• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Obično kad prva puno hvata ili ide dublje onda ga baca u zid brazde.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Probat cu se malo onda igrat s tim zahvatom prve malo ga smanjit. Duboko ne ide imam hidro toplink pa mogu lako korigirati. Gledajuci u zadnji dio traktora, plaz bi morao biti okomito pod pravim kutem u odnosu na kopcanje i na traktor da bi islo sve ravno kak treba, i to bi trebao dobiti na velikom spaneru. Jesam u pravu?

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Ima raznih izvedbi,kod ravnjaka micanjem po osovini određuješ zahvat prve brazde.Kod nekih okretača ima staza po kojoj se vretenom cijeli plug miče lijevo desno.Na ovome tvome ne mogu vidjeti da li ima još nešto osim te poluge kojom si već baratao.Mislim da ta poluga plug zakreče lijevo desno ali ga iskošava .
PS. sad sam malo bolje gledao,onaj manji španer bi mogao biti za određivanje zahvata prve brazde dok veliki je kao ručka koljenaste osovine na ravnjaku a s njom određuješ zakošenost pluga u pravcu kretanja.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Suzio sam plug, smanjio colazu, otprilike ga razvukao na gredi da bude u os traktora al me baca u zid brazde.

Nema tu otprilike,milimetri su u pitanju. Isključi prednji pogon,raspusti stabilizatore poluga hidraulike,i onda vrti ovaj dugački španer za krug lijevo ili desno i prati što se događa... Par puta nutra-van iz traktora i bit će to to,toplink mora stajati ravo iza traktora. Onda možda bude trebalo još malo poriktati širinu prednje brazde,pa još malo mrdati ovaj dugi španer,al sjest će sve na mjesto.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Da, mala je za zahvat prve brazde. Samo ta dva spanera su. Moram na njima naci neki povoljan polozaj.

Otprilike je u dvoristu. Sad sam odradio al ne svida mi se kak to radi sve zajedno pa zato pitam.
Sutra cu ga ustelit da ide bez sofera, nema druge

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,355
Zahvat prve stelas na donjem ovom, ali ovo kaj ti se dogadja ti moras nastelalat na gornjem ovom, znaci zamakmuti gredu. Meni se to prije dogadjalo, kolega markach mi je pomogel, mene je bacalo na orano, pa sam moral taj spaner zategnut, znaci jos malo prosirit zahvat na gredi, ne mora nuzno biti plaz pod pravim kutem. Ako tebe baca iz jarka na neorano onda bi ga trebalo produljiti taj spaner po logici sukladno sa mojom slucajem. Uglavnom u koju god stranu u tom ti je caka 99 % sam siguran. PS gogo me je pretekel, nisam videl.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Probat cu se malo onda igrat s tim zahvatom prve malo ga smanjit. Duboko ne ide imam hidro toplink pa mogu lako korigirati. Gledajuci u zadnji dio traktora, plaz bi morao biti okomito pod pravim kutem u odnosu na kopcanje i na traktor da bi islo sve ravno kak treba, i to bi trebao dobiti na velikom spaneru. Jesam u pravu?

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

Da trebalo bi na malom da stelas zahvat a na onom dugackom kosu vucu , moguce da imaju jedan na drugog uticaj pa treba da ponovis stelanje na oba.

Ako si ovo sve napravio preskoci.

Prvo provjeri tlak da u obje zadnje bude isti takodje i obje prednje isti.

Poluge da budu iste visine od ravne podloge.

Onda u njivi stelas vodoravno uzduz i porijeko da plug bude iznivelisan na odredjenoj dubini.

Stelanje prve brazde da hvata kao ostale.

Stelanje kose vuce da ti traktor ne vuce u orano ili ne poorano, kod tebe onaj dugacki spaner.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Suzio sam plug, smanjio colazu, otprilike ga razvukao na gredi da bude u os traktora al me baca u zid brazde. U teskoj zemlji, dok u lakoj to ne dolazi do izrazaja toliko. Trobrazni okretac eberhardt. Ima netko ideju kako ga upucat ravno?

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

U orano me baca. Pokusam sutra malo

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

Koji navod je točan?

U svakom slučaju podešavaš na dugačkom španeru.

Ako je s 3x14" bilo dobro, onda bi te kod suženog pluga trebalo bacati u poorano. Plug treba odbrazditi, španer pritegnuti. Pri tome se bu smanjila prva brazda pa to treba popraviti na malom španeru. To je moj pokušaj logičnog razmišljanja. Ako nisam u pravu, molim korekciju.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Nepromisljenost iako je brazda poorani dio jel. Znaci u poorani dio vuce.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
90 posto sigurno da ti plug kad je u brazdi stoji u koso iza traktora.

Kad zabrazdiš stani i izađi iz traktora i stani iza pluga,trebalo bi ti na oko biti očito da plug u koso stoji.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Na videu se čini još uvijek da ide plug dosta u koso u odnosu na traktor, gledano po gornjem plazu recimo,a i donji djeluje ko da malo ruje.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Plug stoji dobro odnosno koliko se vidi vodoravno i u jednoj i u drugoj osi . Ako su otpusteni spaneri. Gledaj oranje treba da prva brazda bude identicna ostalima, sad ore sporije pa mozda toliko ne zavbacuje. I kad okrenes plug mora biti isto, ako nije onda vjerojatno poluge na traktorima nisu iste visine ili napumpanost guma.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Ajmo jednostavnije jer ne kužiš što želim rec.

Kompletna "guzica pluga" je u odnosu na traktor previše lijevo, gornji plaz bi morao bit ravan s smjerom kretanja traktora kad gledaš od iza a donji ne bi smio ovako ko na videu rovat u zid brazde i nadizat zemlju.

Kad ga poravna još ce mu se lakše vuc.

Btw. okomito ne vodoravno.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
To ti je opticka varka jer stoji na sredini pluga. Plug ce sam zauzeti poziciju ako su otpusteni spaneri, a zahvat pluga mjenja na svakoj glavi. Koliko ja vidim to sto pada iza je nenamjesteno crtalo i predpluznjak koji gura vlaznu zemlju i koja poslije pada u brazdu.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Nema tu zauzimanja sam pozicije, jedan od španera stela zahvat brazde,drugi kosinu pluga u odnosu na traktor ko i kod tebe.

Ako je u koso nece se nikad ravno postavit kad je u koso u odnosu na prednju gredu/glavu pluga koja je na traktoru fiksirana u 3 točke.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Oprostite što ovak upadam ali mislim da zadnja brazda odiže zemlju jer je crtalo predaleko odmaknuto ili je to zbog mokre zemlje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh