• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Babure rode kao čičak, to moram podebljati nagodinu.
babura.jpg
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ni ove neke kapije nisam brao...
bezberbe.jpg

Sve u svemu kad se povuče crte ne dobro... Frend i ja pravili dubinske analize i koštovnike, sumnjam da će se više raditi bez plastenika :( Da se dobije 2 kg po grmu je SF moguće ali prije da neće biti,tehnologija je preskupa, gorivo skupo, ćim razmišljam da sa jedne folije vadim 3 kulture znate koliko je sati :-( Svaka čast svima koji imaju bolju računicu i uklope se u cijenu paprike 4 kn. Tek poslije analize zemlje ću znati koliko je koštala proizvodnja a što je ostalo u rezervi.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ne znam zašto se nebi uklopio u 4 kune? Uz maksimalnu tehnologiju proizvodnje, sa hibridnim sjemenom, uz prinos od 35 tona na hektar cijena kile paprike u proizvodnji ne prelazi 2 kune. Radio sam čistu računicu za obično sjeme i cijena kile paprike zajedno sa berbom iznosi 1,50 kn. Dodatni trošak može biti klasiranje, koje nosi nekih 20 lipa i ambalaža koja nosi maksimalno 50 lipa.
A imam i ja nekih slika za staviti ovdje. Slikao sam danas, zaboravio čisto da imam roge u plasteniku, nisam je vidio barem deset dana.


Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Uz prinos od 35 t ;) Treba to dobiti! Što je nekada bilo sa gole zemlje sad se dobiva uz maksimalnu tehnologiju! Mi smo računali koliko košta kilometar folije postavljen, zasađen, zaštićen, navodnjavan i obran. Ispada računica 16 000 kn. U njemu imaš 2 km gnojidbe i 2 km prskanja ili pretvori u kvadrate isto te ispadne. Jedino što nam je tu i magistralni vod 63 150 m, on ne se ne prenosi sa svakim novim kilometrom ali zato tu nije, doprema stajnjaka, razbacivanje stajnjaka, vlastito gorivo do njive, transport radnika, niti jedna litra plavog dizela, tu nije ni uračunato ni vrijeme niti gorivo rada za prskanje, kao ni amortizacija na prskalicu i traktor. Uračunato je 2 x bakar, 2 x antracol, 2 x karate, 2 calypso, 2 x match, previcure potapanje kontenjera, e da nije računata kupovina kontenjera za taj broj sadnica, i da sad ne nabrajam, što duže razmišljamo to se opet sjetimo nekog troška :) Što kaže prijatelj iz okolice Virovitice kad bi sve računao ne bi se sa ničim bavio. Ali ja to moram računati jer pare sa hrpe nestaju. No dobro da rodi 6 t / km kako je rodilo (to ispadne tih cca 35 t/h) da se inkasira 24 000 kn - 16 000 kn = 8000 kn

Uložiš 16 000 da bi dobio možda 8000 pod vedrim nebom bez osiguranja od leda!!! Naravno polica nije tu uvrštena.

Možeš ti imati plug i orat na 35 cm, možeš imati frezu, imati polagač folije, kad tad si ti to platio i to se treba otplatiti, ja to plaćam uslužno. Ukoliko je loša godina kao ova troškovi branja su veći jer radnici puno šetaju, moraju je stavljati na hrpu pa klasirati, a ti se moraš uklopiti u magične 4 kn, koje su u industriji 2,5 kn. A gdje smo sada?
Troškovi!
Razbacivanje stajnjaka minimum 30 - 40 m3 / h
Razbacivanje mineralnog gnojiva čistih elemenata 208 N 152 P 330 K (prihranu valja naknadno jer se gubi lisna masa zbog gustog sklopa, sunca, bolesti...)
Hoćeš nećeš trifender, hoćeš nećeš zemljišni insekticid, hoćeš nećeš herbicid...
Oranje 35 cm.
Frezanje
Hoćeš nećeš herbicid.
Polaganje folije sa gredicom. cca 6400 m folije 12 800 m navodnjavanja cca 160 pipa (same pipe preko 1000 kn!!!!)
480 minuta za postavljanje pipa!!! Hoćeš sam raditi ili platiti nekog...
Kupovina kontenjera 104 rupe cca 6 kn za hektar 340 komada (vidi kontenjere 2000 kn!!)
Sadnja u kontenjere, komora za naklijavanje, punjenje kontenjera i tako to 3 kn/kom (vidi preko 1000 kn opet ode) transport kontenjera, odvoz punih kontenjera ne računam...
Sjeme 1g - 1e (nije puno zar ne?) 1g cca 120 sjemenki cca 300 grama neka bude viška, a može i neki mađarski hibrid začinske 5000 kom - 100 eura, babura od poznate firme 1000 kom 100 eura, ma neka je sjeme i đabe nije stavka.
E onda dođe 50 dana brige o rasadi, zalijevanje, zaštita, prihrana, provjetravanje plastenika, 50 puta po 2 puta minimum gorivo do njive :) Kad upeknu vručine i češće, kad je vjetrovito i češće i tako ;) Troškovi neka računa tko kako hoće.
No tu rasadu je trebalo negdje staviti znači objezbjediti zaštičeni prostor tj plastenik, također je u njega trebalo staviti malč, pa cigle ili bazene i tako to. Folija cca 1200 kn rola od 70 kg.
Kupovina agrila cca 150 kn.
Sadnja. Ako ih kanđijaš neće dobro zasaditi, ako ih pustiš da se opuste nabit će sati kolega je računao sa sadilicom i 4 radnika ajd recimo jedan dan.
Naravno treba imati sadilicu...
Kreću navodnjavanja i zaštite računali smo minimum po zalivnoj normi od 1 m3 po dužnom metru foliju (uistinu potrebno) sa benzinskom pumpom 1000 kn / km. Vi stavljate plavi ili eurodisel, štedite na dripu jedan red umjesto dva, neka duže radi pumpa, onda pojede fertigacija, dizel nije poželjno da je bez nadzora zbog gašenja i tako... Struja zakon, no tko ima struju? ;)
Vodotopiva gnojiva...
Pljevljenje oko biljke 1 - 2 x
Zaštita
Navodnjavanje + fertigacija
Zaštita i tako u krug
Što kaže jedan frend sa ćim god da šprica svako špricanje iole ozbiljnije (bez bakra) 1000 kn/ ha :) No to ovisi o godini ali ima o ho ho špricanja.
Krpanje laterala.
Berba, amalaža, klasiranje
stotine litara goriva za transport radnika

Evo zaboravio sam postavljanje folije 0,25 - 30 lipa po metru, znači ode i tu cca 2000 kn.
Nisam računao borbu sa korovima između reda...
Zamjena neprimljene rasade
Vezanje paprika (nova opcija da se dobije 2 kg po stablu)
Spremanje kontenjera da ih vjetar ne nosi.
Raspremanje plastenika.
Nabavka bananki.
Transport do kupca
Ma sto koje kakvih troškova... telefoni, kavice, doručci, folijarna prihrana, malčiranje redova prolaznih puteva i okoline.
Trovanje miševa izuzetno važna stvar!!!
E sad novi troškovi!!!
Malčiranje zasada
Vađenje folije (muka isusova)
Vađenje laterala i magistralnog voda
Skidanje pipa (muka isusova)
Niveliranje zemljišta
Trovanje miševa
i onda ono sve opet iz početka.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Gnojivo po potrebnim količinama elemenata:
cca 1500 kg 7-14-21 +s Kalij će biti taman, fosfora nešto viška i manjak dušika još cca 200 kg uree total nekih 10 000 kn.
Vodotopiva ide 4 fosofra to je skoro 2000 kn
2 dvadesetice to je 800 kn
Minimum 12 vreća klacij nitrata + 12 vreća 16-8-32 + mgo + 6 vreća multi k = 8200 kn

Osnovna gnojidba 10 000 kn
Vodotopiva nojidba 11 000 kn + sati oko pumpe tj injektora ( ne može se ostaviti bez nadzora)
Folijarna gnojidba tko kako hoće ali treba dosta!

