• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Evo pokus samo za vas sve. Pametnom dosta. Poz[/QUOTE]

Kontam,tj ne kontam

Odlično,ali ja baš i nisam toliko pam.....iskusan,pa bi mi malo objašnjenje sjelo ko šaka u nos.
ili kao pekmez u palačinke.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Imaš fino pripremitu gredicu i rahlu zemlju. Nema šanse da su ti simptomi od gušenja korijena. Srce ti je zdravo i zeleni se, sorta je možda malo žuća ali oporavit će se, samo nemoj zaboraviti navodnjavati. Imaš na netu jako dobre članke i zalivne norme, potraži malo i prouči. No istu takvu rasadu sam vidio od Fructus nešto, isto babura, isto žutica, veliki kontenjeri, prerasla rasada ali i cijena nešto oko 3 kn. Isto se oporavlja. Kupi onaj mali jednostavni mjerač vlage u tlu, da budeš siguran da ne pretjeruješ. Možda si kod sadnje i malo previše zabio korijen, ali što je tu je. Poz

Rađe pekmez u palačinke nego šaka u nos :)
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Meni se čini da je ovdje problem višak vode. I to prije svega prevelika vlažnost zemlje u koju se sadilo. Na težim tlima ako se pretjeruje zalijevanjem tla prije sadnje dolazi do pojave jakog zbijanja tla (mi to zovemo beton) oko korjena sadnice. Samim tim otežano je ukorjenjivanje (probijanje korjena van tog nabitog sloja) i usvajanje hranjiva, a ako se na tu vlagu i nabitu zemlju još dodaje vode onda je rezultat nešto slično ovome što muči našeg prijatelja Sevu. Kod težih tla koja su pod folijom u početku isparavanje je gotovo zanemarivo. Kad su biljke posađene, a pogotovo dok se počinju ukorjenjivati, njihova transpiracije je jako mala, gotovo zanemariva. Još ako se poklopi i hladnije vrijeme, višak vode je gotovo toksičan za biljku. Ja imam povrće na jakoj ilovači, koja strašno zadržava vodu. Navodnjavam prije sadnje par sati nekih desetak dana prije (samo jednom), da se voda ravnomjerno rasporedi po cijeloj gredici. Zalijem umjereno, tek toliko da mi se ne zarušavaju rupe prilikom sadnje (u tih 10-ak dana pod mulch folijom se izgubi skoro pa ništa vlage). Zatim nakon sadnje ako je potrebno zalijem lagano, jako lagano, da je tlo zaliveno, ali da ne gubi prozračnost. Svakim povečavanjem lisne mase i temperature povečavam i količinu vode. Ključ je u umjerenosti, bolje navodniti svakih 2-3 dana polagano, nego svakih 7-10 dana do ibera. Tako radim već puo godina i nikad nisam imao problema.

NAPOMENA: ovo je moje subektivno mišljenje izvedeno iz prakse. Radi se o teškom i slabo ocjeditom tlu s jakim zadržavanjem vode. Ukoliko se radi o pješčanom, ocjeditom tlu onda je postupak drugačiji, ali o takvom tlu više znaju virovitičani :partyman:


PS: SEVA Ajd ako ti se da isčupaj jedan flanac i poslikaj nam detaljno korijena da vidimo kako izgleda.
 
Posljednje uređivanje:

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
jeste beton oko stabla, i jeste slabo ocjedita yemlja....evo i slika korijena.



Uploaded with ImageShack.us

LJudi,ja sam malo i dosadan sa svojim paprikama,ali koga drugog i da pitam,ve' ljude sa iskustvom. Hvala!!
 

Prilozi

  • 100_1571.jpg
    100_1571.jpg
    52.2 KB · Pregleda: 200
Posljednje uređivanje:

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Cabage koliko se sjećam ti si spomenuo da si bio zadovoljan sa herbicidom Agil 100 EC u paprici, nemogu naći način primjene pa te molim da mi kažeš kako se primjenjuje prije sadnje ili posle.

Agil ti je kontaktni herbicid protiv uskolisnih korova,slobodno se primjenjuje poslije sadnje.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
jeste beton oko stabla, i jeste slabo ocjedita yemlja....evo i slika korijena.



Uploaded with ImageShack.us

LJudi,ja sam malo i dosadan sa svojim paprikama,ali koga drugog i da pitam,ve' ljude sa iskustvom. Hvala!!

Prijatelju meni korijen izgleda zdravo, samo gotovo da je istog opsega kako kad si ga izvadio iz kontejnera. Jedne godine meni se nešto slično dogodilo s paradajzom. Isto tako je dugo tužio, ali na kraju je bilo ploda, ne onoliko koliko je trebalo, ali svejedno je bilo.Jednostavno nije dugo mogao probiti onaj nabiti sloj oko korjena. I ta tvoja paprika će se oporaviti, ali treba biti strpljiv. Znam da si sad malo depresivan, ali bude bolje. :partyman:

Prije nekih desetak godina, prije folije i navodnjavanja sadili smo sadilicom za duhan. Sjećam se da je bilo godina kad samo sadili presadnice golog korjena u suhu zemlju bez imalo vlage na površini, i molili se da padne kiša, nakon sadnje kiše nije znalo biti i po tjedan dana, ponaked i dulje, a paprika klapava i polegnuta na zemlju od nedostatka vlage. I na kraju je ispalo dobro. Kiša je stigla, paprika se pokrenula i mi smo bili zadovoljni s urodom i zaradom. Moja teorija je da se sve u poljoprivredi svodi na umjerenost i ravnotežu. Nevalja pretjerivati s gnojidbom, navodnjavanjem, prskanjem iznad propisanih koncentracija. Treba joj dati sve ali u umjerenim količinama.

Prijetalju samo ti pitaj jer tvoj problem lako moguće da može postati problem mene ili nekog drugog. Jedan drugome nismo konkurencija, svi smo u istom sranju, živimo i radimo posteno, borimo se i takva nam je sudbina do kraja života. Problem je s otkupljivačima, državnicima, uvoznicima i ostalima koji pljuju na našu muku i trud, ali to nije ovdje tema.

PS: koliko si sadnica posadio, kako plevak kaže:ako nije velika količina bilo bi dobro posaditi druge flance (barem jedan dio), ali naravno sve je pitanje posađene količine.
 
Posljednje uređivanje:

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
posadio sam ja 3 000,jer nemam više prostora,tj.ni zemlje ni plastenika. u jednom plasteniku je uvijek bila dobra od sadnje ,procvjetala je. Ne mogu da zamijenim ništa jer sam dekintiran,go ko Tarzan,pa ću pokušati da ih koliko-toliko izvučem.Ne bih se ja puno oko toga nervirao,ali to je sve što radim.....
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
posadio sam ja 3 000,jer nemam više prostora,tj.ni zemlje ni plastenika. u jednom plasteniku je uvijek bila dobra od sadnje ,procvjetala je. Ne mogu da zamijenim ništa jer sam dekintiran,go ko Tarzan,pa ću pokušati da ih koliko-toliko izvučem.Ne bih se ja puno oko toga nervirao,ali to je sve što radim.....

Sretno prijatelju. Jbga takve stvari se događaju. Još jednom glavu gore i bit će bolje (rimuje se).
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Agil ti je kontaktni herbicid protiv uskolisnih korova,slobodno se primjenjuje poslije sadnje.

Pozdrav prijatelju reci ako znaš mi dali uopće postoji herbicid za širokolisne korove ali posle sadnje.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Eto drago mi je da su Seva i Outlanderzg pronašli rješenje. No za sve ostale da vide drugi aspekt i vjerovatno točniji od njihovog zaključka.

Da krenemo redom.
Kažu momci beton oko rasade?
dsc00003xcbet.jpg

Evo moj primjer slame ako je ono gore "beton" koji zadržava vlagu.
betonn.jpg

beton2q.jpg

beton3.jpg

beton4.jpg


Kažu momci žuti od vlage, a ja sa "vlagom" vraćam život rasadi.
utica.jpg

No nisu ni oni u krivu. Evo žuti rasada!
poplava.jpg


I za kraj žuta rasada koja je došla iz D. Miholjca sa 2 dripa plus 30 stupnjeva i brdo vode.
oporavak.jpg


Oporavak je očigledan kao i suvišak vode sa strane folije. Kao i porast korova. Kod Seve je suho kao barut, čak ni korov nema vode.

A sliku korijena opće neću komentirati.
Kritika je dobro namjerna. Lijep pozdrav.


P.S. Mogu točno opisati postupak kako je došlo do šokiranja rasade, zašto mu otpadaju listovi i zašto mu je srce zeleno, no nema smisla.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Iskreno tebe Kontam cijenim, imaš puno korisnih postova, počeo si praktički od ničega, izabrao poljoprivredu za životni poziv i to je pohvalno, ali, uvijek ima ali. Ja sam čovjeku pokušao pomoći svojim iskustvom, iskustvom iz prakse, koje naravno može, ali i ne mora biti točno, jer kod uzgoja ima toliko caka i stvari koje mogu poći po zlu da nikad ništa nije 100% sigurno. Od nekih desetak respektabilnih forumaša polovica je nagađala da je problem u višku vode. Nije isto i ne može se uspoređivati biljka u prozračnom supstratu u kontejneru i na polju. Pa ja uzgajam flance na hranjivoj otopini i dobro znam što znači manjak vode kod proizvodnje presadnica.Prijatelju Kontam kod tebe me smeta što svaki komentar koji se kosi sa tvojim dočekuješ na nož,smeta me što često osjetim prenapuhan stav, smeta me što govoriš u šiframa, ako nešto znaš budi konkretan, a komentari tipa pametnom dosta, sliku korjena neču komentirati i takve stvari nemaju ovdje što tražiti.Ovo nije forum samo za magistre i doktore poljoprivrede, ovo je forum i za onog sa 4 razreda škole, koji se bori i pokušava uspjeti kao i svi mi i što njemu sad znači komentar PAMETNOM DOSTA. Što se tiče "betona" on se ne ogleda na površini nego u zoni korjena. Kada se biljka sadi u mokro korijen se mora prstima utisnuti sa svih strana i ukoliko je teška zemlja tu dolazi do pojave "betona". Iskreno cijenim te kao forumaša, ali privatno tvoju narav teško da bi mogao probaviti. Bez uvrede. Možda ako te jednog dana upoznam promjenim mišljenje. Još jednom bez uvrede.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Evo i ja da se ponovo uključim u diskusiju sa dobrom namjerom da pomognemo kolegi. Već sam gore pisao po mom mišljenju da je ovdje bio višak vode od samog sađenja rasada. Slažem se sa dijagnozom od kolege outlanderzg. Rekao sam da sam prošle godine u paprikama imao isti slučaj. Kad je požutila nisam je zaljevao najmanje 20 dana, psle se popravila. A drugi slučaj sam imao sa paradajzom oko stotinjak struka za svoje potrebe. Taj paradajz je posađen isto u jako vlažnu zemlju i moja je greška bila što sam ga nastavio zaljevati tako da je on mjesec dana imao oko korijena blato, taj paradajz je prvo požutio i na kraju sav stradao, nije ostao ni jedan struk. Poz.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Možda i nije kriva velika količina vode, no definitivno bih se kladio na veliki stres biljke zbog niskih noćnih temperatura. Kako je čovjek napisao, nikad nije imao ljepši rasad, a to se postiže jedino redovitim grijanjem i prihranom i kad takav rasad dođe u hladnu i vlažnu zemlju osjeti posljedice. Vjerujem da će sve biti ok, ne treba samo zalijevati i treba čekati da se dobrano ugrije i da krene. Imao sam puno gore stanje koje je na kraju ispalo sasvim dobro.

Agil je, kao što je rečeno, herbicid za uskolisne korove. Slobodno tretiraš s njim bez ikakvog straha po papriku, samo pazi na karence, čini mi se da je dosta duga. Ne znam za herbicid koji bi suzbio širokolisne korove u paprici a da se primjenjuje nakon sadnje. Ipak mi stvaramo umjetnost, to nas razlikuje od razvikanih ratara8)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
kad već pričate o višku i manjku vode,da ja nešto pitam. kako je ispravno zalijevati rasadu,recimo rajčice,sa krastavcima nisam imao problema ali rajčica me muči,osuši se brzo sustrat i stvori se pokorica koja sva ispuca i onda ja to smrvim i opet zalijem,bojim se da ne pretjeram,to mi se nije dešavalo prije mjesec dana kad sam sadio krastavac,isti supstrat koristim,Brill4. radi se o sjemenu koje sam posijao u posude pa će nakon što izrastu na pikiranje.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Što se rasada tiče, ne dozvoljavam si da se supstrat osuši. Tada se javljaju problemi jer takav više ne pije vodu, zaljevaj ga kolko oš on ima pokoricu i samo se slijeva. Pogotovo ak imam supstrat koji ima više bijelog treseta u sebi. Najviše volim da je supstrat prije svakog zaljevanja blago vlažan, tek da se primjeti da se počeo sušiti, tada treba manje zaljevati i učinak je dobar. S obzirom da neki rasad raste na hranjivoj otopini, očito je da flanci mogu rasti u 100% mokrom supstratu i ne stradavaju, dapače, čak rastu ko blesavi. Ove godine za probu imam jedan plastenik sa mikrorasprskivačima pa ću vidjeti kak će to ispasti na kraju, za sad izgleda dobro, a posla nikakvog.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
kad već pričate o višku i manjku vode,da ja nešto pitam. kako je ispravno zalijevati rasadu,recimo rajčice,sa krastavcima nisam imao problema ali rajčica me muči,osuši se brzo sustrat i stvori se pokorica koja sva ispuca i onda ja to smrvim i opet zalijem,bojim se da ne pretjeram,to mi se nije dešavalo prije mjesec dana kad sam sadio krastavac,isti supstrat koristim,Brill4. radi se o sjemenu koje sam posijao u posude pa će nakon što izrastu na pikiranje.

Nisam siguran da možeš pretjerati s vodom, svaki kontejner ima ispod rupu, pa višak vode iscuri. I mene zna mučiti pokorica, odvajanje supstrata od stjenki rupa iako stavljam vermikulit. Probleme rješim nakon što stavim kontejnere na hranjivu otopinu i više nema zalijevanja :) Zamisli koja je to vlaga kad kontejneri plivaju na vodi, pa mislim da ti nebi smio imati problema ako malo jače zaliješ.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
nije mi to u kontejnerima nego sam posijao u nekoliko drvenih gajbi pa ću pikirati. ma bojim se,ako je puno vlage nevalja ni to pa pitam. sa krastavcima sam drugačije,posijao,zalio i pokrio najlonom da drži vlagu i nema brige da će se osušiti a svi nikli.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
nije mi to u kontejnerima nego sam posijao u nekoliko drvenih gajbi pa ću pikirati. ma bojim se,ako je puno vlage nevalja ni to pa pitam. sa krastavcima sam drugačije,posijao,zalio i pokrio najlonom da drži vlagu i nema brige da će se osušiti a svi nikli.

A znači još paradajzi nisu iznikli iz supstrata? Možda pokorica puca jer se biljke probijaju van, pa kako rastu izdižu supstrat. Ja kad tako sadim za pikiranje u sanduk stavljam najlon (od mulch folije) i ispod izbušim malo rupica i da vidiš kak zadržava vlagu. Po meni nema brige ako pokorica stvori i malo ispuca supstrat je prhak i probije ga presad bez problema. Opet moje mišljenje temeljeno na iskustvu.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
A znači još paradajzi nisu iznikli iz supstrata? Možda pokorica puca jer se biljke probijaju van, pa kako rastu izdižu supstrat. Ja kad tako sadim za pikiranje u sanduk stavljam najlon (od mulch folije) i ispod izbušim malo rupica i da vidiš kak zadržava vlagu. Po meni nema brige ako pokorica stvori i malo ispuca supstrat je prhak i probije ga presad bez problema. Opet moje mišljenje temeljeno na iskustvu.

pola je izraslo,a ostalo još nije,kasnio sam malo. ajde dobro onda,kad vi kažete tako onda valjda je tako:|
 
Na vrh