• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

lucky69

Član
Tu od
13 Velj 2014
Poruka
37
Uvaženi kolega, ja sam prošlu godinu Laci poslao novac a potom on meni sjeme. Ove sam ga godine kontaktirao i poslao mi je trostruku količinu sjemena u odnosu na lani s napomenom da platim kad sjeme stigne, ako je to reklama... nadam se da je dobra, preporučam, a ako je zabranjeno admin će to već riješiti :icon_pidu:

I još jedno da napomenem, budući ste većina uglavnom duže vremena na forumu od mene, prošle sam godine zapazio da je većina ili pak svi koji su naručili sjeme od Lace, brojili dane od narudžbe do isporuke, pa poneki brojali zrna i sve to uredno objavljivali na ovoj temi iako su to već obavili preko privatnih poruka sa Lacom. E sad ga j... , ovo već ode u reklamu ali ne mojom krivnjom :icon_winkle:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Zar još nije završena priča sa tim sjemenom?? Administratori što dovraga radite? Već je svima dosadilo to prepucavanje, više nemam volje ni otvoriti temu, uglavnom samo laca i sjeme.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
@Plevak
Što se saveta tiče ti možeš da ih primenis ali i ne moraš ja sve što savetujem savetujem dobronamerno i iz iskustva,moj svaki savet ima smisla . Ja nisam rodjendan sa ovim znanjem već sam godinama slušao starije i iskusnije probao sve i svašta i na kraju naučio šta je najbolje.Što je najbitnije imam rezultate i to vrhunske a svake godine probam nešto novo što sam video ili čuo od kolega pa ako se pokaže dobro ja to implementiram u svoju proizvodnju .Ja mislim da sam objavio najviše slika od svih i to ne montiranih slika, već pravih slika na kojima se vidi kvalitet krupnoće ploda i da biljke nemaju bolesti.Počeo sam da kacim slike svake ture uz objašnjenje o količini ceni i u koju zemlju je prodata paprika ali i to vam je smetalo pa mi je sugerisano da malo manje kacim čak sam dobio zabranu od 100 dana zato što sam objavio slike svoje paprike.Ja poštujem svačije iskustvo ali vidim kako godine odmicu iskustvo vam raste a prinosi su vam sve manji i bolesti sve više.Onda treba da se zapitate da li nesto ne radite kako treba ili ne radite nešto što drugi rade.Vremena su se promenila, klima takodje.
Sorta moje paprike je visoko rodna i veoma kvalitetna a jeftino je seme da nije tako ne bi je isti ljudi kupovali godinama i u sve većim količinama.jer moj interes je da dobar kvalitet imaju svi.
Opet kažem da ste mi najbolju reklamu dali vas nekolicina misleći da ćete uraditi nešto loše a uradili ste upravo suprotno na vašu žalost.
Kvalitet uvek pobeđuje.
@cabage
Kolega sami me pominju ja svoje seme nisam pomenuo mesecima a na neistine moram da odgovorim.
Jer ako se laž precuti onda ispada da se slažem sa njom. Mnogima sam trn u oku a ne vidim razlog za to.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Lacca, izgleda da ćeš ti i sledeće sezone biti glavni na forumu, (šala).
Evo malo prije sam izračunao prinos Lacine paprike u plasteniku pa ću iznijeti podatke. Znači proizvodnja je u plastenicima, sadnja paprike je bila 10 05, gustina sadnje je 4,5bilj/1m2 i ukupan prinos do kraja oktobra je 7,2 kg/1m2. Prva berba je bila ekstra krupna, druga krupna a ostale berbe su bile srednje krupnoće. Po meni mogla je biti još bolja ali sam ja imao nekakvih propusta pa nije u jesen došla najzdravija, mislim da je do mene a ne do sorte paprike. Sve u svemu bio sam opet zadovoljan ostavio sam nešto malo sjemena a planiram sledeće godine da isprobam i Kaptur pa ću tada moći dati bolju ocjenu kako za Kaptur tako i za Lacinu papriku.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Ako si imao 4,5 biljaka po m2 a prinos 7,2 kg to je dobar rezultat mada moze jos bolje sigurno. Kaptur će dati malo veći prinos u plasteniku ali je mnogo skuplje seme a pogotovo rasad i 15 puta skuplje. A napolju nije ni blizu moje. Kolega Marke je uzeo rasad od mene pa moze da prenese impresije a rasadjivao je tek krajem juna mesec dana posle svih nas.
Haahahaaaa samo me reklamiraju pa se posle žale na mene :)
 

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
Mi smo dobili ponudu od superiora, 20.000 din za kg semena (nesto preko 160 evra). Seme je navodno spremljeno za izvoz, klijavost preko 90%, 130 semenki gram. Narucio sam nesto pa cu uporediti sa semenom koje sam uzeo od kolege. Imao je preko 40 t/k.j. lepa i krupna paprika, ali je dobila podosta djubriva, sto osnovnog, sto vodotopivog. Imao je veliki napad stenica pa mu je dosta i propalo. Videcu kako ce se pokazati oba semena u istim uslovima

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Lacca, izgleda da ćeš ti i sledeće sezone biti glavni na forumu, (šala).
Evo malo prije sam izračunao prinos Lacine paprike u plasteniku pa ću iznijeti podatke. Znači proizvodnja je u plastenicima, sadnja paprike je bila 10 05, gustina sadnje je 4,5bilj/1m2 i ukupan prinos do kraja oktobra je 7,2 kg/1m2. Prva berba je bila ekstra krupna, druga krupna a ostale berbe su bile srednje krupnoće. Po meni mogla je biti još bolja ali sam ja imao nekakvih propusta pa nije u jesen došla najzdravija, mislim da je do mene a ne do sorte paprike. Sve u svemu bio sam opet zadovoljan ostavio sam nešto malo sjemena a planiram sledeće godine da isprobam i Kaptur pa ću tada moći dati bolju ocjenu kako za Kaptur tako i za Lacinu papriku.
Miladine, jesi li je sadio u dvored ili po jedan red? Ja sam prosle godine istu papriku sadio previse gusto i nije bas najbolje ispalo. Ove godine ce ici u jedan red, biljka od biljke 20 cm, red od reda 70 cm (u plasteniku). Sto se tice paprike ko paprike, ja sam je ranije hvalio i posadicu je opet, jer sve sto nije dobro, krivac sam bio ja. Po meni, taj prinos koji si postigao je fantazija. Vjeruj mi, ni sa Kaptura neces vise dobiti, nema se vremena za to. Sa Kaptura mozes dobiti i 5 kg zelene paprike, a ako hoces 3 kg crvene, to mora da se sadi sredinom marta. Bas jedan kolega i ja vrtimo stalno neke price o crvenoj paprici i vjeruj mi da je tako. Da jos jednom podsjetim, ovo je Lacina paprika. ;-) Nisam imao prinose kao Miladin i ako je to tacno sto je napisao, s obzirom da svu papriku mogu prodati po maloprodajnim cijenama, ja potpisujem na takve rezultate.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Navedeni prinos je tačan, dugo godina vodim knjigu evidenciju to može svako da provjeri ako ga zanima. Paprika je sađena u dvoredu 4 folije po 2 reda a zelene paprike sam prodao oko 600 kg i crvene 17000 kg.
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Vidim da ovde na forumu vlada jedna vrsta anarhije i hvalisanja. Nisam ljubitelj a nisam takav da nekog omalovažavam ali vidim da je Sve krenulo oko Lace i njegovog semena i famoznog prinosa. Ja sam jednom pitao Lacu za cenu on je rekao mislim 22evra teže 25gr što je skupo i precenjeno. Nisam to ni komentarisao a rekao sam da uzimam u NS-Seme Novi Sad pa i to su legalne kuće i za mene su dobri i cenom i prinosom. Moram opet reći da ja nemam velike komplekse ali od 450 komada sam jednu godinu našao velik rod što je za ne poverovati a i ove druge godine malo manje. Zato svako ima izbor gde će uzeti i kod koga a isto nemojte favorizovati Lacu kao da je on izmislio toplu vodu i to sve drugima zbog nekog nerazumnog razloga,jer nije on jedini koji nešto zna i ostavite cabagea na miru i nemoj da mu plešete po živcima. Pozdrav.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Kolege srećan Božić i božićni praznici.
Došlo vrijeme za dezinfekciju kotajnera, dali neko zna proces dezinfekcije stiropol kotajnera?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Kupiš sredstvo za dezinfekciju,složiš omjer prema uputama,i to je to. Kontejneri se mogu prskati otopinom,može ih se i potapljati,al to sporije ide. Ja sam ih i prskao,i potapljao,a sad već godinama ništa,i nema problema,poslije duhana direktno se u kontejnere sije,ili presađuje.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Znači varkina ili domestos 1: 10 dali samo potopiti ili treba malo zadržati u otopini i poslije isprati čistom vodom.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Kolega sami me pominju ja svoje seme nisam pomenuo mesecima a na neistine moram da odgovorim.
Jer ako se laž precuti onda ispada da se slažem sa njom. Mnogima sam trn u oku a ne vidim razlog za to.

Naravno da ne vidiš razlog,za to bi trebala inteligencija,koju ne posjeduješ...mene si u par navrata i nasmijao,naročito kad si nakeljio slike sa vlastite svadbe...da bi se sa tobom o nečemu raspravljalo,trebalo bi se spustiti na tvoj nivo,a to onda zatupljuje i takvi razgovori ne vode nikamo...zato ćemo nas nekolicina kojima nisi uspio prodati svoje "znanje i iskustvo" i dalje jako rijetko navraćati na temu o paprici,jer si je zagušio sa svojom narcisoidnošću...o
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ma ne pleše meni nitko po živcima, nije mene toliko lako. Samo više ne svraćam na ovu temu često, jer se već godinu i više dana vodi ista rasprava oko jedne stvari. Istina da sve što se imalo reči oko tehnologije proizvodnje, reklo se odavno. Isprobavati nove stvari dakako da treba. Isprobao sam ja lani bez folije raditi kakvih 5 hektara i popušio sve što se popušiti moglo.

Nešto razmišljam oko kupnje vadilice folije. Znam da agroservis u virovitici ima neki prototip koji je bio na probi, kažu da se pokazala dobro. Ne znam imaju li serijsku proizvodnju. Kakvo je stanje u srbiji oko toga? Definitivno moram takvu stvarčicu nabaviti jer sad godišnje čupamo oko 10 hektara folije i definitivno je to financijski znatna stavka. Rađe bih kupio vadilicu koja odmah namata foliju i cijev nego da radnici troše vrijeme na to, pogotovo dok ima drugih stvari za berbu.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Znači varkina ili domestos 1: 10 dali samo potopiti ili treba malo zadržati u otopini i poslije isprati čistom vodom.

Kod nas ima sredstvo za dezinfekciju,mislim da se zove Geox,ja sam s time radio. Bilo bi dobro da su kontejneri čim duže potopljeni,ali to je malo teže izvesti kad ih imaš par tisuća komada... Ja sam ih samo ostavio da se posuše,nisam ih ispirao.

cabage- malo je bezveze ići raditi nekakve pokuse na 5ha,osim ako nemaš 150ha paprike,pa ti je to zanemariv postotak.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
A eto, nije to bila jedina površina pod paprikom, bilo je još koja je izvukla situaciju. Nije ni tih 5 hektara bila baš takva katastrofa, ali nije bilo ni blizu onoga što je moglo biti. Problem na toj njivi su mikrodepresije koje kad je folija na njima uvijek dulje zadržavaju vodu, pa sam htio isprobati bez folije. I što se tiče vode bilo je sasvim ok, nije ležala stalno. Problem je bio što je kiša u samom startu zatukla papriku, a ja nisam mogao u kultivaciju jer na 300 metara duljine, prvih 30 metara se dalo kultivirati, pa je onda prva depresija kakvih 50 metara, pa se onda opet nekih 100 metara dalo kultivirati, pa je onda druga depresija kakvih 50 metara i td. Kad se u depresijama dalo u polje, ostalo se već zapeklo, a zemlja sama po sebi tvrđe strukture i jednostavno korjen nije imao zraka... No bilo pa prošlo.

Što se tiče dezinfekcije kontejnera: http://euro-brod.hr/wp-content/proizvodi/EURO_BROD_LETAK.pdf
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ti imaš veće depresije nego što su moje cijele njive... Znači da nije ni sve u komasaciji. Za takve stvari je podrivač zakon,ja sam na pojedinim mjestima depresije ostavljao prazne,bez da se išta sadi,jer je redovito voda sve odnosila,ove godine nisam imao problema.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Naravno da ne vidiš razlog,za to bi trebala inteligencija,koju ne posjeduješ...mene si u par navrata i nasmijao,naročito kad si nakeljio slike sa vlastite svadbe...da bi se sa tobom o nečemu raspravljalo,trebalo bi se spustiti na tvoj nivo,a to onda zatupljuje i takvi razgovori ne vode nikamo...zato ćemo nas nekolicina kojima nisi uspio prodati svoje "znanje i iskustvo" i dalje jako rijetko navraćati na temu o paprici,jer si je zagušio sa svojom narcisoidnošću...o

Kada govoriš loše o nekome to govori više o tebi ko si i kakav si nego o onome o kome loše govoriš.Pogotovo ako se izriču neistine.
Amerikanci imaju izreku" Prevari me jednom Sram te bilo. Prevari me dva puta Sram me bilo "
Ti misliš da vredjas mene ali nisi svestan da vredjas mnoge druge ljude. M
Ja sam davao mnoge savete i mislim da je svaki moj savet bio dobronameran i sa ciljem da se pomogne.
Već sam sto puta rekao da svako radi kako misli da je najbolje.
To što mi radimo bez folije i gusti sklop to je naš izbor jer tako imamo veći prinos po jedinici površine a mnogo manji ulog.
Koristimo svoje seme, sami pravimo supstrat, ne grejemo plastenike, ne kupujemo foliju i u startu imamo uštedu preko 7000 hiljada eura po hektaru a veći prinos.
Ja nikome ne branim da kupi skupo seme, da kupuje skupe supstrate, kupi foliju jer sve to ne garantuje veći prinos od našeg indijanskog sistema kako ste ga nazvali. Jer da nam sistem sa redjim sklopom garantuje veći prinos i veću zaradu sigurno bi i mi odavno prešli na takav sistem uzgoja.
Pošto osporavas moju inteligenciju samo da ti kažem da ja 100% razumem benifite vašeg načina uzgoja a to su manji broj potrebnih biljaka, zbog upotrebe folije manje zalivanja i nema korova više mašinskog rada i mnogo manje dnevnica.
Ali ti moraš da razumeš da svaka medalja ima dve strane tako da taj manji broj biljaka drastično smanjuje prinos po jedinici površine posebno u losijim godinama , da folija potpaljuje biljku i zbog stalne vlažnosti više se razvijaju virusi i bakterije.. Posto se zbog folije ne može kultivirati usled stalnog zalivanja zemlja se sabija pa koren ostaje bez vazduha. Itd
Ja uvek gledam da pomognem a ne da zaradim,mnogim kolegama koji nisu ništa kupili od mene slao sam preparate da zaustave bakteriozu i to tako što sam prelazio u BiH i Hr pa slao brzom postom i to sve gratis. Slike je postavljala supruga a ne ja.
Molio bih te da ne komentarises ako nemaš šta da kažeš. Kao što se ja ne razumem u plasteničku proizvodnju tako se ti ne razumeš u proizvodnju paprike na otvorenom,pusti da svako radi kako misli da treba a ako mozes da pomogneš pomozi a ako ne možeš onda bolje čuti.A jučerašnji dan svakako nije bio dan za loše komentare.
Uzdravlje.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,671
Dečki,ajde smirite strasti dok ne bude prekasno,vrijeme je blagdana i veselite se.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Kolege srećan Božić i božićni praznici.
Došlo vrijeme za dezinfekciju kotajnera, dali neko zna proces dezinfekcije stiropol kotajnera?
Ja u jedno korito sipam vodu i feri za pranje sudova i tu potapam po 5 kontejnera na pola minuta i posle toga ih prebacim u drugo korito gde sam u vodu rastvori Funguran Ili Cuprozin isto držim oko pola minuta. Posle sadnje poprskam Tifi (Trichodermom) i nikada nisam imao problem. Samo da napomenem da su kontejneri godinama koristeni za setvu duvana pa sam ih polovne kupio i nikad nemam problem.
 
Na vrh