• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

S

salel

Guest
E moj prijateljuja sad moram protiv tebe a to mi baš nimalo nije drago dali je u pitanju cabage ili netko drugi sasvim svejedno ali da ne spominjem nikoga uzet ću cjenu krumpira tu je prijatelj johabi već napisao računicu da nema nikakve ekonomske isplativosti gajiti ga:scratch. Kod nas u okolici Virovitice ljudi (proizvođači) tvrde da im je isplativo proizvoditi krumpir po jednu kunu:axe: ja i ti i mnogi drugi nikako se nemožemo u to uklopiti. Ajmo o paprici koliko je meni poznato cabage ima 4000 m2 plastenika pod paprikom i sigurno je zadovoljan sa 4 kune ja koji imam puno manje sigurno nisam zadovoljan sa cjenom. Sad ti prijatelju vidi računica sasvim jednostavna veće površine manja cjena isto i sa trgovinama velike ugušile sve male zato što uvijek veliki vode veliku igru a mi mali možemo :madmana::madmana:
čuj, zavisi koliko visoko sami sebi stavimo prag isplativosti.Ja mogu prihvatiti da nekome četiri kune odgovara,ali meni ,hvala na pitanju,ne.Razlog je što od života ipak očekujem nešto više. Evo,sjetih se jednog primjera.Prijatelj mi se 95. vratio iz garde i negdje 97. preko zavoda digao 25000 maraka kredita za samozapošljavanje(koje na kraju nije ni vratio) i nekako je oprao novce i kupio novi ww kombi. I godinama radio povrće,uvjek rušio cijenu i vikao da se njemu isplati. E. a kombi ostario,stao i neće dalje. I moj pajdo kupi golfa dvicu za 400 eura,staru auto prikolicu(ja mu poklonio) i dalje viče da mu se isplati.Nekidan došo posuditi 1000 kuna za reglažu pumpe.Ali zato cijelo ljeto prodaje šećerac po pedeset lipa jer ima dva jutra,pa mora.Al se isplati.Halo,ja bih htio i mirovinu.Nedaj Bože da se razbolimo.Ma o kakvoj isplativosti ti ljudi pričaju?Od oca naslijedili imanje,strojeve i sad im je samo cilj da to razjebu.Uspijevaju samo oni koji su se putem poticaja i prevara objesili državi na sisu.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
čuj, zavisi koliko visoko sami sebi stavimo prag isplativosti.Ja mogu prihvatiti da nekome četiri kune odgovara,ali meni ,hvala na pitanju,ne.Razlog je što od života ipak očekujem nešto više. Evo,sjetih se jednog primjera.Prijatelj mi se 95. vratio iz garde i negdje 97. preko zavoda digao 25000 maraka kredita za samozapošljavanje(koje na kraju nije ni vratio) i nekako je oprao novce i kupio novi ww kombi. I godinama radio povrće,uvjek rušio cijenu i vikao da se njemu isplati. E. a kombi ostario,stao i neće dalje. I moj pajdo kupi golfa dvicu za 400 eura,staru auto prikolicu(ja mu poklonio) i dalje viče da mu se isplati.Nekidan došo posuditi 1000 kuna za reglažu pumpe.Ali zato cijelo ljeto prodaje šećerac po pedeset lipa jer ima dva jutra,pa mora.Al se isplati.Halo,ja bih htio i mirovinu.Nedaj Bože da se razbolimo.Ma o kakvoj isplativosti ti ljudi pričaju?Od oca naslijedili imanje,strojeve i sad im je samo cilj da to razjebu.Uspijevaju samo oni koji su se putem poticaja i prevara objesili državi na sisu.
NIJE ISTINA DA SAMO TAKVI USPJEVAJU :supz:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ljudi, ne znam kako tko gleda na zaradu i na isplativost. Ja samo kažem, ako proizvedem 100 tona paprike i prodam po prosječnoj cijeni od 4 kune, ja sam zadovoljan. Znam da sam to proizveo na 5-6 jutara zemlje, da sam u to uložio cca 200 tkn i znam izračunati koliko mi od toga ostane. Druga je stvar ako se proizvede manje pa bi se htjelo isto zaraditi ko i od velike količine. Neki dan mi je jedan proizvođač rekao da kad bi baburu iz plastenika prodao prosječno po 4 kune za cijelu sezonu, da bi bio zadovoljan. Meni to izgleda onako... malo, ali ljudi moji, moglo bi biti i gore.
Možda ovdje ispadam malo prkosan, ili ne znam ni kako da se izrazim, ali već par godina prodajem papriku rogu po nekih 4 kn i mogu reči da kad bi mi netko garantirao tu cijenu za narednih par sezona i da će mi otkupiti godišnje sve što proizvedem, odmah bih posadio sve raspoložive njive pod rogu.
Danas smo brali mentu, totalno me iznenadila. Sa nekih 1300 m2 smo skinuli 2800 kg. Očekivao sam pobrati 3000 m2 i toliko nabrati, nisam baš puno pregledao po plasteniku koliko ima za brati.


Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

Hombre

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
52
Danas smo brali mentu, totalno me iznenadila. Sa nekih 1300 m2 smo skinuli 2800 kg. Očekivao sam pobrati 3000 m2 i toliko nabrati, nisam baš puno pregledao po plasteniku koliko ima za brati.

Paprika ti jako lijepo izgleda.

Da ne bude ko je bolji i lošiji da se pohvalim. Ja uzgajam dvije paprike i na jednoj mi se danas pojavio prvi cvijet pa sam sretan ko malo dijete :D
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@kontam nisam mislio ništa pisati ali si me doveo u nedoumicu kad si spomenuo skidanje pipa tj.slavina zašto ih skidaš iz kojeg razloga ja svoje nisam skinuo punih pet godina i rade bez greške a koštaju 3,5 kn i još jedno računaš cjevi kako ti kažeš magistralni vod zar ti to mjenjaš svake godine ja sam prije pet godina kupio i nisam nikako mjenjao nema potrebe i treće koja je razlika između spojnica koje koštaju 6,5 kn i onih koje koštaju samo 1,5 kuna ja koristim ove druge i nikakvih problema nema i sada zadnje ako si ti osam kilometara od vode ja sam barem dvadeset a imam zmije ispod folije.


@outlanderzg nema tu pravilne i nepravilne montaže ima samo jedna onako kako mora biti najbolje i najlakše i najsigurnije je montirat kad je cjev pod pritiskom.

@siki ako ne skinem pipe onda mi se potrgaju prilikom pomicanja magistralnog voda. Moram orati, gnojiti frezati... Kako da to radim ako ne uklonim alkatan? Ja imam jednu parcelu nije mi baš zgodno potrefiti svake godine isti razmjer. Kako ti to ne vadiš? Poz

@outlenderzg ti su uistinu uvjeren da ja ne znam spojiti alkatan sa spojnicom? :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
prijatelju nisam mislio na to,s tim se slažem.Nego mi se učinilo da cabage pokušava opravdati prodajnu cijenu paprike od četiri kune a to,siguran sam, nije ni približno dovoljno da mi možemo živjeti kao ljudi.

@Salel postoji caka kako ti se večinom sve isplati. Oni nisu kao mi da računaju svaku kunu, njima para dolaze sa raznih kultura u razno vrijeme. Sjećam se jedne gospođe iz Donjeg Kraljevca sa sajma voćarstva koja je imala rasadnik. Tad je tema bila trešnje. Pitam ja njih trešnje su dobar biznis ali kako to da Vi imate 80% voćnjaka jabuke a ne trešnje? Gospođa se nasmješi i kaže "Jabuke se prodaju 11 mjeseci ;)". Želim ti skreniti pažnju na to da bi trebali u plastenike ubaciti baburu i prodavati je od 5 mjeseca do 12 mjeseca. Brdo prednosti ima plastenik a jako malo mana. Pazi se Cabaga on je u svakom trećem postu kontradiktoran i nije ga dobro uzimati zdravo za gotovo. Svaka mu čast ima znanje ima iskustvo, hvata kao lav ali da će to podjeliti sa drugima... :) Pogledaj njegovu rabotu a pogldaj o ćemu piše, drži se plastenika i širi sezonu berbe na što duže može. Kad dođe ajvarica već je masno u plusu i tako svejedno koja je cijena. Isto tako rezoniraj koliko ima babura varijacija i hibrida a koliko ajvaruša ;) Ako par tajkuna nisu sa ajvaricom mogli izači na pozitivu i radili su je jednom i više nikada, sve ti je jasno ;)
E da digao sam cijenu na 5 kn, babura ide kao luda a ajvarica malo u zastoju i to puno govori. Ajvarica ima svoje vrijeme, ako tu ne zaradiš u kutiji od banana si ;)

Pozdrav svima i samo konstruktivno.
Naravno i ajvarica jede zemlju dok babura se samo piri. Nije ista gnojidba!!

Gdje se može kupiti Match050 po 260 kn/lit? Hvala
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
@siki ako ne skinem pipe onda mi se potrgaju prilikom pomicanja magistralnog voda. Moram orati, gnojiti frezati... Kako da to radim ako ne uklonim alkatan? Ja imam jednu parcelu nije mi baš zgodno potrefiti svake godine isti razmjer. Kako ti to ne vadiš? Poz

@Za sve postoji rešenje malo se pripazi prilikom postavljanja folije i to je to ali ti ne postavljaš sam foliju pa je to malo teže izvedivo to je prednost nas koji sami sve redimo bez plaćanja usluga. Prilikom skidanja pipa ošteti se gumica i opet imaš problem više. Na žalost u pravu si za pomaganje drugima ali nitko nikoga niti ne prisiljava da bilo kome pomaže to je stvar samog pojedinca dali je spreman svoje znanje podjeliti sa drugima ili smatra da je on taj (nitko određen općenito) koji je jedan jedini.


@salel u pravu si ti za mnogo toga pogotovo za rušenje cjena ali kad imaš kvalitetnu robu(tu se slažem sa kontam) onda ti nemogu srušiti cjenu meni su sa grožđem ove godine pokušali ali evo im :finga::finga: nisu mogli zbog kvalitete koju sam imao. A ovi što vole sise i to državne oni su posebna priča ima ih na svakom koraku najgore prolaze oni kao ja koji nisu ništa nasljedili niti dobili nego se moraju izboriti za sve sami i onda ih još i bog udari (tuča) tako da se nebi opustili ali i dalje mislim u odnosu na cjelu situaciju u našoj državi da je cjena od 4 kn sasvim u redu.

@ćelo u pravu si nije istina 100% ali istina je barem 90%.


@cabage ajde podjeli svoja iskustva sa drugima pa reci šta sio sjebao u menti da si imao takvu berbu. Menta se pokazala veoma rodna paprika u čemu je problem.
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ispravite me ako griješim ali ja na toj paprici nikako nevidim preveliku zaradu u odnosu na uložena sredstva i trud. na stranu ova godina ali uzmimo nekoliko godina unazad,nije li bolje recimo posaditi pet puta manju površinu rajčice i zaraditi jednako kao i na parprici? ja sam recimo ove godine koja je loša na rajčici ostvario oko 20tona uroda,a moglo je i više da nisam griješio,i to na površini 2000kvadrata i 4500 sadnica,odnosno petina hektra,što bi značilo da je za jedan hektar potencijal uroda oko 100 tona,i da nije ova godina takva kakva je,eto zarade kao da imaš deset jutara paprike. da nepričam koja je svota osiguranja za tako veliku površinu,pa jako sunce,spali plodove,ovdje je ipak manja površina u pitanju pa se da natkriti itd. e sad,možda je lakše prodati papriku nego rajčicu,pogotovo sada kada svi traže plasteničku najviše pa tek onda ostalo. pa i da bacim pola opet sam zaradio više nego na paprici.
 
S

salel

Guest
evo moje papiroćoze.Ovaj stomak što se vidi ,e to su moji zubi natukli.Ovo je menta i ja sam s njom već godinama zadovoljan.
 

Prilozi

  • mail.google.com.jpg
    mail.google.com.jpg
    3.3 KB · Pregleda: 236

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
evo moje papiroćoze.Ovaj stomak što se vidi ,e to su moji zubi natukli.Ovo je menta i ja sam s njom već godinama zadovoljan.

Prijatelju kakvu si to sliku stavio ništa se ne vidi mi koji slabije vidimo i pored naočala teško.
 

Hombre

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
52
Prijatelju kakvu si to sliku stavio ništa se ne vidi mi koji slabije vidimo i pored naočala teško.

Nije stavio sliku nego thumbnail pa je nemožeš povećati.

Znam da će se mnogi valjati od smijeha ali evo danas uslikao prvi cvijet na mojim paprikama (ova će bit neka zimska :lol:)

 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
100 tona je i potencijal rodnosti babure, čak i više, samo treba moći iskoristiti. Koliko mi sad izgleda bit ću tu negdje i to samo zbog greške sa vedranom, jer očigledno joj u najgorim vručinama nisam davao dovoljno kalcija. Tada se je bacila hrpa plodova, možda nekih 10 tona po ha. Mislim da će ove godine prosječna cijena paprike biti nešto viša od rajčice i onda je tu zarada veća.
Nisam siguran, ali mislim da kod mene rajčica nebi savršeno uspjela. Ove godine sam stavio u plastenik nekih 15 sadnica Logistice i plodovi su uglavnom puckali oko peteljke. Ima dosta vlage u zraku, ove dane mi je rosa u plastenicima do podneva, magla svako jutro u polju da bi je mogao nožem rezati.
Kako misliš zeznuo Mentu? Ovo je bila berba od nešto više od 2 kg po kvadratu ili 20 tona po hektaru u jednom prohodu i meni to izgleda prilično dobro.
Istina je da godinu gledam po prosjeku koji piše na poreznom rješenju a ne po cijeni pojedinog proizvoda u zadanom trenutku. Evo danas sam brao rogu po 2,20 kn, nabrali smo 7 tona, pobrali četvrt jutra. I kako gledam na tu računicu? Ovako: u 4 dana ovim načinom oberem jutro paprike, naberem nekih 25 tona, prodam po 2,20 kn, dobijem 55 tkn, platim 4800 kn radnike za berbu, 1200 kn za sadnju, 500 kn za plijevljenje, potrošim 20 tkn maksimalno na sav repromaterijal i ostane mi prilična svota novaca. Uvijek imam takve paprike oko koje se ne trudim previše jer u startu vidim da se ne vrijedi s njom boriti, večinom zbog kvalitete zemlje jer nije sva idealna. Konkretno radi se o slavonki koja na sebi ima 20-ak plodova od kojih je 5-6 za kutiju i tu ne želim gubiti vrijeme sa radnicima.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
100 tona je i potencijal rodnosti babure, čak i više, samo treba moći iskoristiti. Koliko mi sad izgleda bit ću tu negdje i to samo zbog greške sa vedranom, jer očigledno joj u najgorim vručinama nisam davao dovoljno kalcija. Tada se je bacila hrpa plodova, možda nekih 10 tona po ha. Mislim da će ove godine prosječna cijena paprike biti nešto viša od rajčice i onda je tu zarada veća.
Nisam siguran, ali mislim da kod mene rajčica nebi savršeno uspjela. Ove godine sam stavio u plastenik nekih 15 sadnica Logistice i plodovi su uglavnom puckali oko peteljke. Ima dosta vlage u zraku, ove dane mi je rosa u plastenicima do podneva, magla svako jutro u polju da bi je mogao nožem rezati.
Kako misliš zeznuo Mentu? Ovo je bila berba od nešto više od 2 kg po kvadratu ili 20 tona po hektaru u jednom prohodu i meni to izgleda prilično dobro.
Istina je da godinu gledam po prosjeku koji piše na poreznom rješenju a ne po cijeni pojedinog proizvoda u zadanom trenutku. Evo danas sam brao rogu po 2,20 kn, nabrali smo 7 tona, pobrali četvrt jutra. I kako gledam na tu računicu? Ovako: u 4 dana ovim načinom oberem jutro paprike, naberem nekih 25 tona, prodam po 2,20 kn, dobijem 55 tkn, platim 4800 kn radnike za berbu, 1200 kn za sadnju, 500 kn za plijevljenje, potrošim 20 tkn maksimalno na sav repromaterijal i ostane mi prilična svota novaca. Uvijek imam takve paprike oko koje se ne trudim previše jer u startu vidim da se ne vrijedi s njom boriti, večinom zbog kvalitete zemlje jer nije sva idealna. Konkretno radi se o slavonki koja na sebi ima 20-ak plodova od kojih je 5-6 za kutiju i tu ne želim gubiti vrijeme sa radnicima.

cabage jeli to 100tona/ha babure u plasteniku ili na otvoreno.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
cabage jeli to 100tona/ha babure u plasteniku ili na otvoreno.

U plasteniku, vani ju više ne sadim. Imao sam preklani na vanjskoj prinos od 70 tona/ha, no nikad nije lijepa ko iz plastenika.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
U plasteniku, vani ju više ne sadim. Imao sam preklani na vanjskoj prinos od 70 tona/ha, no nikad nije lijepa ko iz plastenika.

Ja sam nekad vani imao prinos 70-84t/ha sadnja pod male najlone 15 april i skidanje najlona 15 maj.
Sad radim samo plastenike, ove godine prinos paprike biće oko 130t/ha i to će mi biti rekord zadnje 4g.
 
Na vrh