• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Dali se netko od vas susreo sa antraknozom paprike? na netu slabo piše o ovoj bolesti da napada papriku i kako je spriječiti te zbog čega se pojavljuje? Meni se pojavila na mjestima u paradajz paprici?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Dali se netko od vas susreo sa antraknozom paprike? na netu slabo piše o ovoj bolesti da napada papriku i kako je spriječiti te zbog čega se pojavljuje? Meni se pojavila na mjestima u paradajz paprici?

No,i šta sada zapravo želiš znati?Ako si negdje našao nešto o antraknozi na grahu,sve vrijedi i za papriku.Od simptoma,uzroka simptoma do zaštite.Uzrok problema je vlaga,ali da ne raspredam-razlog zašto ne možeš naći infofmacije je što se terminologija promjenila pa antraknoza paprike više nije antraknoza paprike nego colletotrichum lindemuthianum.Pa kada vidiš-sve neki novi nazivi bolesti(europska ujednačenost),pomisliš,šta se još sve nakalemilo na jadne biljke-kad ono isti šit-samo novo pakovanje.Pa ti odlahne pri srcu.Bude li problema-pitaj,potruditi ćemo se.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Uglavnom antraknoza paprike može jako brzo uništiti kompletne nasade paprike, tak da držte se plodoreda, širokog...
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,687
ne znam kako je kod vas ali moja paprika po drugi puta cvati,kao da je početak vegetacije,valjda su joj dobri klimatološki uslovi..

free picture hosting
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
I moja vanjska roga,samo što od toga neće vani ništa biti jer se najavljuju niže temperature,a od oplodnje do ploda za berbu u toplim uvjetima treba najmanje dvadeset dana.A kod roge plus vrijeme fiziološke zriobe-pa ne vjerujem u neku korist.U plasteniku je priča bitno drugačija.
 

Hombre

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
52
ne znam kako je kod vas ali moja paprika po drugi puta cvati,kao da je početak vegetacije,valjda su joj dobri klimatološki uslovi...
Naravno kad su se temperature spustile s onih divljačkih pustinjiskih 38, a vlaga koja je kod mene baš bila pustinjska i nije prelazila 30% došla u neke normalne okvire. Moje ljute paprike koje potječu iz podneblja gdje je toplo i vlažno ovo ljeto uopće nisu htjele ni cvjetati, a pupovi cvjetova ako bi se i pojavili sasušili bi se na stabljici prije nego bi se i pojavio onaj bijeli dio iz kojeg se otvaraju latice. Zato sada na jednoj biljci imam preko trideset cvjetova od kojih se dio otvorio, dio se treba otvoriti pa se čak i zametnulo nekoliko plodova.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kod mene nema cvijetova ali ima sitnije i čokoladnih...
snasapaprika.jpg

okoladnapaprika.jpg

A jesam ju obrao :) Jos sateliti sa strane...
berbapaprike.jpg

Evo od kolege uzorci za Fructus, dogovor postignut.
paprikazafructus.jpg
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Koji prinos ostvarujete na paradajz-paprici? Želim usporediti sa svojim rezultatima, po struku me je izašlo skoro 1kg po struku, dali je to dobro? Na 1 km folije blizu 8 tona paprike,sađeno na 25 cm. Siki i kontam čini mi se sade paradajz papriku? pucajte
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Koji prinos ostvarujete na paradajz-paprici? Želim usporediti sa svojim rezultatima, po struku me je izašlo skoro 1kg po struku, dali je to dobro? Na 1 km folije blizu 8 tona paprike,sađeno na 25 cm. Siki i kontam čini mi se sade paradajz papriku? pucajte



