• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

ivangp

Novi član
Tu od
28 Stu 2016
Poruka
15
Sve počiva na temeljima pa tako i povrtlarska proizvodnja. Jedan od temelja je gnojidba. Kombinacija stajnjaka i umjetnih gnojiva. Ova druga kategorija me zanima. Koje je temeljno gnojivo (Petrokemijino ili formulacija) koju bi se bez obzira na sve uvjete uvijek trebalo baciti kao osnovnu gnojidbu?
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Preporučio bih detaljnu analizu ( oko 550 Kn). Onda odabir umjetnog prema potrebama kulture. Bitno je pokriti cijeli spektar makro i mikro hranjiva da ne bude previše ili premalo, tko proizvodi gnojiva to je manje bitno u današnje vrijeme.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Jako je bitno da svega što ima u zemlji bude lako dostupno biljci paprike.Bitno je razbacati u jesen dobro ugoreo stajnjak koji je pun glista i koji će razgradnjom oplemeniti zemljište i popraviti vodno -vazdušni režim. Što se tiče veštačkih djubriva u jesen treba dodati MAP ako ima dovoljno Kalijuma ako treba dodati i Kalijum gledati da Nikako ali nikako ne bude Kalijum Hlorid jer paprika jako loše podnosi Hlor. Na proleće treba prvo dodati Fosfor ako nije razbacivan Map u jesen.Pre početka cvetanja dve nedelje forsirati Kalcijum ovo je jako bitno jer većina ljudi ovo zanemari ili zakasni pa posle ima trulez koju leči a u stvari je nedostatak Kalcijuma.Jer Kalcijum biljka usvaja do određenog vremena kasnije se on samo prerasporedjuje u biljci male korekcije su moguće folijarno ali ko se zezne sa Kalcijumom neće imati neki kvalitet niti prinos. Posle idu djubriva sa sva tri elementa ali obavezno da Kalijum ne bude u obliku Hlorida. Na losijim zemljištima treba ići aminokiseline i kroz sistem i folijarno. Biostimulatore ukoliko su stresni uslovi. Preventivno Prskanje od bolesti i buba se podrazumeva. Ko ima problema sa tripsom mora na početku cvetanja tri dana prskati za redom i četvrti dan pustiti Pinto kroz sistem.
Trichoderma, Bakterije, X1 Biocliner i slične preparate preporucujem i folijarno i kroz sistem.
I na kraju najvažnije kvalitetno zdravo seme i kvalitetan i zdrav rasad je osnova uspeha, dobrog prinosa i na kraju velike zarade.
Na slikama može se videti prinos,veličina plodova i što je najvažnije biljke su potpuno zdrave ko je na forumu preko računara može na monitoru da uveća slike videće da ni na jednom listu nema traga od bakterioze ili neke druge bolesti.
 

Prilozi

  • DSC_0583.jpg
    DSC_0583.jpg
    52.8 KB · Pregleda: 113
  • DSC_0564.jpg
    DSC_0564.jpg
    40.7 KB · Pregleda: 104
  • image-0.02.01.8517dec3fec9f6462af07048b5e32c1b6769743322bc1e6606fe64d93d7ffaf2-V.jpg
    image-0.02.01.8517dec3fec9f6462af07048b5e32c1b6769743322bc1e6606fe64d93d7ffaf2-V.jpg
    85.2 KB · Pregleda: 127
  • image-0.02.01.ffae1a574b9f2edbb11e288468e09bff7811e0c1bae6fde267990201dafb8382-V.jpg
    image-0.02.01.ffae1a574b9f2edbb11e288468e09bff7811e0c1bae6fde267990201dafb8382-V.jpg
    84.6 KB · Pregleda: 113

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Laca Svi mi znamo šta je potrebno zemljištu ali id svega Svi članovi foruma treba da lnaju da je glavno ii broj jedan dobar stajnjak sa puno glista jer ja stajnjak uzimam za nešto drugo i kada tražim kod osoba stajnjak sa glistama oni se smeju jer nemaju veze i čemu je reč. Sve drugo je opciono da ne bacaju novac.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 

