• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Je treba cca 3 dana ali kad primi odmah vrati u centimetrima ploda:) Dok je gfolijarno samo hrana za biljku. Inaće kad je kišovita godina odlična su folijarna, kao i jako sunce :)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Je treba cca 3 dana ali kad primi odmah vrati u centimetrima ploda:) Dok je gfolijarno samo hrana za biljku. Inaće kad je kišovita godina odlična su folijarna, kao i jako sunce :)

Kao što sam ti rekao ove godine prednost ide folijarnim gnojivima a da nebi bilo nepoznanica radi se o novoj njivi koja je u renti a nepoznanica je koliko će se moći izvući vode na toj njivi pošto sam bušim bunare a kod mene se zna desit da voda ostane dosta duboko ili je nema dovoljno iz tog razloga pripremam folijarnu gnojidbu.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
paprikafosfor1medium.jpg

paprikafosfor2medium.jpg

paprikafosfor3medium.jpg

paprikafosfor4medium.jpg


Višak fosfora u biljci. Znanost je nekada okrutna.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ova paprika jel ti to bio pokus i kako je došlo do viška fosfora vidim da je još u kontenerima dali se to može meni desiti ako bacim 8-26-26
 
B

brmba

Guest
jel mi moze netko savjetovati koja sorta paprike je najbolja za susenje, tj. za kulen?
treba mi i slatka i ljuta sorta. to bih sadio za svoje potrebe(zelim imati bas sve svoje).
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ova paprika jel ti to bio pokus i kako je došlo do viška fosfora vidim da je još u kontenerima dali se to može meni desiti ako bacim 8-26-26

Ovo je pokus i tu je strašna količina fosfora ubačena, oko biljke i još u vodu u posudi, tako da je korjen bio u toj otopini. Tebi se to ne može desiti ni da baciš 3t 8-26-26 to je samo 300 grama na 300 kg zemlje, znači na kilogram zemlje 1 gram gnojivao. U tom 1 gramu gnojiva je samo 1/4 fosfora :)
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Evo upišeš www.zki.hr pa imaš kontakt telefone provjeri što imaju.
Pozdrav!
P.S. Stranica mese niš ne dopada,

Sad sam ih kontaktiro,bas ljubazna ekipa moram pohvalit.8)
Uzet cu si nesto babure,plaserice i ljute feferonke pa sta im Bog da
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
He he, eto vam podloga za kalemljenje, doduše višegodišnja ali ništa nije savršeno :)
Jel zna tko koji su preparati isključivo registrirani za papriku? I što sa korovom između folija. Zasaditi nešto za zelenu gnojidbu? Jel ima tko iskustva sa malčiranjem slamom?
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
He he, eto vam podloga za kalemljenje, doduše višegodišnja ali ništa nije savršeno :)
Jel zna tko koji su preparati isključivo registrirani za papriku? I što sa korovom između folija. Zasaditi nešto za zelenu gnojidbu? Jel ima tko iskustva sa malčiranjem slamom?


Između folija ja kod sebe frezam motokultivatorom i lubenice dinje kod njih je manje problema kada rašire vriježe zaustave travu a poslije je poželjno malo trave da ih zaštite od sunca i između paprika radi freza a kada krene berba onda ide tabanjanje gaženje tako da ne stigne narasti a slamu sam probao dok sam radio kornišone na manjoj površini zadovoljavajuce .
Pozdrav!
 
