• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da, uobičjeno počne na početku berbe.

Hajde, pokušaj spasiti šta se može daljnjom preventivom - vidim da je plastenik tunelskog tipa. Ne otvaraš bočno, jel?

Zalijevaj navečer obilno, tako da kroz dan ne moraš - najbolje pred mrak, kada temperatura zemlje padne. Dati ćeš prilike da se voda do jutra, kada se tlo počne opet zagrijavati razmjesti i smanji se pretjerana vlažnost oko korijena - voda više ne putuje i ne nosi uzročnika bolesti do sljedeće biljke.
Sa kemijom svakako moraš ići, govorili smo o tome na kojoj stranici prije, pogledaj.
Bilo bi dobro, ako imaš čime, i ako imaš volje malčirati foliju, kako bi se spriječilo zagrijavanje zemlje. Nešto kao izolacija, što ne propušta toplinu - pokošena trava., slama.....ne znam, sjeti se nečega. To bi moglo ispod skupljati miševe, napraviti možda podlogu za neke bolesti, ali mislim da neće, bude pretoplo za razvoj kroz ljeto, a kada temperature pred jesen padnu, lako makneš.
Uglavnom, uzrok razvoju je prvenstveno pretoplo zemljište, a voda je tu samo katalizator. Bez vode ne možeš. Sada, reći smanjiti ću zalijevanje - ne pomaže. Od smanjenog će biljke žeđati, a jedino dobro iz toga je da će se bolest teže širiti od biljke do biljke, ali opet ima svaka ponaosob šanse za zarazu čim joj je oko korijena mokro, a oko korijena joj uvijek mora biti mokro.
Nisi trebao čupati ako biljke liječiš, imaju one neke šanse donjeti rod - doduše smanjeni, ali ipak nekakav. Ako ne liječiš, onda treba.

Eto, ništa drugoga pametnoga trenutno mi ne pada na pamet.


P.S.

To ti je istočna strana di je počupano, jel?
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Jeli to sadnja na leji od prošle godine? Vidim dosta biljnih ostataka. Paprika doduše izgleda lijepo.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Na ovoj parceli prošle godine je bila pšenica a predplošle paprika, predplošle godine je bila poneka biljka bolesna ništa strašno, a ovo se desilo prošle nedjelje i još vene. Zemlja mi je jako propusna uzorano oko 35 cm i sve su pripreme rađene na optimalnoj vlažnosti zemljišta i bio sam skoro ubijeđen da uvenuća na ovakvoj pripremi može biti samo minimalno, međutim sam se prevario. Malo sumnjam da je ovome doprinijela i rasada jer već dvije tri godine godine imam problema sa padanjem rasada iako dva tri puta zaljevam rasadu sa Previkur energi.i opet mi strada oko 500 biljaka na 15000 rasade. Prije 3-4 dana sam kroz sistem KPK propustio 1kg trifendera na 4500m2 pa će mo vidjeti šta će se desiti. Plastenici trenutno nisu otvoreni maksimalno a otvaram i bočno i gore imam mreže za sjenčenje.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
U ovoj fazi od trifendera nikakva korist.
On ima efekta preventivno, dok se bolest još ne manifestira na biljkama.

Nemoj se igrati, liječi biljke.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Imamo tri mogućnosti koje će napraviti takav problem - kasni pitijum, rizoktoinija i zamljišna fitoftora.
bili smo već pričali o tome - jedno od rješenja za zemljišnu fitoftoru je Ridomil fertigacijom, no kratkoga je daha, treba ponavljati tretmane - em košta, em ima negativno popratno djelvanje - mankozeb u njemu kod opetovanih primjena djeluje depresivno na korijen, pa je bolja solucija Fonganil - kojemu je negativna strana visoka cijena koštanja, ali je čisti metalaksil (trebao bi biti 70%, no kolko sam vidjela, za hr tržište je rađen 50% -tni ak se ne varam, i to onda ide ovako - 1 dcl Fonganila i 2,5 dcl Quadrisa, i to će sa stopostotnom sigurnošću zaustaviti i sanirati napad. eventualno još jedna primjena (za 1000m/2 plastenika)

Rizo i piti se rješavaju drugačije, no najčešće je fitoftora u pitanju.

Johabica jeli ovaj recept 1dcl Fonganila + Quadrisa 2,5 dcl na 1000m2 kroz sistem KPK?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
D, to je to.
Možeš pojačati Fonganil 30%, ne više, jer već imaš jako izražen problem. I za dva tjedna ponovi.

Jako mi je žao što ti se to dogodilo, znam kakav je to osjećaj-
Trebaš znati da ćeš kemijom uništiti trihodrermu.
Ja ne znam više putuje li metalaksil u korijen, znam da putuje biljkom, ali dali se spušta sam zaboravila, i ne znam bi li bilo efekta foljiarna zaštita sa njim. Onda bi trihoderma ostala živa. Morao bi pitati nekog stručnog fitopatologa, ali tebi je to hitno, idu topli dani, to će sada ići ubrzano, zaraza, ako nešto ne poduzmeš.

Ako se na kpk odlučiš, trebaš znati kako se to radi - najprije namočiš zemlju, onako, na tri četvrtine, da bude voda već posvuda raspoređena. Tek onda pustiš kemiju na kratko vrijeme, jer će se inače preduboko isparti i premalo će je ostati u zoni korijena gdje je najpotrebnija.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Johabica jeli ovaj recept 1dcl Fonganila + Quadrisa 2,5 dcl na 1000m2 kroz sistem KPK?
Pustiš Fonganil i Quadris kroz sistem ali tako da ostane u zoni korena. A folijarno idi Alijansu ili Ridomil Gold. Spasavaj šta se spasiti može.
Dobio sam Fonganil 200ml 50% metalaksil košta oko 100eura.
Srećno.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To znamo da putuje prema gore.
Ali nhe znam jel putuje prema dolje.

A opet, sa druge strane,folijarno se ne bi mogla dati doza potrebna za djelovanje na korijen, predpostavljam.

Ima li netko iskustava sa time?
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Kod nas ima jedino Funomil i Galofungin ali neznam koliko je ovo dobro za ovo oboljenje.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Samo da kažem, možda ce nekome biti od koristi, u Poljoprometa je Fonganil 250ml 520kn.

Kaptan više nitko ne koristi za poljeganje?
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@Miladin
Miladine, mislim da ces baciti pare... Taj Galofungin - T sluzi bas za te stvari, samo nije registrovan za povrce, pa ne znam karencu.Takve stvari se vuku unazad mjesec dana. Imao sam isti problem.. Evo vrelih dana, sto prezivi - prezivi.. Pocupaj sto je stradalo, jer nije to oboljenje koje je nastalo juce i odmah danas manifestacija.. Vrlo je vjerovatno da je svaka ta biljka bila malo ostecena prilikom sadnje, mozda je zasadjena do mjesta gdje su bili kotiledoni i to je dovoljan razlog da je na tom mjestu napadne. Mozda ju je i zenki zemljisni insekt gricnuo i eto otvorene rane, kao i one kad joj otkines kotiledone i zaspes zemljom. Ja sam imao isti problem i poprskao mix Ridomil i Previcur, bukvalno samo saprao stablo i nije se vise desavalo. Prosle godine si govorio da mi je plastenik preskup. :) Sad vidis da je u tunelima mnogo vise bolesti. :)
Salim se, istina je to, ali i moji sledeci plastenici ce biti neki tip tunela..

PS Fongalin ima da se kupi samo u HR, nema ni u BIH ni u Srbiji..
 
Posljednje uređivanje:

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Ja svake godine sadim malo dublje do kotiledona a možda i dublje ali mi se ovo prije nije nikada dešavalo, bilo je malo druge gljive uvenuća ali ova nije bila, ja sumnjam da mi je problem došao iz rasadnika jer mi je bilo problema sa padanjem rasada iako sam potrošio 1kg previkur energi i na kraju zaustavio sa mankozebom. U rasadniku imam problema već dvije tri godine sa gljivičnim oboljenjima iako uradim dezifekciju sa živom sodom sa atomizerom i obavezno zaljevanje sa previkur energi tri puta i opet nije dobro, neznam šta više da uradim sa rasadnikom.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Imaš dva uzroka razvoja ptogena - prehldno i premokro i prevruće i premokro.
Poljeganje obično ide uz prehldno i premokro, a ti sada razmisli kakvi su ti uvjeti plasteniku sa presadnicama.

Ja imam i dvanaest godina stare kontejnere, nikada dezifincirane, u jednoj sezoni i po tri puta korištewni neki.
Nikakva kemska zaštita presadnica, osim ako ima naznaka početko problemma..
I bolje je da je malo pretoplo nego prehladno, ako je već premokro.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Također ne dezinficiram ništa od kontejnera, koristim proplant i nikakvih problema s paprikom i polijeganjem. Obavim 2 tretiranja, zalijem poslije sjetve i negdje u fazi kada prepikiram. Možda padne na tisuću 2-3 ali to je možda i zgriženo. Najviše mi se pokazala osjetljivom na polijeganje barbie, tu je poleglo oko 10-15 kom na 500. I tu je stalo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh