• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bobostar je piše 2% u citratu ostatak pak u vodi. Ja sam mjerio sa TDS metrom količinu otopljenih tvari PK 30:15 i sa satima se sve više otapa. Samo nisam obraćao pažnju na EC i pH. No polako duga zima ;)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Sutra ujutro ionako moram na "njivu" pa ću točno pogledati etiketu i topivost; imam Petrokemijn 7-20-30.

p.s. Upravo je ta topivost fosforne komponente ono što najviše utječe na cijenu NPK gnojiva, i tu ima dosta muljanja:mad:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A nismo dotakli ni temu koliko je fosfor pokretljiv u zemlji pod prisilnim količinama vode ;) Tu sam čuo razne podatke od 1 cm na godinu pa do više desetaka cm :) Poz
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Teško da češ dobiti podatak iz Petrokemije; znači samo praktična proba.
Kupi EC metar (slično kao pH metar samo mjeri EC vrijednosti) i kanta od 10 lit. vode.
Za početak otopi 1 gr./1 lit. i izmjeri EC vrijednost. Onda dodaj još 1 gr./1 lit i tako dalje. Sve dok ne dobiješ EC oko 1,5.
I to je to.

p.s. Više ne radim u laboratoriju, tako da nemam EC metar.
p.s.s. EC metar nije tako skup, a za ozbiljno bavljenje fertirigacijom je neophodan

[/QUOTE]

Bobostar mene nije sramota reći da nešto neznam šta mi vredi kupiti uređaje kad treba i da se služim sa njima a to mi je jedna od poteškoća.

Tamo na portalu sam pročitao Fertigacija urem u pokusima sa lubenicama i rajčicom sad ti meni reci pošto nebi previše uree koristio u paprici dali je to isto i za kan i za 3x15 ili treba nešto mjenjati mene to zanima pošto paprika u predsjetvenonj pripremi dobije dovoljne količine gnojiva. I molim te reci mi gdje i dali si na portalu pisao o folijarnoj gnojidbi paprike recimo sa fertinama ca i p pošto su gnojiva veoma prihvatljiva po cjeni.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Sutra ujutro ionako moram na "njivu" pa ću točno pogledati etiketu i topivost; imam Petrokemijn 7-20-30.

p.s. Upravo je ta topivost fosforne komponente ono što najviše utječe na cijenu NPK gnojiva, i tu ima dosta muljanja:mad:

Bio danas ujutro na njivi i pročitao etiketu.
NPK 7-20-30; 20% P2O5 topiv u amonij-citratu i vodi, 19% topiv u vodi.
E sad budi pametan:scratch; što točno znači onih 19% topiv u vodi?
a) znači da je 19% topivo u vodi i 1% u amonij-citratu (ovo je dobra opcija, jer je onda gotovo sve vodotopivo; oprez samo na klor iz kalij-klorida)
b) znači da je 19% od onih 20% (znači jedna petina ukupnog fosfora vodotopivo). Ovo mi je logičnije, iako je opcija pod "a" bolja.

Rekoh da muljaju, budi lud pa točno razumij što je to pjesnik htio reći :(
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Bobostar mene nije sramota reći da nešto neznam šta mi vredi kupiti uređaje kad treba i da se služim sa njima a to mi je jedna od poteškoća.
Vjeruj mi, nije taj EC metar nikakvo čudo tehnike; zahtjevnije je promjeniti filter nafte na traktoru nego koristiti taj EC metar.
:partyman:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
I molim te reci mi gdje i dali si na portalu pisao o folijarnoj gnojidbi paprike recimo sa fertinama ca i p pošto su gnojiva veoma prihvatljiva po cjeni.
Što se tiče kalcija, spremit ću jedan članak za objavu na portalu gnojidbe (ovdje bi bio predugačak post).
Samo za napomenu, u Italiji je registrirano 234 gnojiva na bazi kalcija/ili koji sadrže kalcij.
Isto tako, postoji puno oblika; od baznog kalcij-karbonata, do kalcij-klorida, Ca-nitrata, pa čak i Ca-sulfata do hidroksilnog oblika Ca te Ca-helata.
I još jedno vrlo važno, Ca se u biljci kreće tokom vode; od dolje (korijen) prema gore (list/plod). Obrnuto, jako, jako teško... :gitarist:
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Koliko vidim u raspravi u granulama je odprilike fosfor problem a kalijum i azot nije problem, a može li mi bobostar odgovoriti zašto je fosfor u kristalnim đubrivima navodno vodotopiv a u granulama nije potpuno vodotopiv.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Bobostar je piše 2% u citratu ostatak pak u vodi. Ja sam mjerio sa TDS metrom količinu otopljenih tvari PK 30:15 i sa satima se sve više otapa. Samo nisam obraćao pažnju na EC i pH. No polako duga zima ;)

