• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plasman i prodaja proizvoda

D

Drazen

Guest
Ponovo pozdrav!

Ozbiljna tema. Da li imate već ugovorenu prodaju svojih proizvoda, ili kako ih prodajete, ili mislite prodati u 2009. godini.
Da li ste već surađivali sa nekim tvrtkama, i ako da, koja su Vam iskustva?
izvoz?
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Re: prodaja

Odlična tema.
Surađivao s Matijevićem iz Miholjca iskustva loša, sve je ok dok boksovi nisu istovareni kod njega u hladnjaču , e onda on vadi 2-3 boksa van i ide na klasiranje ( i stime se slažem), cure imaje zapovjed da napreve što više 2 i 3 klase pa si možeš misliti kako to na kraju izgleda
Plaćanje je bilo ok kao i cijena (standardna za lane)
Za ovu godinu si razmišljam s kime ugovarati, imaš li ti svoje kanale :!:
Izvoz ? pre-mali sam za to ali ako netko veći povuče zašto ne, ne znam dali bi nas u evropi uništili sa svojim standardima
Čuo sam da su u srbiju dolazili kamioni iz rusije i vukli u svim mogućim količinama, informacija nije provjerena, oni nas vjerojatno ne bi opteretili sa nemogućim standardima ???? :?:
Dali mi u hrvatskoj imamo dosta jabuke za svoje potrebe :?:
 
A

aljmas

Guest
Re: prodaja

ja sam nedavno bio u Subotici. Tamo su voćari oraganizirali u klaster i dosta dobro im ide. Prošle godine su slali konvoje šlepera za Rusiju. Problem ja zapravo Poljska koja sada na kraju 3. mjeseca daje jabuku po 0.24 dolar centa ili po 0.26 euro centi franco Osijek. To je poprilično niska cijena i onda sam uvidio koliko je naših 2.80 veliko.

Sa Matijevićem su slična iskustva kao u postu gore nije problem ni cijena, ni valuta plaćanja, ni boxovi ali je problem klasiranje i mi smo nedavno održali skup na tu temu i moj je osobni zaključak da će tu uvijek biti problem samo će on biti izraženiji u godinama kada bude dosta jabuke i manji kada se bude za bud zašto punila hladnjača.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: prodaja

Najvrednija tema, najinteresantnija, za svaku pohvalu. Bit svake proizvodnje je prodaja. I što proizvoditi, ono što se može najbolje prodati. Još nemam količine za to pa rješavam sve na malo, ali dolazi vrijeme kad će nešto veće i biti.
Pozorno pratim vaša iskustva i prijedloge i zahvaljujem na njima, samo naprijed.
 
D

Drazen

Guest
Re: prodaja

Poštovani.

Super da Vam se tema sviđa.

Što se tiče Gospodina Matijevića, sa istim nemam osobnih iskustava, ali koliko sam čuo sa strane i "ono što su ljudi rekli" nije dobro. Govore mi da se kvari iz godine u godinu i da je sve gore.
Klasiranje, plaćanje kasni itd. Što se tiče plaćanja i da isto kasni, nije nikakvo čudo. Agrokor je ispucao svoje limite kod RBA Factoringa, Erste Factoringa i Prvog factora i to ukupno 8 milijardi kuna, tako da.... situacija sa njima nije vesela.

Razogovarao sam i sa Kauflandom - ista šema, sa 30 dana urednog plaćanja polako kližu prema 90 dana, i to je to.

Poljska. Cijena jabuke u Poljskoj je 0,10 EURO centi i ista pada još više. Razlog je veoma jednostavan, prvi je da zlota klizi prema Euru strašno (nemaju Rohu!!!!! ŽIVIO ROHA!!!!), a drugi je da su im Rusi vratili preko 1.000.000 tona jabuke, budući da nije prošla kvalitetu, tako da ne znaju kud će s njom.

U Rusiju - nema šanse, nema s kim nisam probao i skim nisam sve dogovarao. Bio sam i kod Atašea, i kod Ambasadora i rezultat je veoma jednostavan. Rečeno je dok se ne promjeni vanjska politika RH prema Rusiji, nema ništa od posla. Nisam ni znao da mi imamo vizni režim sa Rusima i to na način da nas Rusi moraju tražit za vizu da bi došli u RH - i sad kako uopće ići na bilo kakvu priču o turizmu ili bio čemu.

Osobno se trudim izvest robu van. Prije dvije godine izvezao sam za probu 50 tona jabuka u Benin, i bilo je super, ali isto tako su se pokazale slabosti istok - ne ovdje ne govorim o plaćanju, jer je bilo 100% avansno plaćanje, već o načinu pakovanja, transporta itd.

Sada imam pregovore sa jednom Engleskom i jednom Belgijskom tvrtkom, a iste mi dolaze idući ponedjeljak na dogovor, pa tko zna. Treba im ogromna količina robe, pa budemo vidjeli.....

Jeste radili sa Gomolavom, Burom, Vrnijem, Naturaagrom?
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: prodaja

Dražene, što je još interesantno osim jabuka i trešnje za tržište koje ti obrađuješ, što se najviše traži?
Kako stoji stvar sa lješnjakom, gdje se mi možemo naći.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: prodaja

Sa zanimanjem pratim ovu temu i mislim da je vrlo korisna. Svi se bavimo tehnologijama (sto je u redu), ali se isto tako moramo baviti i trgovinom, htjeli ne htjeli. Ja imam 5 ha tek posadjenog ljesnjaka i jos nemam uroda, ali ima ljudi koji vec imaju i ovakve rasprave su nam svima korisne.
Usput, koja je minimalna kolicina ljesnjaka sa kojom se moze razgovarati sa stranim trzistima?
Samo toliko, moja 2 centa ;)
 
A

atomizer

Guest
Re: prodaja

šta se tiče NATURE AGRO oni su koma po pitanju plačanja.po godinu dana su neki čekali novac pa ako i ne isplati sve u novcu onda ti nude repromaterijal pod dio dugovanja po paprenoj cijeni.to znam sto posto kad mi je ta firma gotovo pod nosom i nekad radio u njoj.problem je što je njima opet vindija puno dužna i kako to več ide začarani krug dugovanja.
 
D

Drazen

Guest
Re: prodaja

karla kaže:
Dražene, što je još interesantno osim jabuka i trešnje za tržište koje ti obrađuješ, što se najviše traži?
Kako stoji stvar sa lješnjakom, gdje se mi možemo naći.


Poštovani,

Vezano na Vaše pitanje, evo situacije:

1. jabuka - izvoz i izvoz - iskreno se trudim gurnit robu vanka, jer mislim da je to u ovoj godini izlaz pod broj (1). Traži se Gala, Gala Royal i to 85%, a zatim Idared na 10%, i ostlaih 5% na druge sorte. Zanimljivo je da su svi zainteresirani za crvenu jabuku te tu gala i njeni surogati dolaze do velikog izražaja. Što se tiče Idareda, u Europi ga smatraju industrijskom jabukom, ali bili su kod mene Nizozemci pa kada su napravili analizu istog (14% šećera) ostlai su ugodno iznenađeni. Mislim da bi se sa tom jabukom moglo dosta napraviti. Druge sorte, poput Greeny-a su ok, i isto se traže ali dosta manje. S njim (moje osobno iskustvo) imam problema sa bojom, jer on bi trebao biti zelen, a kako se klima mjenja, već ga dvije godine ne mogu dobit zelenog, uvijek bude malo prošaran - pa ga polako napuštam. Renders, klon B i drugi klonovi Goldena - idu, ali opet traži se oblik (kao kod Rendersa) i stroga kalibraža. Elstar - vrlo dobro i vrlo cjenjena, ali opet količina je presudna. Jako dobra jabuka Fuji Roku, Kiku, ali se tu mora platiti licenca udruženju u iznosu od 0,15 Euro centi po 1 kg godišnje za marketing, tak da mu je cjena u nebesima. Rodi mrak - imam probni red tako da znam.

2. trešnja - super. Njeno razdoblje je sljedeće. Argentina stiže u prosincu i siječnju, nakon toga polako kreće Španjolska koja traje negdje do kraja ožujka. Onda dolazi moja :) (iz plastenika), a onda polako iz Dalmacije, Hercegovine pa opet Slavonije. Cijena super. (plastenička je posebna, tako da nju ovdje ne uzimam u obzir prilikom govorenja o cijeni). Sorte - moraju biti krupne i crveno zagasite boje. Primjer. U Turskoj trešnja se bere na razini od 24 do 26 mm. Plastenička trešnja je cca 30 do 32 mm (istina), dok trešnja Hrvatska na otvorenom je negdje oko 20 do 22 mm. Dakle, trebalo bi se poraditi na proređivanju iste da se dobije između 24 do 26 mm, a što se smatra I klasom i onda nema problema za prodaju.

3. kajsija - super - samo treba rješiti 2 najveće opasnosti - mraz i led, i onda ide. Ok, imamo tu i opasnost od monilije, ali sada govorim o ono - najvećim mogućim opasnostima. Trenutno sam u pregovorima za jedno 1.000 tona za izvoz pa ako mi to uspijem postavim post na forum, pa mi se jave proizvođači istih.

4. šljiva - mi smo imali nekih 3.500 stabala, ali sam ih onda počupao i prebacio sve na jabuke. Bistricu traže svi i ne pitaju za cijenu. Naravno kad iste nema, jer je nestala od šarke. Stenly je dobio šarku lista i sada je samo pitanje kada će preći na plod. Čačanke i njeni surogati. Preporučujem ljepoticu - po meni kraljica među šljivama, fantastičnih osobina i super vrijeme zriobe. Čačanka najbolja - problem sa oprašivanjem, tako da bi u biti trebalo ići 30% najbolje i 70% oprašivača, dok kod ljepotice to nije slučaj. Isto sam u pregovorima za izvoz sa jedno 1.000 tona, pa isto budem pitao tko ima, naravno ako mi ovo uspije.

5. ljeska - osobno nemam nikakvih iskustva po tom pitanju. Mislim da je najveća konkurencija iz Turske, ali moje saznanje je da bi istu trebalo očistit i osušit i prodavat je takvu, jer da je tada mnogo veća cijena. Ovo uzmite sa zadrškom, jer sam tako čuo. O rodnosti iste, nemam baš puno saznanja i tu vam ne mogu pomoći.

6. ostalo
a) kruške - koma sa prodajom. Hrvati nemaju naviku jesti kruške, tako da može u maloj količini, ali neka ozbiljna plantaža rađe ne
b) breskva - super - opet kao i kod kajsije - mraz i led
c) egzotika - ima i to svoga kupca, ali opet samo informativno.

Eto, ako ima nekih pitanja tu sam!
LP!
 
A

aljmas

Guest
Re: prodaja

a cijene kakve su bile ove godine u Hrvatskoj naročito za treš nju, šljivu i marelicu
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Re: prodaja

Svaka čast na na objašnjenjima i ponudi...
Trenutno nemam što nadodati
 
D

Drazen

Guest
Re: prodaja

aljmas kaže:
a cijene kakve su bile ove godine u Hrvatskoj naročito za treš nju, šljivu i marelicu

Dakle, prošla godina 2008. cijene:

1. šljiva - stenly 2,20 ; čačanska ljepotica 5,00
2. trešnja - plastenik - 250 kn, otvoreno 25 kn
3. marelica - 7,50 kn

Cijene koje se već polako kreću za ovu godinu nisu ni malo ljepe:

1. šljiva - stenly - 1,60 - 1,80 kn, cacak - ako bude 2,50 super
2. trešnja - plastenik - izvoz - bolje da vam ne kažem, na otvorenom - max 15 kn
3. marelica - max 5 do 5,50 kn
4. jabuka - ako bude prva klasa 2,20 kao 2007. godine - na konju smo, ali moja su očekivanja 2,00 max
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Re: prodaja

Divim vam se kako imate vrijedne ruke,ovdje(u CH) jabuku nekad placam 3.5-5 franaka kilogram,na Belju su prodavali tek ubrate za 3 kune,a vidim,sada(doduse na veliko) je i ispod te cijene.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: prodaja

Evo na jesen krećemo sa planom sadnje novih voćnih vrsta. Premada imam 5 ha lješnjaka njega nećemo više saditi. Nebi da otvaram temu zašto, ali ima svoje zato. U kontaktu sa Draženom (privatni postovi) odlučili smo se za breskvu, marelicu. Iako moram priznati da me strašno zaintegrirala trešnja pod plastenikom, ali kad mi je Dražen predočio vrijednost ulaganja nije bilo druge nego odustati. Mraza se ne bojimo jer je položaj idealan po tom pitanju.

Zahvaljujem na iscrpnim odgovorima, i nadam se da si i drugima pomogao u nekim nedoumicama. Dakle nama malima fali baš to da nam netko organizira na neki način prodaju, da otkupi ono što smo proizveli po nekim realnim uvjetima, da nam da neke smjernice kao npr. što se traži i kakve su cijene, koje sorte saditi. Jedino mi je žao što nisi u lješnjaku pa da tebi prodamo urod jer bi ti vjerojatno našao rješenje gdje s njim.
Lp
 
D

Drazen

Guest
Re: prodaja

Poštovani,

Ukoliko mi uspiju pregovori i ukoliko budem imao potreba za većim količinama naravno da budem stavio upit na forum.

O kojim se količinama radi?

Dakle,

1. trešnja na otvorenom - cca. 400.000 kg - pakovanje će morati biti u 250 gramske plastične posudice
2. šljiva (čačanska ljepotica i vjerovatno stenly) - cca. 1.000.000 kg - pakovanje će morati biti u 1 kg plastične posudice
3. kajsija - cca. 1.000.000 kg - pakovanje u 1 kg plastične posudice
4.jabuka - cca. 5.000.000 kg - o pakovanju je još rano govoriti

Dakle, molim Vas da ovo shvatite okvirno, jer kao što sam i prije rekao, u fazi sam pregovora sa potencijalnim kupcima, pa ćemo vidjeti (uvjeti plaćanja, cijene, možda se promjene i pakovanja, itd).

LP!
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: prodaja

jako zanimljiva informacija,nadam se dobrom urodu šljive pa možda i suradnji :) :)
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: prodaja

Drazen kaže:
Poštovani,

Ukoliko mi uspiju pregovori i ukoliko budem imao potreba za većim količinama naravno da budem stavio upit na forum.

O kojim se količinama radi?

Dakle,

1. trešnja na otvorenom - cca. 400.000 kg - pakovanje će morati biti u 250 gramske plastične posudice
2. šljiva (čačanska ljepotica i vjerovatno stenly) - cca. 1.000.000 kg - pakovanje će morati biti u 1 kg plastične posudice
3. kajsija - cca. 1.000.000 kg - pakovanje u 1 kg plastične posudice
4.jabuka - cca. 5.000.000 kg - o pakovanju je još rano govoriti

Dakle, molim Vas da ovo shvatite okvirno, jer kao što sam i prije rekao, u fazi sam pregovora sa potencijalnim kupcima, pa ćemo vidjeti (uvjeti plaćanja, cijene, možda se promjene i pakovanja, itd).

LP!

g.dražen odakle si ako nije tajna :D ovo što ti navodiš o prodaji i pregovorima je fantazija ( i veze su ti strašne )" da li ćeš trebati i lješnjaka
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: prodaja

...vidim da ovdje nitko ne razmatra tržnicu kao opciju...iako većina ima hektar - dva voćnjaka...ja sa 1,5 ha bresaka, 1 ha šljive, nešto jabuke i iz vinograda imam bolji financijski rezultat nego moj poznanik sa nekoliko ha breskve koju prodaje Matijeviću :idea:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: prodaja

...btw. i sam sam, do prije 4 godine, prodavao Matijeviću cca 2 vagona šljive...sada nešto više od vagona plasiram na tržnici, ostatak prodam kao pekmez, džemove i rakiju...vodim precizno financije...više nego dvostruko isplativije :D
 
Na vrh