislim da ga nebi bilo problem ni kodkuće proizvest samo neznam ima li svrhe to radit ako je nekvalitetniji od gore navedenih supstrata?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Što se preparata tiče ja ne koristim niti jedan nedozvoljeni preparat ali ni jedan jedini.
U par postova prije si objašnjavao kako tretirati zemljište prije sadnje paprike sa glifosatom...:icon_rofl:
Što se rasada tiče ti ni sa mnogo više ulaganja ne možeš dobiti rasad ni približno kvalitetan kao moj.Jer ja znam sta sadim a ti ne znaš.
Još jednom ću ponoviti,svaka budala može uzeti špricu i pošpricati biljke sa nedozvoljenim sredstvima (hormonima rasta)...to nema nikakve veze sa kvalitetom sjemenja...
Od ove godine se sva zaštitna sredstva kod nas kupuju uz predočenje iskaznice,tako da se sva moraju i razdužiti kroz evidenciju po kulturama...ne može se više kupovati i špricati sa svim i svačim...
Ja znam koji je rodni potencijal semena i paprike koju sadim zato što je sami selektiramo a ti dobiješ ono što kupiš pa zavisi od godine do godine znači drugi proizvedu seme za tebe to je uvek mačka u džaku nikada ne znaš šta dobijas.
Vidim da si pojedince ovdje uvjerio kako je tvoje sjeme jače i od nizozemskih hibrida...ja sam i ove godine kupio samo mačke u vreći:icon_rofl: ...neke sam plaćao čak 4,50kn/sjemenku:mur:
Moj rasad je sigurno u boljoj kondiciji nego tvoj i kada mu ocupamo koren on pusta koren duboku u zemlju posle svu energiju gura u plod. A ti ni ne znaš da koren treba ocupati.
Svašta ću ja ovdje naučiti...:mur:
Za preparate koje pominješ nisam nikada ni čuo.
A rasad se ukorenjuje tako što se biljka muči da bi sama pustila koren u dubinu a to vreme izgubi za rast u visinu.Probaj iznenadices se rezultatima.
Hormoni rasta se ne mogu upotrebljavati u paprici i opet ja znam zašto a ti ne znaš a ono što ne znaš ne treba ni da pišeš.
O tome se pisalo na ovom forumu,a piše se naveliko i po srpskim forumima,tak da se više ne moraš delati grbav po tom pitanju...
Kada procenimo da ima previše cvetova poprscemo bakar da bi višak cvetova zbacila
Eto,još jedna jeftina i nadasve zdrava metoda za reduciranje plodova iz Lacine kuhinje...

Dali je netko radio rasadu sa glistalom,i kakva su mu iskustva.Po internetu se da proćitat da je glistal izuzerno pogodan za proizvodnju rasade ali je i skuplji od Klansmana ili Brilla.Mislim da ga nebi bilo problem ni kodkuće proizvest samo neznam ima li svrhe to radit ako je nekvalitetniji od gore navedenih supstrata?
Za proizvodnju flanaca u ovom periodu se koristi supstrat za sijanje sa maksimalno 0,50kg hranjiva,nikako ne koristiti one mješavine sa 1,50kg,jer će vam presadnice pobjeći u zrak...
Kasnije za pikiranje idu mješavine sa većim postotkom hranjiva...
Prve prihrane idu tek nakon dva tjedna nakon pikiranja,do tada biljke imaju sasvim dovoljno hranjiva za uzeti iz supstrata...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Laca, evo na ovom linku možeš pogledati koji su preparati dozvoljeni kod nas u hrvatskoj. https://fis.mps.hr/trazilicaszb/

Upiši samo pod kulturu paprika i izbacit će ti. Ima sigurno preparata drugih fimi koji sadrže istu aktivnu tvar, samo se drugačije zovu.

Kod nas ti se inspektor najavi da će doći uzeti uzorke za fitopatološku analizu i ako nađu aktivnu tvar da si koristio, a nije dozvoljena registracijom, gubiš pravo na državne potpore, dobiješ krasnu kaznu i zabranu prodaje. Meni su došli i uzimali uzorke babure, kupusa i brokule. Imaju laboratorij na 199 aktivnih tvari, mogu pronaći aktivnu tvar i ako si preparat koristio samo u rasadu.

Tako da nije jednostavno kako ti misliš da je. Kod vas je to još uvijek prelabavo. Najžalosnije je što tretirano voće i povrće iz uvoza dolazi u hrvatsku, prolalzi fitopatološku analizu, a ministarstvo na svojim stranicama objavi kulture koje i od kuda nisu preporučljive za upotrebu. To graniči sa zdravim razumoml. Umjesto da se odmah stopira uvoz tog proizvoda, on se i dalje uvozi samo se preporučuje ne konzumirati ga :icon_question:
 

JuRa2

Član
Tu od
10 Sij 2016
Poruka
72
Pratim ovu raspravu i neke stvari mi nisu jasne.
Mozda se kod Vas uvodi stroza kontrola, kod nas to bukvalno niko i ne pominje.
Znam da Delez(bivsa Delta) ima svoju kontrolu, a na pijacama od toga nema nista.
Koriste se i kod nas neregistrovana sredstva, jedan od njih je i kasumin, jedino ako ga zadnjih par godina nisu registrovali.
Prinos od 2kg po biljci je po meni naucna fantastika.Ja cu saditi oko 40-ak ari crvene paprike, poreklo semena kao kod lace iz mog sela.Na svakih 60-ak cm ide po jedno crevo za zalivanje i sadi se sa obe strane na po 15cm udaljenosti od creva u proseku 5 biljaka na duzni metar.Sklop biljaka bude na taj nacin veliki i bicu zadovoljan ako iz te parcele oberem 15 tona.
Sto se tice zastite to radim prema preporukama rodjaka koji je zavrsio fakultet i koji je magistrirao na zastiti biljaka, a i sam se bavi proizvodnjom.
Ne mogu za sebe da kazem da sam strucnjak ali ocekivati 50t paprike iz 0,4ha u centralnoj Srbiji je neozbiljno.
Pozitivna iskustva imam sa osnovnim djubrivom iz Zelenog hita i opet cu ga koristiti plus vodotopiva i Ruski AN.
 

Najnoviji postovi

Na vrh