• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
LAKI,
to je uobičajen i često najbolji način oranja na večim nagibima. Zemlja koja se plugom prebaci više, kod idućih operacija ( npr. frezanje ili drljanje) se ponovno vraća na svoje prvotno mjesto. Ako je nagib manji onda se povremeno izore prema dolje, a snalazi se u skladu sa svojim mogućnostima. U krajnjem slučaju, ako je nagib terena prevelik za oranje prema dolje, ore se dijagonalno prema dolje.
Ma razumem ja sve to ali mora se po nekad vratiti brazdu i na dole jer se takvim konstantnim oranjem pravi još veći nagib,a to dijagonalno oranje pije vodu samo kod većih parcela ,najbolje bi bilo ako parcela nije suviše uska da se ore popreko odnosno uzbrdo nizbrdo. Ima kod mene dosta slučajeva da ljudi koji oru uslužno plugovima ravnjacima uže parcele uvek oru okolo pa ta njiva posle par godina takvog oranja izgleda kao valov za svinje ali tako im je lakše jer ako bi krenuli iz sredine možda bi na kraju jedna strana ostala šira za neku brazdu pa bi dangubili da se vraćaju na prazno
 

mf294s turopolje

Novi član
Tu od
6 Lis 2019
Poruka
5
Pozdrav svima nov sam na forumu imam Mf 294s bez prednje vuče. nalazim se u Turopolju, zemlja je polu teška, prije sam delal sa 4718 pa mi plug nevredi za njega. gazim brazdu pošto su gume 16.9 34 . uzo bi trobrazni 14 cola. pa me zanima dali je to ok izbor za taj traktor. vukel sam 3x12 u 3 radnoj traktor ide na ler gasu, dubina 25 do 30. hvala
 

Prilozi

  • 241663_img-a7c2a1ff5982a6216c3daadcdc4f1caf-v_thb.jpg
    241663_img-a7c2a1ff5982a6216c3daadcdc4f1caf-v_thb.jpg
    36.5 KB · Pregleda: 33

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Da.bi se plug mogao lakše okrenuti na nekim cilindrima ima neka kocka koja preusmjerava ulje. Jeli to možda ovakva kocka
 

Prilozi

  • Screenshot_20191122-071432.png
    Screenshot_20191122-071432.png
    83.1 KB · Pregleda: 24

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,692
Da tako nešto. Ima dvije vrste tih kocki koliko znam. Obične su po cca 200 kn a te za plugove okretače oko 900-1000 kn.
Navodno ti cilindri bi trebali raditi na nekih 100 bara i zato idu te skuplje kocke koje reguliraju taj pritisak.
Eto, barem su meni tako objasnili.
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
600
Marker ko na sijačići da znaš gdje da teraš 😂😂 ne znam čemu služi ali vjerojatno ima neku ulogu, možda se on spusti pa čisti zid brazde ili baca zemlju iz jarka da se ne droca sljedeči trag dok ga pustiš u jarak
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,236
pozdrav. svima. imam pitanje...imt 539. imam 2 pluga. jednobrazni i dvobrazni (batuje 10 cola).učim još orati... sad sam orao sa jednobraznim.. stavio gore i crtalo i kotač...kotač složio na 25cm dubine i orao na otprilike 1000 okretaja bez problema... probao sam sa dvije brazde prošle godine ali nije baš išlo...moguće da i plug nije baš dobro naštelan...ali zanima me iskustvo nekoga tko ima 539. sa kakvim plugovima orete?pretpostavljam ako hoću duboko orati da bolje da idem sa jedno brazdom...lakše je za traktor...
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,236
a išlo je jako lijepo...do 1200 sam max pojačao...okretalo dobro brazdu...nije naslanjalo...al ok...pojačat ću drugi put malo...zemlja je bila super...nije bila presuha, a opet ne prevlažna pa nisu bile velike grude...
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,236
A koliko duboko bi realno mogao sa dvobraznim 10 cola? pretpostavljam da ne kao sa jednobraznim?jer sam orao otprilike 25cm sad...možda sam mogao i dublje ali dovoljno mi je to...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh