• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plugovi Lemken

  • Temu pokrenuo lovrenčić
  • Datum prvog posta

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Opal 090, razlika je izmađu ovih sa 2 i ovih sa 3 broja, ovi sa dva broja su stari modeli.

Znači 090 B2 N95.

Imaš ih na njuškalu koliko hočeš, a o ostalim oglasnicima da ne pričam.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Neki dan poznanik od starog naletio pogledat naš opal 090 pošto kupuje isti takav i tak gledaju i gledaju i izmjere da je brazda 16 cola.

Mi uopće nismo zagledali da ima plug kajlice a mjerili smo ga samo kod kupnje na drugoj brazdi gdje je 37 i malo bio i nakon što je sve novo stavljano više ga nismo mjerili a to je izgleda vratilo brazdu na punih16 cola.

Jučer stavio na brazde metalne šipke, stegnuo stegom i izmjerio razmake a ono 41 cm na 5 brazdi, dok jedna zadnja je 38cm pošto je jedna strana kajlice tanja od svih ostalih kajlica na plugu.

To ce se rješit kasnije da sve bude po PSu jer ionako sam mislio ramu popjeskarit i polakirat prije sezone.

Znači kod kupovine pluga dobro pogledajte jel ima kajlice i kako su okrenute da ne ispadne da se i vi čudite kak vam traktor vuce lagano 3x14 a ono 3x16 :)
 

ddalibor

Član
Tu od
21 Lip 2009
Poruka
189
Hvala na savjetu dečki...plug je još na čekanju, ali pratim njuškalo i ostale oglasnike..., za sada mi do iduće jeseni ne treba jer mi je sva zemlja poorana..
po oglasnicima ima svega i svačega, od kvalitete tako i cijene...

primjetio sam da ih nekoliko nema crtala, već noževe na brazdama, kako se to pokazalo u praksi..?!
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Hm.. Nas se sa kajlicama suzava. Trenutno ih nema i rasiren je na maksimalnih 16"
Opal 110 je u pitanju. Inace, ako je netko u potrazi za takvim plugom, na prodaju je. Svi potrosni dijelovi novi, plug super radi no trazi se nesto vece..
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Za teze zemlje cirtalo je bolja varijanta od nozeva na lemesima,.a i na laksim zemljama ako ima biljne mase bolje je crtalo..
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Po mojoj logici kad je bez kajlica moj je 14,sa debljom stranom kajle naprijed je 16 a sa tanjom naprijed je 12 cola.

Su ti kalice s jedne strane deblje s s druge uže ili ?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
primjetio sam da ih nekoliko nema crtala, već noževe na brazdama, kako se to pokazalo u praksi..?!

Za teze zemlje cirtalo je bolja varijanta od nozeva na lemesima,.a i na laksim zemljama ako ima biljne mase bolje je crtalo..

Najbolje je imati i crtalo i nož ako je moguće...
Crtalo siječe gornji sloj zemlje koji je i ovako i onako mekši,lemeš odreže odozdo,a ostatak sa strane mora trgati daska,ili prsa daske. Naravno da je onda lakše ako ovo sa strane odreže nož,a daska samo okrene čitavu masu.
Ovdje se može vidjeti da se daska uopće ne troši,i ne dolazi u dodir sa zemljom tamo gdje nož odradi posao:


how do i print screen

Ja ću sebi staviti noževe na sve glave,plus crtala na zadnjoj brazdi radi čistog jarka.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Crtala su zakon na plugu.S dobrim crtalima se sve može zaorat,bez obzira na njegovu visinu.Ja sam imao MTD Ventzki,tri brazde,okretač 10 cola,visina 65,ali sam imao svih 6 crtala i pretplužnjake,sve što sam orao sa njime sam zaoravao,
 

Prilozi

  • ursus 041.jpg
    ursus 041.jpg
    78.2 KB · Pregleda: 154

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,492
Meni se ti nozevi bas i ne svidjaju. Jeftina verzija crtala koja ne radi neki posao, a samo povecava vucni otpor.
To sto stedi dasku ili prsa stedi tamo gdje se ionako nece potrosit.
Uzeo sam si nedavno plaz na vogela s tim zato sto nije bilo bez i ne vidim nis posebno. Crtalo ionako ne moze zamjenit.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Pričaš ko da nikad nisi vidio plug,a kamoli orao...
Daska se kao ne troši naprijed,a sam si koju stranicu prije tvrdio da se tu najviše troši.
Kako može nož koji reže stvarati veći otpor nego daska koja trga i prst je debela?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Nož služi svrsi,ali nije zamjena za crtalo..
Kod mene na plugu je bio na srednjoj brazdi,na zadnjoj crtalo,na prednjoj ništa..
Na prednjoj su prsa najbolje potrošena,dok su na ovim ostalima brazdama tu negdje..Sad su sva prsa dobila pojačanje u obliku rebrastog željeza .. :)
Dvije-tri sezone prsa izdrže duže gdje je ili crtalo ili nož..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Nije zamjena,niti može biti zamjena,i crtalo i nož odrađuju ono kaj drugi ne može,crtalo odozgo,nož odozdo,velim da je najbolje imati sve,ako konstrukcija pluga to dopušta.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,492
Ne ne. Tu gdje cuva noz nece se nikad potrosit prije nego na spoju daske i prsa ili na sredini daske.
Malo sam vise dasaka potrosio pa ne pricam na pamet.
Za mene su i dalje nis koristi.
Osim sto moze zaglavit izmedju njih i prepluznjaka ako ih moras duboko spustit.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Definitivno se daska troši najviše na početku na spoju s prsima na lemkenu sa B serijom glava,osobito ako se radi s poderanim prsima duže vremena.

Uvijek dasku jede gdje najviše mase dolazi na nju,još ako je pijesak ili kamen ide to brzo.

Veina potrošnih dijelova je deklarirana na nekih 400 hektara najgorih uvijeta koliko sam skužio.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Kajlice na OPAL 090 su debljine 6 mm s jedne strane i 8mm s druge i iz jednog komada su i po onome što sam vidio mogu se stavit na plugove koji ih nemaju bez ikakvog problema pa kome je plug mali može si ga raširit s 14 na 16.

Skinuta je šablona za kajlice pa ako ce tko trebat slobodno se javi pa vidim koliko bi bilo za izradu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kajlice se mogu staviti na plugove kod kojih vijak prolazi kroz 2 elementa (jednorezna veza), ali kod onih kod kojih vijak prolazi kroz 3 elementa (dvorezna veza) nažalost ne mogu.
Ja imam na Regentu dvorezne vijčane veze, ali sam zahvaljujući izvedbi uzdužne grede, uspjel iskemijati preseljenje nosača za 4,5 cm.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Svi lemkenovi plugovi koje sam vidio s B serijom glava imaju dva vijka na nosačima glava i mogu se kajlice stavit,a sve glave B serije bi iste trebale bit.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
U pravu si. Samo da si u postu prije napisal da se kajlice mogu ugraditi na sve Lemken plugove koji ih nemaju, ja ne bi komentiral.

Plugovi koje spominješ koriste jednoreznu vijčanu vezu i tu nema problema za kajlice.
 

Najnoviji postovi

Na vrh