• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Peradarstvo

R

Ratarko

Guest
@maksica6
Moze li netko reci podatak koliko se smije komada pilica toviti na m2,te koliko se smije toviti purana na m2 hvala.

Obećao sam da ću se raspitati za purane i evo neka informacija iz prve ruke.
Kažu da na kvadratni metar ide 55 kilograma pure , da li ti ta informacija išta pomaže ili ne ... :scratch :?:

Za bolje razumijevanje dobro bi bilo znati da puran ( mužjak ) bude težak od 18 - 23 kg , pura ( ženska ) je teška 8 - 9 kg .
Nešto konkretno iz uzgoja : Hala dužine 96 metara a široka je 12 metara ima kapacitet od 6.000 pura . Ako se taj podatak malo izračuna vide se i neke nepravilnosti , naime ispada da je puran na puranu odnosno to je malo prekrcato . U praksi je stvarno tako , kroz tu halu se zamalo ne može kretati od pura , nema slobodnog mjesta za iglu ako ti ispade . Živi krkljanac :shock:

Obrisan neispravan link.
 
M

maksica6

Guest
Ratarko hvala ti na trudu sto si se potrudio za ove podatke,a sad da vidimo tko hrani pilice koliko ide pilica na m2.
 
R

Ratarko

Guest
maksica6 kaže:
Ratarko hvala ti na trudu sto si se potrudio za ove podatke,a sad da vidimo tko hrani pilice koliko ide pilica na m2.

Zamalo sam zaboravio da oni u tome hangaru tove i mužjake i ženke a kako su ženke manje onda i stane tih 6.000 komada - nekako :? . Odvojeni su pregradom .
A pazi ovaj podatak , popiju 6.000 litara vode dnevno , svaki po litru ... pa nisu normalni ti purani ... a tek što su glupi , ko noć .
 
B

Bobo

Guest
Purana/puru stavis u bure i lijevas vodu, koliko su glupi, nece iskociti van, ne znaju plivati i utopit ce se...


Tulave su ko tuke ;)
 
S

stevo13

Guest
decki i ja se isto bavim s peredarstvom ali ja nemam tak cuda dost manje za mene dosta imam 8000 komada i hranim za pipo.. 8)
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Super stevo13.

Daj mi reci dal je 8000 dovoljno za dobar život?

Mislim da je standard sad počet s 25 000.
 
S

stevo13

Guest
pa ne bas ali moci zivjeti ali zato imam tu jos krumpir kuruzu psenico.........a veksega ne mogu napraviti jer ga imam na vrtu ne mogu dobiti dozvolo mora biti van sela.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
stevo13 kaže:
pa ne bas ali moci zivjeti ali zato imam tu jos krumpir kuruzu psenico.........a veksega ne mogu napraviti jer ga imam na vrtu ne mogu dobiti dozvolo mora biti van sela.

A koliko bi po tvojem bilo dovoljno tisuća?
Pa nebi bio problem i da ti je malo dalje farma, nisu to krave, imaju kod mene ljudi farme s kravama 1 km od kuće, a s pilićima i više.
 
S

stevo13

Guest
za mene je dosta i to....ali mislim da bi bilo negdi oko 15000 do 20000..
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Peradarstvo
by stevo13 on Fri Mar 14, 2008 9:31 pm

decki i ja se isto bavim s peredarstvom ali ja nemam tak cuda dost manje za mene dosta imam 8000 komada i hranim za pipo..

Bok Stevo, šteta nisam prije primjetio tvoj post i ja sam kooperant perutnine.
Trenutno imam 10000,00 kom, javi mi se na PM.
 
M

maksica6

Guest
Ovako interesra me povrsina farme gdje imas 10 000 pilica ,mislim koliko je to m2.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Računaj si 16kom/m2, kad su idealni uvjeti, znači tokom zime, jesen, prolječe kad nema toplotnih udara.
A za ekstremne ljetne vručine 15,16kom/m2 ovisno o objektu.
 
K

Kikiriki

Guest
Dali netko od vas stelji peradnjake sa slamom ili ste na piljevini
 
K

Kikiriki

Guest
Ako vas interesira steljenje slamom imam sjeckalice koje okrugle bale sjecka na kratko,dvije su tu kod vas (Međimurje) jedna kod Martinca (Podbrest) druga Veterinarska stanica Ludbreg
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Ja isključivo slama, jer piljevina užasno zakiseljava tlo. Osim u težćim uvjetima tova kao zimi, visoke temp. u objektu +30 a vani -15,-20 onda dosteljavam sa "hoblinjem" ne pilovina, jer dobro upija vlagu

Inače jedna stvar piljevina vam je jako opasna pogotovo ako nije skroz vlažna, može doć do velikog broja uginuća jer se razvijaju bakterije koje se prenose na piliće. :oops:

EDIT
...ako nije skroz suha
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
E Joža baš sam danas razgovaral sa njim, kaj taj čovek se nema i nije zmislil strava.

Pa daj neke slikice da vidimo, inače je planiram kupnji rolobalirke sa noževima, koja nasjecka slamu skroz na sitno cca 7cmm. To je zakon za piceke. :)
 
K

Kikiriki

Guest
Molim te malo mi objasni kak da stavim slike i učinjeno,
Kad smo kod Jože kad sljedeči put dođeš kod njega pogledaj njegov Tomahawk 404M,
Inače ne samo da sjecka nego sa čekićima otvara slamu te povečava upojnu moć,
Dali stavljaš vapno na pod,da ti je lakše čistit a i bolja dezinfekcija
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Kombiniram NaOH pa vapno+izosan, i tako stalno.
Klikneš pod Board index i prva tema OBAVIJESTI,PORUKE, tako su ti upute za stavljanje slike.
Jesi li i ti peradar?
 

Najnoviji postovi

Na vrh