• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Outlenderzg kratko si na forumu, pa ti nije jasan moj stav. Davno sam rekao da idem protiv Vas svih forumaša. Ne valja kad svi jednako razmišljamo i "sve" znamo. Uopće mi nije bitno da sam u pravu nego samo da se busam i da učim. Ljudi se teško otvaraju, lakše se otvore kad ih isprovociraš. Važna je debata, razgovor, iskustvo, noviteti. To dali sam ja dijelom ili totalno u pravu apsolutno me ne zanima. Bilo je okršaja s moje strane sa stočarima i sa ratarima. Važna je debata, nemamo stručni kolegij pa onda možemo iznositi iskustvo, zapažanje, pokuse, analize i dr.

Taj beton nije problem jer na mjestu gdje je folija je rahla zemlja.
Visina gredice uvjetuje minimalni prostor dobrog vodozračnog režima.
Voda ne curi mimo folije, a trebala bi.
Još neki detalji, listovi rasade su uistinu veliki, kontam da je imala veći životni prostor(čaša-veći kontenjer) u tom prostoru su nastali problemi!
Kontam da je previše over boost biljke, previcure jača korijen, apsolutno ne potrebno u malom prostoru, dva puta ga je boosto, drin, ćemu drin? Opet ju je boosto i napravio lakomom i onda ga je iznenadila temperatura i zasušio je rasad u boostanju. E to tako neće ići bez posljedica.
Dalje, ako paprika živi na hidroponu 17 puta na dan se hrani i zalijeva!!
Korijen je suh, čim se negdje vidi smeđa boja tu paprika toga kalibra propada.
Paprika je čudo od biljke, UVIJEK čuva srce, odbacit će listove, odbacit će plod, skupit će listove, sakrit će srce od sunca, sve će napraviti samo da se sačuva!
Seva bi trebao dobro pratiti novo nastalu situaciju, prestati je šokirati i bar nabaviti onaj jeftini plastični mjerač vlage, osvjetljenja i ph.

Pazite se ovog vremena, jako je podlo, krene kao oblačan dan misliš slabije ću zaliti kad za tren temperaura 30 stupnjeva!!!
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Ajd dobro nek ti bude. Ja sam za totalno drugačiji pristup. Ako mogu dati savjet dati ću ga jer sam prijateljski raspoložen i volim osjećaj da sam možda nekom pomogao, kao što volim i cijenim kad meni netko pomogne. A ako me netko provocira poslat ću ga u k.... Vjerujem da tako razmišlja većina forumaša. Forum se temelji na pitanju i odgovoru. Nekakvo provociranje mi tu nema mjesta jer isto ću ti uvijek reći.
Sad sam se sjetio nečega, na fakultetu iz povrtlarstva smo na praksi sadili u njihovom plasteniku papriku, zemlja je slične strukture kao kod mene. Vodu su pustili neposredno prije sadnje tako dok smo sadili, sadili smo u blato, voda je još bila na površini (male mlake) jer tlo nije stiglo upiti. Došli smo za nekih 20-ak dana u taj plastenik i meni je ta paprika izgledala manja nego kad smo ju sadili :scratch . Žao mi je jedino što ju nisam vidio kasnije kako se razvijala.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo još ću jednom napisati, rasadu presađujte u suho tlo, dobro pripremito. Sadit do 12 h - 13 h. Ako je topla voda iz lagune ili ima puno alkatana može se odmah zaliti sa prihranom 1-3-1 illi 1-4-1 uglavnom bogatim fosforom.

Kod mene su bakice došle i rekle da je tlo jako vlažno i da ne bi trebalo saditi jer će slabo napredovati. I nismo sadili, a te što su posadili nekih desetak komada na početku reda su uvijek kunjale. Jednostavno nabile su to blato jer nije bilo rahlog zemljišta da zagrnu i uništili vodozračni režim. To je to. Poz
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ja sam zalio ujutroi sadio poslijepodne,ali ne jako,tek toliko da se zemlja ne urušava kad napravim rupu,i čim sam posadio koji red odma sam pustio vodu koja je topla jer se grije u cisterni cijeli dan. nevidim ništa loše u tom postupku,ili griješim?
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
ja sam zalio ujutroi sadio poslijepodne,ali ne jako,tek toliko da se zemlja ne urušava kad napravim rupu,i čim sam posadio koji red odma sam pustio vodu koja je topla jer se grije u cisterni cijeli dan. nevidim ništa loše u tom postupku,ili griješim?

Bude dobro prijatelju. A zar ti nisi blizu Virovitice, na pijesku teško da možeš beton da napraviš.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
U, tu oko virovitice čisto lako napraviš beton. Govorim iz iskustva jer sam i sam sadio na toj zemlji. U Vukosavljevici, gdje se pijesak polako miješa sa ilovačom nakon prve jače kiše i naglog sunca iza toga teško ćeš i motiku u tlo zabiti. Jednom je prijatelj posadio baburu na voliju, gredice lijepe dignute nekih 10-ak cm i više. Došla stravična kiša i natopila te gredice tak da je i među folijama bilo vode do pola gredica. Cijelu sezonu više ta paprika nije ličila na papriku, a proizvođać je i to pravi. Stani i plaći, ona samo žuti.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Bude dobro prijatelju. A zar ti nisi blizu Virovitice, na pijesku teško da možeš beton da napraviš.

ma kakav te pijesak spopao,kod mene zemlja prva klasa,dolje niže prema dravi je pijesak,kod mene nije,prava zemlja.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Graa svi se mi bojimo mraza ;) Čeka se onaj zadnji mogući termin u svibnju i onda izlazimo van. Do tada je i temperatura zemlje zadovoljavajuća pa to tako klapa. Inaće ako se ne bojiš mraza mogo si već i zasadit van. Recimo ja danas sadim van manji dio, mogu ga zaštiti agrilom i eventualno folijom ako bude trebalo :) Poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
U, tu oko virovitice čisto lako napraviš beton. Govorim iz iskustva jer sam i sam sadio na toj zemlji. U Vukosavljevici, gdje se pijesak polako miješa sa ilovačom nakon prve jače kiše i naglog sunca iza toga teško ćeš i motiku u tlo zabiti. Jednom je prijatelj posadio baburu na voliju, gredice lijepe dignute nekih 10-ak cm i više. Došla stravična kiša i natopila te gredice tak da je i među folijama bilo vode do pola gredica. Cijelu sezonu više ta paprika nije ličila na papriku, a proizvođać je i to pravi. Stani i plaći, ona samo žuti.

U takvim slučajima najbolje rasparati foliju i okopati. Prošle godine sam uspio izvuči takvu situaciju tamo gdje je gredica bila velika, gdje je bila skoro ravna sa zemljom je bilo loše. No nisam parao foliju nego pustio korov i sunce da mi bude saveznik. Korov uzeo višak vlage, a sunce raspuklo zemlju, samo je onda problem što voda od navodnjavanja ide u pukotine :) I u takvim situacijama je važna folijarna prihrana. Poz
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Herbicidi u paprici

Dali je netko možda koristio ili mu je poznat Pulsar 40 u paprici kako on djeluje kako i kada se primjenjuje.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Evo opet sam ih uslikao,,,,,,donji listovi su pootpadali...treba li ih prihraniti i čime? HVALA!!!!

Ja ne bih za sada još ništa, neka još dođe k sebi. Pa ako se ne varam išao si sa fosforom prije. Ostavi tako pa za desetak dana nekom 20-tkom. ili slično.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
seva ajde ako ti nije teško reci nam po redu šta si sve radio paprici da se počela oporavljati možda će u budućnosti i drugi imati takav problem pa da se ne mora ponovo lutati i tražiti šta učiniti.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
seva ajde ako ti nije teško reci nam po redu šta si sve radio paprici da se počela oporavljati možda će u budućnosti i drugi imati takav problem pa da se ne mora ponovo lutati i tražiti šta učiniti.

Radio sam po vašim savjetima.
,isprskao sam je bakar-sulfatom,koristio sam cuproxat,pa sam je onda poprskao fosforom i ništa više nisam prskao. Nisam zalijevao .Zavrnuo sam foliju sa strana,da višak vlage brže ispari. I to je sve. Ali i noćne temp. su sada više,pa mislim da je sve to zajedno imalo učinka....ko će ga znati.Za par dana ću joj dati neki biostimulator,i kako Plevak kaže neku 20-tku.
Okačiću sliku za par dana.
i definitivno je višak vode,i niske temp..uvjerio sam se!
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Hm hm, druga slika druga paprika, ispada da ta parika rijetko dobije vodu? Nemoj brkati vlagu zraka sa povišenom ili sniženom temperaturom sa vlagom u zemlji. Treća paprika na drugoj slici ima simptome da joj je bilo hladno.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Radio sam po vašim savjetima.
,isprskao sam je bakar-sulfatom,koristio sam cuproxat,pa sam je onda poprskao fosforom i ništa više nisam prskao. Nisam zalijevao .Zavrnuo sam foliju sa strana,da višak vlage brže ispari. I to je sve. Ali i noćne temp. su sada više,pa mislim da je sve to zajedno imalo učinka....ko će ga znati.Za par dana ću joj dati neki biostimulator,i kako Plevak kaže neku 20-tku.
Okačiću sliku za par dana.
i definitivno je višak vode,i niske temp..uvjerio sam se!

seva nešto ustvari ništa mi nije jasno,cupraxsat je preventivni fungicid znači prije bolesti baš nigdje se ne spominje kao kurativni preparat, bakar sulfat obično sranje u povrću služi za ishranu stoke,i na kraju fosfor nedostatak fosfora se očituje pojavom smeđe boje i što je veći nedostatak boja prelazi u crvenu, a nedostatak dušika se očituje pojavom žute boje što si ti imao ali pošto paprika ide na bolje sve ovo nije važno i nisam ti ja neki stručnjak ali doktor to sve sigurno zna.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Ja se i dalje držim toga da je u pitanju bilo samo višak vlage. Ja sam u isto vrijeme sadio papriku kad i seva tako da je i moja paprika imala hladne dane ali se moja paprika crni kao ugalj, danas mi je dolazio poljoprivreni inženjer na njivu i kaže mi da nije vidio bolje paprike u Semberiji.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
@Kontam definitivno griješiš, ovdje se ipak radi o stresu uvjetovanom hladnoćom. U ovakvim uvjetima biljka ne može doživjeti stres od nedostatka vlage osim da je presađivano u tlo koje je bilo suho ko barut pa da je izvuklo svu vlagu iz supstrata. A čovjek kaže da je bilo vlažno, pa taman da nije zalito mjesec dana ne može biti suho jer to je premlada biljka da bi osjetila nedostatak vlage u ovom periodu. Ova će paprika biti sasvim u redu osim što će tjedan dana kasnije doći u rod od onoga što je vlasnik očekivao. Ništa se ne treba bojati niti forsirati kojekakvim gnojivima i zaštitama. Samo joj treba vremena da se prilagodi na novonastale uvjete nakon sadnje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh