• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Da se lakše okreće, zvijezde ga pokreću, kao zupčanik.

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa i otpori su manji,nema toliko trganja zemlje kod okretanja.
Našel sam podatak da bi tanjur od crtala trebal biti podešen od 5-7cm udaljen od lemeša ili onog dijela iza lemeša,ovisno od izvedbe pluga i nosača crtala.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk

Crtalo se podešava prema dubini oranja, sve ostalo je manje bitno.
Ima crtala koja mogu raditi na punoj dubini do kučišta ležaja da se ne štopaju, a ima onih koja nemogu, to zavisi od izvedbe nosača.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je šanana,ja recimo na svom imt-u kad je crtalo dokraja spučteno do kučišta ležaja kad ide u dubinu,dubina oranja je oko 20cm,i tanjur je na 5cm od lemeša.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Oficir, samo kaj nije isto podići li spustiti crtalo na IMT ili Lemkenu, na IMT-u nemam to volje dirati, a na Lemkenu ili Eberhardtu si gotovo za 2 minute. :)

Uhh, a kakvo sam si crtalo složio na IMT jednobrasca, milina, neznam više kaj je štopanje, a piči duboko do 35 cm oranja. Nema ništa bez velikog diska :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da malo je zajebano al i ja sam ove godine uzel dva nova veča diska nazubljena od plamena i vjerujem da nebu više štopanja na dubini 27cm.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je sad če biti malo višlje nosač a ista dubina oranja.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,164
Ja na Oltu orem 20-35cm i nikad ne diram crtalo.. Jednom sam orao 40cm i crtalo uvijek isto namješteno uvijek reže kako treba, veliko nazubljeno 52cm.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
Molio bih preporuku pluga za masseya 3060,80ks,zemlja srednje teška..sve ravnica,osim neki dijelovi su podvodni,uglavnom,sa zetorom 5011 sam vukao 2x12" IMT-a bez nekih večih problema(osim kada je premokro,nisam ni pokušavao),kada je teže išlo onda sam u drugoj brzoj,a kada lakše onda u 3 brzoj...
nisam previše iskusan po tom pitanju,no kolega sa zetorom 8045 vuče 3x13",gassnera mislim..
Ja možda pucam na neki 2+1 okretač,štelajuči.vjerujem da bi 3x12 mogao vući,a ako nekada nebi išlo,onda skinem brazdu i povečam na 14" ili 16"...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Dvije brazde ali bar 16cola,ili čak 18..

Išlo bi to i sa 3x12,ali ne svugdje i svakud,,
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Molio bih preporuku pluga za masseya 3060,80ks,zemlja srednje teška..sve ravnica,osim neki dijelovi su podvodni,uglavnom,sa zetorom 5011 sam vukao 2x12" IMT-a bez nekih večih problema(osim kada je premokro,nisam ni pokušavao),kada je teže išlo onda sam u drugoj brzoj,a kada lakše onda u 3 brzoj...
nisam previše iskusan po tom pitanju,no kolega sa zetorom 8045 vuče 3x13",gassnera mislim..
Ja možda pucam na neki 2+1 okretač,štelajuči.vjerujem da bi 3x12 mogao vući,a ako nekada nebi išlo,onda skinem brazdu i povečam na 14" ili 16"...

Taj 5011 je 44ks,moj 6911 je 63ks a vukao je isto imt 2x12 s trecom svugdje,2x14 nije mogao u trecoj u 90% slučajeva što znači da imaš dobru zemlju i ne bi trebao baš premali si plug kupit.

Sad agroplus 85 koji je priblizno veličine tog maseya ide bez brige s 3x16 lemken opalom.

Moj savjet bi ti bio takav ili sličan trobrazni 2+1 plug jer prvo lagan je i čak ga i zetor može dic.

Prilično lagano se ore s njim, samo pripazi si da ima i kajlice za podešavanje širine kojima ga možeš stelat 12 ili 16 cola ili ih maknut pa imaš 14 cola.

Sad da s vecim traktorom s prednjim pogonom vuceš skoro isti plug ko s malim zetorom nema nekog smisla.

Prednost je što si ovakav podesiš točno kako želiš a sa 2x14 fiksnim kad skužiš da si se zajebao moraš ga prodat i kupit drugi, kužim tvoj problem jer isti smo i mi imali i sad nam je neopisivo drago što nismo dvobrazni plug uzeli kako su nam svi predlagali.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
Ima kod mene jedan lemken 2+1 za prodati,piše da je 14",
Sad jel se da štelat ili ne nemam pojima,vidim da ima jedno crijevo hidraulike..koja je uopće razlika 2 i 1 crijevo?
Pretpostavljam da je u igri dvoradni ili jednoradni cilindar.no kakva je razlika prilikom okretanja?
Hvala
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Tako je razlika je u cilindrima.

Ako je 14 nema ti kajlice,ali se one mogu naknadno staviti pa ga povečat ili smanjit, ali ako imaš izvode na traktoru moj savjet bi tio bio dvoradni cilindar.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
Imam izvode.
Hoće puno za plug,ali pošto je poznanik,vjerujem da bi posudio plug za probu pa da isprobam kako ide.
 

Najnoviji postovi

Na vrh