• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Privikur možeš 3 Puta koristiti ako si jednom zalivao možeš još 2 puta.Možeš žaliti sa Proplantom ili Balbom. A folijarno poprskaj sa Mankogalom. Moraš bolje provetravati.
Biljkama koje si vec rasadio pusti Privikur Energy kroz sistem a po listu poprskaj Mankogal ili Alijansu. To uradi već danas ako mozes.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Ako moze Mankogal, moze onda i Ridomil.. Prosle godine sam rasadio bez folije, pa nisam imao tih problema.. Konacno je juce ugrijalo, valjda ce sada da se zaustavi, plastenik se isusio.. Da li da cekam vece ili kad da odradim tretman?
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Dao sam joj previkur i svič, pomjesao zajedno.. Napravio sam dvije greske. Jedna je da nas je troje sadilo, pa nisu svi jednako pazili, a druga je to sto nisam provjetravao dovoljno plastenik. Nadam se da je sada stalo sa sirenjem.. Mislim da je paprika imala negdje osteceno stablo, pa je zbog toga stradala. Kad su sadjene, otkinuti su ponekim sadnicama kotiledoni i posadjene duboko, te je na mjestu otkinutih kotiledona doslo do infekcije..
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ako moze Mankogal, moze onda i Ridomil.. Prosle godine sam rasadio bez folije, pa nisam imao tih problema.. Konacno je juce ugrijalo, valjda ce sada da se zaustavi, plastenik se isusio.. Da li da cekam vece ili kad da odradim tretman?
Nije nikakva bolest u pitanju...folija ti je slabo nategnuta i ona ti je shebala tih par paprika...ne treba paničariti bez veze...
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Mozda je kod nekoga razlog folija ali meni su mnogi slali ovakve slike još pre rasadjivanja paprike tako da nije kod svih razlog folija . Po meni je to pre gljiva koja izaziva topljenje rasada.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ja sam imao taj problem sa 50komada ali rajcice jer su mi ostali dugo ne posadjeni pa íh je valjda vlaga ubila. budem postavio slike
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Imamo tri mogućnosti koje će napraviti takav problem - kasni pitijum, rizoktoinija i zamljišna fitoftora.
bili smo već pričali o tome - jedno od rješenja za zemljišnu fitoftoru je Ridomil fertigacijom, no kratkoga je daha, treba ponavljati tretmane - em košta, em ima negativno popratno djelvanje - mankozeb u njemu kod opetovanih primjena djeluje depresivno na korijen, pa je bolja solucija Fonganil - kojemu je negativna strana visoka cijena koštanja, ali je čisti metalaksil (trebao bi biti 70%, no kolko sam vidjela, za hr tržište je rađen 50% -tni ak se ne varam, i to onda ide ovako - 1 dcl Fonganila i 2,5 dcl Quadrisa, i to će sa stopostotnom sigurnošću zaustaviti i sanirati napad. eventualno još jedna primjena (za 1000m/2 plastenika)

Rizo i piti se rješavaju drugačije, no najčešće je fitoftora u pitanju.
 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
To je gangrena korijenova vrata paprike nastala velikom kolicinom vlage u zatvorenom prostoru. Rjesenje sam vec naveo. Nema potrebe uopce zatvarat plastenike vise. Pre velik je rizik za dobivanje svih mogucih gljivicnih i bakterijskih bolestina u slucaju da sunceko samo proviri na par min.
 

marke

Član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
314
Na ovu anlizu tla odnosno ph tla smijem li koristi kristalone yara
jesu li oni kiseli ili?
 

Prilozi

  • analiza.jpg
    analiza.jpg
    48.7 KB · Pregleda: 61

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Jo ja sam prskao dva puta sa Mankogalom i jednom sa Alijansom(mankozeb +metalaksil) a brat je svoju zalivao Mankogalom i nisam primetio nikakvu negativnu reakciju. Fonganil sam naručio ali njega cu pustiti kroz sistem pre rasadjivanja i jednom ići folijarno. Objasni mi kakvu negativnu reakciju izaziva Mankogal.

Provetravanje je jako bitno ja od prve nedelje aprila ne zatvaram cela na plasteniku samo par večeri su bili skroz zatvoreni kada su bili mrazevi, kod nas su najloni odavno skinuti i paprika se celici pod vedrim nebom.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh, ovdje na forumu većina ozbiljnijih proizvođača skoro pa nikada ne iznose neke ozbiljnije probleme u proizvodnji, Osobne, Sad, ili su tako dobri u svome poslu pa ih viješto izbjegavaju, u šta - poslovne sposobnosti - uopće ne sumnjam, ili ih ipak tu i tamo imaju ali taj ponos ne da javno reći - eh, nešto mi pošlo igrom sudbe klete krivo, ili sam jednostavno nešto sam zajebo. Jel zbog nepažnje ili više sile....nebitno.

I tako sam ja jedna od onih koja nekad kiksne jel zbog više sile il zbog osobnih afiniteta sve manje posvećivanja pažne regulama proizvodne povrtlarske politike (kako sam ovo lijepo i učeno rekla, a?), pa sam imala prilike steći osobo iskustvo (to je najvrijednije jer si ga platio skupo), koje me poučilo da se sranja događaju i najboljima (meni
icon_redface.gif
).

No, je, imala sam ja taj problem sa fitoftorom korijena paprike, počelo je sporadično, onak - tu i tamo koja prve godine. Pa druge našto više, pa treće hm.....pomalo iritirajuče, a četvrte katastrofalno u mojim očima jer sam do tad bila navikla da je moja paprika bila vrh vrha najbolje. Jedan od sistema liječenja je bio Ridomil zemljišno. Vidiš lijepo kako too venuće stane, i čak bilke počinju stvarti pomoćno novo korjenje. No, nakon dva tjedna, opet isponova - klone, pa opet ridič. I opet stane....pa opet ridomil....i tako to ide svojim tokom, no....vegetacije u plasteniku duga, do početka dvanaestog mjeseca čak, a mi smo bili u sredini ljeta tek. I tamo negdje koncem kasnog ljeta, moja paprika odjednom niti makac dalje s porastom. Kako bila se zatekla, tako je stala, bila mi negdje visine do cica, i dalje niti makac. Eh, sada, jel sam ja četiri ili pet puta po kilu Ridomila ubacila, znam da sam i jedan Nordoks između ostaloga......ne sjećam se točno, no, porast je bio totalno zaustavljen i mjesec dana se ona makla nije. Je ona kasnije nastavila sa rastom, valjda dok se oddekontaminirala, ali sam imala kurcšlus za popizditi.
Eh, godinu nakon toga - dala sam si ja truda umeđuvremenu i potražila na netu neke informacije i naletjela na taj Fonganil - usput sam naletjela i na Bion jer sam i za paradajz nešt tražila, bila sam imala jebadu i sa njim - klavibakter , jedan sasvim lijepi školski primjer prepoznatljiv i za onog koji nikada prije za njega čuo nije a kamo li ga uživo vidio.- pa sam vidjela da taj Fongič i Bion proizvodi Singenta, pa sam ja singentu , predsavništvo, nazvala u Samobor, a oni me uputili na njihovog Damira iz, jel Koprivnice.
E, on je meni slijedeće godine, kad je to opet krenulo donio Fonganil za probne tretmane - dva sam odradila krajnje uspješno, i pojasnio zašto ne mankozeb. Mankozeb u Ridomilu je napravio taj zastoj u porastu - jedn, dva tretmana neće napraviti štetu, ali meni je trebala intenzivna zaštita, pa......e, da, zato Singenta proizvodi čisti metalaksil, za takve ko što sm bila ja - koji su imali velike probleme.

No,ja sam u svome razmišljanju o problemu išla malo dalje, i polovila ono najbitnije - kako je i zašto do njega došlo. Pa sam si posložila sve elemente i odlučila mužu reći neka on plastenik duboko preore. Plug 14 cola, potopio ga je maksimalno, ma blizu četerdesetice su brazde bile, slijedeća sezona je zalijevanje išlo mimo savjeta struke - samo navečer kasno, i odjednom ja više problema sa zemljišnom fotoftorom nemam.

Evo, sada je na nekome red da proba objasniti zašto je to tako, može se u rečenicu, dvije.
Baš me zanima hoće li se tko dosjetiti.
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ala Johabice,de molim te drugi puta to sve snimi pa objavi video,skoro sam zaspao dok sam to sve pročitao.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Budeš ti to čitao sa pohlepom a ne dosadom dok ti zatreba, ali nećeš znati naći gdje je zapisano.
A budeš se onda sjetio da je johabica ispričala nešto sa temeljem, sa iskustvom, pa ćeš je pitati - a šta je to ono i kako bilo?
Misliš li da će ti se johabica nakon ovakvog komentara nasmiješiti i prepričati još jednom?

Brus @dane, brus.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
pa šta bi se ljutila,nije komentar bio zao. doći ćeš ti opet kod mene u birtiju pa ćeš mi na licu mjesta pokazati ako zatreba haha.
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Manja razlika temperatura između vode i zemlje pod folijom. Niža temperatura u vrijeme zalijevanja smanjuje razvijanje čuda koja se događaju.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
To si mogao jednostavnije napisati. Dakle,zalijevanje ujutro i nema brige jel tako.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Jo ja sam 3 Puta folijarno isao Mankogal I Alijansu a brat je jednom zalivao kada mogu da se očekuju negativne reakcije. Brat svoju sutra rasadjuje a ja ću od nedelje,nadam se da će se na njivi odekontaminirati :).Sve ove tretmane sam radio u zadnjih dvadesetak dana. Kada sam posejao zalio sam sa Privikurom kada je nikla poprskao sa Privikur Energy i još jednom posle nedelju dana i posle toga zalio sa Proplantom.

Hvala za ovako dugačak post. Najbolje se uči na sopstvenim greškama. Pre par godina uzmem Zanat umesto dervinola i poprscem rasadnike posle sejanja paprika nikla lepo dobila drugi par listova i onda se sva istopila do polovine aprila 120m2 rasadnika je bilo čisto da nije bilo ni paprike ni bilo kakve druge travke :)Na 120m2 nisam imao niti jednu biljku.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Ja nekako nemam vremena dijeliti iskustva tu sa vama ovih zadnjih mjesec-dva. No iskustva ima napretek.

Prvo i osnovno, uvijek ima problema u proizvodnji, jedino što netko o njima želi, a netko ne želi govoriti. Evo kod mene dva problema u rasadu paprike. Prvi i osnovni mraz. Jest da ja znam koja temperatura mora biti za proizvodnju rasada, no pustimo to sad na stranu. Uvijek se pokaže točnom ona: "pretpostavka je majka svih zajeba!" Srećom nije ništa stradalo fatalno, oporavit će se, no nekih 50 tisuća biljaka je pofurio mraz ispod dva agrila, na svemu ostalom su bila tri sloja i tu je dobro prošlo.

Drugi problem nije toliko velik i izražajan, no bode u oči dok dođeš u plastenik. Tu se odmah jako dobro može uočiti da nešto sa sjemenom nije u redu. Znači, imam dvije tisuće kontejnera rasada paprike iz provjerenog sjemena, zatim 30 kontejnera iz sjemena koje sam dobio za probati jer je hvaljena, zatim nekih 6 kontejnera nekakve španjolske fito nešto... i 3 kontejnera nekakvog mađarskog hibrida. Znači, ovo provjereno sjeme nema nikakve znakove bolesti, ovih 30 kontejnera se grca u bakteriozi, ko odrezano se vidi, zatim ovih 6 je niklo nešto više od 60 posto i ova jadna 3 kontejnera su ponikla nekih 10 posto. Da ne bude zabune, to se sve nalazi u grijanom plasteniku, sve sijano u istim uvjetima isti dan. Ne koristim nikakvu kemijsku zaštitu u proizvodnji rasada, samo trichodermu harzianum. Tek pred samu sadnju inače poprskam bakrom i nečim protiv uši, uglavnom confidorom. No sada sam ipak napravio jedan tretman signumom po svemu jer me uplašila ova sa bakteriozom. U biti to je vjerojatno alternaria, no uopće nisam detaljno spustio njušku u to.

Inače mene isto brine proizvodnja babure u plasteniku jer zadnje 2-3 godine isto imam probleme sa korjenom. Znam da fonganil radi čuda, no uvijek izgleda preskup, pa se vračamo na onu pretpostavku...
 

Najnoviji postovi

Na vrh