Prskanje 10 kg baldo c, gablen c ili cuperblau z cca 800 kn gablen 1250 kn.
Antracol cca 350 kn
Karate 100 kn
Calypso cca 1000 kn
Match cca 1000 kn

Do sada troškovi cca 24 000 kn
Folija cca 650 kn/km 7 bala 4 550 kn
4 bunta navodnjavanja 4000 kn
Pipe kako smo rekli 1000 kn
Alkatan fi 63 minimum 200m 2200 kn
Postavljanje folije cca 2000 kn
Dosadašnji troškovi.
37750 kn
Kontenjeri 350 x 6 = 2100
Supstrat 30 vreća po 65 kn = 1950 kn
Sadnja, komora za naklijavanje, filovanje kontenjera... 1000 kn
Dosadašnji troškovi... 42 800 kn
Trifender + herbicidi + zemljišni insekticidi 3000 kn
Oranje na 35 cm 450/j cca 900 kn isto toliko i frezanje znači 1800 kn
Dosadašnji troškovi 47 600 kn
Neko sjeme bilo kakvo za cca 35 000 sadnica da računamo nekih 2000 kn

Eto skoro 50 000 kn bez iti jednog sata plaćenog nadničarima, amortizacije, niti kapi goriva, zaštita je minimalna fali tamo još realnih prskanja o ho ho. Bez berbe i ambalaže, transporta, telefona. Bez osiguranja usjeva, bez plastenika i radova oko njega, bez 24 000 kn za doprinose i vođenje opga 12 mjeseci i tako.

E onda kad ministar kaže da budu realne procjene kako bi oni koji žive od poljoprivrede (transakcija 117) dobili pokrivene troškove. Pa tko ulaže 100 000 kn a da ne živi od nje? To što smo prijavljeni u drugoj privatnoj firmi je radi sigurnosti u slučaju loše godine kakve su protekle dvije da ne bi kruha ostali gladni kad nam kapital ode u vjetar...
 
S

salel

Guest
računica ti je potpuno ispravna,dalo bi se tu pronaći još skrivenih troškova.Ja godinama govgorim da su naše cijene dobre samo da nedostaje nula ispred zareza.Tada bi i mi i naši radnici mogli živjeti kao ljudi sa 3 puta 8 sati ranim vremenom,imali za ljetovanje i zimovanje,božićnice,regrese i sve ono što ima svatko u dobroj firmi ili državnoj upravi.Ovako nam samo ostaje zadovoljstvo što si prvu papriku u petom ili šestom mjesecu može priuštiti svatko tko je ispred lokalne trgovine popio maanje od deset piva,dok ja nemam ni za pivo a bogami se ne počastim ni paprikom.Jenom mi je sin dok je bio mali rekao;tata, jel možemo i mi malo prve klase.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
@kontam vidim da si uračunao miševe a gdje su ti zmije ispod folije se obavezno zalegu zmije.
 

Hombre

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
52
Hajde vi meni malo pomognite.

Nakon što sam, umjesto paprika, uzgojio kapitalni nasad crne pomoćnice ispostavilo se da ispod ipak vegetira nekoliko pravih papričica i uspio sam spasiti dvije. Jedna od njih je već 25 cm visoka i izbacila je prve (valjda se kaže izboje) tako da ih na tri mjesta imam po tri komada i iz toga bi se valjda trebali razvit cvijetovi, pa plod... Ima skoro tjedan dana da su se pojavili ali cvjetova još nema pa me interesira s čime ih tretirati da to požurim.

Ustvari. Ima li neko raspoložen da mi pošalje tog sredstva jer za jednu papriku se valjda mjeri u mililitrima ako ne imanje.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Kontam
Nekako mi tu nešto ne štima. Prije svega za prinos od 35 tona hektar ti ne treba pola tog gnojiva, ili barem meni ne treba. Analize tla radim svaku godinu, da nebi bilo zabune oko interpretacije. Ne dajem fosfor, svega tri do četri vreče tokom sezone raznih formulacija i to je to. Zaštita pretjerana u svakom pogledu, bez uvrede, tvoju papriku ako tolko trošiš na hektar, ja ne bih jeo. Prvo i osnovno dovoljno ti je dva-tri tretiranja sa po 1 kg Neorama, naravno pravovremeno i to iznosi 160 kn. Ma joj, neću se ni truditi, stvarno pretjerana zaštita. Pipe 1000 kn??? Kakve su to pipe i koliko ti treba. Ja na hektar u prosjeku 40 pipa Irritec 3,50 kn komad. Alkatan 50 m po 5 kn metar, koji je to 11 kn? Pa ne radiš lokalni vodovod, dovoljan ti je 6 bara.
Bez zamjerke, namerno si naveo največe cijene na tržištu, može se sve to skupiti za 20 posto manje novaca, s tim da su ti sve cijene sa pdv-om. Ako nisi u sustavu pdv-a, to je tvoj hendikep, ali pdv nije stavka koja se kalkulira u proizvodnji, barem ja ne znam nijednog knjigovođu da to radi.
Onako gledano, treba sve računati naravno, no to je tvoja zarada, ne radiš đabe, a ako ideš računati sam svoj rad na taj način, onda ti svakako treba uzeti porez na dohodak od onog što ti je ostalo. Bar bih ti ja uzeo, hehe.
Nije to baš sve tak kak si napisao, sve je dosta jeftinije, ili ti ne znaš uštedjeti. A i 35 tona na hektar nije neki bauk, imam to uglavnom dok se sve poklopi. Prijatelj mi je do sada obrao 100 tona sa 2,5 ha a ima još nekih 20 tona na polju, a vjeruj da nije ni blizu ulagao takve nebuloze koje si ti naveo. Ipak čovjek radi povrće deset puta duže od tebe i nekih 10 godina duže od mene. I strašna stavka plastenik za rasad, nekih 7 tkn konstrukcija i folija za 800 kontejnera. Pa da ga ideš i na 5 godina amortizirati ispadne ti nekih 600 kuna godišnje na hektar paprike.
I da, ja imam struju, vjeruj da se isplati uložiti u startu, amortizira se kroz ovakvu godinu u par mjeseci.
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@salel Ima tu još skrivenih troškova ali nisam htio o njima pisati da vidim koliko ljudi aktivno čita ;) Recimo meni je njiva udaljen točno 8 km, što i nije nešto daleko. No da bi otišao u plastenik otvoriti ga i zaliti rasadu, navečer ga zatvoriti i vratiti se ode mi bar 2 litre goriva znači cca 20 kn * 50 dana = 1000 kn. Nisam računao ni vodu ni energiju zalijevanja, ni zaštitu, ni prehranu, ništa... Samo da odem na radno mjesto košta me 1000 kn!!! A da ne kažem da se i alkateni spajaju nekakavim spojnicama jel ;)

@siki jesam ja blizu Drave ali ne baš toliko ;) Oko mene su svi kanali suhi, zemlja suha kao barut. Zmija nije viđena o ho ho, no da se pojavi žene mi ne bi došle raditi jer ih se jako boje. Riješio bi ja to sa kokošima ;) Kokoši kad jednom probaju zmiju to je raspašoj što rade kad ju vide :)

@cabage Uozbilji se malo. Koji ti je? Ja napucao troškovnik? Ne bi jeo moju papriku? Ma o ćemu ti tipkaš? Pogledaj svoj ranije postove i kako si ti treitrao baburu dok si imao vanjsku proizvodnju, čak ti je jedan forumaš dobro obrusio što proizvodiš. Moja paprika je eko naspram tvoje iz toga doba :p

Cjenik!!!
PE LD cijev za navodnjavanje FI 50
PE LD cijev za navodnjavanje FI 50 Cijena: 5.00kn
PE LD cijev za navodnjavanje FI 50, do 6 bara Cijena je bez PDV- a za dužni metar cijevi

PE LD cijev za navodnjavanje FI 63
PE LD cijev za navodnjavanje FI 63 Cijena: 9.00kn
PE LD cijev za navodnjavanje FI 63, do 6 bara Cijena je bez PDV- a za dužni metar cijevi

Pogriješio sam nije 11 kn već 11,07 kn
Ne koristim fi 50 jer sam prošle godine uvidio brdo mana fi 50, a niti jednu grešku ne ponavljam dva puta. Svaka tebi čast ako koristiš fi 50 :) To možda koristiš samo na plastenicima a na vanjskih 11 ha nema šanse da koristiš čak ni ispod 75, isto tako i taj tvoj prijatelj što skida 100 tona, taj ako sa fi 50 skida 100 tona treba ga zaposliti u vladi :)
Broj pipa ovisi o broju folija koje postavljaš. Pošto t-tape deklalira....
TSX 0,200 mm 15 cm 10,0 l/h 94 m
Lako se ostalo izračuna meni po foliji od nekig cca 164 m ide 4 pipe 40 folija 160 pipa (u Danonu košta 6,5 kn - plava). Magistralni vod ide na pola reda i tamo se ukopava u gredicu i bla bla...

Zaštita!
Nemam ja tu što pisati doktor Matotan je tu sve napisao, samo je staro izdanje pa umjesto Astra treba koristiti Match kojeg sam malo izračunao, ide 2 lit/ha litra je oko 500 kn znači umjesto 1000 kn ide 2000 kn.
Calypso
* na rajčici, patlidžanu i paprici za suzbijanje:

- lisnih uši (Aphididae) u koncentraciji 0,03 % (3 ml na 10 l vode), uz utrošak vode 1500 l/ha, odnosno u najvišoj dozvoljenoj količini 0,45 l/ha;

0,9 l/ jer je dozvoljeni 2 tretiranja a i potrebno je! Cijena Calypsa je oko 1200 kn sa pdv.

Matotan...
paprikazasamatotan002.jpg

paprikazasamatotan001.jpg


Tako da o mojoj zaštiti se NEMA što prigovoriti!!! Osim da je nekompletna jer nisam naveo niti jedan botricid, a treba 2 prskanja teldora znači 4 pakiranja od cca 600 kn i plus bar kila signuma što je na onu zaštitu još dodatnih cca 3000 kn!!!

Mankozeb ne koristim rađe ubacim jedno prskanje više bakra.

Folija!
Ja koristim Ginegear nazovi Josipa u Danon i raspitaj se koliko košta kilometar sa pdv? Onda mi napiši tu na forumu da sam pretjerao!!!

Gnojidba!
Nisam je izmislio, rekao Izrealcima koliki prinos hoću, koja kultura, otvoreno polje i kalkulator mi izbacio količinu hranjiva. 4 tjedna fosfora i 2 tjedna dvadesetice pa ostatak... sam pročitao na Pšeno stranici i slažem se sa tim. Iako se ne slažem sa politikom marže kod njih i izbjegavam ih u velikom krugu za Haifu sam primoran kod njih nabavljati jer imaju strahoviti rabat pa su jeftiniji i od Danona.
Ja volim sve računati i gospodariti sa troškovima! Lako je imati struju i priključak na selu ili manjem mjestu, no dovesti na njivu u blizini grada hm hm...

(1) Jedinična cijena, bez poreza na dodanu vrijednost, za izračun iznosa naknade za
priključenje na elektroenergetsku mrežu i za povećanje priključne snage na cijelom
području Republike Hrvatske, osim na području Grada Zagreba, iznosi:
1. Priključenje na niskonaponsku mrežu
1.1. Priključna snaga do uključivo 30 kW CNN1 = 1.350,00 kn/kW
1.2. Priključna snaga preko 30 kW CNN2 = 1.350,00 kn/kW
2. Priključenje na srednjonaponsku mrežu CSN = 1.350,00 kn/kW
3. Priključenje na visokonaponsku mrežu CVN = 1.350,00 kn/kW
Pa bandere, pa trafo, pa kilowati pa...

Pozdrav i samo konstruktivno!!!
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Dok sam radio papriku na otvorenom i sistem KPK i ja sam malo računao troškove, i digitron je pokazao na 1000m2 mi je trebalo oko 500e, preciznost računanja je oko 95%.
A što se tiče plastenika (paprika), za 1000m2 potrebno mi je oko 2000e za godinu dana, preciznost računanja takođe oko 95%
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@Miladin ovisno o razmaku sadnje samo sjeme te može koštati od 200 - 230 eura ukoliko se koristi ZKi hibrid, ukoliko se koristi neki iz Srbije onda oko 50 eura. Tako da... Vi u RS imate povoljnije cijene ali ne baš toliko ;) Ukoliko je isti proizvod od Slovenije do Makedonije cijena neće varirati više 20%. Znam i ja za jeftiniju foliju iz Srbije koja je prozirna, no sve ima svoje prednosti i mane...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Tako je da, hehe.

Htio sam reči samo da ona gnojiva tamo koja si naveo ne odgovaraju prinosu od 35 tona na hektar, već barem 50 i više.

Moja zaštita se manje više temelji na global gapu, ne interesiraju me previše naša državna sranja oko registracije sredstava. I kod nas bi večina preparata bila registrirana da država ne želi svoj dio torte.

Samo gledam gdje da uštedim i uspjevam u tome a da imam relativno dobru papriku. Ja na 170 metara folije trebam samo jednu pipu koja košta 3,50 kn sa pdv-om, irritecova i ne vidim što u njima nebi bilo dobro da bih uzimao neke skuplje. A sve te spojnice za spajanje alkatana, a imam ih čitavo čudo, ne koštaju više od 500 kn zajedno, također plastične irritecove, drže koliko metalne nikad neće.

Koliko ja znam match košta 260 kn, ne 500. Avaunt je još bolji a povoljniji.

Folija španjolska, 1500 metara 700 kn.

Štedi čovječe, ne bacaj svoj novac okolo. I sam sam u startu proizvodnje mislio da je baš sve neophodno. Nije baš tako.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Irritec irritec, poznato mi to? Jel to ono zeleno s*anje što ne drži vodu na polarevom alkatanu? Što bi tek bilo na Termoplast plastika?Jednom me prevare i više dugo ne.
irritec.jpg

To sam slikao da reklamiram mislim da je to irritec!
Ove godine je revolucija cijena u Osijeku, neki su drastično smanjili marže zaštiti a neki opet bulazne tako da u Osijeku nisi za povrće mogao kupiti ništa ispod 1200 kn po litri ni najobičniji previcure, confidor, teldor ili takovo što. To je bilo katastrofa, evo tek je sada Prvča ubacila Prestige oko 580 kn/litra dok im je Avaunt skoro oko 1400 kn. A gdje nabaviš Match 050 tako povoljno? Pokušavam ja štedjeti gdje mogu, na gnojivu ne želim, jer ionako sam sirotanović sa PK elementima 8/20 mg/100 g. A gnojiva se i potroši pogotvo u lošoj godini, imam osječaj da dok se prži na suncu troši više hranjiva nego da je pod oblacima, u jednom slučaju nastoji preživiti a u drugom se tovi. Zato i nema ove godine 400 gramki na otvorenom bez vezanja. Poz
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Irritec irritec, poznato mi to? Jel to ono zeleno s*anje što ne drži vodu na polarevom alkatanu? Što bi tek bilo na Termoplast plastika?Jednom me prevare i više dugo ne.
irritec.jpg

To sam slikao da reklamiram mislim da je to irritec!

Netočno, drži odlično na polarovom alkatanu ako se pravilno montira.

Također meni irritec najbolje pipe. Elastične, ne pucaju baš lako ako slučajno na njih nagaziš za razliku od t-tape pipa.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
@kontam nisam mislio ništa pisati ali si me doveo u nedoumicu kad si spomenuo skidanje pipa tj.slavina zašto ih skidaš iz kojeg razloga ja svoje nisam skinuo punih pet godina i rade bez greške a koštaju 3,5 kn i još jedno računaš cjevi kako ti kažeš magistralni vod zar ti to mjenjaš svake godine ja sam prije pet godina kupio i nisam nikako mjenjao nema potrebe i treće koja je razlika između spojnica koje koštaju 6,5 kn i onih koje koštaju samo 1,5 kuna ja koristim ove druge i nikakvih problema nema i sada zadnje ako si ti osam kilometara od vode ja sam barem dvadeset a imam zmije ispod folije.


@outlanderzg nema tu pravilne i nepravilne montaže ima samo jedna onako kako mora biti najbolje i najlakše i najsigurnije je montirat kad je cjev pod pritiskom.
 
S

salel

Guest
vidim da rasprava kreće u smjeru-tko će dati jeftinije-e tako je i kod nas na pijaci.Zato i jesmo svi najebali.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
vidim da rasprava kreće u smjeru-tko će dati jeftinije-e tako je i kod nas na pijaci.Zato i jesmo svi najebali.

Svatko teži da napravi proizvod sa što mane ulaganja a što veće kvalitete a po meni veoma važnu ulogu ima i pametno raspolaganje sredstvima a pitanje je zašto nešto platiti skupo kad može jeftinopotpuno iste kvalitete a to nema nikakve veze sa pijacom samo sa racionalnim trošenjem onoga što se mukom zaradilo.
 
S

salel

Guest
Svatko teži da napravi proizvod sa što mane ulaganja a što veće kvalitete a po meni veoma važnu ulogu ima i pametno raspolaganje sredstvima a pitanje je zašto nešto platiti skupo kad može jeftinopotpuno iste kvalitete a to nema nikakve veze sa pijacom samo sa racionalnim trošenjem onoga što se mukom zaradilo.

prijatelju nisam mislio na to,s tim se slažem.Nego mi se učinilo da cabage pokušava opravdati prodajnu cijenu paprike od četiri kune a to,siguran sam, nije ni približno dovoljno da mi možemo živjeti kao ljudi.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
prijatelju nisam mislio na to,s tim se slažem.Nego mi se učinilo da cabage pokušava opravdati prodajnu cijenu paprike od četiri kune a to,siguran sam, nije ni približno dovoljno da mi možemo živjeti kao ljudi.

E moj prijateljuja sad moram protiv tebe a to mi baš nimalo nije drago dali je u pitanju cabage ili netko drugi sasvim svejedno ali da ne spominjem nikoga uzet ću cjenu krumpira tu je prijatelj johabi već napisao računicu da nema nikakve ekonomske isplativosti gajiti ga:scratch. Kod nas u okolici Virovitice ljudi (proizvođači) tvrde da im je isplativo proizvoditi krumpir po jednu kunu:axe: ja i ti i mnogi drugi nikako se nemožemo u to uklopiti. Ajmo o paprici koliko je meni poznato cabage ima 4000 m2 plastenika pod paprikom i sigurno je zadovoljan sa 4 kune ja koji imam puno manje sigurno nisam zadovoljan sa cjenom. Sad ti prijatelju vidi računica sasvim jednostavna veće površine manja cjena isto i sa trgovinama velike ugušile sve male zato što uvijek veliki vode veliku igru a mi mali možemo :madmana::madmana:
 

Najnoviji postovi

Na vrh