• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Samo da je maknem iz tih kontenjera i živnut će ona. Neće doći prije 15.09. Prošle godine sam je na foliji dobio za 75 dana od presađivanja, ali je nisam mogao prodati nikome, došla prije Velike Gospe. Sad ako dođe do Male Gospe dobro je... A u biti jedne godine sam sadio 15.06 na golo tlo i stigla je fino, ali je bila jedna ili dvije berbe. Sve je to koliko para toliko svirke.

Nego dokture koja preporuka za ove žuće? Jučer sam im da malo folifertia T, dobro je to gnojivo, kompletno i lako ga mala biljka usvoji. Inaće svako zalijevanje 1 g u 1 l 20 20 20. Bez toga nema zalijevanja. Nisam još lupao sa polyaminom.
 

Hombre

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
52
Trenutno stanje 1. plastenika s paprikom ... Šta kažete jeli kasni malo ?

nadam se da sam dobro slike stavio

Nisi ih dobro stavio. Nakon što napraviš UL na Imageshack izaberi ono s desne strane gdje piše Forum Code i onda će slika biti u punoj veličini. Ostalo sve daje linkove ili umanjene kao sada pa ti je otvori tek kad klikneš na nju.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Nav%27s%20pics%20034.JPG


Slika ja s interneta, ali ista tvar je i kod mene na dijelu prvo posađene paprike. Kalifornijski trips zar ne? Izgleda da mu ova godina paše jer se borim s njim i na jagodama.

Ne mogu se odlučiti s čim prskati. Mospilan, Actara, Actellic, Laser, Vertimec....?

Laser bi ostavio za oko cvatnje.

Koji je najbolji insekticid za tripsa? Iskustva?
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Koji je najbolji insekticid za tripsa? Iskustva?[/QUOTE]

mospilan,za 3 dana laser,potom za 3 dana confidor,zatim sve još jednom ponoviti.
Meni je upalilo više puta.
 

Pinjoe

Novi član
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
9
Nav%27s%20pics%20034.JPG


Slika ja s interneta, ali ista tvar je i kod mene na dijelu prvo posađene paprike. Kalifornijski trips zar ne? Izgleda da mu ova godina paše jer se borim s njim i na jagodama.

Ne mogu se odlučiti s čim prskati. Mospilan, Actara, Actellic, Laser, Vertimec....?

Laser bi ostavio za oko cvatnje.

Koji je najbolji insekticid za tripsa? Iskustva?
Laser +Mesurol kroz sistem
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Ako budem toliko prskao od zarade nema ništa. Ja se nikad nisam bavio tripsom do prošle godine dok nisam imao neke probleme oko paprike pa sam se malo zainteresovao o tom insektu. Stručnjaci kažu da se nikad nemože potpuno suzbiti ali se mogu održavati u nekim manjim granicama štete, uglavnom ako se nakanite na prskanje protiv tripsa to morate da izvedete 2 puta u roku 3-4 dana, pa kad se trips ponovo okupi opet ista stvar dva prskanja pa opet pauza itd. Najbolji preparati za koje sam ja čuo su Laser i Apače.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Zemljak to je neka nova kombinacija, jeli uspiješna.

Ovo i mene zanima, koja doza ide zemljišno, koliko dugo djeluje nakon zemljišne primjene, karenca? Našao sam na Bayer Španjolska stranici da se može primjeniti folijarno (nažalost ne piše ništa za primjenu preko kpk sustava),


Evo prijevod:



Mesurol 50 WP je insekticid, akaricid karbamat skupina koja djeluje kao kontakt i želuca otrov, ističući poseban način ovaj drugi oblik djelovanja. Osim brzog početno djelovanje, pruža dobru trajnu akciju. Obratite pažnju na temeljito mokro biljaka, jer proizvod ne djeluje sistemski i ima sposobnost prodiranja. Mesurol 50 WP također ima odličan akcijski helicida, ubivši puževe i puževe oboje.
Odobreni Aplikacije
Kao insekticid i akaricid u usjeva:

Rajčica, paprika, krastavci, mahune i grašak, protiv thrips u tretmanima prije cvatnje. Jagode i ukrasnih trava: protiv thrips.
Peaches i nektarina protiv thrips u tretmanima prije cvatnje.
Vineyard i vinove loze, u tretmanima protiv thrips prije cvatnje.
Hazel u spreju protiv Balaninus spp. (vrag), lisne uši i grinja (badoc ...), a boje-mamac protiv puževa i puževe.
Pamuk i hmelj protiv lisne uši i thrips i grinje.

Doziranje i način uporabe
Primjena folijarne sprej normalno 0,1-0,2 posto (100-200 g/100 l vode) (15-30 g na ruksak od 15 litara).

