• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pe 18

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Stavlja se motorno ulje na taj čep koliko se sjećam uputa. Uzmi kanticu koja ima naprijed mali lijevak kao one od šivaće mašine recimo od deci ili Dva i dovoljno je par kapi ulja
 

Nicky

Član
Tu od
18 Srp 2014
Poruka
91
kad stavim ulja onda tek neče...samo kapnem par kapi nafte i upali ko mina,ali sused ima identični PE-18 i njegov pali zimi bez toga....
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,492
Hvala clanu Nicky, semering je zamjenjen i sve sljaka. Nego zanima me kako radi kardan. Skuzili smo da ona lijeva rucica mora biti ukljucena kako bi se vrtio. Jel moze ikako raditi kardan dok traktor stoji?
Ako ne u kojoj je brzini najbolje frezati? Zadnji mjenjac pretpostavljam mora biti u leru?
Kad se koristi uopce zadnji mjenjac?
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Po pravilu zadnji mjenjač bi trebao biti uključen nonstop u istoj brzini kao i prvi.
Puno vremena je prošlo više od 20godina od rada sa PE-18.
Izbaciš oba mjenjača iz brzine, reduktor uključen ručica za kardan uključena, tad bi trebao raditi kardan u mjestu.
Frezanje počneš sa prvom brzom i prilagođavaš rezultatu-zavisi od zemlje.
 

tvlivno

Član
Tu od
24 Lis 2013
Poruka
67
Da nadopunim kolegu Ssucur znači treba staviti oba mjenjača na ler, naravno i zadnji pogon treba biti uljučen(lijeva ručica prema naprijed) i onda na ručici za promjenu smjera(desno)staviti u hod za naprijed i pustiti kvačilo i onda radi kardan na mjestu. Ja kada frezam frezam u prvoj brzoj, u drugoj mi je presalb ako spustim imalo dublje....
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,492
Hvala sad mi je jasnije. Posto je sve relativno ravno mislim da se nece puno koristit zadnji mjenjac. Nego jel on odgovara brzoj ili sporoj grupi? Posto su iza tri, a naprijed sest brzina?
 

Nicky

Član
Tu od
18 Srp 2014
Poruka
91
inače zadnji mjenjač oupče ne smeta da je uključen,i zna zanositi u strani kad je prikapčena freza ak se zadnji isključi...i na prvom štelaš dal je brza ili spora brzina...inače ja frezam u 1 sporoj...nedaj bog u brzoj odma dušu ispusti...imam frezu 110cm široku 24 noža :p
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Sa ne uključenim zadnjim mjenjačem po brazdi?:icon_eyes:lakše je traktoru sa obe vuče.
@Nicky 110 je za njega previše.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,492
Sad mi to bas nije jasno. Ako je nazad u brzini kako naprijed moze biti svejedno jel u brzoj ili sporoj. Jedino ako je prednji mjenjac u leru?
Kad prosusi sve cemo isprobat, ovako smo vise u mjestu.
Krenit cemo frezat u sporima pa polako brze ako bude islo. Neznam koliko je tocno siroka.
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Prvi mjenjač i zadnji moraju biti u istoj brzini, ili odoše zupčanici.
Reduktor (spora-brza) određuje kardanu brzinu i za zadnji dio.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,492
Jasno mi je da moraju biti u istoj. Samo mi nije jasno jel zadnja npr. 1. odgovara prednjoj 1. brzohodnoj ili sporohodnoj. Nekako mi je nelogicno da odgovara i brzohodnima i sporohodnima.
 

Nicky

Član
Tu od
18 Srp 2014
Poruka
91
nije 110 previše...ma ide to...ah jbga nisam ja biral frezu...ali onako 1 spora plitko,3/4 gasa i ide...
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Sva logika je=da brzina kardana u sporoj i brzoj nije ista.PE-18 ima samo jedan kardan koji služi za pogon zadnjeg dijela i priključaka. Sa prvog dijela ne gledajući u kojoj je brzini u istoj mora biti i zadnji (brzinom kardana) uskladi putem mjenjača isti broj obrtaja na kotače. Postavi oba mjenjača u ler-pstavi reduktor u brzu-sporu-nazad=Vidi razliku (brzine smijer kardana)sve će ti biti jasno.:icon_winkle:
 

Nicky

Član
Tu od
18 Srp 2014
Poruka
91
da jasno ko dan :) ma ja gasim zadnji pogon samo na cesti kad vozim frezu da se ne okreču noževi :)
 

Nicky

Član
Tu od
18 Srp 2014
Poruka
91
a čuj...nije ti loše da ti je uključen zadnji pogon...lakše se upravlja...msm ja imam nekakvi volan od tam-a prerađeni tak da nije problem ali opet...samo lagano frezaj na 3/4 gasa jer kad se freza punim se zgrije jako i nije baš za neš onda...zna se i ugasiti...
 

soteska

Novi član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
13
Jos moj savjet sto se tice mijenjaceva; mislim da je varnije i traktor je na sredini enakomijerno opterecen ako je u radu prvi i zadnji dio. I naravno puno laksije ide po losem terenu.Moj otac je jednom jurio nizbrdo sa pogonom samo prve kotace i izgubio vlast nad tomico i tomica se prevrnula-na srecu izkocio je i nista mu se nije dogodilo samo je traktoric otisao kod limara.

Imam pitanje oko kompresionong prostora-dali je to u cilindru (minimali prostor izmedju klipa i glave?)
 

soteska

Novi član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
13
Onda imam jos pitanja:(nod): koji je razmak optimalni i kako se mijeri.Neki kazu da su stavili "sve" brtve ispod ali u mom originalnom prirucniku kazu da nemam brtve (dihtunge) izmjedu glave i cilindra. Sta je istina?
 

Najnoviji postovi

Na vrh