• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Možda nekom pomogne.



Uploaded with ImageShack.usnja povrć

"Dosta često se ožegotina od sunca zamjenjuje sa nedostatkom kalcija" ova rečenica kao i ove slike su djelo G-dina Zdravko Matotan iz knjige Suvremena proizvodnja povrća.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463



Govorimo li o istoj slici....????

Ako da, onda sam sebe demantiraš u postu #1149:
"....Na avarici vani se isto nađe, no čim padnu temperature neće dolaziti do novih ožegotina."
pozz.

Koristio sam izraz "ožegotina" jer nisam našao bolji a da ne pišem "simptom nedostatka kalcija, vlage itd." U svakom slučaju nisam mislio na ožegotinu od sunca
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Mislite vi na čega god hoćete ali treba i objasniti kako kod skoro ili kod svih proizvođača paprike se javljaju ove fleke samo kad je jaka vrućina odnosno sunce.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Nema nasada paprike koji nema ovakve simptome na plodovima. Obišao sam par dobrih proizvođaća i kod svih ima. Posljedica je to ovih žega, zašto me ljudi ne slušate. Paprika na ovim vručinama gubi strahovito puno vode iz lista, skoro pa je klapava a pod korjenom samo što nije blato. Jednostavno ne može usvojiti tu vodu jer je prevruče, pa vlagu i hranjiva vuče iz plodova i zato se javljaju ove pjege po plodovima. Nema pomoći, eventualno možda bi vrijedilo napraviti folijarnu prihranu kalcijom.

Čekao sam da se ispostavi da je crna pomoćnica:partyman:
Pazi samo da te netko ne prijavi za uzgoj sumnjivih biljaka na balkonu.

ispravite me ako griješim ali nije li simptom nedostatka kalcija na vrhovima ploda? ožegotina od sunca može biti bilo gdje. a šta kad bi ju folijarno prihranili sa vodom:finga:
 
Posljednje uređivanje:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
ispravite me ako griješim ali nije li simptom nedostatka kalcija na vrhovima ploda? ožegotina od sunca može biti bilo gdje. a šta kad bi ju folijarno prihranili sa vodom:finga:
Ne nužno na vrhovima ploda. Kako onda objasniti "ožegotine" na plodovima paprike koje su skroz u lišću i nemaju uopće doticaj sa suncem?
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Imam i ja poneku ožegotinu, moje je mišljenje ono što je izloženo suncu to će se ispeći od sunca ali ta ožegotina bude bjeličasta, kod mene toga ima sa južne strane plastenika na ulazima gdje sunce uhvati direktno plod, a ove fleke u žbunu ispod listova ja sam istog mišljenja što kaže cabage biljka povlači vlagu iz ploda kada su jake vrućine
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Imam i ja poneku ožegotinu, moje je mišljenje ono što je izloženo suncu to će se ispeći od sunca ali ta ožegotina bude bjeličasta, kod mene toga ima sa južne strane plastenika na ulazima gdje sunce uhvati direktno plod, a ove fleke u žbunu ispod listova ja sam istog mišljenja što kaže cabage biljka povlači vlagu iz ploda kada su jake vrućine
Ne kažem to ja, to kaže struka. U svakoj to knjizi piše, pa pročitajte
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
"Dosta često se ožegotina od sunca zamjenjuje sa nedostatkom kalcija" ova rečenica kao i ove slike su djelo G-dina Zdravko Matotan iz knjige Suvremena proizvodnja povrća.

Ožegotina od sunca je jedno a vršna trulež zbog nedostatka kalcija je nešto drugo ali po izgledu veoma slično skoro isto i treba razdvojiti ove dvije pojave da bi se moglo ustanoviti pravi uzrok (sunce ili kalcij). Ne kažem da niste u pravu ali mislim da svako sa svog stajališta treba sagledati sve uzroke i posljedice kalcij, sunce.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Folijarno moraš ići sa kalcij-oksidom,jer je kalcij-nitrat isključivo za prihranu preko korijena...
Dobila je i jedno i drugo. Na novim plodovima nema onih ožegotina,a sad je i kiša pala i malo rashladila . Plodove koji su bili puno zahvaćeni,sam odstranio.hvala vam svima.
 

shemmo

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
129
Koristio sam izraz "ožegotina" jer nisam našao bolji a da ne pišem "simptom nedostatka kalcija, vlage itd." U svakom slučaju nisam mislio na ožegotinu od sunca

i kod mene ista situacija parika mi ima dosta lisne mase al opet ima trulezi samo na vecim plodovima
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo jednom da se upamti za svagda. Sami smo si krivi, razloga ima više ali na sve i jedan smo mogli utjecati, stoga...

I ovo je novije izdanje od SIkijevog ;)

Inaće jel znate operu Ero s onog svijeta? :)
Viđele ste stigoh odzgora,
iz krajeva što su iznad dvora,
sa oblaka, mjeseca, sa zvijezda,
božjeg mora saanđeoskih zvijezda,
gdje Ilija svoja kola gura,
gdje sve vrvi od božjih pandura.
0720svilija2.jpg

Danas mu je bič udarao, u Baranji gadne štete, kod mene lišće protresao, ali izgleda nije bio ljut pa nije bilo leda :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Dobro ti napreduje bez kemije i navodnjavanja, jel to folijarno tretirano slavolom? I koliko je bilo oborina? Kod mene vanjska bez folije i navodnjavanja nikakva, mrko zelena i mala. No ovih je dana prvi put otkad sam zasadio papriku palo malo više kiše to više je 40 mm :)

Inaće kod mene još uvijek padaju zvijezde :)
fotografija0140medium.jpg

fotografija0141medium.jpg

fotografija0142medium.jpg

Nešto sam sprčkao...
Brao sma nešto i babure, nije loše sa jednog kontenjera, sad mi je jasno zašto ljudi sade baburu ;)
fotografija0154medium.jpg

fotografija0153medium.jpg

fotografija0155medium.jpg

fotografija0156medium.jpg

Jel još kome pada paprika da se dole prelomi, ili da zna uzrok tome? Hvala
 

kiwano

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
53
pozdrav novi sam na ovome forumu imam nekih problema pa molim vas ako znatae o čemu se radi da mi pomognete, postavili samo plastenik oko 20m u njega smo posadili papriku rajčicu, krastavce sve je bilo u redu do prije nekih tjedean dana onda je sve oboljelo razlog ovo nam je tek prva godina ono učimo iz knjiga ali nema boljeg knjige od iskusnog poljoprivrednika ako tko zna o čemu se radi molima vas da mi pomogne usput nagodinu mislimo širiti proizviodnju pa ako ima netko zainteresiran za pružanje savjeta naravno uz naknadu neka se javi hvala

paprika1.jpg

paprika2r.jpg

paprika3.jpg
 

shemmo

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
129
slavolom jednom tretirano al sam radio folijarnu prihranu. kise nije kod nas bilo mjesec dana al evo konacno je pala ,ranije sam pisao da je kod mene struktura zemljista takva da bez obzira koliko dugo nema kise zemlja je vlazna. al svaka kisa dobro dode.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo i cabageove Vedrane spremne za berbu...Prava je!!!

slika1664.jpg


slika1666.jpg


Nažalost, mnogo je stradalo u ovim vručinama...vidi se dolje pobacano.
 

Najnoviji postovi

Na vrh