Kontam, dali taj tvoj instrument mjeri ukupnu aktivnu materiju ili može da odvoji posebno N posebno P posebno K.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Kontam, dali taj tvoj instrument mjeri ukupnu aktivnu materiju ili može da odvoji posebno N posebno P posebno K.

@Kontam upravo to i mene zanima i još koliko gnojiva si uspio otopiti u određenoj količini vode dali je to bilo 10,20 ili više% gnojiva u odnosu na vodu bez obzira na ec i dali ec baš uvjek mora biti1,5 ili može biti i manji recimo 0,5 pa onda više puta.

@Bobostar ja sam mislio da kalcij i druga folijarna fnojiva biljka brže usvaja folijarno nego putem korjena ako ne usvaja kalcij folijarno zašto ga preporučuju. Nisi mi odgovorio za fertigaciju kanom i 3x15 dali se otapaju iste količine kao što si pisao o urei npr. na 1ha u dvije prihrane paprike kanom ide po 200 kg dali to rasporedit kao i ureu 5,10,15,20,15,10,5% ili nešto drugačije.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Koliko vidim u raspravi u granulama je odprilike fosfor problem a kalijum i azot nije problem, a može li mi bobostar odgovoriti zašto je fosfor u kristalnim đubrivima navodno vodotopiv a u granulama nije potpuno vodotopiv.
Ma radi se o čisto tehnološkom problemu. Izvorni oblik fosfora je najčešće fosforit koji je slabo topiv u vodi.
Da bi bio vodotopiv potrebno ga je dodatno obraditi, što značajno diže cijenu.
Eto to je jedini razlog djelomične vodotopivosti fosfora u granuliranim gnojivima.
A agronomskog stajališta to je i dobro i loše.
Dobro - da je u klasičnom granuliranom gnojivu sav fosfor vodotopiv, brzo bi se "potrošio" i ne bi bilo produženog djelovanja. Kakva bi to bila predsjetvena priprema tla, kada bi se za 15 dana sav fosfor vodootopio.
Loše - u nekim gnojivima to produženo djelovanje traje dugoooo, predugoooooooo...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
@Kontam upravo to i mene zanima i još koliko gnojiva si uspio otopiti u određenoj količini vode dali je to bilo 10,20 ili više% gnojiva u odnosu na vodu bez obzira na ec i dali ec baš uvjek mora biti1,5 ili može biti i manji recimo 0,5 pa onda više puta.

Ovo za EC vrijednosti do 1,5 (može uvjetno i do 2,0) je ZAKON. Otopina veće EC vrijednosti od 1,5 djeluje vrlo štetno na gotovo sve poljoprivredno bilje u našim uvjetima. Bez obzira koliko je gnojiva otopljeno, EC vrijednost se ne smije premašiti.
Ukoliko se koristi uređaj za mjerenje TDS jedinica (ukupno otopljene tvari) treba oprez, jer nije moguće (iako se tako reklamira) jednoznačno TDS jedinice pretvoriti u EC vrijednost.
U postu na portalu sam naveo primjer EC vrijdenosti za gnojiva 20:20:20.
Tako Elite Verde ima EC=0,51 a Kristalon 18:18:18 EC=1,3.
Znači Kristalona može malo preko 1 g/Lit. dok se Elite Verde može dodati gotovo 3 g/Lit.
Znači uz istu količinu vode 3x više hraniva.
E sada ako imaš visokoprinosnu kulturu (rajčica, krastavac) jasno je koje češ gnojivo odabrati;)
Hočeš kupit odmah jednu vreću? :rolfer:
@Bobostar ja sam mislio da kalcij i druga folijarna fnojiva biljka brže usvaja folijarno nego putem korjena ako ne usvaja kalcij folijarno zašto ga preporučuju.
Zato što je sve trgovina (pa čak i ovi moji savjeti, samo nikako da ih naplatim, može i u robi, npr. 10 vreća paprike babure :gitarist:)
Šala mala.
Vraćamo se na temu.
Retranslokacija kalcija unutar biljke je gotovo nula, iako ju je moguće potaknuti.
Međutim, biljka će usvojiti kalcij kod folijarne primjene (bez obzira na oblik) ali ga neće translocirati. A ako govorimo o plodovima, pogotovo rajčice, usvajanje i djelomična translokacija je moguća samo na malim zelenim plodovima, kada se definitivno neće moći vidjeti simptomi nedostatka. Ukoliko tada preventivno obavimo folijarnu gnojidbu, efekta će biti. Međutim, tretiranje velikih plodova nema učinka.

Nisi mi odgovorio za fertigaciju kanom i 3x15 dali se otapaju iste količine kao što si pisao o urei npr. na 1ha u dvije prihrane paprike kanom ide po 200 kg dali to rasporedit kao i ureu 5,10,15,20,15,10,5% ili nešto drugačije.
Tehnički se može zamjeniti KAN sa UREOM, međutim urea ima nekoliko prednosti:
- vodotopiva
- sadrži gotovo 2x više dušika od KAN-a
- ima produženo djelovanje u tlu; mora se transformirati iz amida u nitrate da bi je biljka usvojila, dok istovremeno biljka usvaja i jedan manji dio amida. Znači ima i početni i produženi učinak.

Da li bi uspio zamjeniti KAN sa UREOM?
Moraš probati. Ja ti tu ne mogu ništa preporučiti (moje je načelo da mogu preporučiti samo ono što znam, što sam sam istražio ili što je proveo netko u koga imam povjerenje).
Znam ljude koji su proveli ono sa UREOM i lubenicom/rajčicom pa sam stoga to i preporučio na portalu.
Stoga sa KAN-om, nema moje preporuke za primjenu na takav način (što ne znači da neće uspijeti).
:scratch
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Bobostar zahvaljujem na korisnim informacijama vrede barem pet vreća paradajzerice. Ali sam moraš doći po nju.:lol::lol::lol:

Pozdrav.
 
Posljednje uređivanje:

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Hvala Plevak imam njih. Evo što imam.

Aristocrata F1
Kraljica F1
Mišin dlan F1
Red Knight F1 - vk
Socrates F1 - vk

Palanačko Čudo
Yolo Wonder
Kurtovska Kapija IPS
Kurtovska Kapija Sem
Ljubov Dlan
Crveni Dlan
Slonovo Uho
Podravka
Slavonka
Domaće sjeme

vk - van konkurencije jer nema dosta sjemena tj. 104
Volio bi još razmjeniti sjeme za Amfora,Dukat, Prizrenku neki mađarski hibrid pošto ih više nema u prodaji.

Gdje su rezultati, ajde malo podijeli sa nama !!!
Ja imao ove godine od sortnih, Ljubov dlan, Slonovo, Amforu, Podravku i Slavonku.
Ljubov dlan i Slonovo skoro ista stvar, međutim Ljubov dlan mi je počeo prvi dobivati bakteriozu tako da mislim da je bilo sjeme krivo. Suzbio sam na vrijeme, ali iz tog razloga dajem prednost Slonovom uhu. Slonovo mi se činilo da ima nešto veće plodove, ali zato na kraju berbe mislim da je opet Ljubov imao bolju kvalitetu onih zadnjih plodova. Amfora dosta kratka i po okusu nije mi se baš dopala jer mislim da ima nešto više suhe tvari. Podravka ništa specijalno, ali zato Slavonka pravo iznenađenje. Vrlo niska stabljika, vrlo rodna i solidno krupni plodovi, Vrlo zdrava biljka. Jedino mi se ukus isto nije dopao u odnosu na Slonovo koje mi je za nepce najbolje pasalo. Još jedino mala zamjerka Slavonki je u tome što joj je boja bila nešto svjetlije crvena u odnosu na Slonovo pa kad sve zbrojim definitivni pobjednik je po redu: Slonovo, onda Ljubov, Slavonka, Podravka i Amfora.
Eto to je moje mišljenje.
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bilo je velikih iznanađenja ove godine kod navedenih ;) Ali mi glupo sada o tome tipkati kad ne mogu foto dokumentirati. Mobitel mi izgubio sve slike iz albuma a nije one prebačene bluetoothom.
Bakterioza.
U kombinaciji sa plamenjačom katastrofa stvar, ali se da odbraniti bez upotrebe antibiotika. Pomislio sam i ja da mi je Ljubov dlan (po novom mišin dlan f1) došao sa bakteriozom, dok se ona nije pojavila nešto kasnije na hibridima od Sakate i Monsanta, nešto ranije kod Smenenarne Coop i Superiora. Tako da je nešto došlo sjemenom ostat ću rezerviran ;)

Lovačke priče ;)
Arcano F1 je bio kao dinja 2 u kilogram, ali je prvenstveno završio kao truli pored reda, katastrofa što ga je teško ubrati u fiziološkoj zrelosti. Inaće vrhunski okus, biftek klasa, 4 komore, defintivno nije za ovoreno polje bez sjenčanja i vezanja.

Aristocrata F1 doslovce uđe u Jumbo Jet Arcano ( a mislio sam da je Aristocrata velika :)) ove godine odreda 4 komore, osjetljiva na najmanji nedostatak vode, ne voli nikako gusti sklop, proba ove godine na čak 25 cm. Pokus 8 začinske i jedna Aristocrata totalni promašaj, slike ću staviti dok uslikam.

Kraljica F1 ovogodišnji novitet nije bio u prodaji, dijelio se reklamno. Biljka srednjeg rasta, plodovi slobo obrasli lisnom masom. Kvalitet ploda vrhunski, pošto ima slabu lisnu masu, preporuka plastenik ili sjenčanje. Plod također nagrađuje vodotopive prihrane :)
ajvarpaprikakraljicaf1.jpg

ajvarpaprikaiikraljicaf.jpg


Nastavak slijedi...
 
Posljednje uređivanje:

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Bilo je velikih iznanađenja ove godine kod navedenih ;) Ali mi glupo sada o tome tipkati kad ne mogu foto dokumentirati. Mobitel mi izgubio sve slike iz albuma a nije one prebačene bluetoothom.
Bakterioza.
U kombinaciji sa plamenjačom katastrofa stvar, ali se da odbraniti bez upotrebe antibiotika. .........................

Nastavak slijedi...

E što se tiće upotrebe antibiotika koji neki koriste (streptomicin) Interesirao sam se malo kod lokalnog veterinara i on mi je lijepo objasnio to da se streptomicin ne proizvodi već par godina a nikako se ne bi smio koristiti u paprici jer ostavlja rezidue u plodu. Objasnio je da se ne razgrađuje i ako ga još pokupe pčele onda također mogu kontaminirati med. Uglavnom antibiotici ne u povrću!!!
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
E što se tiće upotrebe antibiotika koji neki koriste (streptomicin) Interesirao sam se malo kod lokalnog veterinara i on mi je lijepo objasnio to da se streptomicin ne proizvodi već par godina a nikako se ne bi smio koristiti u paprici jer ostavlja rezidue u plodu. Objasnio je da se ne razgrađuje i ako ga još pokupe pčele onda također mogu kontaminirati med. Uglavnom antibiotici ne u povrću!!!
Uglavnom antibiotici NIGDJE :shock:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Nastavak lovačkih priča...
arcanoq.jpg

arcano2.jpg

arcano3.jpg

arcano4.jpg

arcano5.jpg

E ova paprika je zakon :) Niti jednu nisam prodao, sitna je, slatka je ostalo sa slika :) Ja ju zovem metar paprike, stvarno ne znam kome ovo da prodam?
metarpaprike.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh