• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Nema tu zauzimanja sam pozicije, jedan od španera stela zahvat brazde,drugi kosinu pluga u odnosu na traktor ko i kod tebe.

Ako je u koso nece se nikad ravno postavit kad je u koso u odnosu na prednju gredu/glavu pluga koja je na traktoru fiksirana u 3 točke.

Ja sam dosta pokusao sa stelanjem sa lemkenom opal, i ti ne mozes da utices na kosinu pluga(grede) nikako , mozes da na glavama postavis kajle odnosno da mjenjas zahvat svake daske na recimo 16" ili 18" i onda mjenjas kosinu pluga ili grede na kojoj su glave pluga, plug kad udje u zemlju sam postavi "kosinu" , ili mislim da na to mislis, meni kako plug ulazi u zemlju tako bezi zadnja brazda u stranu dok ne "zauzme" radnu sirinu pluga sada 135cm.

A ti mozes samo da stelas zahvat prve brazde i kosu vucu i nista vise.

Kod stelanja kose vuce on samo mjenja paralelogram u odnosu poluge i tocka kopcanja paralelograma za gredu nista se sa brazdama apsolutno ne dogadja i kosinom grede.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Dečki po meni je plug odlično uštiman. Kaj je najbitnije na takvoj teškoj i mokroj zemlji je gotovo nemoguće plug savršeno uštimati.
Vučko, ne kontam kak to misliš da se kosina pluga i zahvat brazde štelaju na španerima ?? to je za mene nekaj novoga. tocno takav plug imam i ja. zahvat brazde i kosina pluga se štelaju isključivo na plugu. Španeri na traktoru nemaju apsolutno nikakve veze sa time. Španeri moraju biti toliko odpusteni ili zategnuti da dozvoljavaju koji cm plugu da plese lijevo i desno i to je to, nema tu velike filozofije. Sve ostalo se štela na samome plugu.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
684
Ovo je po mom misljenju eberhardt,iste daske kao na mom plugu,lijepo obrce brazdu i nije tezak za vuci,,a ako je 5000 kn nije punu,to je kvalitetno i traje i trajat ce
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
i još ima mehaničko okretanje, što je prednost za 560, jer tamo nemam hidrauliku koja bi ga okretala, ili zakačiti na 577 što bi bila bolja varijanta.....čak bi me i zanimao taj plug, ako je još uvijek na prodaju, ovako na slikama neizgleda loš, trebalo bi ga pogledati uživo, čak i vjerujem da vrijedi tih 5000kn
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Lani sam kupio takav plug








Lijepo ore ali štopa u kukuruzovini i velikoj travi, ipak je to mali plužić.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Nije samo to problem stopanja, ovi plugovi sto imaju na glavnoj gredi prvo izbaceno malo na stranu pa spusten vertikalni nosac glave pluga manje stopaju od ovih samo spusten dolje nosac kao tvoj, nije sve u velicini postoje i tehnicari;)
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Šanana, kako ga vuče 565?
visina tog pluga je 60cm, ako sam dobro našao podatak, a to je malo
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
A gle, vuče ga isto ko i IMT-a 756 s Kverneland glavama kaj sam imao prije njega, nema razlike kad je isto 2x12", jedino je dosta teži za nositi.
Visok je 60 cm, dok je imt 756 vk visok 63 cm, razmak im je isti, 85 cm.

Tak da nisam uglavnom nikaj izgubio prodajom imt ravnjaka i kupnjom tog okretača.
Najviše ga koristim u ljetu za oranje strništa koje nemogu grubirati za sjetvu raole, sad u jesen nemogu s njim orati za sjetvu, a neznam dal uopće bude oral zimsku brazdu pošto nemam malčer.
Prijašnji gazda je sve malčirao i rekao mi je da solidno može zaorati kukuruzovinu.

Nije samo to problem stopanja, ovi plugovi sto imaju na glavnoj gredi prvo izbaceno malo na stranu pa spusten vertikalni nosac glave pluga manje stopaju od ovih samo spusten dolje nosac kao tvoj, nije sve u velicini postoje i tehnicari;)
E to je točno kaj si napisao, mi kad smo kupovali okretač plug, kod Rabe-a je to najizraženije da je brazda odmaknuta od grede i to uvelike smanjuje štopanje. I kod Lemkena nije loše.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
A onda bolje kupiti ravnjak što će mi ako nemože u kuruzovini.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Dečki po meni je plug odlično uštiman. Kaj je najbitnije na takvoj teškoj i mokroj zemlji je gotovo nemoguće plug savršeno uštimati.
Vučko, ne kontam kak to misliš da se kosina pluga i zahvat brazde štelaju na španerima ?? to je za mene nekaj novoga. tocno takav plug imam i ja. zahvat brazde i kosina pluga se štelaju isključivo na plugu. Španeri na traktoru nemaju apsolutno nikakve veze sa time. Španeri moraju biti toliko odpusteni ili zategnuti da dozvoljavaju koji cm plugu da plese lijevo i desno i to je to, nema tu velike filozofije. Sve ostalo se štela na samome plugu.

Krivo si shvatio, španeri na plugu.

Imaš dva, jedan štela zahvat prve brazde a drugi kosinu gredeu odnosu na smjer kretanja traktora i to je to kao što i sam znaš.

Bez obzira koliko teška zemlja bila plaz pluga gornji ili donji uvijek mora bit ravan sa traktorom i to podesiš na španeru koji stela kosinu pluga kao što i sam znaš, samo si krivo shvatio što sam napisao.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
Koliko sam do sada vidio jedino Matija case ima ovaj plug ali možda netko zna kakvi su za dijelove i gdje se mogu nabaviti. Da odma bude jasno za lovu ne pitajte, nema je. Samo skupljam informacije. To je valjda besplatno.
http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/plug-dvobrazni-okretac-rumptstad-oglas-18188366

Da se malo osvrnem na ovu diskusiju o Rumptstadima
Po meni vrlo kvalitetni plugovi, samo kod nas manje poznati, takvi su da relativno potrosen plug moze poorati hi ha zemlje, barem je takav slucaj kod nas bio, a tek na kojem su dobri djelovi :icon_super:
Ovaj iz oglasa izgleda uredu, taj dodatni cilindar je za stelanje pluga u odnosu na sirinu traktora tako da kada se jednom nastima nema vise potrebe za tim
Ovdje ima tema, na ovom plugu sa videa od kad je dosao su mjenjani samo spicevi i malo pokrpljene daske i samo ide
http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=23396
Na ovom kod nas ima na plugu skala na kojoj je obiljezeno koliko plug treba pomjeriti za koju sirinu traktora

Evo jos jedan dobar 2+1 kod istog prodavca
http://www.olx.ba/artikal/23276238/plug-3-brazde/
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Ma sve ja to kužim. Plug lijepo ore, gledao sam malo po yt , svaka čast. Nek orem npr 10 godina sa njim, šta poslje. Hoče li biti dijelova ili kome ču ga takvog poderanog prodati a baš i nevolim mjenjati strojeve. Ovaj bio savršen i zbog colaže. Ako jednog dana dođe kakav veči traktor imam 18 cola odma za njega. ali sve je to jedno veliko ali.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
Ma sve ja to kužim. Plug lijepo ore, gledao sam malo po yt , svaka čast. Nek orem npr 10 godina sa njim, šta poslje. Hoče li biti dijelova ili kome ču ga takvog poderanog prodati a baš i nevolim mjenjati strojeve. Ovaj bio savršen i zbog colaže. Ako jednog dana dođe kakav veči traktor imam 18 cola odma za njega. ali sve je to jedno veliko ali.

Neznam koliko ores, ali cisto sumnjam da ces ga za to vrijeme uspjeti poderati
 

Najnoviji postovi

Na vrh