• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Došlo u kompletu sa mas-ovim plastenikom ali 25000 ako hoće netko da kupi. A cabageov gredičar sa kako kažeš piramidalnom gredicom tako ne ostaje voda na foliji.

@Miladine ova mašina sadi sve sada trenutno sadi krastavce idući tjedan lubenice pa papriku kako šta dođe na red sadi četiri reda odjednom.

Bogami dobra stvar, nego niko mi ne odgovori koja je korist od gredica.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Bogami dobra stvar, nego niko mi ne odgovori koja je korist od gredica.

Miladine evo ja ti odgovorim pa ti razmišljaj ja nikako ne pravim gredice zato što kod mene voda nikada ne stoji na njivi pjeskovita zemlja i sve propada a onaj kom se zadržava voda na njivi obavezno bi trebao praviti gredice da povrće nebude u vodi.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
120 Ha paprike nemamo mi svi zajedno koliko ovi furaju u komadu i o čemu mi onda pričamo !?

Koliko sam ja razumio reče 300 acres, tj. jutara ili ti cca 170 hektara. No nije bitno to, već da ljudi imaju tržište.
Koja korist od gredica. Po mome, gredica se brže zagrijava u proljeće, biljke dobivaju veću količinu hranjiva jer se sve nagrne u gredicu, ako dolazi do kišurina gredice su malo sigurnije jer su biljke kolko-tolko uzdignute u odnosu na tlo, ljepše izgleda:mrgreen:
Ima sigurno još prednosti, no ne pada mi baš na pamet ovaj tren.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Dobar filmić, imam ove godine nešto bell peppera na probi, pa ćemo vidjeti. Ste vidjeli u filmu dva dripa po foliji ;) Dobro urađena zemlja, ali im je berba slaba. Ostalo oko pakeraja klasika. Ništa specijalno, vjerujem da mi to možemo napraviti već slijedeće godine, ukoliko država izda jamstva da će sve otkupiti u toj klasi.
 
Posljednje uređivanje:

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Naš podravski pijesak jako sličan američkom. Kad bi i tržište bilo slično američkom (uređeno, bez nelojalne konkurencije, uvoza smeća...) vjerujem da bi viđali ovakve plantaže i kod nas. U ovom trenutku pokrenuti ovakvo nešto kod nas je po meni recept za katastrofu.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Miladine evo ja ti odgovorim pa ti razmišljaj ja nikako ne pravim gredice zato što kod mene voda nikada ne stoji na njivi pjeskovita zemlja i sve propada a onaj kom se zadržava voda na njivi obavezno bi trebao praviti gredice da povrće nebude u vodi.

Siki hvala na odgovoru, kod mene zemlja dobro upija vodu tako da ni ja nemam potrebe da to radim a što kaže cobage za temperaturu ni tu nije problem zemlja mi je topla zato sutra berem krastavac.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Siki hvala na odgovoru, kod mene zemlja dobro upija vodu tako da ni ja nemam potrebe da to radim a što kaže cobage za temperaturu ni tu nije problem zemlja mi je topla zato sutra berem krastavac.

Posle berbe javi kako si zadovoljan prinosom koliko se sjećam to je onaj krastavac koji je imao žute kotiledone.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Posle berbe javi kako si zadovoljan prinosom koliko se sjećam to je onaj krastavac koji je imao žute kotiledone.

Jeste to je taj krastavac, Prinos u prvoj berbi nikad nije veliki bude oko 100kg na 2000m2. Evo spremamse da idem u njivu.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
evo Miladine,pogledaj kako to rade u zemlji Kubi gdje proizvode 90 posto svojih potreba za hranom,i to ekološki. i neke od prednosti gredice,a ima ih jako puno a vidim da se nezna ništa o tome.
http://www.youtube.com/watch?v=JIWsxo5nNgg&feature=player_embedded

Dane001.

Sasvim malo znam o tim gredicama, smo toliko koliko mi je siki rekao za ocjeditost vode i cabage što je rekao za bolju temperaturu zemljišta. Možda to i nije dobro za moje zemljište, jer je kamenito i ja veoma mnogo zaljevam da bi održao vlagu. Ako si vidio u temi što je pisao cabage slike čime ja obrađujem zemljište čak na dubinu ido 50cm, tako da ja nemam probleme sa propustljivosti zemljišta.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
evo Miladine,pogledaj kako to rade u zemlji Kubi gdje proizvode 90 posto svojih potreba za hranom,i to ekološki. i neke od prednosti gredice,a ima ih jako puno a vidim da se nezna ništa o tome.
http://www.youtube.com/watch?v=JIWsxo5nNgg&feature=player_embedded

Tražio dosta po internetu i nigdje nisam našao navedene prednosti uzdignute gredice. Možda bi prednosti bile što gredičar uzme najbolje pripremljenu zemlju i sa staza, pa je dubina rahlog sloja deblja za visinu gredice, gredica je ocjedita i ne zadržava višak vode. Gredica je viša i time bolje osvjetljena te je bolja fotosinteza. Brže se grije od ravnog tla jer je Sunce udara s vrha i s boka. Lakša tretiranje staza herbicidima jer je korov više udaljen od uzgajane kulture. Lakše branje s manje saginjanja. Kod proizvodnje na otvorenom manje prljanje plodova uslijed kiše. Izgleda ljepše i preglednije ;)

Ovo je samo moje subjektivno mišljenje, i nešto od navedenog možda nije točno te moj post uzeti sa dozom sumnje. Kontam ovaj disclaimer je za tebe. :lol::lol:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Tražio dosta po internetu i nigdje nisam našao navedene prednosti uzdignute gredice. Možda bi prednosti bile što gredičar uzme najbolje pripremljenu zemlju i sa staza, pa je dubina rahlog sloja deblja za visinu gredice, gredica je ocjedita i ne zadržava višak vode. Gredica je viša i time bolje osvjetljena te je bolja fotosinteza. Brže se grije od ravnog tla jer je Sunce udara s vrha i s boka. Lakša tretiranje staza herbicidima jer je korov više udaljen od uzgajane kulture. Lakše branje s manje saginjanja. Kod proizvodnje na otvorenom manje prljanje plodova uslijed kiše. Izgleda ljepše i preglednije ;)

Ovo je samo moje subjektivno mišljenje, i nešto od navedenog možda nije točno te moj post uzeti sa dozom sumnje. Kontam ovaj disclaimer je za tebe. :lol::lol:
Sa označenim se slažem s tobom to je moje mišljenje a drugo .... ja nikada ne pravim gredicu sama izrada gredice dosta povećava troškove 1.frezanje 2.izrada gredice 3. polaganje folije ili samo polaganje folije.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ne znam, no ovako kako radim se pokazalo jako dobro, pa će tako i ostati. Imam jedino u planu ugraditi kutije za mikrogranulat na gredićar, tako da sipa direktno pod biljku prilikom gredičanja.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ne znam, no ovako kako radim se pokazalo jako dobro, pa će tako i ostati. Imam jedino u planu ugraditi kutije za mikrogranulat na gredićar, tako da sipa direktno pod biljku prilikom gredičanja.

Možeš pogledat u Agroservisu oni imaju gredičar sa košem za gnojivo.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Tražio dosta po internetu i nigdje nisam našao navedene prednosti uzdignute gredice. Možda bi prednosti bile što gredičar uzme najbolje pripremljenu zemlju i sa staza, pa je dubina rahlog sloja deblja za visinu gredice, gredica je ocjedita i ne zadržava višak vode. Gredica je viša i time bolje osvjetljena te je bolja fotosinteza. Brže se grije od ravnog tla jer je Sunce udara s vrha i s boka. Lakša tretiranje staza herbicidima jer je korov više udaljen od uzgajane kulture. Lakše branje s manje saginjanja. Kod proizvodnje na otvorenom manje prljanje plodova uslijed kiše. Izgleda ljepše i preglednije ;)

Ovo je samo moje subjektivno mišljenje, i nešto od navedenog možda nije točno te moj post uzeti sa dozom sumnje. Kontam ovaj disclaimer je za tebe. :lol::lol:

He he sve si dobro napisao. Teška tla obavezno moraju imati okopavanje(zagrtanje paprike) ili gredicu. Gredica i okopavanje prozračuje tlo da ne bi došlo do zagušivanja korijena i stopiranja razvoja biljke. Ja ima eksperiment sa i bez gredice, da skratim više nikada bez gredice i to minimum 20 cm. No od moje zemlje se grade kuće tako da na pijesku...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Postavljali foliju za papriku.
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=tqDTxuLMoN8[/YT]

Zašto ne stavljate perforiranu foliju sa rupama,nego ovu bez rupa,svakako ih poslije morate bušiti?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Postavljamo onakvu kakvu možemo dobiti. Ja bih najradije izvana bijelu iznutra crnu, no toga ovdje nema.
 

Najnoviji postovi

Na vrh