• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plastenici

D

DADAC

Guest
ne radim hidroponiju pa ti nisam siguran za neke stvari.
radim flance u kontejnerima, a povrće sadim drito u zemlju.
Kaj se tiče grijanja ? upitnik je to. može ti se dogodit da energent pojede svu dobit. To moraš sama prokužiti!
u klasičnom uzgoju mislim da u toplijim danima 1000 l vode nije dovoljno. To je nekakvih 3,3 litre po kvadratu,
to izvuče sunce a biljka ne dobije niš. tak je kod mene, ali to može ovisiti i o vrsti tla. za hidropone nezam!
vozdra! ;)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ne radim hidroponiju, pa čak ni plasteničku proizvodnju, ali ipak znam neke cifre vezane uz to.
Za hidroponiju moraš imati profi plastenik, znači čvrsta konstrukcija koja može držati tone paradajza na sebi. Takav plastenik košta nekih 25 eura po kvadratu.
Meni je osobno rađen predračun za plastenik površine 5000 m2 pred nekih 5 godina i odustao sam na brzinu. Ulaganje u hidroponiju košta koliko i sam plastenik. Dakle, plastenik bi bio nekih milion kuna, a hidroponija isto toliko.
Stvar je u tome, da ako imaš plastenik i za 200 tisuća kuna, hidroponija i dalje košta milion. Zato su ti rekli da se ne isplati za manju površinu.
 
I

ivanastra

Guest
Vidiš, ja sam dobila različite ponude. Prema jednoj cijena profi plastenika sa svime (grijanje, hlađenje, dupla folija,...) je oko 100 € po kvadratu, dok je hidroponija za istu površinu oko 10.000 €. Drugi mi kažu isto kaj i ti, hidroponije ispod 400.000 kn nema, i zato se ne isplati imati neke manje površine, jer je to preveliko ulaganje, a zapravo sustav ostaje neiskorišten. Ne kužim u čemu se hidroponija jednih i drugih razlikuje.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Uistinu ti ne mogu točno odgovoriti. Postoje razlike u nekim stvarima, koje ja znam. Postoji ova hidroponija, za rajčicu, papriku, krastavac i ne znam jel ide još šta tako. Znači kamena vuna i svaka biljka dobiva svoju kapaljku kroz koju konstantno po potrebi dobiva hranjivu otopinu, zaštitu.
Postoji i hidoponija za uzgoj salata, tipa matovilca, rokula i sl., a to je drugačiji princip hidropona. To su u biti bazeni napunjeni hranjivom otopinom na kojoj plutaju, nazovimo to tako, kontejneri u kojima raste salata. Po mom mišljenju taj način je puno jeftiniji od onog prvog, ali naravno da ne možeš tako uzgajati plodovito povrće. Ja sam na taj način uzgajao prijesadnice paprike, ali mi se nije svidio. Prijesadnice bi jako dobro napredovale, ali bi u konačnici bile prenježne i slabo razvijenog korijena.
Ako još kako mogu pomoći, slobodno pitaj.
 
D

DADAC

Guest
Ima cabage praf!
Ja sam se malo interesirao oko hidroponije za uzgoj jagoda, ispalo je da dva plastenika po 700 m2, i prateća oprema(grijanje, spremnici za vodu, kompjuterizacija) dođu ukupno 1 500 000 kuna.
Optimist jesam al baš takav nisam!!!! :toimonster:
 
Z

ZG VRTLAR

Guest
Pozdrav Svima ja se ponešto kužim u plasteničku proizvodnju imam nešto plastenika i iz iskustva znam da se na 300 kvadrata hidropona ne isplati ni canabis. Ps.: te priče o velikom urodu i lovi do krova iz hidropona sve mi više sliče na "FARME NOJEVA" i slične propale nebuloze.
 
D

DADAC

Guest
nojevi i činčile, naše autohtone vrste.
mi oko karlovca razmišljamo o nabavci krokodila, znate imamo četiri rijeke, a močvara sve više!!!
oće ko čizme, remen, tašku ili kaj slično?


Koji dio "zg vrtlar" zagreba obrađuješ?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Vidiš, ovi krokodili bi bili nešto kao hit u hrvata. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Kod nas sve krene, kako se ono kaže, nizbrdo, čim se naviče neka proizvodnja. Ono što se radi i dobro je, ljudi šute ko zaliveni i rmbaju, a ono što ne valja, toliko se hvali da i najmanji naivčine odmah krenu u skupu nabavku i propast.
Razgovarao sam s jednim oko tih jagoda na hidroponu pa veli da je to samo propaganda. Naravno da se mora takva stvar razvikati, da pokoja budala upadne u sustav.... Treba probati samo izračunati koliko košta grijanje za cijelu zimu za recimo 1000 m2 plastenika.
Znam da su termogeni zadnje što bi trebalo uzeti u obzir, ali evo, neka računica. Kaže ovako: termogen koji je potreban da i u najhladnijim danima, znači do -20, zagrije plastenik od 1000 m2, na sat u takvim uvjetima troši 12-15 m3 plina :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Tko zna računati, nek zbroji samo deset hladnih dana u godini, kad treba grijati punom parom, da slučajno ne strada cvijet i plodovi na jagodi....
 
