• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Postavljamo onakvu kakvu možemo dobiti. Ja bih najradije izvana bijelu iznutra crnu, no toga ovdje nema.

Imaš u "Fragariji" za kupiti,sa perforacijom i bez,također ima i crno-bijelih...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Postavljamo onakvu kakvu možemo dobiti. Ja bih najradije izvana bijelu iznutra crnu, no toga ovdje nema.

Ima Danon. To je za salatu. Ako je Danon rasprodao ima Pšeno na stanju, vidio neki dan.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pa protegni malo "noge" ;) Baš sam jučer kontao da to možda nije ni loše, u plasteniku je zemlja topla, ne treba je dodatno zagrijavati, bolje da je bijela folija i da reflektira sunčevi spektar u plod da prije sazri ;) Poz
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Jedno pitanjce...............presadio sam paprike u plastenik,a nikada nisam imao bolji rasad...modre....,a sad su požutjele do bola. Šta da im radim. Analiza zemlje je urađena i sve je idealno (po analizi). Da li da ih prihranim KAN-om kroz KPK"? Ikoliko bi trebalo KANa razmutiti na 1000 litara vode?


Uploaded with ImageShack.us
šta je ovo na listovima
 
Posljednje uređivanje:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Jedno pitanjce...............presadio sam paprike u plastenik,a nikada nisam imao bolji rasad...modre....,a sad su požutjele do bola. Šta da im radim. Analiza zemlje je urađena i sve je idealno (po analizi). Da li da ih prihranim KAN-om kroz KPK"? Ikoliko bi trebalo KANa razmutiti na 1000 litara vode?


Uploaded with ImageShack.us
šta je ovo na listovima

Presađivao si ih prekasno,odnosno kad su biljke ostale bez hranjiva u kontejnerima,pa su počele žutit i imaju flekove na lišću,neće im biti ništa,oporavit će se kroz 10-tak dana...
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
ali presađene su već 23 dana,a izgledaju i ovako---žute,a donji listovi otpadaju...čak i novi listići nemaju onu modru boju


Uploaded with ImageShack.us
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
ali presađene su već 23 dana,a izgledaju i ovako---žute,a donji listovi otpadaju...čak i novi listići nemaju onu modru boju


Uploaded with ImageShack.us

Nema veze,bilo im je prehladno noću,pa nisu mrdnule s mjesta,oporavit će se one kad im noćne temperature budu iznad 18C...
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
ali presađene su već 23 dana,a izgledaju i ovako---žute,a donji listovi otpadaju...čak i novi listići nemaju onu modru boju


Uploaded with ImageShack.us

Prijatelju ajd probaj ovo iščupaj 2,3 biljke pa provjeri dali je korjen čiste bjele boje ili je smeđi, pa napiši....
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
ali presađene su već 23 dana,a izgledaju i ovako---žute,a donji listovi otpadaju...čak i novi listići nemaju onu modru boju


Uploaded with ImageShack.us

Za pravu dijagnozu trebaš napisat više, kada su ti počeli ti simptomi nakon presađivanja(koliko dana), jesi li prije presađivanja umakao biljke i u što(prihrana-zaštita)?Ukoliko ti mi nećemo pomoći sa savjetom dat ču ti ja adresu koga da nazoveš, dr. za te stvari.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Za pravu dijagnozu trebaš napisat više, kada su ti počeli ti simptomi nakon presađivanja(koliko dana), jesi li prije presađivanja umakao biljke i u što(prihrana-zaštita)?Ukoliko ti mi nećemo pomoći sa savjetom dat ču ti ja adresu koga da nazoveš, dr. za te stvari.
ovako: korijen nije baš čiste bijele boje,potapane su u previkur i još jednom poprskane previkurom poslije 10 dana,prihranu sam uradio folijarno sa drinom dva puta,simptomi su počeli odmah nakon rasađivanja,ali postepeno (rasađene su prvog-trećeg aprila...noći su bile prohladne,kao što znate),u zemlji ima dovoljno vlage,ali nikada nisam imao bolji rasad do ove godine i kad sam presadio počelo je ovo. Inače paprika je planika i vedrana.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
ovako: korijen nije baš čiste bijele boje,potapane su u previkur i još jednom poprskane previkurom poslije 10 dana,prihranu sam uradio folijarno sa drinom dva puta,simptomi su počeli odmah nakon rasađivanja,ali postepeno (rasađene su prvog-trećeg aprila...noći su bile prohladne,kao što znate),u zemlji ima dovoljno vlage,ali nikada nisam imao bolji rasad do ove godine i kad sam presadio počelo je ovo. Inače paprika je planika i vedrana.

Ako nisi preforsirao sa prihranom flanaca prije presađivanja što se očituje tek 7 do 10 dana nakon prihrane razlog problema može biti plutavost korijena, on potamni i ima zadebljenja...to je problematična bolest koja se baš i nemože liječiti.Nisam siguran da se radi o plutavosti korijena pa preporučujem da se javiš gospodinu dr. Miloradu Šubiću iz Savjetodavne službe u Čakovcu koji je doktorirao na zaštiti povrča i vrlo će te rado savjetovati,jer vodi brigu o cijeloj sjeverozapadnoj Hrvatskoj,broj mob.mu je bio 098 809168,a fiksni 040/373-370,nazovi ga ujutro odmah iza 7 sati, jer kasnije izlazi na teren,zamoli ga i dogovori se sa njim pa mu pošalji meil sa slikom(u utorak)
Baš i mene zanima šta je zaista u pitanju jer sadim papriku(između ostalih i vedranu)već 10 god.ali ovakve probleme nisam imao, pa mi obavezno javi možeš i na pp.Ako ti još mogu u bilo čemu pomoći slobodno pitaj.
pozz
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
ali presađene su već 23 dana,a izgledaju i ovako---žute,a donji listovi otpadaju...čak i novi listići nemaju onu modru boju


Uploaded with ImageShack.us

Evo kolege da i ja pokušam pomoći, imam iskustva sa paprikama 25g. Imao sam prošle godine sličnu situaciju posle sadnje kada sam posle vlažne pripreme zemljišta posadio papriku u jako vlažnu zemlju. bila je ista kao ova. Korijen je stao i prošlo je skoro mjesec dana dok nije krenula. Ako je ova paprika imala posle sadnje prejaku stalnu vlagu a izgled mi govori da je vjerovatno to u pitanju, kolega je nebi smio zaljevati dok list ne dobije tamnu boju. Nevjerujem da je u pitanju temperatura jer moja i kod mog komšije paprika ima dobru boju a sađene su u približnom vremenu.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
ovako: korijen nije baš čiste bijele boje,potapane su u previkur i još jednom poprskane previkurom poslije 10 dana,prihranu sam uradio folijarno sa drinom dva puta,simptomi su počeli odmah nakon rasađivanja,ali postepeno (rasađene su prvog-trećeg aprila...noći su bile prohladne,kao što znate),u zemlji ima dovoljno vlage,ali nikada nisam imao bolji rasad do ove godine i kad sam presadio počelo je ovo. Inače paprika je planika i vedrana.

Da li je korijen bio potpuno zdrav u kontejneru (bijele boje). Moje je mišljenje da je previše vlage ili bilo u kontejneru ili je sada u tlu. Ne bih te želio plašiti ali ako sada korjen nije zdrav, odnosno ako nema zdrave i jake žile - to možeš provjeriri da je pokušaš izvući iz zemlje - i ako osjetiš da se nije zakorjenila ( a mislim da nije) preporučam da promijeniš nasad dok još nije prekasno za tu sezonu.
Po meni svi simptomi vode na suvišak vlage u startu, a vjerovatno i automatski prehladno tlo tokom sadnje, To zaključujem po tome što lišće žuti i otpada. Kao konačni rezultat biti će ti ranije plodonošenje ali samo par slabijih plodova i to je to. Badava sad toplo tlo ako je korjen stradao!
pozdrav!
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Da li je korijen bio potpuno zdrav u kontejneru (bijele boje). Moje je mišljenje da je previše vlage ili bilo u kontejneru ili je sada u tlu. Ne bih te želio plašiti ali ako sada korjen nije zdrav, odnosno ako nema zdrave i jake žile - to možeš provjeriri da je pokušaš izvući iz zemlje - i ako osjetiš da se nije zakorjenila ( a mislim da nije) preporučam da promijeniš nasad dok još nije prekasno za tu sezonu.
Po meni svi simptomi vode na suvišak vlage u startu, a vjerovatno i automatski prehladno tlo tokom sadnje, To zaključujem po tome što lišće žuti i otpada. Kao konačni rezultat biti će ti ranije plodonošenje ali samo par slabijih plodova i to je to. Badava sad toplo tlo ako je korjen stradao!
pozdrav!
korijen je počeo da se pomalo širi,danas sam otkopao par komada i vidio sam nove žilice,ali se nije zakorijenila. Vlaga zemljišta je malo viša,ali nije blato.poprskao sam cuproxatom
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Meni ovo isto definitivno izgleda na previše vlage u tlu. Kao što navodiš, rasad je bio odličan, došao u vlažno hladno tlo, bilo hladno vrijeme i paprika je osjetila. Da su flanci bili ispačeni vjerojatno nebi bilo problema. Tako sam ja lani posadio nikad ljepši rasad, odmah iza sadnje palo 120 litara kiše i jedva se izvuklo 60% paprike, a i ta koja se izvukla trebala je mjesec dana da se vidi da je nekud krenula. Srećom imam propusno tlo, nisam navodnjavao uopće i dok je pošteno zatoplilo krenulo je.
Inače ja sam u utorak posadio papriku, tlo je bilo potpuno suho prije sadnje, natopio sam sat i pol prije sadnje, odmah po sadnji opet sat vremena sa prihranom 12-30-12 i nebi ni sam sebi vjerovao da paprika već izbacila dva nova lista. Nikad mi nije ovako dobro startnula, tak da se sve bojim nekih problema u sezoni.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
seva.

Moja ti je preporuka pršći je preko lista nekoliko puta sa starterom kao što je Yara 15-30-15 svaka 3-4 dana i nemoj je zaljevati dok nedobije dobru boju, ako možeš pošalji sliku svaka 3 dana.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
seva.

Moja ti je preporuka pršći je preko lista nekoliko puta sa starterom kao što je Yara 15-30-15 svaka 3-4 dana i nemoj je zaljevati dok nedobije dobru boju, ako možeš pošalji sliku svaka 3 dana.[/QUOTE




danas sam je poprskao bakarsulfatom,a sutra ću nekim starterom.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Cabage koliko se sjećam ti si spomenuo da si bio zadovoljan sa herbicidom Agil 100 EC u paprici, nemogu naći način primjene pa te molim da mi kažeš kako se primjenjuje prije sadnje ili posle.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
dsc01450medium.jpg

dsc01452medium.jpg

dsc01451medium.jpg


Evo pokus samo za vas sve. Pametnom dosta. Poz
 
Na vrh