• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Svakako, znanja nikad dosta . Puno njih misli da su poljoprivrednici onako malo bedasti ( u zagorju kažu) a da vide
šta mi pišemo i izlažemo promijenili bi mišljenje:d:)
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Svakako, znanja nikad dosta . Puno njih misli da su poljoprivrednici onako malo bedasti ( u zagorju kažu) a da vide
šta mi pišemo i izlažemo promijenili bi mišljenje:D
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Čovjek dok je živ uči, na kraju umre blesav. Makar znam punu, netko drugi zna više. Uvijek ima netko bolji od mene i to me vodi kroz proizvodnju i život. U svakoj proizvodnji uvijek ima prostora za dopunu znanja, novosti u proizvodnji nikad ne prestaju.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ja svu papriku imam na vodi (hranjivoj otopini) i jako sam zadovoljan. Voda iz vodovoda je jako klorirana i hladna,tako da je paprika dok ne dođe na vodu jako slaba (nije niti čudo s ozbirom koliko stresa se užije prije toga, a ako pak zalijevam kantom krupne kapljice mi povaljaju mlade i krhke flance.Da ne pričam koliko je manje posla s paprikom dok je na vodi. Hranjiva otopina je zakon!!!

Hranjiva otopina je zakon ali po mom mišljenju samo za veliki broj presadnica za dva tri ha, za plasteničku proizvodnju mislim da je zakon ono što Petula radi točno je da to povećava proizvodnju presadnica za tri puta ali se isplati. A hranjivu otopinu treba znat i napravit pa bi te molio pošto vidim da to nikog drugog ne zanima da mi pošalješ pp (normalno ako imaš volje) kako praviš hranjivu otopinu Koja sredstva stavljaš i u kojem omjeru odnosno postotcima.
Pozdrav.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Kako nikoga drugog ne zanima. Ja sam isto zainteresiran. Upravo pravim plastenik u koji će stati nekih 800 kontejnera i tu bih stavio bazen. Dok sam radio rasad na vodi, u vodu sam stavljao 0,5 grama žutog kristalona na litru vode. Još sam po m3 vode stavljao 10 grama ridomila, 10 mililitara kidana i 10 mililitara previcoura. Tako rade duhanci za svoj rasad i bilo je dobro.
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
i to sam vas mislio pitati jer svi pisu o natapanju a nitko ne pise "recepturu". je li ispustate tu otopinu savkih toliko tj je li mjenjate vodu ili samo dopunjavate vodom???
jos jedno pocetnicko pitanje: gdje se moze kupiti higrometar???
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
i to sam vas mislio pitati jer svi pisu o natapanju a nitko ne pise "recepturu". je li ispustate tu otopinu savkih toliko tj je li mjenjate vodu ili samo dopunjavate vodom???
jos jedno pocetnicko pitanje: gdje se moze kupiti higrometar???

probaj na agra hr
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
i to sam vas mislio pitati jer svi pisu o natapanju a nitko ne pise "recepturu". je li ispustate tu otopinu savkih toliko tj je li mjenjate vodu ili samo dopunjavate vodom???
jos jedno pocetnicko pitanje: gdje se moze kupiti higrometar???

Dopunjava se
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Kako nikoga drugog ne zanima. Ja sam isto zainteresiran. Upravo pravim plastenik u koji će stati nekih 800 kontejnera i tu bih stavio bazen. Dok sam radio rasad na vodi, u vodu sam stavljao 0,5 grama žutog kristalona na litru vode. Još sam po m3 vode stavljao 10 grama ridomila, 10 mililitara kidana i 10 mililitara previcoura. Tako rade duhanci za svoj rasad i bilo je dobro.

Ja sa ispričavam ako sam si pogrešno protumačio ali prije dva dana se spominjala hranjiva otopina i tu je stalo a dalje se nastavilo sa zaljevanjem kantom što po meni znači da drugi nisu zainteresirani za hranjivu otopinu da jesu pitali bi. A sa plastenikom ti želim puno uspjeha.
Pozdrav.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
U poslu sam do grla, ne stignem svaki dan na forum, a ako i uspijem pogledati ne napišem svaki put post.
Sad sam za kraj tjedna planirao pikirati baburu, ali se nešto odvuklo i moram čekati srijedu i četvrtak. Nisam sretan zbog toga, no bit će dobro.
Mene zanimaju isto iskustva s hranjivom otopinom. Ja sam radio na hranjivoj otopini i zanima me je li slično bilo i kod ostalih proizvođača kao kod mene. Nemoguće je zaliti toliko kontejnera i svaki dan u polje. Jednostavno nema dovoljno vremena.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
863
Ja koristim isti recept za otopinu koji si i ti naveo i mislim da je to to.Važno je da se svi sastojci ravnomjerno rasporede i otope u bazenu.To je najlakše postići ako se bazen puni velikom pumpom a sredstva se dodaju kao i prihrana u sistem kappo kap.Ako se radi o kupusnjačama pred sadnju kad več ionako nema previše vode može se ubaciti i insekticid.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Zdravo ljudi,evo upravo sam dobio rezultate analize zemljišta za papriku pa da vidite:
H20-7.5
KCL-6.8
Humus-6.8
P205 mg/100g-40,o
K2o mg/100g---30,o
Sadržaj mineralnog azota:NH4--78,0
NO3--40,8
N-min kg/ha---118,8
pH--SLABO ALKALNA
HUMUS---DOBAR
FOSFOR--DOBAR
KALIJUM--DOBAR

Rekli su mi da nađubrim sa Kalijum-hloridom,ako ga nađem,a ako ne --da izostavim đubrenje.
mogu nabaviti kalijum nitrat,ali nisam siguran da li bi bilo dabro njega staviti,pošto nitrata ima možda i previše.
Šta mi možete reći koju prihranu da koristim (kap po kap) ili folijarno:
 
Posljednje uređivanje:

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Zdravo ljudi,evo upravo sam dobio rezultate analize zemljišta za papriku pa da vidite:
H20-7.5
KCL-6.8
Humus-6.8
P205 mg/100g-40,o
K2o mg/100g---30,o
Sadržaj mineralnog azota:NH4--78,0
NO3--40,8
N-min kg/ha---118,8
pH--SLABO ALKALNA
HUMUS---DOBAR
FOSFOR--DOBAR
KALIJUM--DOBAR

Rekli su mi da nađubrim sa Kalijum-hloridom,ako ga nađem,a ako ne --da izostavim đubrenje.
mogu nabaviti kalijum nitrat,ali nisam siguran da li bi bilo dabro njega staviti,pošto nitrata ima možda i previše.
Šta mi možete reći koju prihranu da koristim (kap po kap) ili folijarno:


Analiza ti je odlična, ali čudi me kako pognojiti sa kalij-kloridom.... Znaš da klorid nejde na povrće!!!!!
Sa ovim rezultatima ja bih ovu godinu izostavio gnojidbu!!!
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Nemam pojma ,ali rekli su kalijum-klorid!?
Izostaviću đubrenje svakako,prošle godine nisam analizirao zemlju pa sam imao ogromne biljke,ali bez plodova..još sam ih "tukao" drinom,foliaconom.....a kroz sistem kpk kristaloni.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Nemam pojma ,ali rekli su kalijum-klorid!?
Izostaviću đubrenje svakako,prošle godine nisam analizirao zemlju pa sam imao ogromne biljke,ali bez plodova..još sam ih "tukao" drinom,foliaconom.....a kroz sistem kpk kristaloni.

kako si natukao toliki humus,ja imam 5,5 pa mi piše izrazito plodna zemlja,ovo je vrhunac. a ipogledaj na rajčici što sam ja napisao,tiče se đubrenja,ne podnose sve biljke đubre u prvoj godini nakon sadnje. sad baš tražim po netu nešto detaljnije o tome ali nemogu naći ništa ozbiljnije. ovisi šta češ saditi,papriku ili šta drugo,ali đubra netrebaš definitivno. recimo bilo bi ti odlično posaditi na to polje rajčicu ali samo ako nisi đubrio prošle godine ili ove,a imaš ga u tlu i to staro i zrelo,e to bi bilo idealno.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
kako si natukao toliki humus,ja imam 5,5 pa mi piše izrazito plodna zemlja,ovo je vrhunac. a ipogledaj na rajčici što sam ja napisao,tiče se đubrenja,ne podnose sve biljke đubre u prvoj godini nakon sadnje. sad baš tražim po netu nešto detaljnije o tome ali nemogu naći ništa ozbiljnije. ovisi šta češ saditi,papriku ili šta drugo,ali đubra netrebaš definitivno. recimo bilo bi ti odlično posaditi na to polje rajčicu ali samo ako nisi đubrio prošle godine ili ove,a imaš ga u tlu i to staro i zrelo,e to bi bilo idealno.

To mi je u plasteniku i tu ide paprika. U svoje plastenike ,prije 2 god,sam dovozio zemlju da ih malo podignem,zato kad su obilnije kiše malo poplave. Ta zemlja je bila ni za k... ALi sam sadio paradajz i zalijevao ga "čajem od komposta". Bilo je 10 kg po biljci,a bilo bi i više da ga nisam morao ranije počupati ( niska cijena).Otuda je taj humus.Od bakterija iz tog čaja. U to sam uvjeren 100%,jer nema od čega drugog.
.
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Zdravo ljudi,evo upravo sam dobio rezultate analize zemljišta za papriku pa da vidite:
H20-7.5
KCL-6.8
Humus-6.8
P205 mg/100g-40,o
K2o mg/100g---30,o
Sadržaj mineralnog azota:NH4--78,0
NO3--40,8
N-min kg/ha---118,8
pH--SLABO ALKALNA
HUMUS---DOBAR
FOSFOR--DOBAR
KALIJUM--DOBAR

Rekli su mi da nađubrim sa Kalijum-hloridom,ako ga nađem,a ako ne --da izostavim đubrenje.
mogu nabaviti kalijum nitrat,ali nisam siguran da li bi bilo dabro njega staviti,pošto nitrata ima možda i previše.
Šta mi možete reći koju prihranu da koristim (kap po kap) ili folijarno:

Ako je uzet reprezentativan uzorak tla (znači ne samo zagrebano po površini, već pravilno do 30 cm dubine) radi se o vrlo, vrlo plodnom tlu, kojem gotovo da nije potrebna nikakva gnojidba. Svega ima dovoljno, čak i previše (jedino bi to moglo smetati).

Što se tiče paprike, za 100 kg ploda potrebno je osigurati:
- cca. 0,40 kg N
- cca. 0,10 kg P2O5
- cca. 0,50 kg K2O

Ako pretpostavimo da je volumna gustoća tla oko 1,6 gr/cm3 (ilovasta glina; no može biti manje, ako je laganije tlo) onda na 1.000 m2 ovog tla, do dubine od 0,3 m ima ukupno 144 kg K2O i 192 kg P2O5.
Prosječna iskoristivost K2O je oko 60% (144 x 0,6 = 86,4 kg K2O). Kako je za 100 kg ploda potrbno 0,50 kg K2O, onda je 86,4 kg (rasploživih na 1.000 m2) dovoljno za 17,28 t ploda !!! ili preračunato na ha, 172,8 tona !!!!

Znači, nikakva gnojidba kalijem, pogotovo ne kalij-kloridom (koji dijeluje alkalno, a Cl loše na kvalitetu plodova).
Štoviše, ovako visoka količina kalija u tlu može činiti probleme, prije svega u metabolizmu magnezija, a potom i kalcija.
Ukoliko se uoče problemi sa magnezijem, potrebno je intervenirati folijarno ili kroz sustav fertirigacije.
Znači, za sada bez gnojidbe, samo klasično natapanje (voda; ali svakako provjeriti; ne smije biti tvrda niti slana).

p.s Kako je već ovo detaljnija analiza tla, preporučio bi dodatnu analizu količine magnezija u tlu.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Nemam pojma ,ali rekli su kalijum-klorid!?
Izostaviću đubrenje svakako,prošle godine nisam analizirao zemlju pa sam imao ogromne biljke,ali bez plodova..još sam ih "tukao" drinom,foliaconom.....a kroz sistem kpk kristaloni.
Zbog visoke količine organske tvari u tlu (i kalija također) u biljci je definitivno nedostajalo bora (iako ga je u tlu moglo biti dovoljno). Niti foliacon (Fe ili 22), niti Drin ne sadrže bor, a kristaloni samo u tragovima (nedovoljno), pa stoga nije niti bilo plodova.
Ako je dobavljiv, onda svakako bor u obliku bor-etanolamina (organski oblik bora) koji se može primjeniti i u cvatnji, a ako se ide na anorganski bor (borax, foliarel i sl.) NE PRIMJENITI u cvatnji.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Zbog visoke količine organske tvari u tlu (i kalija također) u biljci je definitivno nedostajalo bora (iako ga je u tlu moglo biti dovoljno). Niti foliacon (Fe ili 22), niti Drin ne sadrže bor, a kristaloni samo u tragovima (nedovoljno), pa stoga nije niti bilo plodova.
Ako je dobavljiv, onda svakako bor u obliku bor-etanolamina (organski oblik bora) koji se može primjeniti i u cvatnji, a ako se ide na anorganski bor (borax, foliarel i sl.) NE PRIMJENITI u cvatnji.

@bobostar

Jel možda znaš koji su simptomi nedostatka bora na zametnutom plodu paprike, listovima? Ako imaš slike bilo bi savršeno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh