• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Peradarstvo

M

maksica6

Guest
Pozdrav!


Moze li netko reci podatak koliko se smije komada pilica toviti na m2,te koliko se smije toviti purana na m2 hvala.
 
R

Ratarko

Guest
maksica6 kaže:
Pozdrav!


Moze li netko reci podatak koliko se smije komada pilica toviti na m2,te koliko se smije toviti purana na m2 hvala.

Jel ti pomaže ako pitam sutra na farmi purana o tome ?
Naime oni purane drže u objektima 100 metara dužine pa ti možda i nije mjerodavno jer čini mi se da ti misliš na neke kaveze ili manje prostore ?

A da malo živne i ova tema o peradarstvu šaljem slike o izvozu puranskog gnoja sa farme purana u obližnjem selu .
Farma ima osam objekata dužine 100 metara . Sve je automatizirano od ishrane do ventilacije ali kako se je ne kužim u te cicaboce ako netko ima koje pitanje ja ću ga proslijediti do nadležnih i doći sa odgovorom .

Ovako iz vana izgleda objekt u kojem rastu purani .
Obrisan neispravan link.

Ovo bi bio silos za hranu , ispred svakog objekta stoji po jedan , odokativno 20 tona kapacitet .
Obrisan neispravan link.

Ovako se radi utovar gnoja kod njih .
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Ovo bi bile hranilice , mislim barem ili možda pojilice ?
Obrisan neispravan link.

Grijalica za piliće .
Obrisan neispravan link.

Elektronika i kompanija .
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Žao mi je što mi slike iz samog objekta nisu ispale dobro jer mi mobitel jako loše slika kada je unutra , ako baš treba poslat ću jednu malko mutnjikavu sliku . Sutra ću pokušati bolje uslikati .
 
R

ROKI

Guest
Za taj Skip je ovo smrt! Ubi mu prašina motor. Kažu da su na onom Zetoru 6340 sa farme iz Selne radili motor par puta i danas sam ga vidio na šlep službi (mislim da je to taj) negdi ga voze. Vozač tog zekana mi je jednom prilikom rekao da mu fine čestice prašine unište motor. Mi smo sa mojim IMT-533 jednom potovarili svo djubre sa klokočevačkog peradarnika. Ta pa to nemoš živit unutra od tog zla od prašine. Moj traktorista je imao pravu gas masku jer drukčije nije mogao tovarit. ÄŒudi me kako taj bajica izdrži na tom skipu bez nje? Il je pod utjecajem kojekakvih opijata pa ga to i nesekira previše! :lol: :lol: :lol:
 
R

Ratarko

Guest
Zetor je bio cijeli dan na farmi tako da nije mogao biti taj kojega si vidio na labudici .
Sve drugo stoji za toga Zetora ( evo i dvije fotke šaljem ) , motor jednostavno ne može izdržati te uvjete rada i TOÄŒKA .
IMT se tu pokazao kao dobitna kombinacija po pitaju te prašine i izdržljivosti motora na istu . Pratim taj IMT treću godinu za redom i motor nije imao tih zetorovskih problema . Na drugu stranu dosta se kvario na pogonskoj lameli i prednjoj osovini .

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Majstor koji radi na IMT-u je drven po pitanju vanjskih utjecaja bilo koje atmosferilije pa i prašine :scratch , skidam mu kapu , radi kao robot . Danas je radio bez da je bilo što hrane stavio u organizam do 16.00. sati poslije podne ! ROBOT .

Obrisan neispravan link.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
2,939
Evo moj tata je baš jučer vozio gnoj s jedne farme pilića, slika nema jer nisam tamo bio.
Vozio je s Tehnostrojkom na hrpu. Vlasnik utovaruje gnoj s 539 s prednjim utovarivačem.
 
B

Bobo

Guest
Sto se skipa tice, koliko ja znam to je IMT 577 koji inace boluje na prednji most. Sad ima vec trecu generaciju prednjeg mosta na sebi (od traktora 130KS) i vece gume naprijed.

Na ovim starima su pucale duze poluosovine kao sibice, i kad se stavila druga (ubrzo je pucala i kraca poluosovina. Mnogo ljudi ovdje koji imaju 577 je povadilo kardane iz prednjih mostova, ili su cak stavljali 2WD prednji most. Jedan ovdje je vrhunski uporan, imao je 4wd, pa se pokvario, pa ga je popravio, pa se pokvario, pa je stavio normalni prednji most, pa je prednji diferencijal popravio i sad je opet (valjda) 4WD... Jako im je losa prednja vuca, i ovdje su 577 rijetki a da im se prednji most ne kvari :(

Sto se lamele tice, to je prednji utovarivac kriv, nista drugo... Nije on zamisljen da radi kao bager full time, ako se samo prefarba u drugu boju ;)

Koliko znam o skip bagerima (jako malo) svi su imali 2WD, a ovaj sa 4WD nisam nikada vidio :oops:

Evo, IMT je pokazao svoju superiornost, kao jako dobar i izdrzljiv traktor ;), cak je bolji i od zetora 8)

A ovi sto sa 533 i 539 rade s utovarivacima, mislim da im to nije pametno, jer je 539 ipak malcice slab na prednjem mostu za utovarivac :?
 
R

Ratarko

Guest
Ne postoji takav IMT utovarivač sa prednjim pogonom . Ovo su sami nabacili osovinu od IMT-a sa prednjim pogonom jer je serijska osovina podropljena nekoliko puta . Taj prednjnji pogon se ne može staviti u funkciju jer da bi stavio kardan smeta pojačana šasija od traktora . Vlasnik kaže da planira ugraditi prednji pogon na ulje što je po meni loše u ovom slučaju ali ne bih sada ulazio u to .

Složio bih se da je ovaj motor iz IMT-a sa slika predobar . Danas čujem da mu ulje i filter ulja u motoru nisu zamjenili dvije godine ! Došlo mi je da se potučem sa njima od muke . Koji idioti , za nepovjerovati . Onaj Zetor sa slike je imao dvije ili čak tri generalke motora do sada a nije on tako star traktor , sve zbog prašine koja uništi motor , sada više ne radi unutar hale .
 
B

Bobo

Guest
Taj motor je jeko dobar, 577 je kao traktor po mnogima najkompletniji i najuravnotezeniji IMT traktor ikada napravljen. Tu ne racunam 2xxx seriju, jer se JD tu upleo... Jedina mana, i to ogromna je taj nesretni prednji most. Vidis da su i oni nabavili polovan, jer ga je netko bacio, i stavio obicni, jer vise moze skretati. Kako su pobogu na skipu uspjeli i onaj njegov prednji most pokidati, nikako mi nije jasno, jer ovaj sto radi na onom privatnom silosu kod nas prednjom kasikom naginje prikolice pune zita, jer dosta ljudi ovdje nema kipanje naprikolicama ;) To i krx moze posvjedociti.

Sve u svemu, prednja vuca preko hidromotora mu se nikako nece isplatiti jer je, kako sam i prije napisao, prednji most los. Trebao bi biti sretan sto mu i ovako stroj radi, a filtere bi u takvim uvjetima trebao mijenjati u pola propisanog vremena. Da sam na njegovom mjestu, ugradio bih jos jedno "bure" s filterima, pa neka se prljaju koliko god hoce.
 
R

ROKI

Guest
Bobo nemoj pričat nešto što neznaš :!: Na IMT-533 imam prednji utuvarivač (mislim da je Stoll-ov) koji je duži od IMT-ovog i to dosta. Natovario se tereta i tereta. Na tom istom traktoru sam do prije par godina imao zadnji kranski utovarivač Carlo Peshi C4 (neznam dali si ikada vidio takav utovarivač). Peshi je težak ko i ferguson, vrti se 358 stupnjeva, u transportu je kran okačen preko traktora na prednji trap! Primao je 2 komande odjednom (ako je pumpa dobra i majstor vičan stroju mogao je i 3 primiti) i bio je zvjer za posao. S njim digneš zadnji kraj fergusona ko od šale tj. radio je ko kombinirka (imao sam kašiku za kopanje, za repu, za djubre i grajfer). Taj utivarivač uhvati i digne onaj mali gramipov skupa sa punom kašikom ko od šale. ;) A na fergusonu sam samo jednom u 27 god. promjenio centralni bolcn (a mogao je tako još dugo ići). Bitno ti je svako jutro uzet mazalicu u ruke i udri. Treba znati tovariti, a da se traktor i utovarivač nepate. Tko ima osjećaja za utovarivače to ide ko podmazano. ;) Priča da 533 i 539 nisu za utovarivač nije točna. Problem je kaljuža kad prednji trap tone (govorim o prednjem utovarivaču), a na iole tvrdom mali radi ko veliki! Ja sam si napravio nosač sa 10x30 kg IMT-ovih tegova i to stavim na poluge i blokiram kao protuteg utovarivaču. Prednji utovarivač imam 11 godina, a ujak na svom 533 ima original utovarivač već skoro 30 god. E taj je napravio posla i posla. Neka kudit konja kojeg nisi jahao! 8)
 
R

Ratarko

Guest
Hehe , iskustvo je majka svih zanata :D
To je bobi krivo što se njigov novi 549 htio razletiti na prednjem trapu pa zato kudi IMT 539-ku :idea:
 
R

ROKI

Guest
Da, da. :lol: :lol: :lol: Ko mu je kriv što je uzeo traktor sa faličnom prednjom vučom. 8)
 
B

Bobo

Guest
Ma nisam uzeo traktor s falicnom prednjom vucom, uzeo sam falican traktor :(

Ajd uslikaj mi taj 533, majke ti ;) Cuj, raditi s prednjim utovarivacem moze svatko, nije tu potrebna neka visoka skola... Samo bih se ja bojao recimo dici 300-400 kg s njim (ako uopce moze toliko zagrabiti/dici). A ako je neki manji teret, ja brze i uz menje napore to prebacim rucno, nego da zbog 200 kg gnojiva palim traktor... naravno, moze biti 2 000kg gnojiva, no onda bih izgubio zivce i ruke dok bih to s 539 istovario. postoji puno bolji izbor za prednji utovarivac od 539, no ako se nema bolje ista, nego nista.

Uglavnom, i dalje mislim da 533-539 nisu za ozbiljne radove s prednjim utovarivacem, premicanje krsa po dvoristu ne shvacam kao ozbiljan posao, vec utovaranje stajnjaka, sljunka, gnojiva bla, bla, bla... I sad ti zagrabi toliko tereta, i okreci volan. U mijestu nema sanse, a u hodu jedva, i to ti zivotom garantiram. Ako mi napises da je lagano okrenuti volan, onda to nije ozbiljan posao s utovarivacem, a ti sad pisi sto hoces...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
2,939
Ja znam dva koji imaju na 539 prednje utovarivače i utovaruju pileći gnoj.
Utovarivač je isti kao i na mom Zetoru.
Obrisan neispravan link.
 
R

ROKI

Guest
ÄŒuj ti mene, raditi može svatko, ali pitanje je koji će učinak imati u jedinici vremena (kolko je brz i spretan, a to ko ima utovarivač zna na šta mislim). Majstore 300-400 kg diže ko od šale. Kad šiljke zabijem u ovčije djubre(koje je najteže za tovarit jer je zbito ko asfalt) i ako uhvtim debeli sloj klipovi se izvlače, vile su zabijene i nemrdaju, a zadnji kraj traktora se diže sa 300 kg tegova na polugama :!: :shock: Å ta kažeš na to moj bajo! :?: ;) Jel tebi malo par stotina tona djubreta u sezoni? Volan se nemota u mjestu već dok se traktor kreće i sve ide super. Nije sve u mišićima. ;) Nisi radio nikada sa tim strojem pa neznaš šta je sve u stanju napraviti. Prošli tjedan sam vidio u Sl. Brodu kako ferac tovari rolo bale na kamionku. Opet ponavljam: NEKA kudit konja kojeg nisi jahao!
 
R

ROKI

Guest
Nitko te netjera na to. Robert zna kakav utovarivač još uvijek imam, a kakav sam imao i šta se sve može kad se hoće. Jel, ta pa da. ;)
 
P

paor

Guest
točn, moj prijatelj ima na 539 prednji utovarivač, a susjed dajca 45 isto tako, oni čuda rade s njima

spretnost i iskustvo su u ovim slučajevima jako bitni
 
R

ROKI

Guest
paor kaže:
točn, moj prijatelj ima na 539 prednji utovarivač, a susjed dajca 45 isto tako, oni čuda rade s njima

spretnost i iskustvo su u ovim slučajevima jako bitni

Bajo za ovo imaš ladno Osječko kad se upoznamo!!! :D :D :D :D I da, danas sam ti prošao kroz selo kad sam išao na posao i vidio sa nekog Zetora sa Oraškom kabinom, a nosio je nerasta u gajbi pa sam pomislio da to nije tvoj. Jesam u pravu?
 
P

paor

Guest
bogme teško ćeš naći osječko u mojem selu

nisam se danas voziko' s traktorom, varim svoj naletni utovarivač za đubre kojeg sam još lani skršio (normalno, ko' pravi paor čekam zadnji dan za popravak)
 

Najnoviji postovi

Na vrh