ivangp

Novi član
Tu od
28 Stu 2016
Poruka
15
Izgleda da sam nedovoljno jasno postavio pitanje. Nije me zanimalo s čime bih ja trebao gnojiti Vi to bez analize ne možete znati. U jednom od ranijih postova Cabage je rekao da se u jesenskoj gnojidbi gnoji zemlja, a u proljetnoj kultura. Dakle zanimaju me vrste gnojiva i formulacija kojim Vi gnojite tlo u jesen i kulturu na proljeće. Vjerojatno svi imate neku svoju formulu koju uvijek bacate govorim o osnovnoj gnojidbi (Količine se određuju i mikro elementi dodaju nakon analize) Imamo vrlo različite vrste tla (crvene, pjeskulje, žutulje, gline, crnice, propusne, nepropusne i Bog te pitaj kakve sve još) Ta osnovna gnojidba mogla biti poprilično različita ili možda ne?
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Kod nas skoro niko ne radi analizu zemljišta a svi đubre u pripremi zemljišta sa 3x15, ja sam radio anilizu u zadnjih 15g bar pet puta i jednom je uzorak išao u Englesku i svaki put su rezultati bili jako slični, ja već odavno za povrće u plasteniku osnovno đubrenje radim sa Cemirom (Jara) đubrivom 11-11-21 a kasnije posle sadnje đubrim sa vodotopivim raznih proizvođača. Jedne godine sam kroz sistem probao sa granulisanim đubrivima (Jara) ali je prinos bio malo slabiji, pa sad opet radim sa vodotopivim đubrivima. Ovdje mnogi znaju da sam ove godine imao veliki problem na paprikama u plasteniku sa Fitoftorom, stradalo mi je oko 20% biljaka ali sam uspio izvući prinos od 13,2 kg/m2.
 

ivangp

Novi član
Tu od
28 Stu 2016
Poruka
15
Možda sam odmah trebao postaviti konkretno pitanje, a ne lutati, ali evo bolje ikad nego nikad. Nov sam, ali ne toliko da ne bih znao da se na konkretno pitanje najlakše dobije konkretan odgovor pa o5 okolišam.
Poštujući rezultate analize bacio sam stajnjak i kalcificirao zemlju (Agrovapno sirač) trebao bih još baciti NPK 7-20-30 500kg + urea 150 kg ha. Nisam još jer se nadam da će početkom godine biti povoljnije cijene. Taj dio gnojidbe mi nije previše problematičan, ovaj proljetni jest. Prema preporuci trebao bih dodati:
Fertigacija od početka cvatnje do početka berbe: 10 kg n-p-k 20-20-20
Fertigacija tjekom plodonošenja: 15 kg n-p-k 10-10-40
+ kalcinit 15 kg (iako sam bacio 250 kg agrovapna punog kalcija?
To je preporuka za kornišone 1000 m2 (rekli su mi da vrijedi i za papriku) E sad problem je što kod mene imaju uglavnom kristalone pakiranje 500g a oni su 50 kn kg. Znači za ovih 25 kilograma bih trebao izdvojiti oko 1250kn pa za to mogu kupiti „prikolicu“ nekog „običnog“ gnoja ima li neko bolje (jeftinije rješenje) na primjer navedena prikolica gnoja, samo kojeg?
 

povrtlar1990

Član
Tu od
11 Kol 2014
Poruka
79
Ja svake jeseni bacim oko 700 kg//ha 0-20-30 pod oranje, u proljeće bacim isto toliko gnojiva tipa sedmice ili nekog boljeg ako imam u ponudi + 200 kg urea i to je to. S tim da svake 3 godine ide stajsko.
Kroz sistem znam pustiti 20-20-20 ali ne forsiram previše jer nema smisla za vanjsko povrče + yara calcinit, a folijarno samo polyamin i to je sve.pozzz
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Možda sam odmah trebao postaviti konkretno pitanje, a ne lutati, ali evo bolje ikad nego nikad. Nov sam, ali ne toliko da ne bih znao da se na konkretno pitanje najlakše dobije konkretan odgovor pa o5 okolišam.
Poštujući rezultate analize bacio sam stajnjak i kalcificirao zemlju (Agrovapno sirač) trebao bih još baciti NPK 7-20-30 500kg + urea 150 kg ha. Nisam još jer se nadam da će početkom godine biti povoljnije cijene. Taj dio gnojidbe mi nije previše problematičan, ovaj proljetni jest. Prema preporuci trebao bih dodati:
Fertigacija od početka cvatnje do početka berbe: 10 kg n-p-k 20-20-20
Fertigacija tjekom plodonošenja: 15 kg n-p-k 10-10-40
+ kalcinit 15 kg (iako sam bacio 250 kg agrovapna punog kalcija?
To je preporuka za kornišone 1000 m2 (rekli su mi da vrijedi i za papriku) E sad problem je što kod mene imaju uglavnom kristalone pakiranje 500g a oni su 50 kn kg. Znači za ovih 25 kilograma bih trebao izdvojiti oko 1250kn pa za to mogu kupiti „prikolicu“ nekog „običnog“ gnoja ima li neko bolje (jeftinije rješenje) na primjer navedena prikolica gnoja, samo kojeg?

Za velika pakovanja kako ti kažeš "kristalona" to jest vodotopivih gnojiva obrati se nekoj boljoj poljoprivrednoj ljekarni i oni ti to budu dostavili bez brige. Na tebi je samo da se odlučiš za formulaciju i proizvođača te googlaš tko to zastupa.

U pšenu imaš haifu i yaru, ima agrimatco neka druga itd....
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Pošalji mi samo koju površinu paprike radiš pa ću ti napisati šta da pustiš kad da pustiš i koliko da pustiš kroz sistem.
 

ivangp

Novi član
Tu od
28 Stu 2016
Poruka
15
Prihranu želim izbjeći. Cilj je staviti što više hranjiva osnovnom gnojidbom i predsjetvenom pripremom, a u prihranu bih išao samo u slučaju da biljka pokaže nedostatak nekog hranjiva. Neki koriste 3x15 ali on u sebi ima kalijev klorid koji šteti povrću? Za sedmicu su uvijek govorili da je spora hoće li se aktivirati, ako ju bacim prilikom postavljanja redova? Zbog gore navedenih upitnika sam postavio pitanje. Dakle odgovor koji mi je dao Povrtlar je najbliže onom što sam tražio, ali ako imate kakav prijedlog volio bih ga ćuti. Još samo pitanje kalcija hoće li ga paprika usvojiti iz agrovapna ili ga treba posebno dodavati?
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Svatko ima neki drugi tip zemljišta pa ima i neki drugi sistem gnojiva.Kako gledaš večina u osnovnoj gnojidbi ubacuje više kalija od dušika.Ovako kod mene,najesen stajsko(nije staro,od proljeća) plus 7-20-30 plus kalcifert,količina mi je teško za reći,ne radim hektar vanjske paprike.Na proljeće prije sadnje nešto peletiranog po redovima.Preko kap na kap ne koristim yara calcit,koristim agrolef 14-7-14 + ME + kalcij.Skuplji je oko 25% ali sadrži i druge elemente osim kalcija i dušika.Možda bi mi bila količina kalciferta koji ubacim na jesen i dovoljna za papriku ali kako ti bude paprika i u koliki mjeri uspjela izvuči kalcij iz zemlje ovisi o puno tome pa zato radije dodavam manje količine redovito uz navodnjavanje.Neka ti dođu dva tri vruča dana ili se nešto drugo desi i već imaš papriku sa flekama,ja to ne reskiram .Ne stavljam 20-20-20 na jesen jer se dušik najlakše ispire i gubi u tlu.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Ako u jesen baciš sve što treba i zaores dobar stajnjak onda u proleće samo malo intervenises ako ima potrebe.Ali sve zavisi od tipa zemljišta vremenskih prilika prilikom rasadjivanja itd.
 

lucky69

Član
Tu od
13 Velj 2014
Poruka
37
Stiglo ovogodišnje sjeme od Lace, nadam se prošlogodišnjoj kvaliteti, još jednom zahvaljujem na suradnji a o eventualnoj dodatnoj narudžbi ćemo preko PP
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Da.... to si mu mogao odmah reći preko PP, ali dobro za ovo malo reklame možda dobiješ nešto sjemenja gratis!
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Za reklamu mogu samo da zahvalim tebi,sikiju,temptationu,Johabici itd izereklamirali ste me vise nego iko.Čak su me iz Superiora zvali i pitali za seme. 30kg nije malo.
Ja imam kvalitet i to potvrđen niko ne bi vise puta kupovao nešto što ne valja. Razmisli o tome.
Bolje čitaj savete koje delim kolegama i počni da ih primenjujes ako želiš da imaš dobru papriku,ne razumem stvarno sta ti znaci ovaj zadnji komentar. Moj interes je da svi imaju što bolju papriku.
Opet cu ponoviti oni koji najviše kritikuju najviše i kupuju.
 

Kulagic1509

Član
Tu od
3 Sij 2015
Poruka
113
Da.... to si mu mogao odmah reći preko PP, ali dobro za ovo malo reklame možda dobiješ nešto sjemenja gratis!

Mozda bi i tebe reklamirali da drzis do date rijeci kao Laca! :icon_exclaim:
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Da, nisam slao jer si prije napisao da si uzeo od Lace i nije mi imalo smisla.

Opet cu ponoviti oni koji najviše kritikuju najviše i kupuju.

Da, zato sam ja kupio najviše...hm, čudno ja sam ostao bez sjemenja jer je Superior sve uzeo od mene, znači ipak su htjeli i tvoju kad ja nisam imao dovoljno!

A što se tiče tvojih savjeta sva sreća da si ovdje jer inače ne bih znao kako da radim papriku a sigurno su zbog toga sretni i svi ostali koje si nabrojio jer ipak mi smo svi počeli sa paprikom tek prošle godine otkad smo pročitali tvoje savjete.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh