• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
ovaj nije, kao što sam rekao, od '71 korišten. englezer je prodan '74 (a meni je velika želja da nabavim jednog) i kupljen landinac, a nema baš smisla da traktor od 50 ks radi s ovakvim malim plugom. vjerujem da su dobti, samo što b izgledo ko igračka na njemu.
ali, čeka on na sređivanje već neko vrijeme. ima svega, od konjskih plugova, sječki, kosačica, trijera, stacionrnih motora... sad bi trebala jedna vršalica kroz neko vrijeme stići, a kasnije možda još jedna (zahvaljujući kolegi vikendašu)... e sad, što će prvo doći na redi, vidjet ćemo. tijer je očišćen, pregledan, mislim da prvo on ide u sređivanje. nekako mi stara kuća izgleda romantično, arhaično, uz svu tu staru mehanizaciju okolo :(inlove):
di smo bili prije sto godina, a di smo danas. nažalost, nismo se puno makli, umjesto da strojevi idu u muzej, ljudi još rade s njima...

još ti stari strojevi jako dobro služe svrsi za mala domaćinstva, kad sam bio u austriji, stari steyri 188, 190, 288, 290 još uvijek rade na poljima sitne poslove, a i starih masseya 35, 130, 133, 135 da ti pamet stane...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
evo ga, to je mališa. isti su mu i nosači radnih tijela, još ima ostataka sive boje. a na zadnjem je oznaka MHF, e sad, dali to ima veze s Massey Harris - Ferguson??? tvrtke su se ujedinile '53, a od '58 se koristi naziv Massey Ferguson.



nekako mi izgleda da je ovaj tvoj 12".......ajd ga izmjeri, ako ti nije problem.......
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
još ti stari strojevi jako dobro služe svrsi za mala domaćinstva, kad sam bio u austriji, stari steyri 188, 190, 288, 290 još uvijek rade na poljima sitne poslove, a i starih masseya 35, 130, 133, 135 da ti pamet stane...

Okreni se malo oko sebe, kod nas mnogi slični strojevi, ne puno mlađi od ovih nabrojenih, predstavljaju glavnu mazgu na našim gospodarstvima. Neki upravo sad rade kao nikad.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
nekako mi izgleda da je ovaj tvoj 12".......ajd ga izmjeri, ako ti nije problem.......

Ivane nema se što mjerit ,to je 12" , ja sam isti takav prodao za 650 kn zajedno sa toplinkom( onim na šarafe), ne pitaj me zbog čega:)
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,264
zbog čega? :icon_fU:
jen dan smo mi našli takav toplink u staroj štali kad smo željezo nepotrebno bacali van,čak smo i nosač od kose za fergija našli hahah
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
imam i ja toplink na šarafe, dobio ga na poklon. izmjerit ću, nije problem. samo, ako je to 12", to je na našim zemljama bila smrt za englezera. boga pitaj kako je to vuklo uopće. znam da mu se podizo prednji kraj kad se oltova tanjurača 24 diska zakopče :D: inače, 70-ih je dosta malih traktora iz slavonije otišlo u zagorje, podravinu, međimurje, liku i nešto malo u bih, ljudi su masovno kupovali traktore od 50 ks pa na dalje, a male prodavali.
@hodor, to je problem, oni vani s njima rade iz fore, a mi zato što nemam ništa drugo.
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
Okreni se malo oko sebe, kod nas mnogi slični strojevi, ne puno mlađi od ovih nabrojenih, predstavljaju glavnu mazgu na našim gospodarstvima. Neki upravo sad rade kao nikad.

pa to i velim da za rezultate i rad ne treba biti najnoviji stroj...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ako je 12" onda ti i odgovara za landinca........ja sam vidio još jedan od 12", al taj nije jako dugo radio.......

taj na šarafe sam i ja negdje imao.......al neznam gdje je sada, samo on mi nije problem, imao sam 2 crtala, jedno je bilo ispravno, na drugom su otišli ležajevi, i nemogu ih nigdje naći........:mad::


a što se tiče novih i starih plugova........hm, gledam plugove koji dođu u OLTu oko 190 000kn, neznam kako vama, al meni je to pretjerano, i nebi dao te novce, pa da radim neznam koliko zemlje........bolje bi uzeo 2 manja, i 2 traktora, nego jedan veliki.........

gledam ove nove plugove od mehanike iz dubice, izgledaju mi dobro, a cjena nikakva.....još ako je kvaliteta koliko-toliko, isplati se uzeti, a imaš novi plug, koji znaš da nije savijen i da će raditi bez problema.....

evo slika:

http://www.pik.ba/artikal/6487943/plug-proiz-mehanika-dubica/

2x10, kopija imt-a, za 1780KM......što je oko 6900kn, a cjena takvog imt-a u oglasnicima ide od 2000 za lošije varijante, pa do 4000kn, za nešto bolje.......i opet to bolje je staro preko 20 godina........
 
Posljednje uređivanje:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ma odgovaro bi, al je mal, ko igračka. govorio mi je dida još davno da ga sredim, al jbg, šta ću s njim radit, nizak je, ne može zaoravat kukuružnjak, a vučem bez prolema 755 ili 756 vk. imo sam i posavca 1x12, pa ga nisam niti jednom koristio, mal je jbg :D:

gledam oltov katalog sad, posavac 2.25 vk, maloprodajna 9500. a ovoaj bosanski, 2x10, pa 6900. razlika u cijeni, 2600, nije toliko ni puno za nešto što bi trebalo jaaaakooo dugo trajat. moj alkar je '71 godište, da ga je ofarbat, reko bi da je novi. ja bi ipak uzeo olt, makar je skuplji. prvo što znaš da ipak ima neku kvalitetu, neku sigurnost. ima kod mene po komšiluku par novih oltovih strojeva, ne izgledaju loše. a drugo, ipak je to naša firma, ne mora ni njihov radnik kupit moj ili tvoj grah. a i treba vidit koliko bi koštalo da ga prevezeš, kad linić pritisne, koštat će tolko da možeš i traktor kupit.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Evo jednog plavog a nije OLT

7suc.jpg
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
kićo, taj tvoj plug bi moj landinac vuko ko od šale. istina, ne bi mogo orat, ali povuko bi ga na točku bez problema :icon_mrgreen:
eto vidiš, kad vamo odbiješ popust, a tamo dodaš uvoz dođe na isto, samo što vamo bar znaš šta si kupio. izmjerio sam ono malo čudovište, istina, 12" je.
a vidi ovo, ovo je iz ITM tehničkog priručnika, tiskanog '59:



nisam nikad vidio ovakvo nešto, barem ne kod nas, ali piše da ih je radio i ITM (kasnije su promjenili naziv u IMT, naravno), što u biti znači da ih je radio OLT.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
što se babi htilo, to se babi snilo... moš mislit kako je to funkcioniralo. ni u engleskoj to ne ide baš tako. da je to funkcioniralo u praksi, bilo bi toga kod nas po dvorištima danas. na slikama u brošuri je MF 135 ili 158???
ja sam to isto mislio pravit od dva PTO-a, al izgleda da ću jednog mjenat za okretač, a to mi više paše.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ovaj od 3x10 vuku sa 60ks, tipa mf 65 i 558.........a jedan forumaš vuče sa 558, plug 2x14........
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
itp gde pronadje taj prirucnik. moj plug je imt u saradnji sa olt radjen i izgleda 602 oznaka.nesto sam citao o tim oznakama davno ali sam zaboravio. serija pluga mislim da je 16021 sto bi trebalo znaciti koliko se secam 602.1. i drugar mi ima slican iz te serije dvobrazni ali je mladji. to su jos ravne one srp grede a ne profilisane koje su kasnije radjene. moj jednobrazdac je iz 60-tih godina nisam siguran tacno koje.imas li koju sliku u prirucniku za taj tip jednobraznih
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
aaa, to je tajna... šalim se, našao na njuškalu i kupio. kupujem literaturu di god mogu.
ima slika, ali svugdje je trobrazni. ne znam zašto, ali valjda su se malo htjeli qrčit. to je tiskano za 10 godina osnutka. na kraju priručnika je katalog proizvoda sa specifikacijama. osim tog pluga, ima još i okretač, vinogradarski i pomični. ne znam koliko vidiš sa slike, ali tu su više-manje podatci o svim plugovima, od jedne do pet brazdi...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
vidim mnogo slicnosti sa mojim i drugarovim plugom. kod njega je dvobrazni ima identicnu dasku poluspiralnu i ranik i iza daske druge imaju tanjir koji cisti razoricu. ja imam samo parce mehanizma tog a tanjir mi fali a ravna je daska.kod mene je isti ranik i daska od 757 pluga dok kod njega je slicna olt pto2 ali nije ista.i oba nose stare oznake serije . tacno je kod njega 601 a kod mene 602. njegov je 12 col i 2/30 zahvat a moj je otprilike 1/40 sto bi doslo 18col. i moguce je jer sam smanjio zahvat skroz pomeranjem oklagije i min zahvata oko 15col sad . oba su sive boje samo sam moj ofarbao u plavo
 
Na vrh