Generalno, dobro je da na tržištu ima sve više različitih mikrobioloških preparata, jer nakon fiziklane revolucije (korištenje pluga za oranje tla), slijedila kemijska revolucija (mineralna gnojiva) te je sada red i za mikrobiologiju tla (također vrlo značajaj potencijal).
Međutim, kako su nekad mislili da je dovoljan samo plug (zadnja takva priča pala je u vodu 30-tih prošlog stoljeća; tzv. Dust storm, ima i slika
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Dust-storm-Texas-1935.png ili na
http://en.wikipedia.org/wiki/Dust_Bowl da ne dužim), onda da je dovoljno samo kemije (i to je palo u vodu; problemi nitrata i sl.) ali i sada se pojavljuju neki "novi" glasnici, koji tvrde da je dovoljna samo mikrobiologija... a nije; sve to djeluje samo u sinergiji, i to planskoj. Sve drugo vodi u krivom smjeru.
To je jedan dio, iz gornjeg uvoda. Nedvojbeno se upotrebom MO iskorištavaju teško topivi (vezani) spojevi, ali samo fosfora (kalija ne). Međutim, da bi se to dogodilo, u tlu mora biti teško topivih fosfata, a to se događa samo kod dugogodišnje upotrebe fosfornih gnojiva (NPK 8:26:26, 5:20:30 i sl.). I pravo se to kod Grge (i ostalih ratara) događa.
Međutim, oni koji kupuju neplodno tlo, nema toga MO koji će "stvoriti" raspoloživi fosfor jer ga jednostavno nema u tlu. I što onda? Razočarenje; preprat koji košta XXX kuna/kg ne vrijedi. Naravno ne vrijedi, jer se ne znaju osnove kemije tla.
Ista je priča sa kalijem. Fiksacija kalija u tlu je isključivo fizikalan proces, vezan uz vodu i teperaturu; vrlo je malo kemije tu. I onda se opet kupi "skupi" preparat; postoji određeni početni učinak (više vezan uz humus, a manje uz kalij) međutim nakon 2-3 godine, preparat "ne djeluje". Pogotovo, kod kultura koje zahtjevaju visoke količine kalija...
Nažalost, nema povratnog učinka. Dobro je poznato na što se razgrađuje humus, i povratka nema. To je ista priča kao i voda. Svi znamo od čega se voda sastoji (H i O), i možemo nabaviti čisti O i H, međutim voda se ne može tako sintetizirati (osim teške vode, ali to je druga priča). Tako je i humus; jednom razgrađen, nema ga više.
Nastanak novog humusa da; ali samo ako ima sirovine (organske tvari). Ukoliko nema organske tvari (ostaci kultura, zelena gnojidba, stajski gnoj) nema tog MO (kako god se on zvao) koji će "napraviti" humus. I opet ista priča; teška mineralna tla, organske tvari ispod 0,5% i "očekivanja" čuda.
Znači, da bi MO preparati imali učinka, potrebno je "posložiti" više čimbenika, i onda je učinak nedvojben.
Forsiranje samo "jedne" strane (a toga se načitam u raznim reklamama), neće dati učinka.