• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

N

niki11

Guest
E prijatelu sada je već prekasno, na špricanje si morao misliti od 10 - 13 osmog. tada je došlo do izlijeganja jaja kukuruznog moljca. A za to ti je trebao match ili karate zeon.
Sada ti više ništa neće pomoći jer su gusjenice već u paprici.

kako znas da su se izlegli od 10-13 osmog,jeli to uvijek tako.Mi smo je brali u proslu nedelju i nista nije bilo na njoj,kad u srijedu drama.Dali to treba uvijek preventivno prskati i kada?
Hvala ti
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Ipak ti poprskaj sa karate zeon dva puta u razmaku 7 dana, ja sam to preživljavao pa sam uspio da ih uništim od dva prskanja.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Evo par slika moje proizvodnje...

Paprika slikana 29.08.2011:

dsc00079nfb.jpg


dsc00080i.jpg


Evo zbog čega svake godine govorim da mentu više neću saditi.Uvijek koncem 8 mj. za razliku od vedrane izgleda ovako, a do kraja vegetacije ima dva i pol mjeseca,što znači da će i opet prerasti visinu žice,koja je na visini od tri metra idvadeset cm.Žena je već sad poludjela od jada zbog berbe.


pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?
 
Posljednje uređivanje:

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Johabi kad si sadio tu papriku i koliko ubereš po stabljici?

Uvijek sadim koncem trećeg mjeseca, a za količinu ti nemogu odgovorit jer nikad ne zbrajam,jedino mogu reći da je volumenski ista količina mente za 15-20% teža od vedrane.Mentu je teško njegovati a pogotovo brati jer vidiš da bez ljestvi neide,za razliku od vedrane, koja je i početkom dvanaestog mjeseca normalne visine.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
sta je ovo johabi??????? svaka cast, ne mogu nista ddrugo reci
pozdrav!!!

Šuma prijatelju,šuma......od paprike.Ima plodova i od četiristo grama,u ZG na zelenoj ju svi hvale,ali je kupcima prekrupna,pogotovo nakon osmog mjeseca kad se traži sitnija,pa imam problem sa prodajom.Za čišćenje stabljika po završetku vegetacije pripremio sam novu štilovku ha...ha...ha!
pozz
 

pacman

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
38
poz...

imam paradajz papriku i pojavilo se crv u njoj dali se moze i sa čime retirati da gamad ugine
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@Johabi svaka čast :) Još da je onaj mali japanski robot za prskanje ;)
@pacman prvo se upoznaj sa neprijateljem ;) Onda vidi kada i kako ćeš ga savladati, možda je ključno kada. Nemoj sebe potcjenjivati i misliti da ga ićim možeš potući u tom mesnatom oklopu što si mu ga kvalitetno proizveo ;) Mislim ali nisam siguran, da bi ga mogao puknuti nešto kao Runner 240sc, Avaunt 15 SC, Match, Calypso ali će crknuti tek kad počne izlaziti van. Eh kad su zabranili Astro ili ti Fastac :-(

Nego nisam gledao ministra* kad je rekao da je šteta precjenita.
Ja tako ne mislim.
Kolika je ovo šteta?
susa2011.jpg

stetaodsuse2011.jpg

stetaodsuse20112.jpg


Proizvodnja iz rasade. Otovoreno polje sa navodnjavanjem kap na kap (dok su radili bunari), gnojidba, zaštita, sadnja, okopavanje... Spašavanj i nada da će pasti kiša me je koštalo ko... Nada je ku*va.

Eto pitam poštovane forumaše kolika je ovo šteta? Nemoj te reći totalna jer ima list i plod, e sad u kakvom su stanju i koliki je prinos he he

* Petar Čobanković
Politička karijera

* 2010. Potpredsjednik Vlade
* 2009. Ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja
* 2009. Potredsjednik HDZ-a
* 2008. Ministar regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva
* 2003 Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva
* 2003. Kooptiran u Predsjedništvo HDZ-a
* 2002. Predsjednik ŽO HDZ-a Vukovarsko – srijemske županije
* 2000. - 2001. Župan Vukovarsko-srijemske županije
* 1997. - 2000. Saborski zastupnik Županijskog doma Hrvatskog Državnog Sabora
* 1996. - 1997. Aktivni sudionik mirne reintegracije - član provedbenog Odbora za poljoprivredu
* 1993. - 1997. Dogradonačelnik grada lloka - aktivni sudionik u radu Zajednice prognanika Hrvatske i član Upravnog odbora Zajednice prognanika Hrvatske
* 1993. - 2001. Član Županijskog odbora HDZ-a
* 1992. - 1993. Pomoćnik povjerenika Vlade Republike Hrvatske za općinu Vukovar sa sjedištem u Vinkovcima zadužen za kontakte s UNPROFOR-om i ostalim međunarodnim organizacijama
* 1991. Predsjednik Kriznog štaba za Ilok – sudionik Domovinskog rata od svibnja 1991. do travnja 1992. godine
* 1990. - 1991. Član Izvršnog vijeća Skupštine općine Vukovar

Profesionalna karijera

* 1997. – 1998. Direktor OJ – Podrum Ilok, VUPIK Vukovar
* 1989. – 1991. Direktor RJ – vinogradarstvo i vinarstvo Ilok, VUPIK Vukovar
* 1983. – 1989. Glavni enlog – RJ vinogradarstvo u vinarstvo Ilok, VUPIK Vukovar
 
Posljednje uređivanje:

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
kako znas da su se izlegli od 10-13 osmog,jeli to uvijek tako.Mi smo je brali u proslu nedelju i nista nije bilo na njoj,kad u srijedu drama.Dali to treba uvijek preventivno prskati i kada?
Hvala ti

Najbolje preventivno, a što se tiče ovog datuma stvar je u tome da druga generacija koja je najopasnija kreće krajem sedmog mjeseca i od onda ja stalno pratim plodove paprike i kada primijetim prvu minijaturnu gusjenicu koja se još niti nije ubušila u plod nego počine da švrlja po perikarpu paprike idem na špricanje. Ovakav način kod mene vrlo dobro funkcionira. Evo u današnjoj berbi od 400 KG pronađeno samo dvije izbušene, i to jedna u plodu a jedna malena u stijenki ploda. Inače ako je velika populacija gusjenica u toku lijeganja iz jaja one puze dan - dva po stijenkama paprika prije ubušivanja pa se i tada može lijepo vidjeti. Izgledaju zapravo više kao larve, odnosno ličinke nego gusjenice.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Ipak ti poprskaj sa karate zeon dva puta u razmaku 7 dana, ja sam to preživljavao pa sam uspio da ih uništim od dva prskanja.

Da to je dobro rješenje, samo karate zeon ima dva tjedna karencu a ova paprika je u berbi. No to je već druga strana medalje!
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Da to je dobro rješenje, samo karate zeon ima dva tjedna karencu a ova paprika je u berbi. No to je već druga strana medalje!

Ko hoće može da ispoštuje karencu, naprimjer ja papriku nisam brao 22 dana , sutra kad počnem da je berem tako mogu da je prskam do mile volje, a sledeća berba neće biti bar za 25 dana.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
@Johabi svaka čast :) Još da je onaj mali japanski robot za prskanje ;)
@pacman prvo se upoznaj sa neprijateljem ;) Onda vidi kada i kako ćeš ga savladati, možda je ključno kada. Nemoj sebe potcjenjivati i misliti da ga ićim možeš potući u tom mesnatom oklopu što si mu ga kvalitetno proizveo ;) Mislim ali nisam siguran, da bi ga mogao puknuti nešto kao Runner 240sc, Avaunt 15 SC, Match, Calypso ali će crknuti tek kad počne izlaziti van. Eh kad su zabranili Astro ili ti Fastac :-(

Nego nisam gledao ministra* kad je rekao da je šteta precjenita.
Ja tako ne mislim.
Kolika je ovo šteta?
susa2011.jpg

stetaodsuse2011.jpg

stetaodsuse20112.jpg


Proizvodnja iz rasade. Otovoreno polje sa navodnjavanjem kap na kap (dok su radili bunari), gnojidba, zaštita, sadnja, okopavanje... Spašavanj i nada da će pasti kiša me je koštalo ko... Nada je ku*va.

Eto pitam poštovane forumaše kolika je ovo šteta? Nemoj te reći totalna jer ima list i plod, e sad u kakvom su stanju i koliki je prinos he he

* Petar Čobanković
Politička karijera

* 2010. Potpredsjednik Vlade
* 2009. Ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja
* 2009. Potredsjednik HDZ-a
* 2008. Ministar regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva
* 2003 Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva
* 2003. Kooptiran u Predsjedništvo HDZ-a
* 2002. Predsjednik ŽO HDZ-a Vukovarsko – srijemske županije
* 2000. - 2001. Župan Vukovarsko-srijemske županije
* 1997. - 2000. Saborski zastupnik Županijskog doma Hrvatskog Državnog Sabora
* 1996. - 1997. Aktivni sudionik mirne reintegracije - član provedbenog Odbora za poljoprivredu
* 1993. - 1997. Dogradonačelnik grada lloka - aktivni sudionik u radu Zajednice prognanika Hrvatske i član Upravnog odbora Zajednice prognanika Hrvatske
* 1993. - 2001. Član Županijskog odbora HDZ-a
* 1992. - 1993. Pomoćnik povjerenika Vlade Republike Hrvatske za općinu Vukovar sa sjedištem u Vinkovcima zadužen za kontakte s UNPROFOR-om i ostalim međunarodnim organizacijama
* 1991. Predsjednik Kriznog štaba za Ilok – sudionik Domovinskog rata od svibnja 1991. do travnja 1992. godine
* 1990. - 1991. Član Izvršnog vijeća Skupštine općine Vukovar

