• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plavi oglasnik i njuškalo-komentar

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,272
Ne, ne pašu poluosovine. Glavčine bi moža i pasale na 5245 (i ponekog 6245).
Da najdem starog 3511, kupil bi to za zabavu prek zime :)

Nego PS, bu kaj od naše trgovine?

Lijepo bi stajala na mom 3511 :). Samo kako riješiti izvod iz getribe??
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,250
To je najmanji problem.

Samo, bojim se da tvoj 35-tak nebi to izdržal. Za dupljaka bi trebalo temeljito obnoviti getribu. Ti si to napravil polovično. Jedino ak misliš da bi ti služila kao uteg prednjeg kraja.

Mi smo svaki stroj, koji smo obnavljali, obnavljali iznutra. Naravno, obnavljalo se i izvana ak je trebalo.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,272
Ma kakav uteg, samo se šalim malo :). 35-tak mi ovako odlicno odgovara bez prednje vuce, jer moram imati i jednog solca na dvoristu.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
ZJ griješiš ovoga o kojem ja pričam skuter koji ide 50km/h nemože da dostić i traktor što ide brže manje skače dokazano jer ti rupu samo preleti a kad ideš polako onda u nju mora prvo zač pa izač iz nje.Pito sam gazdu kolko ide veli ide 50 i sam mi pričo za skutera jer se utrkivo sa njim sa svojim skuterom.....

Pozz...
Referiram se na ovaj post iz razloga sigurnosti. Vrlo rado citam ovaj forum i teme o traktorima jer i mene zivotne okolnosti tjeraju da uskoro moram kupiti jedan. Cijenim i sve vase savjete.
Zasto sigurnost? Zbog mladih forumasa koji su jos u srednjoj i nemaju iskustva sa voznjom visetonskih tereta,a "stisnuli" bi "gas" :)
Price o "preletavanju" rupe pri brzinama nemaju uporiste u fizici i zakonima koji odreduju kretanje po zemlji. Zakoni o masi, tezini i gravitaciji se uce jos u osnovnoj i kasnije detaljno u srednjoj. Niti jedan ne podupire "preletavanja" preko prazne povrsine ispod. To je nemoguce na ravnoj podlozi.
Dakle u konkretnom slucaju je dobro prouciti zakone sile teze i to razumjeti. Slicna prica je i sa automobilima gdje amortizacija vozila ima zadatak pritiskanja uz povrsinu. Vrlo lako se izracuna kolika je potrebna brzina za koju masu da bi "preletjela" odredenu daljinu. Cak i da se uzme u obzir otpor zraka i koriste usmjerivaci npr.zakrilca brzine su puno vece od 40 ili 50 km/h.
Realni forumasi pisu o tzv."skakanju" traktora pri vecim brzinama...i to najbolje pokazuje odnos mase i gravitacije...tj.tezine.
Pokazuje i koliko je opasno!!
Nadam se da mladja populacija sa foruma nece isprobavati "preletavanje" rupa na cesti.
Neciji subjektivan osjecaj ne moze ponistiti osnovne zakone koliko god to bilo cool izjavljivati u razgovoru.
Ispricavam se na off topicu,no vec duze vrijeme citam iste izjave koje su netocne i drugima mogu dati krivu sliku...
Nadam se da cete ovo shvatiti kao digresiju,a ne temelj za nepotrebnu raspravu.
Meni je puno vaznije sto vecina vas ima iskustva prepoznati preprodavace,los traktor ili realnu cijenu :)
 
Posljednje uređivanje:

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,118
Molim forumaše ko zna kako se zove video na YT gdje Fendt sa 4 ili 5 brazdi plugom okretačem preleti preko neke drvene grede,kada ide sporo onda zapne za nju sa plugom a kad ide brzo onda ju samo preleti. Znate o kojem se videu radi pa bi vas molio ko zna kako se taj video zove da ga date ovamo da naš forumaš Mister No vidi njegovu teoriju o sigurnosti :icon_wink:
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,356
Mister No je objasnio zakone u fizici,
i dobro kaže da gledaš na to subjektivno i pričaš
ono pto si vidio golim okom.
Ja sam vidio da sitno udubljenje na cesti pošteno osjetiš
u traktoru dok 'preletiš' jer nemam nijednu suspenziju ko ovaj Fendt
recimo.
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,001
te nove makine imaju onaj sistem guske koji ublažuje udarce u neravnine,a to rijetko tko ima od nas.po toj logiki koja je gore navedena ako vidim veču grabu bolje stisnem gas da ju preletim,ajde tko to tak dela nek digne ruku.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,118
Zetor proxima mislim na pvu kombinaciju fenda i 5 brazdi plug,pokušavam pronači cjeli video zapis ali nemogu nigdje nač.
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=kDt43vCNakE[/YT]

Nigdje nisam naveo da se preleti cjela graba,več neke neravnine na cesti ili gdje je krpana cesta. Recimo kako zna bit odvodni kanal za vodu ispod ceste,znači riječ je o 1m neravnog asfalta i to šta brže idem to manje se osjeti rupa.Evo u ponedjeljak budem preko takvog dijela vozio gnoj pa budem snimio dva video zapisa kada idem polako i kada idem brzo da vidite kako skače traktor i prikolica.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Da ali ti je na onom videu sa fendtom poslije pisao iznos štete koja se dogodila(ako mislimo na isti video)Traktor skace ko zeko na 40 km/h.Isao sam nedavno po mineralno gnojivo i po povratku kuci pri brzini od oko 27km/h ruknuo u stengu koja se nije vidjela.Skoro sam udaril s glavom u krov.Sto se tice tiskanja gasa srce vuce ali je mozak tu da se odupre:tractor::(rofl):


Budem probal potraziti video s Fendtom
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
514
Kod nas u selu ima dio jedne ulice gdje "majstori" nisu dobro izravnali asfalt. Golim okom se ne primijeti, ali traktor na tom dijelu jednostavno počne poskakivati, i još ako imaš iza pokapčen plug ili rotobrane, onda je tek zanimljivo u kabini. Istp takav je i dio na ulazu u Ludbreg kod groblja, to su radili maheri iz Bjelovara, tu moaš usporiti jer ti budu odletjeli bubregi. A na oko je ravno.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Ma fuckas bubrege sic to ublazi he he.Meni je da si traktor ne strgam.Kak i sam kazes jos ako nosis nekaj tesko odozada onda je to dobitak na lutriji.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Molim forumaše ko zna kako se zove video na YT gdje Fendt sa 4 ili 5 brazdi plugom okretačem preleti preko neke drvene grede,kada ide sporo onda zapne za nju sa plugom a kad ide brzo onda ju samo preleti. Znate o kojem se videu radi pa bi vas molio ko zna kako se taj video zove da ga date ovamo da naš forumaš Mister No vidi njegovu teoriju o sigurnosti :icon_wink:

Video sam pogledao prije godinu ili vise. Niti tada niti sada nisam zakljucio da je to "preletavanje".
Da si se potrudio procitati original stranicu i kako znanstvenici koji su kreirali taj sistem isti i opisuju onda ne bi pisao ovakve gluposti.
Mogu razumjeti da nesto ne znas kao i svi mi(eto ja nisam znao orati, pa ste me educirali...ide mi sve bolje ;) )...mogu i prihvatiti da ne zelis uciti jer imas neka svoja vjerovanja koja nemaju doticaj sa znanoscu(imamo ih svi)..,ali ne mogu prihvatiti da druge ucis krivo o elementarnim zakonima i uz to se ismijavas o sigurnosti.
Kada bi svi traktori imali ugraden sistem kakav ima taj fendt to opet ne bi bilo "preletavanje".
Koliko traktora osim fendta ima takav sistem?? Razumijes problem? Ako se tebi isprobava "preletavanje" preko neravnina kupi fendt i isprobavaj...ali nemoj tvrditi nesto za sve...uz nepoznavanje ili ignoriranje elementarne fizike.
Ili je osim lingvistickog dijela i problem uvjerenja?
Za razliku od tebe ja sam procitao zasto fendt moze proci preko prepreka na takav nacin i on se ne suproti onome sto sam napisao i ucio druge vise od desetljeca u visokom skolstvu.
Ocito nisi procitao ili razumio sto sam napisao,pa pokusaj ponovo. Mislim da na videu i komentiraju sistem,pa se educiraj. Svima oko tebe ce to koristiti.
Nadalje...fendt na videu ide istom brzinom u oba slucaja jer inercija tezine bi ga jos vise destabilizirala da je u pitanju razlika brzine bez ukljucenog sistema. Isto tako vidi se da nije samo promjena u "zapinjanju pluga" vec i u podvozju traktora sto analogno objasnjenom daje konotaciju zasto ne zapinje.
Pokusaj kod kuce sam proci lagano preko dascice biciklom tako da pritisnes prednji kraj rukama-ne sjesti i voziti!!...samo proci sporo preko prepreke gurajuci bike. Ponovi to brzo,pa napisi sto se dogodilo.
Tada to usporedi sa zakonom da vecu masu zemlja vise privlaci i sa inercijom odbijanja pri udaru u gredu. Ako ti osjetis i vidis razliku sa biciklom...sto mislis koliko xy puta tezi traktor to "osjeti" i reagira?!
 
Posljednje uređivanje:

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
371
Mister No je objasnio zakone u fizici,
i dobro kaže da gledaš na to subjektivno i pričaš
ono pto si vidio golim okom.
Ja sam vidio da sitno udubljenje na cesti pošteno osjetiš
u traktoru dok 'preletiš' jer nemam nijednu suspenziju ko ovaj Fendt
recimo.

Zanimala me je slicnost sa kamionima kada sam vidio taj video. Citao sam da su posebno suspenzije i amortizaciju udara prilagodavali kako bi noseni teret bio stabilan(mozda bi to mogao usporediti kao da vozim vodu u posudi sa otvorom gore)...ti ces znati sto to znaci u praksi bolje. Toga se sjecam. Kada uhvatim vremena pronaci cu link. Uglavnom...super stvar za ove nase ceste,a narocito poljske puteve :D

Zetor proxima mislim na pvu kombinaciju fenda i 5 brazdi plug,pokušavam pronači cjeli video zapis ali nemogu nigdje nač.
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=kDt43vCNakE[/YT]

Nigdje nisam naveo da se preleti cjela graba,več neke neravnine na cesti ili gdje je krpana cesta. Recimo kako zna bit odvodni kanal za vodu ispod ceste,znači riječ je o 1m neravnog asfalta i to šta brže idem to manje se osjeti rupa.Evo u ponedjeljak budem preko takvog dijela vozio gnoj pa budem snimio dva video zapisa kada idem polako i kada idem brzo da vidite kako skače traktor i prikolica.

Bez obzira na velicinu ili neravninu nemoguce je "preletavanje". Tako kazu zakoni fizike za masu na zemlji.
Zelim te nesto zamoliti. Vjerujem da si vrijedan poljoprivrednik i da si tesko zaradio i traktor i prikolicu. Nemoj zbog ove rasprave isprobavati moguce i nemoguce. @dado...to nije toga vrijedno. Mozemo sjesti negdje uz pice i lako objasniti sve ovo.
Ovako kako ti zelis,ja ne zelim prihvatiti jer mislim da je opasno. Time i zavrsavam raspravu. Namjera mi je bila dobronamjerna i zaista u vezi sigurnosti. Nadam se da ces poslusati. Akrobacije sa visetonskim strojevima nisu igra.
Akrobacije uz pice-pivu :D i normalni razgovor uvijek.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,250
Da se nadovežem na video o Fendt-u s plugom.
govorilo se o prednosti EHR-a u odnosu na mehanički reguliranu hidrauliku. Zato se onaj bez zanjihal i slomil plug, dok ovaj drugi nije. Radi se o kontroli njihanja (sway control), i to svaki noviji EHR (koliko znam) ima.
Namjena filma je bila da se "pučanstvu" objasni koliko takav EHR doprinosi sigurnosti na cesti, jer prednji kotači ne gube kontakt s podlogom, pa traktor ne gubi upravljivost, za razliku od slučaja gdje se propinje.

Dado, imaš krivo. Ono o čemu ti pričaš vrijedilo bi za uske procjepe, tipa spoja ceste ili pak horizontalnu dasku na cesti, no ne za grabe kakve kakve većina naših cesta ima. Tu je Mister No u pravu.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,118
Svako sa svojim strojem za šta i kako može napravit nisu svi traktori i strojevi jednaki tako da svako može tvrdit drugačije i tuj se naša mišljenja i životna iskustva razilaze,samo možemo jedan drugome govorit šta i kako neki stroj može i nisu svi uvjeti jednaki kao ni ceste.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,356
Da, ali Mister No je govorio o zakonu fizike.
A ti ne možeš taj zakon promijenit da bi mogao protiv toga govorit.
 

Najnoviji postovi

Na vrh