• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ako je magnetičan, onda je neki niskolegirani ili ugljični tvrđi čelik tzv.čelik za poboljšavanje.Navari ga običnom elektrodom EZ i poslije zavarivanja ga zagrij u boju tamnosmeđe, da ga popustiš i toje to.
Nemoj variti CrNiMo elektrodom, njome variš visokolegirane čelike, a ovaj tvoj komad to nije.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Ja osobno mislim da je najbolje rješenje nazubljeno diskasto crtalo. Najmanji otpor i reže masu koja se zaorava. Samo mora biti dovoljno velikog promjera da se može spustiti na 5-7 cm iznad dna brazde. Ali ako već hoćeš donje crtalo, lemeš ne bi bil loš za to.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Za one koji misle drugacije to bi bio ovaj princip ,kao sto je reko kolega zoki,tako da vjerojatno ni debljina ,nebi smetala pri nakupljanju ostataka,materijal je magnetican,.

Vidi kako se nafata na takav nož čim je malo vlažnije-


jpg images

No,ako ne vjeruješ ne moraš.
Nož na plugu je super stvar po meni,ali mora biti kako Bog zapovijeda.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,554
Stavio ja ljetos na vogela orig. plaz s tim nozem na prvu brazdu i ne vidim nist posebno. Tko primjeti laksu il tezu vucu svaka mu cast. Ionako je svaka njiva prica za sebe, makar za nijansu. Ne vjerujem da je netko probao istog dana na istoj njivi sa i bez tog noza orat.
Daska ili pred daska se ionako potrosi prvo na drugom mjestu, a ne tamo gdje cuva taj noz.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Pa Vogelu ni Bog ne pomogne da lakše ide,a ni zemlja ti nije neka mjerodavna.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,554
Pa plug je plug. Ako ide lakse s nozem ici ce i lemken koji se lakse ili VN koji se teze vuce.
A barem bi ja prvi to primjetio s 75 ks bez obzira na zemlju. A nije bas toliki pjesak.
Po meni je to bezveze dodatak.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Ja ću prvom prilikom nabaciti nekoliko komada noževa na plug,pa što bude. Nije to Švabo bezveze napravio.
Čista logika kaže da ide lakše s nožem,ali već smo to prošli.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Mislim da samo vise cuva prsa daske taj noz dolje, ja cu nabacit isto nesto na eberhardta jer je poderan bas tu. Za laksu vucu ne bi komentirao, mislim da nema neke razlike

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,554
Ne vidim bas nove plugove sa nozevima. Pogotovo njemacke. Osim onih wannabe plugova.
Tko zna sto valja i moze platit uzima sto veca crtala, naravno uz doplatu.
Imao sam jednom sva tri noza, napravljena od starih raonika i isto nista. Il sam odrvenio il stvarno nema razlike.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
To bi mogao prokomentirat nakon cca 100 ha bez i 100 ha sa tim pa vidjet trosenje. Meni je to vise godina pa je svejedno zapravo. Ljudi stavljaju i kalame svast a opet svaki normalan plug ima prsa izmjenjiva i nisu milioni, bacis i teraj dalje

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Po tome ni crtala ne trebaju. Orao sam s više plugova,s pripadajučim crtalima i bez njih. Ore li plug bez njih? Ore. Zaorava li bez njih? Zaorava. Štopa li se bez njih? Ne štopa. A ipak trebaju,svi znamo zašto. Ko i nož. Najbolje je imati sve.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ja sam mislio da majstor hoce crtalo, a ne noz. A kao sto sam vec rekao, rijetko kome u profilu pise odakle je, pa se ne moze ni zakljuciti kakva mu je zemlja. I onda svatko iznosi svoja iskustva, a nemaju veze jedno s drugim. Kod nas ima jako puno plugova bez crtala, ali vecina vecih ih ima. A nozeve nisam kod nikoga vidio. Ne kazem da ako nema kod nikoga da nije dobro, nego ima puno ljudi koji se puno ozbiljnije bave zemljoradnjom i imaju puno ozbiljnije strojeve, ali ih nemaju.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,554
Crtalo se vrti i ne moze se usporedivat s necim sto stoji nepomicno. Barem po utrosku snage nisu ni blizu. A dobro veliko crtalo ionako ide skoro do vrha raonika tako da pokriva vecinu prsa.
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Ja kad budem kupio perkretaca stavicu na jednoj strani noževe a druga bez noževa i tako cu orati, rezultate trosenja i razlike u vuci jedne i druge strane javim vam za par godina:)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Crtalo je zakon,ako je dobro podešeno,manji je otpor,i manje se troši plug i brazda se ne urušava.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Sve stoji osim zadnje 4 riječi. Taj dio zavisi od drugih parametara. Tako zaključujem jer sam s različitim plugovima istu zemlju oral s crtalima i bez njih.
Sad sam skužil da si mislil na rub jarka - čisti rez, a ja na vraćanje brazde u jarak. Sorry.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Taj nož me uopće ne zanima, ali bez crtala na zadnjoj brazdi nebi znal orati.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa i otpori su manji,nema toliko trganja zemlje kod okretanja.
Našel sam podatak da bi tanjur od crtala trebal biti podešen od 5-7cm udaljen od lemeša ili onog dijela iza lemeša,ovisno od izvedbe pluga i nosača crtala.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Ja sam na svog OLT-a stavio veća crtala i navario "zvijezdu". To je sad sasvim druga priča u pozitivi. Nema štopanja, kao sa onim originalnim crtalima, mogu ih spustiti niže tak da plug lakše ide, lijepo odreže završnu brazdu i fino se vrti i reže.
 

Prilozi

  • DSC_0166.jpg
    DSC_0166.jpg
    83.4 KB · Pregleda: 112
  • DSC_0167.jpg
    DSC_0167.jpg
    83.1 KB · Pregleda: 108
  • DSC_0168.jpg
    DSC_0168.jpg
    83.1 KB · Pregleda: 104

Najnoviji postovi

Na vrh