• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plastenici

D

DADAC

Guest
Kad smo kod krastavca, grbavog il ne zg vrtlaru jel sadiš cijepljene ili normalne f1 i radiš si sam flance ili kupuješ kod dimitrova ili kalića i ostalih flanc majstora? :scratch
 
Z

ZG VRTLAR

Guest
Sadim ne cijepljene enzine hibride. Prošle sam sezone imao nešto cijepljene rajčice.
Presadnice mi radi 20% Kalić(plodovito skoro sve), 30% MK sadnice (salata u kocki) i 50% sam u kontejnere.
 
D

DADAC

Guest
CIJEPLJENE RAJČICE??!!
Čul sam za cijepljene lubenice i krastavce, za paradajze nisam!
Inače sve flance delamo sami u kontejnerima, pun kufer sjetve i pikiranja.
paradajze sam jedino probal klonirati iz zaperaka, to je živa pizdarija!
Daj koju sliku probaj postavit, dat ću i ja svoj prilog, evo odma onak izdaleka, kasnije i pobliže!
[im
plastenicislika.jpg
g][/img]
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ma da, cijepi se sad svašta. Ja sam lani bio u jednom nizozemskom centru za prodaju flanaca. Rade 80 miliona flanaca godišnje, na 5 hektara staklenika. Vidio sam i cijepljenu papriku.
 
Z

ZG VRTLAR

Guest
Dadac jel se ti plastenici vide kada se ide prema Ozlju?

Stavit ću i ja nekoliko svojih sličica samo mi reci šta te zanima.
 
D

DADAC

Guest
Da to su oni prema ozlju!
jel imaš koji profesionalni plastenik ili si delal sve, kaj i ja, sam?
Sad moram na brzinu stvorit jednog 10x40 ak imaš kaj takvog slikaj sve!!!
Šelne, spojeve, lukove, baze, lajsne sve, sve,sve....
Neznaju samo kinezi kopirat , ima nas još takvih!!!
Kupil sam pigalicu električnu, do sad sam se mučil na ruke, e sad budu samo izlijetali lukovi :supz:
 
Z

ZG VRTLAR

Guest
Imam tri komada 10x50 od GIS - IMPRA i hrvatske pameti nekoliko modela - puno komada, ZG ti nije daleko pa dođi vidi i slikaj.
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
cabage kaže:
To idu kupusnjače van?

Lijepo to izgleda, nego, dal potapljate kontejnere u kojem insekticidu(macho i sl.)?
Meni kkičma ode kad to radim, a neki jesdnostavno zaliju kontejner i vele da nema fitotoksičnosti, al to je zabranjeno iz više razloga!
Nego ima li sredstvo kojem je dopušteno tretiranje zalijevanjem??
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja pitao za prestige, kažu da se može zalijevati, ali da nije učinak takav ko dok se potapa. Ne dobe svi flanci istu količinu preparata. Prestige mi se najviše sviđa, ali kažu da je još samo ovu godinu na tržištu. Actara ima sličnu namjenu, ali je upola dobra ko prestige. Mospilan također.
 
Z

ZG VRTLAR

Guest
Mi zaljevamo kupusnjače najčešće sa confidorom ili actarom sve biljke dobiju istu količinu preparata jer preparate apliciramo preko dozatora koji ubacuje preparat u sistem za navodnjavanje (rampa za zaljevanje).

Zanima me zašto je potapanje zabranjeno i koja je razlika u kvaliteti između potapanja i zaljevanja osim što od zaljevanja ne boli kičma.

Pajdo, gdje piše da je zaljevanje presadnica kupusa insekticidom zabranjeno?
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
ZG VRTLAR kaže:
Pajdo, gdje piše da je zaljevanje presadnica kupusa insekticidom zabranjeno?


Na preparatima Macho, Prestige,...za Actaru ne znam, ali za Confidor znam da se smije-zanima me djelotvornost-dal drži efikasno bar 30-40 dana?

Razlog št se ne smije leži u činjeci da se radi visokim koncentracijama djelatne tvari...-fitotoksičnost, te posebno toleranca!???

Zg vrtlar-jesi ti studirao na zg-agronomskom?
 
D

DADAC

Guest
confidor kod mene drži do 30 dana, duže baš i ne!
Lani je iznimno držao cijelu jesensku proizvodnju, al ja mislim da je to do buhača, ne do confidora!
Nego nekak me sve više napadaju bakterije po kupusnjačama... :scratch
 
Z

ZG VRTLAR

Guest
Ja jesam studirao agronomiju ali nisam završio.
Sasvim je svejedno kako se radi tretiranje pred sadnju zbog toga što se to radi sa translokacijskim insekticidima (SISTEMICIMA) tj. razlika je samo u tome što kod potapanja biljka upija otopinu kroz korijen pa se dalje širi po biljci a kod zaljevanja kroz list i korijen pa se također širi dalje po biljci. Ako imaš dobar sustav za aplikaciju zaljevanjem ništa sredstva ne gubiš.
Macho ti ima istu djelatnu tvar kao i confidor(imidakloprid) pa ne vidim problem.
Potapanje ili zaljevanje ima smisla jedino ako koristiš sistemik.



Pajdo, ja još nisam čuo da netko tretira bilo što direktno sa koncentriranim sredstvom. Svaki koncentrirani preparat ti se razređuje sa vodom pa ti te visoke koncentracije postanu tolerantne za biljke.( za to ti ne treba diploma )
 
Z

ZG VRTLAR

Guest
URL=http://img262.imageshack.us/my.php?image=dsc00220e.jpg]
dsc00220e.th.jpg
[/URL]
Evo mojeg matovilca i rikole.
 
Z

ZG VRTLAR

Guest
Ideja je od zavoda za povrtlarstvo Agr. fakulteta, mi smo radili plastenik (kopija gisovog) a opremu i bazene GIS-IMPRO.
 

Najnoviji postovi

Na vrh