• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Peradarstvo

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
za informaciju :
EU direktiva 1999-74-ES koja u 40.članku donosi :
<– *****minimalno 750 cm2 površine kaveza na kokoš, od koje mora biti 600 cm2 upotrebne ; višina kaveza na najnižem djelu mora biti najmanje 20 cm visoka na vsaki tački. ukupna površina svakog kaveza ne sme biti manja od 2000 cm2 ,...........***** >

ODREDBA STUPA NA SNAGU 1.1.(januar) 2012.
tako, da razmislit i o tome zbog skoroga ulaska u EU . i posledično zamjene kaveza po toj direktivi !! :idea: :scratch
 
T

takor

Guest
Pozdrav forumasi.
Neznam gdje bih postavio ovo pitanje a mislim da je ovo naj prikladnija rubrika za to.
Bavim se uzgojem 400 kom brojlera pa u posljednje vrijem od kolega na poslu koji se bave uzgojom svinja i goveda slusam o nekakvim knjigama koje u posljednje vrijeme moraju voditi kao i o cestim kontrolama vet. inspektora osobito sad pred svinjokolju.
Kazu mi da bih i ja trebao isto voditi te knjige a neznam gdje ih mogu kupiti, kazu i da domacinstvo koje nije u sustavu PDV-a moze proizvoditi samo za svoje potrebe do 12000 kn a sava proizvodnja preko 12000 kn je oporeziva sa 22%.
I da napomenem nisam u sustavu PDV-a.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
takor kaže:
Pozdrav forumasi.
Neznam gdje bih postavio ovo pitanje a mislim da je ovo naj prikladnija rubrika za to.
Bavim se uzgojem 400 kom brojlera pa u posljednje vrijem od kolega na poslu koji se bave uzgojom svinja i goveda slusam o nekakvim knjigama koje u posljednje vrijeme moraju voditi kao i o cestim kontrolama vet. inspektora osobito sad pred svinjokolju.
Kazu mi da bih i ja trebao isto voditi te knjige a neznam gdje ih mogu kupiti, kazu i da domacinstvo koje nije u sustavu PDV-a moze proizvoditi samo za svoje potrebe do 12000 kn a sava proizvodnja preko 12000 kn je oporeziva sa 22%.
I da napomenem nisam u sustavu PDV-a.


pozdrav...
ja se bavim također uzgojem brojlera, 2500komada u kooperaciji sa jednim privatnikom....
evo baš prije par dana došao je veterinar i donesao nam tu knjigu, kaže da u nju moramo pisati ako su pilići bili bolesni te cjepivo koje su primili i datum, jer mora proći određeni vremenski period nakon lijeka pa da se meso može upotrebljavati kao hrana...
meni je to malo glupo što i ja moram voditi tu knjigu , jer k meni dolazi jedan veterinar kojega moj kooperant plaća i uzima uzorak stolice kada su pilići oko mjesec dana stari za testiranje na salmonelu...
 
T

takor

Guest
Neznas nista o tome da ce proizvodnja preko 12000 kn biti oporezovana ili je to neko samo pustio priću?
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
takor kaže:
Neznas nista o tome da ce proizvodnja preko 12000 kn biti oporezovana ili je to neko samo pustio priću?


Prvi glas....
nisam ništa čuo o tome, a i ako bude, ja se nemoram bojat da će mi uzimat, meni je po turi najviše oko 8000kn, a ne planiram se širiti bar još neko vrijeme...

kako ti radiš? u kooperaciji ili sve sam?
 
T

takor

Guest
Tih 12000 kn kazu da se odnosi na stocarsku proizvodnju kroz cijelu godinu, znaci ne samo na jedan turnus, ali kazem da sam to cuo, trazio sam na netu nigdje nista nepise a jos nisam razgovarao s veterinarom tako da neznam dali je i koliko tocno.
Inace ranim sad po 400 kom toliko sam prodam kod kuce a imam peradarnik 250m kvadrata sa plinskim grijanjem koji stoji prazan jer je za velike proizvodace kao sto su Koka mal.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
takor kaže:
Tih 12000 kn kazu da se odnosi na stocarsku proizvodnju kroz cijelu godinu, znaci ne samo na jedan turnus, ali kazem da sam to cuo, trazio sam na netu nigdje nista nepise a jos nisam razgovarao s veterinarom tako da neznam dali je i koliko tocno.
Inace ranim sad po 400 kom toliko sam prodam kod kuce a imam peradarnik 250m kvadrata sa plinskim grijanjem koji stoji prazan jer je za velike proizvodace kao sto su Koka mal.


aha, znači ako zarađujem više od 12000kn godišnje, trebao bi plaćati na to porez...

znam, ja sam prije bio sa Kokom, ali su nas nakon 2,3 godine otkantali jer smo mali,sada sam u kooperaciji sa privatnikom iz Sesv. Kraljevca i mogu reć da mi nije ni malo žao što su nas otkantali...
moj stric također drži brojlere, 6500 komada i mi smo skupa počeli baviti se s tim...
on je ostao raditi sa Kokom, i sad kaže da je u velikim problemima, između tura ima vremenski razmak od 2,3 mjeseca, a rate kredita ne kasne, uredne svaki mjesec.... :D
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
mladići može li mi netko reći gdje se mogu kupiti kutije za jaja (one za po 10 komada)
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
breza kaže:
mladići može li mi netko reći gdje se mogu kupiti kutije za jaja (one za po 10 komada)
jbga, ja ti to neznam...
ja uzgajam brojlere za klanje... :D
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
breza kaže:
mladići može li mi netko reći gdje se mogu kupiti kutije za jaja (one za po 10 komada)

Pitaj i u ovim centrima,mozda oni imaju za prodat.
Bakice na placu ce ti prodat sigurno.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
L

Linda

Guest
Ima 6 objekata od kojih su 5 za tov a šesti je kao veliko
Da li znaš nešta više o tom gnoju od purana ( ili piliča ) jel ja gnojim s njim več tri godine pa imam i nekih negativnih pojava koje si nisam znao objasniti ?
Sada sam malo pažljiviji sa tim gnojem jer je to luda stvar , recimo list od šečerne repe bude do 1 metra dugačak ako pognojim previše , ludnica koliko u tome gnoju ima UREA-je odnosno dušika ili čega več...

Htjela sam Ratarku poslati PM ali mu box pun,pa možda tu pročita:

Pročitala sam na forumu za gnojidbu gnojem od peradi i probleme sa štetnosću ovog gnoja. Jedan u Ludbregu je počeo peletirati pileći gnoj pa me je po recepturi traži zeolit. Htjela sam naime reći da ako imate svoju perad, u hranu im se dodaje Zoolit Universal, klinoptilolitni mineralni komplex (ima puno djelovanja) ali najvažniji je retardacijski učinak usporavanje prijelaza hrane kroz probavu, onda se toliko dušika ne veže u amonijak (koji odlazi u gnoj) nego u aminokiseline, dobije se više mesa a taj gnoj sa zeolitnim blatom je izvrstan za gnojidbu, sadrži oko 50 minerala i rijetkih elemenata, služi kao katalizator rasta, apsorbira toksine, kao i onaj lijek protiv parazita.
Je li tko zna tko još peletira pileći ili pureći gnoj?
Klinoptilolit u zeolitu naime selektivno otpušta hranjive tvari iz gnoja, pa se ne može gnojidnba predozirati. (Vezano za tu spomenute probleme s određivanjem količine gnoja na hektar).

Onaj veterinar u Belje nije slučajno Antonio Maltar?
Taj prah se može nasipati i na zemlju direktno sa gnojem ako ga se na daje peradi u smjesu.
 
D

dalmatino

Guest
Cijenjeni forumaši, imam nekoliko pitanja. Ne bavim se peradarstvom, za sada, ali imam namjeru početi s uzgojem domaćih purica, za početak za svoje potrebe. Imam registriran OPG, nisam u sustavu PDV-a. Kakva je zakonska regulativa, tj, što mi je potrebno da purice mogu legalno uzgajati, a i prodati npr. privatnom mesaru. Ima li kakvih ograničenja po pitanju smještajnog objekta za purice budući da još nemam izbrađen objekat. Odgovori na ova pitanja bi mi jako puno značili, te unaprijed zahvaljujem.
 
C

chickenlover

Guest
Cijenjeni forumaši, imam nekoliko pitanja. Ne bavim se peradarstvom, za sada, ali imam namjeru početi s uzgojem domaćih purica, za početak za svoje potrebe. Imam registriran OPG, nisam u sustavu PDV-a. Kakva je zakonska regulativa, tj, što mi je potrebno da purice mogu legalno uzgajati, a i prodati npr. privatnom mesaru. Ima li kakvih ograničenja po pitanju smještajnog objekta za purice budući da još nemam izbrađen objekat. Odgovori na ova pitanja bi mi jako puno značili, te unaprijed zahvaljujem.

Purice idu maksimalno 5 komada na kvadratni metar. To je zvanicno "preporuceni" standard u uslovima konvencionalnog tova. Medjutim, po licnom visegodsnjem iskustvu, bolji se rezultati postizu ako se ta brojka snizi na maksimalno tri po kvadratu. Purica je zivince koje najteze podnosi zatocenistvo i ogranicenja u kretanju. Muzjaci postaju znatno agresivniji, narocito ako ih je veci broj na manjem prostoru, te dolazi do cestih tuca medju njima, koje ne retko rezultiraju uginucem slabijeg. Cesca je i pojava kanibalizma, koji se nazalost ne moze iskoreniti kojekakvim vitaminskim preparatima i drugim dodacima, jer ptice nisu bolesne, vec naprosto reaguju za sebe prirodno u nepovoljnim (citaj stesnjenim) uslovima. Konacno, prenatrpanost objekta utice i na veci rastur hrane, cesto prosipanje vode, lakse i brze sirenje potencijalnih bolesti, ucestalije povrede krila i nogu, kao i losiju konverziju hrane usled opsteg stresa ptica. Dakle, ako imas mogucnosti, za purice, a i za tebe je mnogo bolje da im omogucis sto vise "lufta". Ja licno drzim po dva grla na metar kvadratni i mogu se pohvaliti da mi za 11 godina nikad ni jedna nije crkla il poginula u borbi :D. Takodje, ako si u mogucnosti, preporucila bih ti da drzis pretezno zenke i mozda samo par muzjaka. Istina je da zenke nikad ne dostizu tezinu muzjaka, ali su mnogo lakse "za odrzavanje" i vreme tova im je krace. Ujedno se i lakse prodaju, jer ljudi (po mom osobnom iskustvu, mada nije pravilo) radije kupuju ono sto celo moze stati u rernu.

Nadam se da je ovo od pomoci, a za zakonske regulative moraces sacekati nekog drugog, jer se verovatno propisi razlikuju ovde i tamo, pa ti moje informacije ne bi bile od koristi.
 

Pilic

Novi član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
17
Zanimljivi strojček, budem ja to provjeril kod martinca, daj mi samo reci tko to proizvodi, kolko je cijena, način primjene...

Igore zanima me jesi napravio nove objekte i koliko su te kostali????ja isto planiram radit nove pa bi me zanimala okvirno cijena, moji su vec dotrajali.....:madmana:
 
I

ihorzic

Guest
Ljudi ja imam farmu u Sunji i dajem je u najam ako tko želi , ili još bolje prodao bi sve .
Kapacitet je 15 000 kom bez silosa ali imam skladišta sva potrebna , prilazne putove i dozvole od građevinske i uporabne. Automatika je Šuntnerova , i vlastita voda u dovoljnim količinama.
Radio sam dugo godina , sve je u mom vlasništvu i ako znate koga preporučite slobodno.
Spreman sam nagraditi dobre preporuke.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ljudi ja imam farmu u Sunji i dajem je u najam ako tko želi , ili još bolje prodao bi sve .
Kapacitet je 15 000 kom bez silosa ali imam skladišta sva potrebna , prilazne putove i dozvole od građevinske i uporabne. Automatika je Šuntnerova , i vlastita voda u dovoljnim količinama.
Radio sam dugo godina , sve je u mom vlasništvu i ako znate koga preporučite slobodno.
Spreman sam nagraditi dobre preporuke.

Jeli Vama gorila farma u Sunji prije nekih godinu-dvije?
Znam da je tam negdje farma pilica gorila,zato pitam.
 
I

ihorzic

Guest
nije moja , to je od jednog povratnika iz srbije koji je sad čak postao donačelnik Općine Sunja .
Sve su to bile čudne okolnosti po meni ali nije me briga.

Ja sam u centru Sunje i moja je farma u ratu Srušena , pa sam podizao velike kredite za obnovu i popravio je.
 

Najnoviji postovi

Na vrh