D

DADAC

Guest
Hm da, al izvlače se da je prosječna cijena jagoda koje oni prodaju preko 40 kuna kg!
Opet, možeš nešto sitno zaradit, ak ne popušiš jebački!! :mrgreen:
 
Z

ZG VRTLAR

Guest
Za jagode ne znam ali nedavno sam bio u Nizozemskoj i tamo proizvođači koji imaju prinos ispod 65 kg rajčice /m2 propadaju a kod nas je 50-60 kg/m2 super urod. Ja bih svakom ko uopće razmišlja o hidroponu preporučio da ode do Nizozemske, let i smještaj koštaju bez rezervacije cca tisuću eura a to je puno manje nego nekoliko milijuna kuna za pošteni hidropon. Ja mislim da je najveći problem kome prodati i kako NAPLATITI urod, jer znam da propagandu i banke takvi problemi ne zanimaju
Da se malo vratim na nojeve koji su bili super isplativi (jaja 200 E komad meso 25 E / kg, perije se također super proda, 100% iskoristivost) ali ja ne znam da je itko dobio kunu za tu pišuriju osim nekolicine uvoznika.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja bih samo pitao, što raditi? Ima nas koji stvarno volimo ovaj posao, a to postaje tako nerentabilno, da pomalo razmišljamo svašta.
Ako tamo propadaju s 65 kg rajčice po kvadratu, o čemu onda pričamo?
 
D

DADAC

Guest
Ma da 65 kg po kvadratu!!! Ja sam onda prilično zaostal.
Nekak ne uspijevam na tri pradajza na kvadratu tolko uzgojit, a mislim da mi nebi ni plastenici to izdržali!!!
Znači propal sam odavno....
 
Z

ZG VRTLAR

Guest
Ja ne kažem da se takva proizvodnja ne isplati nego da se ne treba povoditi propagandom. Svi smatramo opremu i grijanje najvećim troškom a nitko ne pita kolika je cijena jedne cijepljene sadnice npr.: rajčice ,paprike ,krastavca. Iz velikog vlastitog iskustva smatram da se i u plasteničkoj proizvodnji na tlu može postići slićna zarada kaou i u hidroponu.
 
D

DADAC

Guest
Hidropone su izmislili izraelci u pustinji, a objeručke prihvatili zemljištem ograničeni nizozemci!
Vrlo bogate države koje mogu i moraju na taj način biti još bogatiji. I to tako da taj svoj "proizvod" izvoze u malo manje bogate države poput naše, gdje još nije proradila svijest o kvaliteti hrane.
Moji rođaci iz Kanade i Australije doslovno kažu da je moje povrće iz plastenika mnogo intenzivnijeg okusa i mirisa nego ono što oni inače jedu. Nikad nisu ni vidjeli rozi paradajz, salata se kod njih kupuje zamotana u celofan (sama glavica).
Da ne pričam o domaćim kobasama, šunki, ili ono što im je najbolje išlo - špek!!!
Dok ne proradi svijest o posljedicama nekvalitetne, u mnogim slučajevima štetne (čak i kancerogene), ali u istom momentu jeftine hrane, naši domaći povrtlari su osuđeni na stagnaciju, ako ne i nešto gore!!!
Individualni pristup kupcu, prodaja na gospodarstvu, međusobno povezivanje, razvijanje domaćih robnih marki i edukacija stanovništva kontinuirano bi morala dati rezultate.
Jedino kaj smo mi u takvim sranjima da neznamo otkud početi.... a nemamo baš ni sa čime!!! :(
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ovo je dobro rečeno. Nemamo s čime. Ja bih već odavno pokrenuo neki ozbiljniji vid seoskog turizma, jer tu ima puno više mjesta improvizaciji nego na moru. Malo domaće povrće, malo domaće prerađevine, pa jahanje, šetališta uz dravu... To je ono što mami švabe i talijane. Ali kod nas se nema sluha za to. Ako nešto počneš, treba ti pet godina samo da odradiš da bi otplatio papire koje moreš platiti.
Jedan njemački istraživač tržišta tvrdi da u njemačkoj ima isti broj zainteresiranih gostiju za seoski turizam i more. Dakle, tu je veliki potencijal. Kaže da bi uz obalu drave trebalo na svakih 30 km izgraditi jedan veliki kompleks koji bi nudio sve vidove zdrave prehrane, rekreacije i mirnog života. To je potencijal samo za nijemce, a gdje je ostatak zapadnjaka kojima je dosta odmora po kojekakvim prenapučenim plažama.

Totalno off topic
 
P

pozna

Guest
pozdrav drustvo,evo bas sam procitao u vecernjaku da ce drzava uloziti par sto miliona u plastenicku proizvodnju,nebili se smanjio uvoz hrane. zivi bili pa vidjeli, mozda i vama bolje krene. kratak osvrt na kvalitetu hrane u trgovackim kucama. 2 god. zivim u njemackoj i jedem sva ta lijepo servirana govna od voca i povrca. u 2 god.sam pojeo jednu jedinu ukusnu jabuku,sve je bez elementarnog ukusa i mirisa,mozes po tezgama njuskati koliko hoces,nema mirisa,samo kad strune.grasak iz konzerve,mrkva totalno bez ukusa,krumpir=mrak,salata,duga prica o vrstama i ljepoti al kvaliteta je nula,paradajz uvijek poluzelen i uvijek bez ukusa....ne pretjerujem i nisam sitnicav iako sam cijeli zivot jeo iz mamine basce,al ovo je uzas zivi,kako moze nesta bez ukusa i mirisa biti kvalitetno i zdravo ? treba i vise platiti al da znas sta jedes i da u tome uzivas. ljetos kad sam bio kuci u osijeku,isli smo na trznicu samo da se nauzivamo mirisa voca i povrca,neka je to nekom i glupo al istina je,a kako mi je sjeo mladi grasak iz basce,eh,uzalud pricati. i ono sto ste pricali za njemce je istina,vole jako dobro pojesti i popiti,i placaju ,dobro placaju sto im se svida a nasa hrana im se itekako svida a po anketi za godisnji odmor ove godine,vecina ce u privatni smjestaj,ako ima jos nekih autohtonih sadrzaja to bolje,hoteli su skupi,kriza je u njemi i to zestoka.
 
D

DADAC

Guest
A da zovemo švabe na aktivni odmor?
Da ih zateram u plastenike između 12 i 16 sati, tužili bi me za holokaust!!!!!!
 
Z

ZG VRTLAR

Guest
Nama politiku vode totalno krivi ljudi,dok EU ukida glupi pravilnik o ""GRBAVOM KRASTAVCU"" mi ga ga donosimo.
Svake godine iz proračuna se izdvajaju puste milijarde za poticaje i subvencije u poljoprivredi a uvoz je sve veči.


Pa ko je tu luuuuuuud?????????
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
ZG VRTLAR kaže:
Nama politiku vode totalno krivi ljudi,dok EU ukida glupi pravilnik o ""GRBAVOM KRASTAVCU"" mi ga ga donosim

Ma radi se tu o puno toga što EU ukida ili je već ukinuto, a naši bedaki se tek spremaju uvesti-taj krastavac je dobar primjer, pa recimo luk-naši smatraju da mora imati čak 3 čvrste ovojnice da bi uopče mogao na tržište, a u Europi je normalno da ima 1 i 1klasa, pa recimo kravice-kod nas nesmiješ klati doma ni za vlastite potrebe-moraš odvesti u klaonucu, pa sve one dozvole i putovnice i na kraju ti za kravu od 600kg daju neke 2000kn što ti pokriva te troškove, a oni tih 300-400kg prodaju usvojim mesnicama pod prvoklasno!
Političari jedan primjer, ali ne smatram da su samo oni krivi-krivi smo mi hrvati i naš mentalitet i to zato jer kad osjetimo neku moć onda se idemo igrati Boga, pa sami počinjemo kroji pravdu istvarati svoje zakone!
Npr. kad dovezeš robu u neko poduzeće, onda če ti tamo takozvani kontrolor-koji nema blage veze sa proizvodnjom i kvalitetom,stručnost mu je UUUPITNA i pitanje dal ima i srednju završenu-upravo će taj odrediti dal da ti preuzme robu ili ne, na osnovi procjeno ¨od oka¨, pa te pita zašto je ovo ovak a ne onak i svakojake zavrzlame stvara!Ima oko toga još dosta primjera da ne nabrajam!
A kad stigne iz uvoza svakojako smeče, onda nikome nišššta-što je došlo je došlo, to treba prodati i gotovo!
Pa ti onda digni kredit i zaduži seuz takve i slične uvjete koji su vezani samo uz otkup, a di su još potencijalni problemi ufazi proizvodnje, a o naplati da ne pričam!
 

Najnoviji postovi

Na vrh