• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Samo se nemoj zeznuti pa u žaru entuzijazma, kao ja, ubaciti i šečer.
A jesam ga nasipala bila - cijelu kilu na sto litara, da izmamim tripse da se bolje nacicaju Vertimeka, pa se onda i nešt drugo nalizalo - imala sam takav napad čađavice da sam je ispirala mjesec i pol dana - čak i bakrom. :mur:

Jo,jel su bijeli ili crni,ak su bijeli onda su iz Bioinstituta,ak su crni,onda su azilanti,u svakom slučaju ti je salata mrak,mislim, salatu ti pojeo mrak:icon_axe:

Azilanti, ali odbijen im je zahtjev za azil.:icon_razz:
Znaš kaj - sada ti ja imam onu gredu od sedamdeset metara dužine zasađenu sa dvije tisuće sadnica salate u najrazličitijem stadiju uzrasta - kad sam vidjela kako se to gricka, samo sam sa dva kontejnera dosadila ono przno, a ostalo sve sam ostavila za daljnje dosđivanje jer mi je odmah bilo jasno da bude jebade. I taman mi je bilo dosta.
Sad imam oko tisuću dvijesto glavica od dvije tisuće sadnica.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Samo se nemoj zeznuti pa u žaru entuzijazma, kao ja, ubaciti i šečer.
A jesam ga nasipala bila - cijelu kilu na sto litara, da izmamim tripse da se bolje nacicaju Vertimeka, pa se onda i nešt drugo nalizalo - imala sam takav napad čađavice da sam je ispirala mjesec i pol dana - čak i bakrom. :mur:

Vele da luk treba spricati secerom...
Moze malo bolje pojasnjenje meni kao laiku zasto je secer stetan?
Ja uzgajam organski...:)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nije on sam po sebi štetan.
No, logkom kojom si ja objašnjavamm problem - nisam nikoga pitala niti u bespučima neta tražila potvrdu mojeg razmišljanja - zaključujem da sam napravila hranjivu podlogu na lišću pogodnu za razvoj gljiva čađavica. Zašto tako mislim? Ak znamo da lisne uši i bijele mušice izlučuju mednu rosu i da je ta medna rosa hrana gljivama čađavicama - čim velimo "medna" asocijacija je nešto slatko. Šečer je sladak, pa sam ja zaključila da čađavice vole i šečer, pa navale, pa se ubrzano razvijaju i razmnožavaju jer sam ja svo lišče pokrila hranom za njih.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Mateuss, bas lepa boja listova i prilicno su niski s obzirom na gustinu.
Jel svo vreme pod LED? Kakva ti je temperatura?
Je svo vrijeme je pod led, temperatura je oko 25c uz vlagu od cca 80% noću cca 18-19c.



Eva par slika od juče i danas za usporedbu kako napreduju:


 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Svaka čast druže, nismo se čuli odavno, i ja sam ove godine dosta radio sa rasvjetom, evo i sad imam hitnu intervenciju u podrumu, pokušat ću da stignem rasad paprike koja je nikla prije desetak dana a ova pod sijalicama danas počela nicati, znači razlika u sjetvi je 15 dana.

photo sharing
upload image online
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Miladine znači opet si prebacio u podrum, čitao sam tvoje postove o rasadi na drugom forumu i izgledaju super.

Meni je sada potrebno 30 dana od sijanja do sadnje za papriku postaviću sliku paprike 16-3 kako izgleda a to je 30 dana od sijanja pa ćeš dati komentar.

Kako napreduje rasada u plasteniku i jesi li riješio problem sa polaganjem rasade, ja još nisam imao takav slučaj.

Sada koristim led sa punim spektrom i pokazuje se odlično još ću vidjeti na paradajzu i krastavcima a na salati se isto pokazao super.

Ova godina je još testiranje a iduće godine se nadam u proizvodnju ako šta ne iskrsne pa pokvari planove.

Budi mi pozdravljen..

Koliko siješ sjemenki u ovaj jedan kontejner od stiropora ??
Ovako izgleda kod mene zasijano ugusto nema izduživanja a masa listova je ogromna sa klasičnim uzgojem rasade nema šanse ni približno proizvesti ovakvu papriku.
 
Posljednje uređivanje:

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
@ Mateuss.
Svaka čast za 30 dana do sadnje paprike je nešto što je neizvodljivo u prirodi, ne sumnjam u tvoje sposobnosti sa led sijalicama u to sam se već uvjerio. Ja sam ove godine prvi put uspio sa 16 dana od sjetve do pikiranja pomoću sijalica pikirati papriku ( sa 2 stalna lista bez izduživanja biljaka). Može još brže ali to zahtjeva još više Luksa. Padanje rasade je stalo za desetak dana može početi sadnja.
U jedan kotajner sijem od 250 do 300 sjemenki, pod sijalicama može 300 a bez sijalica naj bolje bi bilo 200.
Koliko trenutno imaš vati po 1m2 ?
 

zarkovac

Član
Tu od
4 Sij 2015
Poruka
38
slike.php
[/url] [/IMG]
 

zarkovac

Član
Tu od
4 Sij 2015
Poruka
38
slike.php
[/url][/IMG]

Ja imam MH lampe i to 5 komada po 600w. Pokrivaju sto od oko 15ak kvadrata i postavljene su na oko 1 metar iznad rasada. Pale se svaku noc (kad je jeftina struja) od 00 do08 i rasad mi nije skoro nista bolji nego kad nisam imao lampe.

I jos ovo da kazem, prodavci ovakvih lampi tvrde da ih treba postaviti na minimum dva metra iznad rasada i da ce jedna ovakva lampa svetlom hraniti povrsinu od 12 metara kvadratnih. Ja sam ih postavio tako da jedna lampa pokriva tek par kvadrata i na tih par kvadrata se vidi razlika izmedju biljaka koje su direktno ispod lampe i onih koje su tek 50ak cm odmaknute od pozicije direktno ispod.
 
Posljednje uređivanje:

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
IJa sam sa 5 lampi 400w pokrio 10 m2 to je isto kao i 5 lampi 600w na 15 m2 ali je greška to palenje posle pola noći, to je mala pomoć biljkama.

@ Mateuss, ako ti nije mrsko da izmjeriš koliko je luksa na tih 150w ali prosječno na cijeloj površini rasada, kod mene je u podrumu od 2500 do 3500 luksa znači 222w/m2.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
Kako to ide s tim lampama? Koja su pravila.......kakve lampe ....koliko wata na m2.......kakvog svjetla......kad se pale, non stop rade ili.....
Ako netko ima volje objasniti.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
ma daj za ta 3 kw/h što struje potrošiš dnevno imaš 50kvadrata podnog grijanja
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
@ Mateuss, ako ti nije mrsko da izmjeriš koliko je luksa na tih 150w ali prosječno na cijeloj površini rasada, kod mene je u podrumu od 2500 do 3500 luksa znači 222w/m2.

Sada sam mjerio ima u bilo kojoj poziciji oko 670 lux dok pod punim spektrom ima nešto iznad 400 lux-a svjetlo je iznad rasade oko 30 cm.

Paprika je Kaptur F1



ma daj za ta 3 kw/h što struje potrošiš dnevno imaš 50kvadrata podnog grijanja

samko" ne radi se o podnom grijanju pretežno svi imaju riješeno grijanje koji rasadu siju krajem prvog ili u drugom mjesecu za plastenike.

Dodatno osvjetljenje koje koristimo kao Miladin a evo i zarkovac je da u danima bez sunca omogućimo što više određene svjetlosti da bi biljčica bolje napredovala i da se ne izdužuje, a mi koji rasadu proizvodimo i u zatvorenom prostoru bez sunca da im omogućimo vanjske uvjete i kontroliranu dnevnu i noćnu temperaturu te vlažnost od oko 80% u rasadniku a time i bržu proizvodnju.

Led rasvjeta u tome prednjači nad HPS i MH ali su daleko skuplje pa se rijetko koriste a pokrivaju skoro pa istu kvadraturu.

Ovo je moja paprika sada 16-og će im biti mjesec dana od sijanja za ta još 4 dana se može komotno rasaditi u plastenik.

Ja nemogu sam sebe hvaliti da proizvedem super rasadu ali naspram drugih koji se bave velikom proizvodnjom i prodajom je velika razlika.

Kako to ide s tim lampama? Koja su pravila.......kakve lampe ....koliko wata na m2.......kakvog svjetla......kad se pale, non stop rade ili.....
Ako netko ima volje objasniti.
Evo ja ću ukratko, za rasadu/presadnice se koriste se HPS i MH žarulje.
HPS se može koristiti i za presadnice ali su više orjentirane za cvatnju i kreću se od 2700-3200k dok MH ima od 4000-6500k i do 14000k sa više plavog svjetla i simuliraju dnevno prirodno svjetlo pa je zato pogodna za presadnice.

U prosjeku svaka pokriva oko 3 m2 zavisno koja je snaga žarulje a može se koristit kao dopuna kad je oblačno i bez sunca.

Neki koriste i led neki štedne žarulje uglavnom sve što daje od 4000-6500k je dobrodošlo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Naravno da nije stvar u grijanju ali ako radi prostora i neke brže proizvodnje ideš povrh grijanja još dodatnih 3kw trošiti na rasvjetu e onda je bolje po meni tu energiju iskoristiti za dodatnu površinu rasadnika.

A to da ćeš doći do roda prije baš i nije neka fora jer znamo kako paprika reagira kada se presadi u ranoj proizvodnji i o čemu joj ovisi daljnji rast i plodonošenje. Sigurno ne jeli bila u plitici 24,40,60... ili pak u proizvodnom loncu 9,10

Kad bi to trošilo punoooo manje e onda bi imalo smisla. To je moje mišljenje, možda sam u krivu ako jesam ispravite me.

A što se tiče presadnica, baš bih volio vidjeti kako se tvoja presadnica uklapa u cijenu od 1,5-2kn
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Rasada se može proizvoditi bez sijalica, ja ih koristim zato što radim plastenike sa malo ranijim rokovima sadnje pa sijalice koristim do pikiranja paprike kasnije ne koristim. Upotreba sijalica navodno povećava troškove ali možda i ne povećava zato što moji grijači rade upola manje za grijanje rasada kada su sijalice upaljene jer one daju veliku temperaturu (MH lampe), i druga stvar u nekim okolnostima može da skrati proizvodnju rasada čakna pola vremena a to znači i manja potrošnja ogreva. Još jedna korist od sijalica je kad mi se desi da nemam prostora u rasadniku tada sjetva ide u podrum i pali se električna deka kad krene nicanje pali se i sijalica kao kod mene sada.
@ Mateuss, jeli moguće da kod tebe nema više od 670 luksa, ja sam danas malo bolje obložio papriku pa sam dobio od 5000 do 6500 luksa. Ako pod tvojim led sijalicama ima 670 luksa a onakva paprika onda je led po luksima 10 puta efikasniji od MH lampi.
 

JuRa2

Član
Tu od
10 Sij 2016
Poruka
72
@miladin
Kako se biljke ponasaju kada se posade?
Ovih dana nema sunca i problem je prisutan svuda.
Kako ti krastavci napreduju?
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
@ Mateuss, jeli moguće da kod tebe nema više od 670 luksa, ja sam danas malo bolje obložio papriku pa sam dobio od 5000 do 6500 luksa. Ako pod tvojim led sijalicama ima 670 luksa a onakva paprika onda je led po luksima 10 puta efikasniji od MH lampi.
Nema više Miladine Luxmeter je na kontejneru i prikazuje tačno, ovo je pod kombinacijom plava+crvena dok pod punim spektrom je čak ispod 400 lux-a mogu sutra slikati, i pod tim 400 lux-a paprika raste super i nema izduživanja a to je ona koja je pikirana u čašu od 8 cm.

Koliko ta rasveta bese kosta po m2?

Neznam dali misliš na HPS i MH ili led, za MH će ti Miladin reći cijenu on ih koristi a za led morao bi sve sračunati jer sve sam sastavljam.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
@miladin
Kako se biljke ponasaju kada se posade?
Ovih dana nema sunca i problem je prisutan svuda.
Kako ti krastavci napreduju?

Posle podruma treba malo navike na sunce, dva plastenika od tri juče su bili dobro a treći je malo žutno, cjelokupno su malo napredovali za sada ni jedna biljka nije stradala.

@ Mateuss.
Malo mi nije jasno kako na 150w /m2 ima samo 400 do 670 luksa.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh