• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,186
Ivan KC, vidim da redovito posječuješ forum, ali bilo bi lijepo da ipak reagiraš a ne da se neki samo jave kada trebaju pomoć i dalje ništa. Evo mene baš zanima kakav ti je korijen na onoj požutjeloj paprici, a također možda pomogne i drugima. Nije teško bilo jednu išćupati i javiti detalje!!! Što misliš o tome!? Ipak je bit foruma da svi steknemo neka nova iskustva i zajedno rješavamo neke dileme!

Sutra budem poslikal jednu, paprika mi je kod kolege u plasteniku i nisam bil ovih dana tamo pa zato se ne javljam..
Al po pricanju kolege kaze da je korijen zdrav, veli da je mozda pozutjela zato jer je par noci bilo dosta hladno a nije grijal..
Sutra idem tam pa vas budem izvjestil u kakvom je stanju paprika..
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,186
Evo paprike, ovo je valjda najgora biljcica koju sam nasel u rasadu i ne cini mi se da je korijen trul, netom prije nego sam ju iscupal je zalijana..


A rasad zadnjih tjedan, dva jednostavno je stao s rastom, jel zbog ovog hladnog vremena ili ne znam cega drugog, ako se ovako nastavi, jos mjesec dana necemo moci presadivati u polje..
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Ivane,možeš reći koji suptrat koristiš? I ja imam velike probleme sa paprikom ove godine,slaba klijavost,nikamo ne raste,pogotovo korijen.Budem naveče stavio par slika.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Većina supstrata koji se prodaju na našem tržištu su sumnjive kvalitete,a prodaju se po cijenama profi supstrata...
Ja sam od prošle godine počeo koristiti Klasmanovu liniju profesionalnih supstrata i preporodio sam se...nažalost,nema ga na našem tržištu,ali ima zato u Sloveniji...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Ja sam prije koristio samo klasman i moram reći da je najbolji definitivno. Potgrond P, maslinasto zeleni ili H naranđasti. Međutim preskup mi je u odnosu na druge substrate tako da je cijena prevagnula. Klasman nikad nisam morao prihranjivati dok sada ponekad prihranim. Na žalost neću se vraćati na klasmana jer mi treba dosta substrata i uštedim koju tisučicu. Što se tiće paprike nisam imao problenma sa klijanjem i zadovoljam sam kako napreduje. Trenutno koristim baltički substrat u pakiranjima po 250L. Makar moram reći da taj substrat koristim zadnjih 5 godina, ali ovogodišnji je čisto drugačiji po finoći i kvaliteti nego prijašnjih godina. Puno je bolji, kao da koristim neki drugi. Prošlu godinu sam imao Durpetu silom prilika i mogu reći da u životu nisam imao lošiji substrat. Eto!

Ivan KC čini mi se da ti je ovaj korijen na toj paprici vrlo slab. Korijen treba biti bijele boje i mrežast kao paučina. Uglavnom javi poslije kako napreduje, a ja bi za sada i dalje čim manje zalijevanja. Čisto toliko da uspije preživljavati. Manje vode = jači korijen, ja se držim toga. Evo budem sutra poslikao da vidiš kakav je korijen na paprici tvoje veličine. Moguće je i problem ako nije grijao a bilo je jako zalijano, Naime transpiracijom vode zemlja se još više hladi, tako da ako ti je u plasteniku 10C ja ti garantiran da mokar substrat ima najviše 6C ako ne i manje!
poz!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
]

Da, taj je najbolji za papriku ili paradajz, a naranđasti za kupusnjače!
On košta oko 60Kn 70L, a ja dobivam za 100Kn 250L baltičkog. I kad malo izračunaš..... tri puta skuplje....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Evo slika,ima nešto sa supstratom,nešto gnojivo,nešto i ja.Ono prepikirana paprika je paprika čupanac a ova druga sjeme po sjeme u 209.Nikad više čupanac,čupanac je 10 dana stariji ali ova sijana jedan po jedan je puno bolja a mlađa.
 

Prilozi

  • CAM01960.jpg
    CAM01960.jpg
    85 KB · Pregleda: 93

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,186
Koristim onaj supstrat u nekakvim zuto crnim vrecama, po 70 l, mislim da se zove Brill ak me dobro sjecanje sluzi..

Moze biti da je do pretjeranog zalijevanja, jer nije bila tako slaba dok god nismo poceli nalijevati vodu da kontejneri "plivaju" u njoj..
Budemo reducirali vodu i za par dana budem poslikal opet da vidimo jel se situacija popravlja.
Mada i ovo hladno i tmurno vrijeme joj nikako ne pase, dok dode sunce i toplina mislim da bude odmah zivnula..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Neznam čemu ste je uopće stavljali na najlon i još k tome da pliva u vodi, to je po meni jako opasna radnja i nepotrebna. Dok sam radil kod kolege povrčara nikad to nismo radili, a njegov rasad je stvarno jako, jako velik i uvjek smo stavljali kontejnere na povišeno ili čak na gotove stolove da zrak može cirkulirati ispod, jer u protivnom biljka hoće propasti.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Najvjerovatnije zbog kolicine posla...kad je paprika u bazenima daleko manje ima posla oko zalivanja
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,186
Pa nije bas da pliva u vodi, dok se zalijeva nalije se vode i ona to zacas popije i najlon ostane suh..
Al i meni se to ne svida i mislim da bi se uvijek trebala zalijevati odozgora, al sad je tak kak je..
Dok dode ljepse vrijeme vjerujem da se bude oporavila..
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Neznam čemu ste je uopće stavljali na najlon i još k tome da pliva u vodi, to je po meni jako opasna radnja i nepotrebna. Dok sam radil kod kolege povrčara nikad to nismo radili, a njegov rasad je stvarno jako, jako velik i uvjek smo stavljali kontejnere na povišeno ili čak na gotove stolove da zrak može cirkulirati ispod, jer u protivnom biljka hoće propasti.


ŠANANA tvoj kolega radi koliko 20 ha povrća i pravi je profesionalac. Njemu nisu dozvoljene nikakve greške dok ovdje se radi o par tisuća sadnica isključivo amaterski a kod tvog kolege oko PET STOTINA tisuća samo paprike. Tu nastaju problemi ljudi misle da znaju više od tog tvog kolege a bome nije tako. Taj tvoj kolega nikada neće uzet neki supstrat koji je nešto jeftiniji i time reskirat da dobije brdo problema koji dolaze sa jeftinijim supstratom. A što ste svi navalili na vodu zaboravljate da se presadnice rade i na vodi.
Član @Bridger kaže da je stavio sve na vodu i obećao slike istina da ih do sada nismo vidjeli ali nada umire posljedna, možda još vidimo te slike hidroponskog uzgoja presadnica.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
A najjače od svega je da ljudi kažu da nemaju vremena zalijevati zato stavljaju na vodu. Bezbroj puta sam napisao, ako nešto radiš, onda ti je to posao i bez obzira na potrebno vrijeme i novac, to moraš odraditi onak kak treba. Što bi bilo da je xy osoba zaposlena u proizvodnji čokolade, no da zbog nedostatka vremena odluči da će čokoladu na tržište staviti bez omota.

Svima nama se uvijek potkradaju greške. Koliko god misliš da si pameta, uvijek neki vrag napravi svoje i nikad nije sve perfektno. Eto, meni je mraz ispod 2 agrila pofurio rasad roge, ne puno, no pretpostavka je bila da će dva biti dovoljna. Tamo gdje su bila tri sloja bilo je sve ok. Oporavit će se jer je samo list dobio, biti će za sadnju zadnja tura.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Ostao sam dužan fotografije.
Evo kako mi spremamo plastenike za rasad :)
 

Prilozi

  • DSC_0451.jpg
    DSC_0451.jpg
    43.8 KB · Pregleda: 139
  • DSC_0453.jpg
    DSC_0453.jpg
    74.5 KB · Pregleda: 131
  • DSC_0454.jpg
    DSC_0454.jpg
    80.7 KB · Pregleda: 123
  • DSC_0456.jpg
    DSC_0456.jpg
    36.2 KB · Pregleda: 121
  • DSC_0457.jpg
    DSC_0457.jpg
    35.5 KB · Pregleda: 117
  • DSC_0459.jpg
    DSC_0459.jpg
    38.4 KB · Pregleda: 125
  • DSC_0461.jpg
    DSC_0461.jpg
    81.4 KB · Pregleda: 127
  • DSC_0462.jpg
    DSC_0462.jpg
    52.9 KB · Pregleda: 118
  • DSC_0463.jpg
    DSC_0463.jpg
    38.9 KB · Pregleda: 114
  • DSC_0460.jpg
    DSC_0460.jpg
    33 KB · Pregleda: 108
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kulagic1509

Član
Tu od
3 Sij 2015
Poruka
113
@Ivan KC
Evo kod mene najlosija stabljika, sorta Slonovo uvo...
28042016991.jpg


Ovako vizuelno, izgleda kao da si je "sagorio" prihranom...
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Evo kao što sam rekao da ću poslati slike, ove manje su sad pred pikiranje!
 

Prilozi

  • P1010116.jpg
    P1010116.jpg
    45.2 KB · Pregleda: 144
  • P1010117.jpg
    P1010117.jpg
    52.4 KB · Pregleda: 139

Najnoviji postovi

Na vrh