• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
To i jeste neka cijena o kojoj razmišljam kad budem kupoval. Normalno ako bude jeftinije biče bolje za mene.
U zadnje vrijeme ima dosta dobrih plugova na njuški i cijene su te što mene zanima. Samo da se odlučim i skupim pare ali moram iči redom.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149

Uzimao frank za lemken, kvalitet je ok za sada , daske su tanje od originalnih za 1mm, rupe su odgovarale ali sam morao neke da malo doradim brusilicom na mjestu gdje se spajaju sa prednjom daskom ili grudi ili kako vec ko zove. Obavezno kad mjenjas daske uzmi i one podloske da li papirne ili gumene jer original prednjice od lemkena kad se ne stave hoce da popucaju a vidjao da se to zna desiti i kod drugih plugova ne samo lemkena.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Imam jedno pitanjce koje bu vama profesionalnim oračima izgledalo smiješno.

Na plugu imam mogućnost pomicati pretplužnike u uzdužnom smjeru. Koji položaj odabrati u odnosu na vrh (dio najbliže traktoru) lemeša? Je li optimalno da lemeši idu u zemlju za 1/3 dubine brazde (npr. 8cm za 25 cm dubine brazde)?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
dado-ovaj Rumpstad treba 4 dvoradna izvoda hidraulike,a ti to nemaš,ako se ne varam.
iwanho-ovo za dubinu je otprilike po PS-u,ali što se tiče dubine,i premještanja pretplužnjaka,to ti je najbolje da isprobaš sam,jer kako će oni raditi ovisi o puno toga... Ako si zadovoljan kako zaorava,najbolje je ništa ne dirati,možeš jedino pretplužnjacima postupno smanjivati dubinu do granice gdje još dobro rade svoj posao,kako bi eventualno smanjio otpor...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Komer-taj plug ima dva cilindra,pa mu trebaju 4 izvoda...
Iwanho- ja nisam ništa našao o tome. I kod mene su šlic rupe na kojima se mali raonik i daskica daju pomicati,al to nisam nikad dirao...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Nemam toliko izvoda za 2-radne cilindre.
Eto vidiš da nekad i dobro ispadne kad nemaš love. Sad bi :mur:.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Ja se baš ne kužim u to,al možda taj cilindar nejde nikamo ako ga namjestiš kako ti odgovara,i otkopčaš crijeva... U tom slučaju nemaš brige. Al svejedno bih preporučio neku rašireniju marku. Ne isplati se davati previše novca za plug,ali nije dobro ni kod kupovine previše šparati,bolje dati parsto eura više,za dobru stvar... Baš se sad pojavio KV kakvog sam imal ja u Slo,za 1500e,s pretplužnjacima i sva 4 crtala,izgleda jako zanimljivo...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
I js sam novi u tim vodama sa okretačima pa se učim.
Ako ima 4 crijeva,a dvoradni priključak ima 2 izvoda.Ne znači li to da moraš imati 2 dvoradna izvoda?
Pitam jer ni ja neznam..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
2 dvoradna para. Dvoradni cilindar ima dva crijeva koja se spoje, a razvodni ventil ima jednu ručku s 3 položaja: gore (desno) - 0 (sve blokirano) - dolje (lijevo). Dakle za spojiti 2 dvoradna cilindra je potrebno imati 4 vanjska hidraulična ditributera (2 para spojnica).

gogo,
hvala na trudu. Znam da gnjavim, ali ipak bum tebi postavil još dva pitanjca. Koliko su kod tebe (sadašnje stanje) pretlužnjaci otprilike zamaknuti uzdužno u odnosu na vrh lemeša? Jesu li bliže traktoru ili dalje u odnosu na vrh lemeša?

To me zanima zato jer mi nije jasno jel treba pretplužnjak zaorati prije nego lemeš malo odigne zemlju ili tek nakon kaj je zemlja malo odignuta.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Na onom "Dadinom" Rumpstedu mali cilindra regulira zahvat prve brazde. Kak ima stop ventil, ne treba biti stalno uštekan, već samo pri namještanju. Ostalo vrijeme može biti uštekan cilindar za okretanj pluga.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
2 dvoradna para. Dvoradni cilindar ima dva crijeva koja se spoje, a razvodni ventil ima jednu ručku s 3 položaja: gore (desno) - 0 (sve blokirano) - dolje (lijevo). Dakle za spojiti 2 dvoradna cilindra je potrebno imati 4 vanjska hidraulična ditributera (2 para spojnica).

gogo,
hvala na trudu. Znam da gnjavim, ali ipak bum tebi postavil još dva pitanjca. Koliko su kod tebe (sadašnje stanje) pretlužnjaci otprilike zamaknuti uzdužno u odnosu na vrh lemeša? Jesu li bliže traktoru ili dalje u odnosu na vrh lemeša?

To me zanima zato jer mi nije jasno jel treba pretplužnjak zaorati prije nego lemeš malo odigne zemlju ili tek nakon kaj je zemlja malo odignuta.

Pretpluznjak mora biti dalje od pluga da se ne zagusuje i 1-2cm da ide prema neoranom , kao i crtalo, a dubina oko 5cm ti je dovoljna i da ima ostar raoncic, imas vise vrsta pretpluznjaka , za kukuruz ti je kao na slici ili veci.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_videoeditor&v=GeRQEjqERWU

https://www.youtube.com/watch?feature=player_videoeditor&v=KD1veXGwg5g

Evo ti danas kukuruzovina , kako lemken izvodi trik sad ga vids a sada vise ne:) , mislim kukuruzovinu.

http://i66.tinypic.com/2mxmzw8.jpg
 
Posljednje uređivanje:

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Suzio sam plug, smanjio colazu, otprilike ga razvukao na gredi da bude u os traktora al me baca u zid brazde. U teskoj zemlji, dok u lakoj to ne dolazi do izrazaja toliko. Trobrazni okretac eberhardt. Ima netko ideju kako ga upucat ravno?

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Radio sam prije sa rabe 3×14 fixni i savrseno ravno je isao.
Unutarnja mjera zadnjih kotaca je 110 cm a prednjih 130. Vanjska je poravnata

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
d21453083f66868293f8eccecda5c145.jpg
33cf6cb11f3ed7dcf6557ad415b4e8a8.jpg
24731821695043083a3b00694674323c.jpg
a7079b45c64b7156291e276d6b0aab0f.jpg

Glave se zamaknu na sarafima oznacena je colaza. Gradu sam zamaknuo na ovom dugackom spaneru. Onda nije uopce hvatala prva brazda pa sam onaj mali spaner skratio i sad hvata dobro.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh