• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
taj OLT je OK, al npr PTO ili onaj podesivi, oni su dosta niži, i drugačije su daske i raonici.........i on mi nije neki......

ja bi pored OLTa i IMTa, dao prednost plugovima Leopard, netko ih je negdje spomenuo.......posudio sam za rusa 2x14 leopard, i vidio sam kako ferguson vuče leopard 2x10 koji jako jako dobro radi........a negdje sam vidio i nove plugove da rade, mislim da ih je bilo i u gudovcu, a nisu baš ni skupi u usporedbi sa oltom ili imtom.....
 
Posljednje uređivanje:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ako se ne varam mislim da je netko negdje pisal da je na olt posavcu 12" nešto krači razmak između brazdi nego na imt i da olt ima više zaobljene daske pa bolje zagrče ali pravi veči otpor i samim time netreba toliku brzinu kod oranja kao sa imt plugom ali je imt i lakši za vuč!:icon_thumright:
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
Po čemu je to IMT toliko bolji od Olta!? Imam i IMT-ov i Oltov i oba oru dobro, mana mi je kod Olta što je 10, a nije 12 cola.. Nisam 100% siguran, al mislim da pašu daske sa jednoga na drugoga, to jest mislim da su podpuno iste..

oba pluga rađeni su po landsbergovoj licenci, sve je gotovo isto, samo još nikako dokučiti zašto je posavac 2.25 30 kg lakši od imt 755, odnosno 2.30 od 756.

jedino olt nema crtala a olt ima, a što se tiče težine olta posavca 1.40 190 kg i imt 610.10 145 kg razlika je što je rama imt-a 70x30 mm, a olta posavca 80x30 mm.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ajd sad pročitaj još jednom kaj si napisao pa ispravi!!!!!

I od kuda to da su rađebi po Landsbergovoj licenci???
Koliko ja znam IMT plug kakvog danas pamtimo je nastao iz Kverneland pluga!
Oni stari mali plugovi "slavonci" kak ih kod nas nazivaju su licence Massey Ferguson.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
mislis na takvog slavonca? e to nisam znao

600584_538475769532251_2005757187_n.jpg
:icon_biggrin:
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
Ajd sad pročitaj još jednom kaj si napisao pa ispravi!!!!!

I od kuda to da su rađebi po Landsbergovoj licenci???
Koliko ja znam IMT plug kakvog danas pamtimo je nastao iz Kverneland pluga!
Oni stari mali plugovi "slavonci" kak ih kod nas nazivaju su licence Massey Ferguson.

otiđi na njuškalo pa vidi, imaš ih 3, 1 2-brazni, 2 trobrazna.

isključivo na ramu mislim.

eto linkovi

isti...

http://www.bolha.com/kmetijstvo-goz...ki/plugi-brane/plug-landsberg-1290630134.html

http://www.salomon.si/oglas/kmetijstvo-in-zivali/za-traktorje/plug-landsberg/13.ZNN64

http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/plug-landsberg-oglas-7932692

http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/plug-landsberg-dvobrazni-oglas-7212767

http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/trobrazni-plug-oglas-9412247
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E da, takvi se plugi kod nas nazivaju "slavonci" i doslovno su u tadašnje vrijeme zamjenili konjske plugove. Jer tada ko je god kupovao mali novi IMT 533 često puta je morao uzeti još neki priključak uz njega jer inače nbi mogao kupiti traktor pa su ljudi masovno uzimali takve plugove i jako jako puno se je s tim oralo.
Npr. kupio je djed novi FE 35, to je bila prva serija traktora koji su se radili u tadašnjem ITM-u i s njim takve plugove i oralo se dan i noć s tim cjelom selu i okolici...
A drugi djed je kupio nešto kasnije IMT 533, englezera (sve englesko, al motor rakovičin) 3 godine starog, ali s oko 4000 rh i takve plugove, plugovi su bili poderani maximalno, a traktor gotovo isteran, valjda ti je jasno koliko se je tad oralo s tim kad se prelazilo s konja na traktora...to se tjeralo po dan i noć, u selu i okolnim selima gdje još nije bilo traktora.
Kad se samo sjetim njihovih prića koja je to bila eksplotacija i kako su radili i sve se stizalo...:)





I dalje tvrdim da IMT nije imao suradnju s Landsbergom, opče je poznata njihova suradnja s Kvernelandom i da je od njih preuzeta licenca za plugove. Bilo je več rasprave o tome na forumu ranije, Bobo je to sve znao u detalje.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
prvi slavonci su imali dvije pločice, na jednoj je pisalo licenca: massey ferguson, a na drugoj oltov znak. imam ja jednog doma, od '71 nije korišten. nabavljen je negdje '58-'59, za tef 28, ili ti englezera od 28 konja. i to da se nabavi moralo se jaaaakooo potrudit, jer u to vrijeme nije ni bilo takvih stvari u slobodnoj prodaji, pa je intervenirao tadašnji direktor pik-a (mislim da ni nije bio pik još, nego sour ili our) kojem su moji nosili mlijeko. sutra ću ga slikat, nije baš u nekom stanju, al interesantan je. inače su bili sive boje, iste kao i traktor. ima i jedan kod susjeda, a na njemu imaju obje pločice...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
evo ga, to je mališa. isti su mu i nosači radnih tijela, još ima ostataka sive boje. a na zadnjem je oznaka MHF, e sad, dali to ima veze s Massey Harris - Ferguson??? tvrtke su se ujedinile '53, a od '58 se koristi naziv Massey Ferguson.









 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
eto,isto moj slavonac,to je tvoj plug? zašt ga ne središ malo,to su jako dobri plugovi
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
ja isto imam taj plug, 533 i 539 vuku ga ko od šale, moj je nekad bio plavi dok baka nije ga premazala nekom ružnom crveno smeđom bojom.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Imam i ja takve plugove, ali ih ne koristim. Nekada je s njima orao Zetor 3511.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ovaj nije, kao što sam rekao, od '71 korišten. englezer je prodan '74 (a meni je velika želja da nabavim jednog) i kupljen landinac, a nema baš smisla da traktor od 50 ks radi s ovakvim malim plugom. vjerujem da su dobti, samo što b izgledo ko igračka na njemu.
ali, čeka on na sređivanje već neko vrijeme. ima svega, od konjskih plugova, sječki, kosačica, trijera, stacionrnih motora... sad bi trebala jedna vršalica kroz neko vrijeme stići, a kasnije možda još jedna (zahvaljujući kolegi vikendašu)... e sad, što će prvo doći na redi, vidjet ćemo. tijer je očišćen, pregledan, mislim da prvo on ide u sređivanje. nekako mi stara kuća izgleda romantično, arhaično, uz svu tu staru mehanizaciju okolo :(inlove):
di smo bili prije sto godina, a di smo danas. nažalost, nismo se puno makli, umjesto da strojevi idu u muzej, ljudi još rade s njima...
 

Najnoviji postovi

Na vrh