T

TOMY

Guest
Dok se ovdje diskutira i dijele savjeti i iskustva, ne treba smetnuti s uma da jako ovisimo o vremenskim uvjetima. Ja mogu reči da svaku godinu radim skoro iste gnojidbe i nijednu nisam imao iste prinose. Čim više sunca i lijepih dana, više plodova paprike i veči prinos. Manje temperature, manjak sunca i višak vode nepovoljno utječu na papriku i sasvim sigurno smanjuju prinose. A takva je bila lanjska godina. Ista količina hranjiva u tlu u osijeku, ili kod mene, pri istim vremenskim uvjetima ne može garantirati isti prinos. Toliko je elemenata u zemlji i samo jedan može sve izokrenuti. A mi svi manje više ne prakticiramo tropoljni ili četveropoljni plodored. Zbog nedostatka površina primoran sam svaku drugu godinu saditi papriku na isto mjesto.
Za primjer mogu dati šečernu repu. Kad se nekad prije 20 godina počela saditi ovdje bilo je tako kurpne repe da to svijet nije vidio. Nema toga više. Tako je i sa paprikom, ne može se u zemlju vratiti ono što ona izvuče, svaka kultura ima svoje potrebe. Zato je tu plodored, što širi to bolji. Možemo mi gnojiti do mile volje, no ipak zakoni prirode su ti koji određuju neke stvari.

Moram se malo ubacit iako nije bitno za papriku, al cabage kad si već dao primjer
- ja kao iskusni proizvođač šećerne repe mogu reći da repa prije 20 godina nije ista današnjoj repi radi toga što proizvođači sjemena repe više ne rade sorte koje daju enormni obujam repe nego su sve repe ujednačenije po rastu radi lakše obrade kasnije, prskanja, vađenja, jednolikog rezanja glava, itd., tako da ta "krupnoća" repe o kojoj govoriš nema veze sa iscrpljivanjem tla i gnojidbom. Znaš i sam koliko koja kultura iznese iz tla, toliko tlu treba i vratiti. Naravno da nemožeš dvije godine zaredom saditi neku kulturu, niti svaku drugu godinu, zato je najbolje napraviti plodored pa svake četiri godine sijati istu kulturu, prvenstveno radi bolesti a i prinosa. Kako to važi za repu tako i za papriku il bilo što drugo.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja sam danas usijao baburu. Neka nikne i neka raste, ne mogu dočekati da opet nešto berem, dosadilo mi stalno trošiti
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Ja sam danas usijao baburu. Neka nikne i neka raste, ne mogu dočekati da opet nešto berem, dosadilo mi stalno trošiti

Kod mene je počela nicati i ja isto jedva čekam ali do paprike rajčice i krastavaca bit če sječa salate i mladi luk ...

Pozdrav!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Lani sam i ja sijao 15.01. ali mi je bilo prerano. Nije dobro da su flanci prestari, a sadnju ne planiram prije 15.04. tak da je i ovako ok.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Lani sam i ja sijao 15.01. ali mi je bilo prerano. Nije dobro da su flanci prestari, a sadnju ne planiram prije 15.04. tak da je i ovako ok.

pa koliko im treba da narastu za sadnju 3 mjeseca?
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
pa koliko im treba da narastu za sadnju 3 mjeseca?


Sve ti to ovisi o uvjetima za proizvodnju rasada nekakvi okviri 5-10 dana + nicanje 15-20 do pikiranja i oko + 40 dana do sadnje. To ti je otprilike 60-70 dana od sijanja do sadnje.
Pozdrav!
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Sve ti to ovisi o uvjetima za proizvodnju rasada nekakvi okviri 5-10 dana + nicanje 15-20 do pikiranja i oko + 40 dana do sadnje. To ti je otprilike 60-70 dana od sijanja do sadnje.
Pozdrav!

pa tako već da,pa vidim tri mjeseca piše pa reko kako sad,dođe ti ranije pa se zajebeš.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Ja počinjem sa sijanjem svake godine 27.03. I paprika je spremna za sadnju već od 05.05. Te prva vanjska berva već od oko 01.07.
Ubacujem u programirano klijalište u kojem isklija za 5-6 dana, nakon 3 tjedna pikiranje i to je to. Za 45 dana mora biti spremna za presađivanje na polje ( ovo govorim o F1 paprici).
Prva runda mi je 27.03. druga 05.04. treća 15.04.
U slučaju slonovog uha klijanje mi traje dan-dva duže. Regulacija klijanja je 26-28 stupnjeva.
pozdrav.
 

Najnoviji postovi

Na vrh