Profesionalna karijera

* 1997. – 1998. Direktor OJ – Podrum Ilok, VUPIK Vukovar
* 1989. – 1991. Direktor RJ – vinogradarstvo i vinarstvo Ilok, VUPIK Vukovar
* 1983. – 1989. Glavni enlog – RJ vinogradarstvo u vinarstvo Ilok, VUPIK Vukovar
Ne voli čobi vas slavonce,radi politike,inaće sam gledao tu izjavu,gdje veli da niste primjenili pravilne agrotehničke mjere,i da je realno da je šteta samo na pjeskovitom tlu.!Jadno..... ali ima onih koji će to prihvatit zdravo za gotovo.

Eto još uvijek se cijena paprike na tržištu ne mijenja(normalno na više).U ZG na zelenoj plastenićka babura 4 kn/1kg

Hvala svima koji su mi čestitali na paprici!
I lijep pozdrav!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Johabi ne pati on mene kao ni tehnologija, ali mi muka voda, otišla razina na 13 m, netko sa te dubine vuće dovoljno za tifon a ja se moram ukopavati kao da sam u ratu :) Inaće završila prva berba prosjek kod vodeće sorte 5,5 t/1000m Ostale sorte nisu vrijedne spomena. Skupi hibridi totalno zakazali, ali vjerujem mojom krivicom i u budućnosti ću ih saditi. Suma sumarus minus ove godine, većina mi je bila na golom tlu + kap na kap, kako sam ostajo bez vode tako sam samo održavao redove sa folijom, da li će biti pozitiva ovisi o drugoj berbi, koja je jako upitna zbog visokih dnevnih i niskih noćnih temperatura. Da li sam zadovoljan? Ajd recimo da se svaka škola plaća što skuplja to bolja ;)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Johabi ne pati on mene kao ni tehnologija, ali mi muka voda, otišla razina na 13 m, netko sa te dubine vuće dovoljno za tifon a ja se moram ukopavati kao da sam u ratu :) Inaće završila prva berba prosjek kod vodeće sorte 5,5 t/1000m Ostale sorte nisu vrijedne spomena. Skupi hibridi totalno zakazali, ali vjerujem mojom krivicom i u budućnosti ću ih saditi. Suma sumarus minus ove godine, većina mi je bila na golom tlu + kap na kap, kako sam ostajo bez vode tako sam samo održavao redove sa folijom, da li će biti pozitiva ovisi o drugoj berbi, koja je jako upitna zbog visokih dnevnih i niskih noćnih temperatura. Da li sam zadovoljan? Ajd recimo da se svaka škola plaća što skuplja to bolja ;)

Koliko je meni poznato i mom kraju su skupi hibridi zakazali i svi tvrde da nije njihovom krivicom.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Siki 100 posto sam ja kriv. Projektirao sam sustav da izdrži toplotne udare preko 32 stupnja, uzeo i druge parametre u obzir i napravim generalnu grešku! Okrenem red sjever - jug!!! Nikada više! Prošle godine me izlupao led te nisam sa 100% sigurnošću mogao razlučiti problem, no i godina je bila drastično drukčija od ove, ali sad mi je jasno :)

Skupi hibrid!
Kod hibrida je važno slijediti što točnije upustva proizvodača. Manje više svi radimo šablonski i to nije dobro. Što je hibrid skuplji to je potrebnija veća pažnja i prihrana. On će to vrlo bogato nagraditi ali je vrlo vrlo tanka linija između trojanskog konja i rekorda! Ako se razumijemo. Čarke kod hibrida ne pale. Samo čista matematika i savršena zaštita!
Za početnijke nikada ne bi preporučio hibride, samo paradajz papriku, baburu i poneku kapiju...Poz
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Ja ove godine imam redove okrenute u svim mogućim smjerovima i nisam primjetio neke razlike, sva je opećena od sunca. Generalno, nekih 30-ak posto ide u industriju, što nije nikad do sada, ostatak je podoban za kutije. Od hibrida mi se opet Korina pokazala prinosnom, no problem je što je malo sitnija. Prolazi za trgovačke centre, za pijace teško. Do sada sa nje obrano 20-ak plodova po biljci, novi rastu ko blesavi na vrhovima, no od toga teško da će biti išta.
Nisam u toku oko tih šteta, ne pratim medije, no mogu reći da ono što je meni procijenjeno svakako odgovara stanju na terenu. Od onoga što smo se nadali glede prinosa, ostvarit će se samo dio. Godina sama po sebi zeznuta, a još k tome cijene niske, roga je lani bila 50 lipa skuplja u prosjeku po kili, svatko zna izračunati koliko prodaje i koliko gubi s time.
 
Na vrh