• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bor u paprici. Evo neka Bobostar ne zamjeri.
borth.jpg
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Ako je uzet reprezentativan uzorak tla (znači ne samo zagrebano po površini, već pravilno do 30 cm dubine) radi se o vrlo, vrlo plodnom tlu, kojem gotovo da nije potrebna nikakva gnojidba. Svega ima dovoljno, čak i previše (jedino bi to moglo smetati).

Što se tiče paprike, za 100 kg ploda potrebno je osigurati:
- cca. 0,40 kg N
- cca. 0,10 kg P2O5
- cca. 0,50 kg K2O

Ako pretpostavimo da je volumna gustoća tla oko 1,6 gr/cm3 (ilovasta glina; no može biti manje, ako je laganije tlo) onda na 1.000 m2 ovog tla, do dubine od 0,3 m ima ukupno 144 kg K2O i 192 kg P2O5.
Prosječna iskoristivost K2O je oko 60% (144 x 0,6 = 86,4 kg K2O). Kako je za 100 kg ploda potrbno 0,50 kg K2O, onda je 86,4 kg (rasploživih na 1.000 m2) dovoljno za 17,28 t ploda !!! ili preračunato na ha, 172,8 tona !!!!

Znači, nikakva gnojidba kalijem, pogotovo ne kalij-kloridom (koji dijeluje alkalno, a Cl loše na kvalitetu plodova).
Štoviše, ovako visoka količina kalija u tlu može činiti probleme, prije svega u metabolizmu magnezija, a potom i kalcija.
Ukoliko se uoče problemi sa magnezijem, potrebno je intervenirati folijarno ili kroz sustav fertirigacije.
Znači, za sada bez gnojidbe, samo klasično natapanje (voda; ali svakako provjeriti; ne smije biti tvrda niti slana).

p.s Kako je već ovo detaljnija analiza tla, preporučio bi dodatnu analizu količine magnezija u tlu.

Hvala ti na ovako opširnom odgovoru...ali kako sad da provjerim vodu? da i nju nosim na analizu ili .....ja zalijevam iz jednog bunara,ali ta voda nije za piće...sada je puna nekih smeđih algi (izgledaju kao rđa na željezu) . Ljeti ih nema ,valjda što se tada bunar koristi,ali sada ih ima.Postoji li neka kućna varijanta da se provjeri da li je voda tvrda ili slana ili da nosim na analizu?
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
@bobostar

Jel možda znaš koji su simptomi nedostatka bora na zametnutom plodu paprike, listovima? Ako imaš slike bilo bi savršeno.

Ma ima sve u mom dućanu, a za ostalo tu je MasterCard. Neke se stvari ne mogu platiti novcem....

Evo slika:
Slika 1. Nedostatak bora na listu paprike (plastenički uzgoj); simptomi zaostali rast, mali listovi, kratki internodiji (patuljasti rast) i sl. U praksi ne moraju biti svi simptomi


Slika 2. Nedostatak bora na listu paprike (vanjski uzgoj); slab i kržljav rast, naboran list


Međutim, simptomi se mogu javiti i obrnuto; mali list vani, naboran u plasteniku. Sama pojava simptoma ovisi o ostalim čimbenicima, i koji od njih prevladava.
Kod tebe je simptom bio više nego očit; nedostatak plodova.

Međutim, u primjeni bora treba paziti i ne pretjerivati. Obično su dva tretmana sasvim dovoljna. Jer ukoliko se pretjera postaje toksičan (kao i kod svih mikroelemenata, razlika između optimalne granice i toksičnosti je vrlo mala).

p.s. Nema zamjerke za Kontam; što više slika, stvar je jasnija (čak nam je prva ista !!!)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
bobostar da te i ja malo gnjavim. jel može kakovih podataka o nekim bitnim stvarima o gnojidbi rajčice i njenoj potrebi,kao što si napisao ovdje o paprici? može odgovor na temi o rajčici. ps. nemam analizu tla.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Hvala ti na ovako opširnom odgovoru...ali kako sad da provjerim vodu? da i nju nosim na analizu ili .....ja zalijevam iz jednog bunara,ali ta voda nije za piće...sada je puna nekih smeđih algi (izgledaju kao rđa na željezu) . Ljeti ih nema ,valjda što se tada bunar koristi,ali sada ih ima.Postoji li neka kućna varijanta da se provjeri da li je voda tvrda ili slana ili da nosim na analizu?
Načelno nema kućnih metoda za provjeru vode.
Što se tiče bunara, ovisno o matičnom supstratu tla (položaja gdje se bunar nalazi; nema lokacije u potpisu) može se pretpostaviti tvrdoća ili slanost vode.
Ukoliko je matični supstrat vapnenac, onda je voda definitivno tvrda; blizina mora indikacija na sol, međutim ako je neka glina/glinenac, i u okolici su veće šumske površine, voda će definitivno bit mekana (bez veće količine kamenca).
E sada, ili analiza ili pretpostavka, ali ako se radi o većoj površini (i komercijalnoj proizvodnji) onda definitivno analiza.
Gdje?
Sada ovako na prvu loptu u područni županijski zavod za javno zdravstvo. Oni će odraditi analizu i rezultate, a preporuku dobiješ gratis s moje strane (naravno očekujem nešto paprike bar za zimnicu ili ajvar, ha. ha....).
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
bobostar da te i ja malo gnjavim. jel može kakovih podataka o nekim bitnim stvarima o gnojidbi rajčice i njenoj potrebi,kao što si napisao ovdje o paprici? može odgovor na temi o rajčici. ps. nemam analizu tla.
Odradit ćemo to u temi rajčice, ali pitanje za razmišljanje; kako prodaješ rajčicu? Na prinos (količinu), na obojenost, na miris ili na okus (ma ove iz Konzuma definitivno imaju okus na stiropor; a tek lubenice natapane slanom vodom; odvratan okus i bez boje).
Iako je OT ali kada sam jednom proizvođaču predložio prodaju jagoda na miris, malo je bio nepovjerljiv, ali kad je stigao na tržnicu, bilo je doslovno "otimačina" za te jagode; sigurno bar 50% kupaca uopće nije pitalo za cijenu, a babe su ludile za mirisom "starih" jagoda... e to je marketing.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Odradit ćemo to u temi rajčice, ali pitanje za razmišljanje; kako prodaješ rajčicu? Na prinos (količinu), na obojenost, na miris ili na okus (ma ove iz Konzuma definitivno imaju okus na stiropor; a tek lubenice natapane slanom vodom; odvratan okus i bez boje).
Iako je OT ali kada sam jednom proizvođaču predložio prodaju jagoda na miris, malo je bio nepovjerljiv, ali kad je stigao na tržnicu, bilo je doslovno "otimačina" za te jagode; sigurno bar 50% kupaca uopće nije pitalo za cijenu, a babe su ludile za mirisom "starih" jagoda... e to je marketing.

sve ide za rusiju,e sad kako oni vole hehe. ma mislim da je najbitniji izgled,kad ju proba bit će daleko:lol:,ali kad bolje promislim ako dođe i nagodinu moglo bi biti :axe:,neka bude svega po malo ako postoji ta opcija.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Načelno nema kućnih metoda za provjeru vode.
Što se tiče bunara, ovisno o matičnom supstratu tla (položaja gdje se bunar nalazi; nema lokacije u potpisu) može se pretpostaviti tvrdoća ili slanost vode.
Ukoliko je matični supstrat vapnenac, onda je voda definitivno tvrda; blizina mora indikacija na sol, međutim ako je neka glina/glinenac, i u okolici su veće šumske površine, voda će definitivno bit mekana (bez veće količine kamenca).
E sada, ili analiza ili pretpostavka, ali ako se radi o većoj površini (i komercijalnoj proizvodnji) onda definitivno analiza.
Gdje?
Sada ovako na prvu loptu u područni županijski zavod za javno zdravstvo. Oni će odraditi analizu i rezultate, a preporuku dobiješ gratis s moje strane (naravno očekujem nešto paprike bar za zimnicu ili ajvar, ha. ha....).
Nije slana 100%,jer nisam blizu mora,štaviše nismo ni u istoj državi......ali paprike stižu kad dođem na ljetovanje.Bunar je dubok samo 4,5 metara ,močvarno tlo i mislim da su to oborinske vode koje se skupljaju. Nema šta,ide na analizu definitivno,a imam i mogućnost zalijevanja iz obližnje riječice (uz izvjesno ulaganje).
 
Posljednje uređivanje:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Koliko znam analizu vode radi Zeleni hit. Kaže da naprave kompletnu analizu, kao što se napravi i analiza zemlje sa svim makro i mikroelementima i ostalim kerefekama.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Primjena bora:
1. tretman obavezno 7-10 dana prije početka cvatnje (tu može i anorganski, čitaj: jeftiniji izvor bora)
2. i slijedeći tretmani po potrebi nakon cvatnje. Budući da ima onda i cvijeta i ploda na biljci; folijarno ide organski oblik bora (bor etanolamin) a anorganski samo putem tla (fertirigacija ili klasika u tlo). No, ovi su tretmani opcija, i nisu uvijek nužni.
ili
u tlo prilikom pripreme tla za sadnju(najbolje je izmješati borax sa NPK gnojivom i onda primjeniti u pripremi tla).
Postoji više mogućnosti.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Koliko znam analizu vode radi Zeleni hit. Kaže da naprave kompletnu analizu, kao što se napravi i analiza zemlje sa svim makro i mikroelementima i ostalim kerefekama.

I u Kadmu doo su isto radili analize vode i zemlje,jedino ne znam jel to besplatno za njihove kupce ili moraš platit?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
I u Kadmu doo su isto radili analize vode i zemlje,jedino ne znam jel to besplatno za njihove kupce ili moraš platit?

ma ja mislim da to naprave kao što je bobostar rekao u županijskim zavodima za javno zdravstvo. pitam pa javim,kao i cijenu.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Ljudi ima tko sjemenje začinske paprike da mi malo pošalje da malo isprobavam. jedno desetak sjemenki bi mi bilo dosta.
pozdrav!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Imam ja neku, dobio je jučer, Dobar ukus, dugačak plod, dobra boja ali više ne znam ništa, sjeme ostavito po seljački, ne znam koliki ti je rizik to tako uzeti?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Imam ja neku, dobio je jučer, Dobar ukus, dugačak plod, dobra boja ali više ne znam ništa, sjeme ostavito po seljački, ne znam koliki ti je rizik to tako uzeti?

pisao sam ti na private.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Primjena bora:
1. tretman obavezno 7-10 dana prije početka cvatnje (tu može i anorganski, čitaj: jeftiniji izvor bora)
2. i slijedeći tretmani po potrebi nakon cvatnje. Budući da ima onda i cvijeta i ploda na biljci; folijarno ide organski oblik bora (bor etanolamin) a anorganski samo putem tla (fertirigacija ili klasika u tlo). No, ovi su tretmani opcija, i nisu uvijek nužni.
ili
u tlo prilikom pripreme tla za sadnju(najbolje je izmješati borax sa NPK gnojivom i onda primjeniti u pripremi tla).
Postoji više mogućnosti.


bobostar! Možeš li mi reći kolike su doze bora po tim tretmanima. Pozdrav. !:drinkers:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
bobostar! Možeš li mi reći kolike su doze bora po tim tretmanima. Pozdrav. !:drinkers:
Kao izvor bora postoje dvije mogućnosti; anorganski - borax (solubor ili Na-perborat; ima još nekoliko komercijalnih naziva) te organski - Bor-etanolamin (bar 10-tak trgovačkih naziva).

Primjena borax-a (granule ili prah):
1. Folijarno - 1,0-1,5 kg/ha u 800-1.000 lit. vode. Smanjenjem količine vode potrebno je smanjiti i količinu boraxa (izaziva ožegotine). Ovo su doze za otvoreno polje i nemam nikakvu informaciju o mogućnosti primjene u zaštićenom prostoru (plastenik). Stoga oprez !!!
2. Putem tla - 3,5-5,0 kg/ha ovisno o nedostatku/potrebi (preporuka izmješati u mješalici sa NPK gnojivom (ne prima se na pilirane granule) i primjeniti u pripremi tla)

Primjena Bor-etanol amina (tekući bor):
1. Folijarno - otvoreno polje; 100-150 ml/100 lit. vode (neki preporučuju i do 200 ml., ali za papriku (meka lisna kutikula) to ne bi išlo).
2. Folijarno - zaštićeni prostor; 50-100 ml./100 lit. vode (100 ml. je gornja granica koja se ne smije preći, te neki proizvođači navode max. 80 ml/100 lit. vode)
3. Tlo (fertirigacija) - 5 lit./ha sa utroškom 200-500 lit. vode

Prednost bor-etanol amina je da se može mješati sa zaštitnim sredstvima (ne znam koja se zaštitna sredstva koriste za papriku, ali može se npr. mješati sa Fastac-om, itd.), a i više nije jako skup (kao nekad, kada su ga radile 2-3 tvrtke).
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Kao izvor bora postoje dvije mogućnosti; anorganski - borax (solubor ili Na-perborat; ima još nekoliko komercijalnih naziva) te organski - Bor-etanolamin (bar 10-tak trgovačkih naziva).

Primjena borax-a (granule ili prah):
1. Folijarno - 1,0-1,5 kg/ha u 800-1.000 lit. vode. Smanjenjem količine vode potrebno je smanjiti i količinu boraxa (izaziva ožegotine). Ovo su doze za otvoreno polje i nemam nikakvu informaciju o mogućnosti primjene u zaštićenom prostoru (plastenik). Stoga oprez !!!
2. Putem tla - 3,5-5,0 kg/ha ovisno o nedostatku/potrebi (preporuka izmješati u mješalici sa NPK gnojivom (ne prima se na pilirane granule) i primjeniti u pripremi tla)

Primjena Bor-etanol amina (tekući bor):
1. Folijarno - otvoreno polje; 100-150 ml/100 lit. vode (neki preporučuju i do 200 ml., ali za papriku (meka lisna kutikula) to ne bi išlo).
2. Folijarno - zaštićeni prostor; 50-100 ml./100 lit. vode (100 ml. je gornja granica koja se ne smije preći, te neki proizvođači navode max. 80 ml/100 lit. vode)
3. Tlo (fertirigacija) - 5 lit./ha sa utroškom 200-500 lit. vode

Prednost bor-etanol amina je da se može mješati sa zaštitnim sredstvima (ne znam koja se zaštitna sredstva koriste za papriku, ali može se npr. mješati sa Fastac-om, itd.), a i više nije jako skup (kao nekad, kada su ga radile 2-3 tvrtke).



Zaboravio sam ti reći da papriku radim u plastenicima a ishranu biljaka isključivo radim kroz sistem kap po kap. Od đubriva koristim vodotopivo yara.YARA usvom programu ima od bora ;

Yara Vita Boron 150gr./1 lit.
Yara liva Nitrabor N Cao B
15,6 25,6 0,3

Šta misliš šta je od ovoga bolje koristiti pošto ikod mene paprika lijepo izgleda aslabije rađa.
 

Najnoviji postovi

Na vrh