U rajčica, paprika, krastavac, zeleni grah i grašak napraviti maksimalno 2 aplikacija na cvatnje, s minimalnom razmaku od 14 dana između aplikacija, koristeći maksimalno 500 l / ha dionica (što predstavlja dozu 0,5-1 kg / ha proizvoda).
Za primjenu kao boja-mamac na dnu debla u lješnjaka, kako bi se spriječilo uspon puževa, pripremite tijesto s 10 g

_ Mesurol 50_WP, 1 kg brašna i 2-3 l vode i razmazao bend širine od 10-15 cm na debla stabala na visini od 25-30 cm od tla.
Budući da je opasno za pčele poduzeti odgovarajuće mjere opreza i ne primjenjuju se tijekom cvatnje.

Rok za sigurnost
7 dana u pamuka, lješnjaka i hmelja.
15 dana u jagode.
U sve ostale biljke dozvoljeno, to je nepotrebno.
Od zadnjeg tretmana i žetve voće ili ulazak stoke u tretiranih ploha, to će se 7 dana, osim jagoda, koje treba uzeti 15.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Samo da je maknem iz tih kontenjera i živnut će ona. ....Sve je to koliko para toliko svirke.

Nego dokture koja preporuka za ove žuće? .....Nisam još lupao sa polyaminom.
Mislim da gnojiva bar za sada ne nedostaje, stoga jedino neki biostimulator (Polyamin ili neki drugi raspoloživi).
:)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ako budem toliko prskao od zarade nema ništa. Ja se nikad nisam bavio tripsom do prošle godine dok nisam imao neke probleme oko paprike pa sam se malo zainteresovao o tom insektu. Stručnjaci kažu da se nikad nemože potpuno suzbiti ali se mogu održavati u nekim manjim granicama štete, uglavnom ako se nakanite na prskanje protiv tripsa to morate da izvedete 2 puta u roku 3-4 dana, pa kad se trips ponovo okupi opet ista stvar dva prskanja pa opet pauza itd. Najbolji preparati za koje sam ja čuo su Laser i Apače.
To to 3+3 eventualno još jedno nakon 4 dana. Kao i za bijelu mušicu.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@doktur tako sam i mislio. Jer čitao sam da i u ljudskom organizmu se amonijak izbacuje sa amino kiselinama. Nekako mi se on nametnuo kao logično riješenje za moje probleme. E sad kako bi ti to izveo? Da idem folijarnu koncentraciju sa nekih cca 10 litara vode ili da idem koncentraciju u zalivnu normu recimo 300 litara i da ju kupam, ostat će i na listovima naravno. Jel se taj polyamin usvaja samo preko lista ili će uspješan biti i preko korijena? Jer za folifertil piše da 7 puta bolje usvaja hranjiva preko lista nego korijena. Poz
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
@doktur tako sam i mislio. Jer čitao sam da i u ljudskom organizmu se amonijak izbacuje sa amino kiselinama. Nekako mi se on nametnuo kao logično riješenje za moje probleme. E sad kako bi ti to izveo? Da idem folijarnu koncentraciju sa nekih cca 10 litara vode ili da idem koncentraciju u zalivnu normu recimo 300 litara i da ju kupam, ostat će i na listovima naravno. Jel se taj polyamin usvaja samo preko lista ili će uspješan biti i preko korijena? Jer za folifertil piše da 7 puta bolje usvaja hranjiva preko lista nego korijena. Poz
Ove "finjake" je uvijek bolje primjeniti preko lista. Skupi su (tako se manje troše) a i djeluju direktno (kao inekcija).
Mogu i preko tla, ali tamo je već veći "nered" (pH, vlaga, neki MO (koji će isto tako iskoristiti te amino-kiseline) i more drugih problema). Raditi će i preko tla, ali puno sporije.
A što se tiče Peptona, ne znam da li se uopće može kupiti u HRV. Inače, to je gotovo isto kao Polyamin.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Poly Amin 12 litara 562 kn.
Multi pepton 30 lit - 530 kn.

Brazda 115 kn litra poly amin.

E sad tko kakav rabat ima :)
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
OutlanderZg jel si kupio onaj superfosfat i probao u paprici? Poz

U povrće sam išao sa 7-14-21 + Urea. Zemlja je u nizini i nema puno karbonata i visok ph pa nisam išao s superfosfatom. Superfosfat mi je trebao za voćke na obroncima Medvednice koje su na laporu (mješavina vapna i gline,fiz. aktivno vapno iznad 20, pH blizu 8 ) da pokušam malo spustiti pH.


PS: Pošpricao protiv tripsa, laser+melody duo. Cijeli dan bilo na granici kiše,rizik se isplatiom, prošlo 7 sati od špricanja i još nije ništa palo :)
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Meni se javilo malo žutilo u sistem ubacio Protifert LMW i Protifert Fe i nakon 5 dana nema žutila,sada koristim Polyfeed 11-44-11,a nakon toga malo Calciogreen 34:p
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Zar nije dobro protiv tripsa koristiti Vydate kroz sistem kap po kap?? A možda da se proba biološka zaštita, vele ljudi koji probali da više ne žele prskati.

Kod mene danas palo 42 litre kiše u pola sata. Išao u polja i paprika leži u vodi. Ovo je strašno, onaj mraz od prije mjesec dana, pa onda mraz neki dan, pa sad poplava. Nekako mi godina premršavo počela.
 
Na vrh