• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

POCETAK PROIZVODNJE U PLASTENICIMA

A

anajuhu

Guest
Sve mi je jasno kod nas je sve rizik,al ako imaš već unaprijed nekog tko će otkupiti tvoje povrće po nekoj prihvatljivoj cijeni..zašto ne?ako je netko pisao poslovni plan za svoju prizvodnju..javite se
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
ne, poslovni plan mi nikad nije trebal u životu, al kalkulaciju neke kulture ti mogu napraviti...ne bazi prosjeka cijena iz prošlih godina...:?
 
A

anajuhu

Guest
poslovni plan bi trebao biti za proizvodnju rajčice,paprike i salate kristalke,znaći u plasteniku i na otvorenom..recimo da imam siguran otkup..dva plastenika od 200 m2 i još 1 ha na otvorenom..imam svoje zemljište i stari traktor i dobru volju..koliko čega mi treba???
 
M

MOCO

Guest
kad je meni trebao poslovni plan niko nije htio ni čut za đaba da mi ga da!!
pa sam napravio sam

navodno koštaju jako puno, a ti kažeš da ti treba za faks!?


Iskreno treba mi za faks..pišem seminar na temu poslovnog plana proizvodnje povrća..
a danas sutra bi možda i krenula u proizvodnju..tako nije bitno za koliko ha,ili koje sorte..
baš ne znam puno o tome..tako ako ima netko slično tome..molim vas pomozite!!!!!!



struka.jpg


malo se šalim, ali dijete potrudi se i radi, tj. kopaj tu po forumu pa ćeš i pronaći a tako ćeš i naučiti-što je najvažnije! nema ništa lagano
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ima kod mene poslovni plan za hektar plastenika i uzgoj paprika. No nema džabe ni u stare babe.
 
A

anajuhu

Guest
Zanimljivo hahaha
Hvala na savjetu!al ne znam ni sama koliko sam stranica pogledala..znam otprilike kako treba izgledati poslovni plan,al mi trebaju kaklkulacije..našla sam za sve ratarske kulture,al za povrće ne..ne bi tražila pomoć da mi ne nije hitno..a što se tiće neznanja..svi su nekad bili početnici u nečemu,al očito smo zaboravili..:D
 
A

anajuhu

Guest
haha..hvala na obavjesti..al ja sam student..ako toko želi pomoći to je to!!!!!!!!!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
haha..hvala na obavjesti..al ja sam student..ako toko želi pomoći to je to!!!!!!!!!

Šalu na stranu, supruga je isto to radila za faks, no isto se snalazila kod ozbiljnog proizvođača...:mrgreen:
profi plastenik ti košta 150 kn/m2 plus pdv
repromaterijal smisli, to ti neće nitko provjeravati na faksu kolko šta košta
napravi amortizaciju plastenika na 10 god
ukupnu si zaradu stavi na cca 5 tkn po 1000 m2 godišnje
malo mašte
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Zanimljivo hahaha
Hvala na savjetu!al ne znam ni sama koliko sam stranica pogledala..znam otprilike kako treba izgledati poslovni plan,al mi trebaju kaklkulacije..našla sam za sve ratarske kulture,al za povrće ne..ne bi tražila pomoć da mi ne nije hitno..a što se tiće neznanja..svi su nekad bili početnici u nečemu,al očito smo zaboravili..:D

možda će ti ovo pomoći najviše od svega-svaka kalkulacija na papiru je jedno,a stvarnost je,ali baš uvijek-nešto drugo. Obično vrlo nepovoljnije.U proizvodnji,ako si izbjegao četiri puta po kojima je moglo nešto loše poći,već ti se otvorio peti.Zato sve rezultate kalkulacije odmah na početku prepolovi,a onda hrabro,ali vrlo oprezno kreni u proizvodnju.ovo ti govorim iz osobnog iskustva,a nakon ovoliko godina proizvodnje budi uvjerena da ga imam. Sretno.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
možda će ti ovo pomoći najviše od svega-svaka kalkulacija na papiru je jedno,a stvarnost je,ali baš uvijek-nešto drugo. Obično vrlo nepovoljnije.U proizvodnji,ako si izbjegao četiri puta po kojima je moglo nešto loše poći,već ti se otvorio peti.Zato sve rezultate kalkulacije odmah na početku prepolovi,a onda hrabro,ali vrlo oprezno kreni u proizvodnju.ovo ti govorim iz osobnog iskustva,a nakon ovoliko godina proizvodnje budi uvjerena da ga imam. Sretno.

Ja sam svoju kalkulaciju radio samo prve dvije godine, i zaključio da nema smisla. Na papiru uvijek izgleda predobro i onda se nešto izjalovi. Moja je kaklkulacija odonda u glavi većinom i ispadne tako. Tako da se u ovome slažemo.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
možda će ti ovo pomoći najviše od svega-svaka kalkulacija na papiru je jedno,a stvarnost je,ali baš uvijek-nešto drugo. Obično vrlo nepovoljnije.U proizvodnji,ako si izbjegao četiri puta po kojima je moglo nešto loše poći,već ti se otvorio peti.Zato sve rezultate kalkulacije odmah na početku prepolovi,a onda hrabro,ali vrlo oprezno kreni u proizvodnju.ovo ti govorim iz osobnog iskustva,a nakon ovoliko godina proizvodnje budi uvjerena da ga imam. Sretno.
ovo mogu u cjelosti potpisati jer sve razumim sto je nas dragi forumski prijatelj JOHABI napisa,,,viruj te da je tako od rjeci do rjeci jer moji ljudi ostavite se papira,,,i ova proizvodnja nije za nekoga ko to hoce raditi u među vremenu a da ne govorim o vremenski posljedicama koje su zahvatili najviise nas u dalmaciji,,,,kod nas u dalmaciji a posebice u dolini neretve je satrano oko 1300 do 1400 plastenika tako da razmislite da vas to pogodi,,,kad cete se dignuti iz minusa ZATO SAMO OPREZNO neka vas papir i cifre ne ponesu previše ŽIVILI:partyman: mislim da ce svak ko se bavi plastneicima potvrditi ovo
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Potpuno ispravno, Plastenike radim evo petnaesta godina a nijedna nije prošla bez neke štete. Evo od ovog snijega imam za sada veoma malu štetu svega 150m2, od zadnje oluje imam istu štetu 150m2 to je za sada ukupno 300m2. Prije 6g sam imao štetu od snijega bar 50%, sada ću biti presrećan ako ostane ovih 300m2. Ako u petak udari opet jači snijeg mogla bi biti šteta 100% a to je 5000m2 a posle toga mogu ići samo u banku i nekoliko godina raditi samo za banku. U ovoj proizvodnji treba raditi kalkulacije iz prostog razloga da znamo do koje granice možemo da poturujemo leđa jer je ovo sigurno najcrnji posao u poljoprivredi.
 
S

salel

Guest
po kalkulacijama ja bih trebao biti pun ko brod.A nemam za gemišt.
 
A

anajuhu

Guest
Dobro jutro svima!Sve što sam pročitala do sad znači da se uopće ne isplati proizvoditi povrće!ili...?koliko sam shvatila svi vi godinama proizvodite povrće,zašto ako se ne isplati?a danas da bi krenuo u bilo kakvu ozbiljnu proizvodnju treba ti kredit..a da bi bi dobio kredit ili bilo kakva novčana sredstva moraš imati poslovni plan!?Koji ispada da laže!:confused:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
bravo, sjedi, pet...
upravo si postala ing. povrtlarstva :finga::finga::finga:
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Dobro jutro svima!Sve što sam pročitala do sad znači da se uopće ne isplati proizvoditi povrće!ili...?koliko sam shvatila svi vi godinama proizvodite povrće,zašto ako se ne isplati?a danas da bi krenuo u bilo kakvu ozbiljnu proizvodnju treba ti kredit..a da bi bi dobio kredit ili bilo kakva novčana sredstva moraš imati poslovni plan!?Koji ispada da laže!:confused:

Draga moja,puna entuzijazma,forumašice,pozdravljam te i želim ti svako dobro. Zbog toga ti želim objasniti neke činjenice. Samo da kažem,ja sam supruga johabi.Nije istina da se ne isplati proizvodnja. Isplati se,pa mi svi od toga živimo.Međutim,to je pod uvjetom da ne moraš ulagati u ništa drugo osim u proizvodnju.Dakle,tr4ebalo bi imati svu mehanizaciju i prateće objekte. Kao što si rekla,za početi od početka kreba kredit.Tu si u startu u minusu.Svi bi odmah htjeli početi na veliko.Mismo prije 35 godina počeli sa pola ha. krumpira,da bi došli na 11 ha proizvodnje plus 1500 m plastenika. SVE malo po malo. Dakle,kroz cijeli život. A isplativost ti se računa u svim granama proizvodnje ovako,kao što sam već navela u postu o cvjećarstvu:ako na kaju,kada prodaš svu robu od zarade oduzmeš količinu novaca koje si uložila,i ostane ti dovoljno za normalan život i ulaganje u novi proizvodni ciklus,posluješ dobro. Ako ne,dobro razmisli što ćeš dalje.Kada jednom dođeš u minus,sljedeća ti je iako možda uspješna godina,potrebna da dođeš na nulu.Pa tek onda,opet sljedeća,što će biti. Tako ti je to u poljoproizvodnji.I još da ti navedem,mi nikada nismo uzimali kredite,uvijek smo se držali one narodne-istegni noge onoliko koliko ti je dugačak poplun. To bih isto savjetovala i tebi.Pozdrav.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Malo smo anajuhu isprepadali ali to je realnost. U ovom poslu kao i svakom drugom ko se bolje snađe taj bolje zaradi. Nekad se moglo dobro zaraditi sa plastenicima a mislim da od prošle godine počinju problemi sa zaradom. Kod mene prije 14g bilo nas je nekoliko proizvođača sa plastenicima a sada samo okolina Bijeljine ima stotinjak proizvođača sa plastenicima a to su površine od 500m2 pa do 2,5ha. Masovno povećanje plastenika desila se zadnje 3 g po mojoj procjeni oko 80% za razliku od prije 14g. Najveći razlog tolikog povećanja plastenika je sve veći problem sa vanjskom proizvodnjom, pojava kredita i povrat sredstava od ministarstva 40%. Pošto je prošla godina loše prošla i sa plastenicima ove godine je došlo do minimalnog povećanja novih plastenika. Sve u svemu ovaj posao je veoma trnat životni put ja ga radim profesionalno i to mi je jedini izvor zarade a dokle to ostaje da se vidi.
 
Na vrh