Milojko ako imaš kilogram po struku onda nemoj tražit više može ti se desit da dobiješ samo manje a ja nikad ne računam po metrima folije nego po strukovima.
U tih osam tona ti je uračunata i prva i druga klasa a paradajzara se kod mene sadi na 25 cm zato što ona voli malo gušći sklop. U tih osam tona nisi napisao koliki su troškovi i kakva ti je paprika bila kome si predao ili prodao ja iduće godine smanjujem površine pod paprikom zbog po meni vrlo čudnog otkupa paprike otkad je sve preuzeo Matijević više se ništa ne zna i sve je postalo u najmanju ruku mutno nepošteno predam prvu klasu oni mi odbiju 20 % i nemaju objašnjenje zašto je tako otkupni blok dobijaš nakon 15 dana zato samo ono što mogu sam prodat ili ako treba i zaorat.
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Milojko ako imaš kilogram po struku onda nemoj tražit više može ti se desit da dobiješ samo manje a ja nikad ne računam po metrima folije nego po strukovima.
U tih osam tona ti je uračunata i prva i druga klasa a paradajzara se kod mene sadi na 25 cm zato što ona voli malo gušći sklop. U tih osam tona nisi napisao koliki su troškovi i kakva ti je paprika bila kome si predao ili prodao ja iduće godine smanjujem površine pod paprikom zbog po meni vrlo čudnog otkupa paprike otkad je sve preuzeo Matijević više se ništa ne zna i sve je postalo u najmanju ruku mutno nepošteno predam prvu klasu oni mi odbiju 20 % i nemaju objašnjenje zašto je tako otkupni blok dobijaš nakon 15 dana zato samo ono što mogu sam prodat ili ako treba i zaorat.
Prosjek blizu 3 kn, ove godine paradajzerica imala odličnu potražnju(Osijek veletržnica). Nagodinu planiram ići paradajzericu na 20 cm, mislim da joj ništa neće smetati. Osim toga valja probati i srpski hibrid Ruža F1, samo ako dodjem do sjemena.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Prosjek blizu 3 kn, ove godine paradajzerica imala odličnu potražnju(Osijek veletržnica). Nagodinu planiram ići paradajzericu na 20 cm, mislim da joj ništa neće smetati. Osim toga valja probati i srpski hibrid Ruža F1, samo ako dodjem do sjemena.



Ruža je plastenička paprika tu ti može kontam pomoć.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ruža je plastenička paprika tu ti može kontam pomoć.

Ruža je meni imala lošu klijavost ove godine, cca 60 posto, bilo je loše sjeme. Inače je dobra, krupna, no spora, nisam prezadovoljan s njom. Bolja mi je majkovačka iskreno.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ja nisam probao ružu i neću mislim da je majkovačka broj jedan za sve paradajzare i od nje ne odustajem a mogu ju bez problema naterat preko 200 grama.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Majkovačka je no.1 sa dobrom gnjidbom stajnjaka i vodotpoivih gnojiva ide i do 300 grama, a tek okus... E sad su otkupljivači počeli filiozofirati jer ima blago ljutu notu, pa hoće hibride bez ljutine. Onda ja njih u trgovini nagradim sa zaobilaženjem teglica... Što se plastenika tiće ja bi izbjegao sve i jedno sjeme kojoj je gen kucan u plasteniku. Zato izgleda slonovo uho i majkovačka imaju dobre rezultate. Poz
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Majkovačka je no.1 sa dobrom gnjidbom stajnjaka i vodotpoivih gnojiva ide i do 300 grama, a tek okus... E sad su otkupljivači počeli filiozofirati jer ima blago ljutu notu, pa hoće hibride bez ljutine. Onda ja njih u trgovini nagradim sa zaobilaženjem teglica... Što se plastenika tiće ja bi izbjegao sve i jedno sjeme kojoj je gen kucan u plasteniku. Zato izgleda slonovo uho i majkovačka imaju dobre rezultate. Poz

Za tvoju infomaciju Majkovačka može biti blago ljuta a može biti i slatka sve zavisi od toga koje sjeme uzimaš. Meni jedna gospođa iz Majkovca svake godine bira papriku koja nije ljuta.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Hvala lijepo za informaciju, ali ne hvala za slatku paradajzušu :) To neka netko drugi radi...
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Jel sadio tko domaću sortu roge Slavonku? Ajde molim nekog da napiše par rječi o ovoj sorti, dali je zadovoljan i sl. ako ima koja slika nek nabaci :partyman:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Jel sadio tko domaću sortu roge Slavonku? Ajde molim nekog da napiše par rječi o ovoj sorti, dali je zadovoljan i sl. ako ima koja slika nek nabaci :partyman:

Milojko zašto ne primaš privatne poruke.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Da li je netko snimio rog papriku što je stigla iz uvoza ove godine (Srbije), krajem 9-tog mjeseca kada je u Rusiji pala potražnja za paprikom,pa su ju izvozili u Sloveniju i Hrvatsku...?
Bila je jako krupna,plodovi preko 300g težine i dosta ujednačeni...da li netko zna o kojem se hibridu ili sorti paprike radi?
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Mislim da je sorta Slonovo Uvo, ovaj hibrid paprike je za otvoreno a evo i mog sjemena kojeg sam ostavio za iduću godinu.
 

Prilozi

  • slonovo_uvo.jpg
    slonovo_uvo.jpg
    41.9 KB · Pregleda: 383

Najnoviji postovi

Na vrh