• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
njih sam i ja koristio samo su ih sve pojeli, a nisu svi pocrkali, a ja nisam moga više nabavit te mamce ( oni su u nekoj tankoj prozirnoj foliji)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Zato jer nije dosta stavit par zrna u rupu kako kaže laca022, na svakom otrovu piše koliko grama treba po kojoj štetočini.
Ti si isto vjerojatno imao previše voluharica za broj mamaca koji si stavio pa je bila premala doza.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
krtice me ubiše ,kako se snjima borite ,pogotovo u plasteniku,kupovo sam i one žičane zamke i ništa,jel ima tko savjet
 

klint1

Član
Tu od
17 Lip 2015
Poruka
57
Za krtice ja koristim phoextokstin.To su tablete koje se koriste protiv žiška i ostale gamadi u silosima.Tablete hlape i pretvaraju se u otrovni plin.Tableta se ubaci u rupu od krtice i odozgora se rupa zatvori.
 

klint1

Član
Tu od
17 Lip 2015
Poruka
57
Kodnas nema u slobodnoj prodaji.Zovu se Fostoxin imas ih u bosni 100maraka 4444 kom i to imaš 10 godina.
 

Lavander

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
32
Molim pomoć....da li itko ima iskustva ili problema sa "fungus gnat", mala crna mušica leže jaja u supstrat (rasada, cvijeće..sve),legu se prozirne ličinke-crvići i tako u krug. Pogoduje im vlaga ,kontroliraju se žutim pločama, a moguće da dođu i tresetom..Kako ih se riješiti? kupovala sam Baturad,prskala svime i svačime,sto ploča žutih po plasteniku ali životinje i dalje žive...pojedu klicu ...uvuku se u sjemenku i sve unutra pojedu...ne znam više čime da se branim...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
2.Ja samo dajem informacije kako ja i još 350 porodica uzgajamo papriku na preko 300 hektara.Ne znam zašto ti smeta način na koji mi radimo?
Postoji nešto što se zove savjest...mi ovdje tako ne radimo,jer je imamo...ja ne vjerujem da će netko od velikih proizvođača paprike u Hrvatskoj poput Cabagea,Plevka,Johabice itd. ikada primijeniti "tvoj" sistem uzgoja,jer imaju savjesti i znaju što glifosat radi ljudskom organizmu...hvališ se ovdje na forumu kako si stručan "hemijski tehnolog",a špricaš zemlju sa totalnim herbicidom (glifosatom) protiv trave prije sadnje paprike,ne bi li ušparao na foliji...znači,nije ti bitno koliko ćeš ljudi potrovati svojom paprikom,već samo zarada... eto to me smeta,što se takvi nesavjesni ljudi bave poljoprivredom...a opet,s druge strane me čudi činjenica što većina ljudi ovdje odobrava tvoj "jeftini" način uzgoja,bez obzira na posljedice po ljudsko zdravlje...
 
Posljednje uređivanje:

gusta

Član
Tu od
27 Pro 2012
Poruka
235
Takove da ga svaki čovjek u gradu ima u organizmu a nikad nije radio sa njime., dobio ga preko hrane. Navodno će ubrzo biti zabranjen.
 

JuRa2

Član
Tu od
10 Sij 2016
Poruka
72
Meni neke stvari nisu jasne.
Koja je svrha prskati totalnim herbicidom?Koliko ja znam on ubija samo na zeleno, ne i preko semena.Zasto onda prskati praznu njivu?
Svi mi upotrebljavamo hemiju i sto se licno mene tice ako ispostujem preporuke proizvodjaca i navedenu karencu meni je savest mirna.
Ja pre sadnje povrca na otvorenom koristim Zanat.Karenca mu je sigurno ispod 90 dana. Sasvim dovoljno.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Postoji nešto što se zove savjest...mi ovdje tako ne radimo,jer je imamo...ja ne vjerujem da će netko od velikih proizvođača paprike u Hrvatskoj poput Cabagea,Plevka,Johabice itd. ikada primijeniti "tvoj" sistem uzgoja,jer imaju savjesti i znaju što glifosat radi ljudskom organizmu...hvališ se ovdje na forumu kako si stručan "hemijski tehnolog",a špricaš zemlju sa totalnim herbicidom (glifosatom) protiv trave prije sadnje paprike,ne bi li ušparao na foliji...znači,nije ti bitno koliko ćeš ljudi potrovati svojom paprikom,već samo zarada... eto to me smeta,što se takvi nesavjesni ljudi bave poljoprivredom...a opet,s druge strane me čudi činjenica što većina ljudi ovdje odobrava tvoj "jeftini" način uzgoja,bez obzira na posljedice po ljudsko zdravlje...

Ajde nemoj da lupas da ne kažem neku drugu reč s...š.
1.Ako si stručnjak treba da znas da total ima karencu 35 dana I da je toliko štetan bio bi odavno zabranjen ne bi bio u slobodnoj prodaji
I trebao si pročitati da se prska Oranje u martu i to samo ako na oranju ima trave a ako na oranju nema trave ni ne prska se posto deluje samo kontaktno.
2.Znači prska se samo od slučaja do slučaja i to dva meseca pre rasadjivanja.A 6meseci pre berbe .Ja sam recimo prskao 2007,2011 i 2015.
3.Ja imam sina od 15 meseci i ne bi mu dao da jede papriku ili ajvar plus na njivi gde je paprika uvek zasadim Kukuruz šećerac ,lubenice, dinje i bundeve za svoju kuću .Ja sa prskanjem prestajem krajem jula i nikada ne bi prodao nešto što je štetno tako da nemoj da lupas. A inspekcija često dolazi uzima uzorke i nikada nikome nije nađeno ništa štetno niti je nekome zabranjeno da prodaje .

4.Shvati već jednom folija ne postoji u našem načinu rada niko je ne koristi ni jedan jedini metar nikada.Nikakvo sparanje nije razlog.Mi spartamo papriku 2-3 puta da razbijemo koru i jer tako koren ima više kiseonika i prinosi su mnogo veći a po foliji to ne može da se radi.To stručnjak koji proizvodi rasad treba da zna.

5.I opet ti ponavljam da pišem samo o sadnji napolju ne u plasteniku i cabage jo Plevak i drugi rade na svoj razrađen način i uložili su u mašine da bi smanjili ljudski rad i zato i mogu da rade velike površine. Ja nikome nisam rekao da mora da predje na moj sistem sadnje već samo da probaju.

6.Mnogo ljudi je kupilo moje seme a mogao sam svo seme prodati samo jednom kupcu iz Virovitice i ne lupati glavu oko slanja i plaćanja poštarine po nekoliko puta.Nisam hteo jer mi zarada nije cilj već je cilj da što veći broj ljudi proba kvalitet semena nisu to velike gramaze ali dosta ljudi će probati mnogi su tražili kompletnu tehnologiju od sadnje do branja velika većina će saditi kontejnere ali će probati moje seme.I nemoj da misliš da su ljudi uzimali seme samo zbog mojih postova već što je naša paprika nadaleko poznata još dok smo živeli u SFRJ.A cucemo se ponovo na zimu kada će ljudi prenositi svoja iskustva. Pa ćemo videti ko je bio u pravu. :)

7.Naša proizvodnja je jeftinija zato što ne kupujemo seme,ne kupujemo supstratveć sami pravimo kvalitetnu zemlju, ne grejemo plastenike , ne koristimo foliju njive su udaljene par stotina metara od kuće,vode imamo u izobilju pa koristimo male motore,plastenici su nam jeftini
I što je najvažnije imamo zemlju vrhunskog kvaliteta.

8.Ja nikada ne koristim preparate koji su štetni A ono što ti koristiš u proizvodnji rasada nije bezazleno po zdravlje ali nije moje da o tome pričam ti imaš savest. Ali vidim da nemaš znanje.

Molio bih te da moje postove čitaš polako i po nekoliko puta jer izgleda ne možeš da shvatiš.
Kada počneš da radiš ozbiljnije količine napolju i kada steknes iskustvo onda piši koliko ti je volja.
Ovako ne pričaj gluposti odnosno nemoj sr.ti.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
JuRa2@ Pa ne šprica se prazna njiva,pričeka se dok niknu korovi i onda udari sa totalom i sve izgori...no od pojedinih bisera sam čuo i još jednu puno goru varijantu,oni su sa totalnim herbicidom na bazi glifosata špricali papriku prije zadnje berbe da im prije pocrveni...e sad zamisli nek malo dijete pojede takvu papriku,kakve će to posljedice ostaviti na krhki dječji organizam...ljudi svašta rade,samo da bi što više zaradili sa što manje troškova...ima pojedinaca koji su puštali hormon za dozrijevanje Ethrel kroz sistem za navodnjavanje,mada je on već godinama zabranjen,ali ima ga za kupiti u Bosni...
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Meni neke stvari nisu jasne.
Koja je svrha prskati totalnim herbicidom?Koliko ja znam on ubija samo na zeleno, ne i preko semena.Zasto onda prskati praznu njivu?
Svi mi upotrebljavamo hemiju i sto se licno mene tice ako ispostujem preporuke proizvodjaca i navedenu karencu meni je savest mirna.
Ja pre sadnje povrca na otvorenom koristim Zanat.Karenca mu je sigurno ispod 90 dana. Sasvim dovoljno.
I mi koristimo zanat i stomp total se koristi samo ako i ponavljam samo ako na oranju ima puno trave i on kako si rekao deluje samo na zeleno i karencu mu je 35 dana.Ja sam ga do sada koristio samo 3 Puta u zadnjih 15 godina.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Tko o čemu...
Samo nemojte tvrditi kako nitko ne koristi kojekakve kemije,a svi su stručnjaci za sve moguće preparate,i nikome nije na brizi ekologija i zdravlje,nego samo profit. Ima Ethrela za kupiti kod nas,u apotekama,svi se kunu da ga ne koriste,a baš u paprici rade ručne šprice punom parom svake godine...
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
JuRa2@ Pa ne šprica se prazna njiva,pričeka se dok niknu korovi i onda udari sa totalom i sve izgori...no od pojedinih bisera sam čuo i još jednu puno goru varijantu,oni su sa totalnim herbicidom na bazi glifosata špricali papriku prije zadnje berbe da im prije pocrveni...e sad zamisli nek malo dijete pojede takvu papriku,kakve će to posljedice ostaviti na krhki dječji organizam...ljudi svašta rade,samo da bi što više zaradili sa što manje troškova...ima pojedinaca koji su puštali hormon za dozrijevanje Ethrel kroz sistem za navodnjavanje,mada je on već godinama zabranjen,ali ima ga za kupiti u Bosni...

Ti sto vise pišeš ljudi ti se vise smeju.
Alo majstore total je neselektivni herbicid znači uništava sve uskolisnato širokolisnato znači uništava sve.ti ako veruješ da bi neko poprskao i uništio svoju papriku totalom nisi normalan i očito nemaš pojma kako koji preparat deluje.Deluje kontaktno i putuje kroz biljku do korena koji strada na kraju.E sad da bi se koristio u paprici mora se poprskati Oranje u martu ako ima trave i čekati 2 nedelje da uništi travu u korenu kada trava bude uništena tanjira se i prska stomp ili zanat krajem aprila se kimlira i razvlace trake. A ja za prskanje paprike totalom nisam čuo ni da je neko greškom uradio. Paprika se bere do drugog mraza koji je potpuno uništi.
A to sto pišeš za hormone da brže pocrveni to radiš ti u plasteniku i pišeš iz iskustva jer napolju je tako nešto neizvodljivo i nisam čuo da neko kod nas to radi.Ljudi koji sade na kasnijim zemljama početkom avgusta puste kroz sistem 10:10:40 i to je to a ti sta pustas to ide tebi na savest.

Tko o čemu...
Samo nemojte tvrditi kako nitko ne koristi kojekakve kemije,a svi su stručnjaci za sve moguće preparate,i nikome nije na brizi ekologija i zdravlje,nego samo profit. Ima Ethrela za kupiti kod nas,u apotekama,svi se kunu da ga ne koriste,a baš u paprici rade ručne šprice punom parom svake godine...
l
Pa svi mi koristimo hemiju da ne koristimo prodavali bi organsku hranu.
Ja sam napisao detaljno šta koristim da se ja pitam prskao bi samo bakom i protiv bube.
Preventiva je majka uspeha.
Nikada nisam čuo za etrel objasni mi.
Čuo sam da ljudi na Ceru koji rade paradajz puštaju preparat u obliku magle u plastenike i sav pocrveni dok je cena dobra.Ali to bije promenljivo napolju.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

klint1

Član
Tu od
17 Lip 2015
Poruka
57
Temptation čovjeće naporan si više!Šta si zajašio na tog ćovjeka ćekaj malo pa će mo vidjet rezultate.Ti si jako pakostan tip,na svaku njegovu skaćeš i to sa tankim argumentima.90% kupusa u hr je prije sadnje tretirano totalom(tj zemlje prije sadnje).ako takve podatke neznaš neznam ćime se ti uopče baviš!
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Očito se boji konkurencije, a poduzetnik koji se boji konkurencije taj je osuđen na propast.
 

JuRa2

Član
Tu od
10 Sij 2016
Poruka
72
@ laca022
Za etrel su ljudi u pravu.Ja nisam hemicar po struci ali to otprilike deluje tako sto ubrzava zrenje.Prvobitno je osmisljen za visnju.Isprska se visnja i svi plodovi stignu odjednom.Kasnije je pocela primena u plastenicima, na paprici i tresnji.
Tu su izdvojene supstance koje izazivaju zrenje, a kojih ima i u svim plodovima.Stvar je u tome sto je kod etrela ta supstanca u mnogo vecoj koncentraciji nego obicno.
Ja licno nisam nikada koristio ali verujem da pojedinci jesu.
Jedna stvar mi nikada nije bila jasna.Kako covek obere 2 tone paprike i sve su 100%crvene.Ja kada oberem mora poneka imati zeleno jos po malo.
Jedini nacin koji mi pada na pamet je taj da je potpomognuto zrenje, verovatno etrelom ili nekim slicnim preparatom.Moram jos reci i to da se etrel ne smatra stetnim po ljude.
Da li ce neko koristiti takve stvari ili ne mora sam odluciti.
 
Na vrh